KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co zrobić by wziąć zwierzaka ze schroniska?

Procedura adopcji może wydawać się zanadto rozbudowanym i przez to skomplikowanym procesem. Zdarzają się nawet opinie, że to właśnie ona odstrasza wielu ludzi, którzy chcieli by wziąć zwierzaka do domu. Problem w tym, że procedura adopcyjna właśnie w tym celu została opracowana. Ma ostudzić zapał tych, którzy zakochują się w zwierzaku na chwilę, by porzucić go przy pierwszym problemie, jaki się pojawi. Co zrobić by wziąć zwierzaka ze schroniska?

Adopcja zwierzaka ze schroniska krok po kroku:

Wybierz zwierzaka

Większość schronisk ma swoje strony w internecie, tam bez trudu znajdziecie galerię zdjęć kotów i psów, które aktualnie przebywają w schronisku, wraz z opowieściami o ich losach. Można też podjechać bezpośrednio do schroniska i poprosić o oprowadzenie po nim. Jeśli zwierzaka, który przypadł nam do serca nie ma w schronisku a przebywa on na przykład w domu tymczasowym, trzeba będzie umówić się z ludźmi, którzy przyprowadzą go na spotkanie. Jeszcze lepiej zgłosić się jako wolontariusz, który wyprowadza zwierzaki na spacer. To najlepszy sposób na wzajemne poznanie się i sprawdzenie czy pasuje cie do siebie.

adopcja psa

Ankieta przedadopcyjna

Procedura adopcyjna poprzedzona jest koniecznością wypełnienia ankiety/formularza z pytaniami, które mają potencjalnym właścicielom zwierzaka uświadomić, jakie czekają ich wydatki, praca oraz jakie mogą się zdarzyć problemy. Formularze przed adopcyjne są tak skonstruowane, że pozwalają dostosować charakter zwierzęcia do trybu życia, warunków socjalnych, temperamentu czy oczekiwań osoby, która decyduje się na adopcję.

Pierwszy kontakt

Taka ankieta trafia następnie do doradcy adopcyjnego, który wyszukuje odpowiednie dla nas zwierzę i wreszcie możemy się spotkać. Początkowo w schronisku lub w domu tymczasowym, przy asyście pracowników. Pamiętajmy, że to świetna okazja by dowiedzieć się od opiekunów psa lub kota, którego chcemy adoptować co lubi jeść, jakie ma zwyczaje i charakter, na co powinniśmy zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Pierwszy kontakt ze zwierzęciem jest niezwykle ważny, bo to w tym momencie nawiązuje się więź emocjonalna. Warto więc zabrać ze sobą smakołyki dla psa lub kota, by łatwiej przełamać pierwsze lody.

adopcja kota

Umowa adopcyjna

Jeśli uznamy, że obie strony są w stanie się polubić nawzajem i chcą ze sobą zamieszkać, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy adopcyjnej. Warto zdawać sobie sprawę, że umowa adopcyjna to nie tylko zobowiązanie ze strony osoby, która bierze zwierzaka do domu. Dobre schroniska oferują często pomoc specjalistyczną weterynarzy, czy behawiorystów w pierwszym okresie przystosowywania się zwierzaka do nowych warunków a ten może trwać nawet rok.

Polecane przez nas produkty dla Twojego pupila

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice
Josera Kids Junior
Adaptil psie feromony

Applaws Kitten
Żwirek Cats Best Eco Plus – Original
Feliway – kocie feromony dyfuzor + wkład uzupełniający 48ml

Litość, żal, wzruszenie na widok biedaków zamkniętych w schroniskowych klatkach – to wszystko piękne odruchy serca. Jednak postanowienie o adopcji powinno być podyktowane czymś więcej, niż chwilowym zauroczeniem. Dlatego nie zrażajmy się i nie denerwujmy, gdy pracownik schroniska prosi nas o wypełnienie kolejnego formularza czy ankiety lub proponuje nam inne zwierzę niż to które my wybraliśmy. Rozmawiajmy z nim, stawiajmy sprawę jasno. Tym ludziom chodzi o dobro zwierzęcia. Po tym co te zwierzaki przeszły, chcą mieć pewność, że trafiają do dobrego domu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły