KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa sikania w domu? Podpowiadamy!

To, jak oduczyć psa sikania w domu, często nurtuje opiekunów. Zarówno szczenię, jak i dorosły pies mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w niewłaściwych miejscach. Aby je tego oduczyć i nauczyć pożądanego zachowania, trzeba się nieco postarać.

Każdy właściciel szczeniaka musi dowiedzieć się, jak nauczyć psa czystości. Nie przejmuj się, gdy nauka trwa tygodniami. Każdy opiekun młodego psa przez to przechodzi, a problem, jak oduczyć psa sikania w domu spędza mu sen z powiek. Pocieszeniem niech będzie dla Ciebie fakt, że w końcu każdy pies, prędzej czy później, uczy się tej umiejętności.

Pies sika w domu

Opanowanie zachowania czystości nie jest dla psa łatwe. Musisz uzbroić się w cierpliwość i postępować konsekwentnie. Zwykle między 8. a 9. miesiącem życia pies zaczyna panować nad swoimi potrzebami i rozumieć, że należy załatwiać je na dworze. Jednak nie jest to termin, w którym każdy pies musi nauczyć się tej umiejętności. Niektóre psy wcześniej to potrafią, inne później. Nie ma w tym nic niezwykłego. Pamiętaj także, że małe psy mogą nauczyć się czystości nieco później, niż te większe.

To, jak oduczyć psa sikania, to jedna sprawa. Drugą jest to, czy jego organizm jest na to gotowy. Najprościej odnieść się do przykładu z ludzkiego świata, jaki wszystkim jest doskonale znany. Ludzkie dziecko, zanim nauczy się panować nad potrzebami fizjologicznymi, musi osiągnąć pewien etap rozwoju. Podobnie jest w świecie psów. Młodziutki piesek musi się nauczyć umiejętności siusiania we wskazanym przez człowieka miejscu. Na początku w ogóle nie panuje nad mechanizmem załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Pamiętaj, że pies nie wie, że załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu człowieka jest naganne i niepożądane. Musi się tego dopiero nauczyć. To w gestii opiekuna leży przeprowadzenie psa przez ten proces w sposób łagodny, ale i konsekwentny. Aby wiedzieć, jak nauczyć psa, żeby nie sikał w domu, musisz najpierw zrozumieć, dlaczego może on tak robić.

jak oduczyć psa sikania w domu

Z czego wynika, że pies sika w domu?

Nie dowiesz się, jak nauczyć psa, żeby nie sikał w domu, jeśli nie rozumiesz jego zachowania. To podstawa, aby nauka przebiegała z sukcesami.

Brak obecności opiekuna

Malutkiego pieska nie powinieneś na początku zostawiać samego w domu, bo to dla niego duży stres. Pomijając fakt, że będzie się na pewno czuł samotny, zagubiony i po prostu nieszczęśliwy, ominie Cię najlepsza szansa na wytworzenie odpowiednich nawyków w jego życiu. Od samego początku, powinieneś określić zasady, na jakich pies mieszka z Tobą. I także od samego początku należy zacząć wprowadzać je w życie.

Choroba i złe samopoczucie

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu? Najpierw sprawdź, co się stało, że dojrzałe zwierzę, dotąd nieprzejawiające takich zachowań, nagle zaczyna załatwiać potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu. Bardzo często przyczyną jest po prostu choroba czworonoga. Mowa tutaj zarówno o przewlekłym bólu, jak i nietrzymaniu moczu czy stolca, albo uszkodzeniach neurologicznych. Czasem jednak popuszczanie moczu może być efektem zwykłego przeziębienia pęcherza. Zawsze warto wyeliminować najpierw przyczyny fizyczne, aby przejść do terapii behawioralnej.

Stres i lęk separacyjny

Jeśli pies załatwia się pod Twoją nieobecność, to bardzo możliwe, że przyczyną takiego zachowania jest stres albo wręcz lęk. Zaburzenia separacyjne mogą objawiać się między innymi niekontrolowanymi wypróżnieniami. Psy, które są bardzo lękliwe, często na stresujące sytuacje, zwłaszcza gdy nie mają jak się z nich wycofać, reagują oddawaniem moczu i stolca. W takim przypadku konieczne jest wyeliminowanie przyczyny stresu.

Nieprawidłowe skojarzenia i bodźce

Ludzie wyczuwają fakturę materiałów, które dotykają, dłońmi. Podobnie psy rozpoznają fakturę opuszkami łap. Jeśli pies skojarzy, że robi siusiu w miejscu, gdzie pod łapkami jest trawa lub ziemia, łatwiej będzie mu zapamiętać, gdzie należy się załatwiać. Dlatego na początku jest ważne to, ile razy uda się opiekunowi sprawić, by pies zrobił siusiu na dworze i pozytywnie skojarzył to zachowanie. 

Źle posprzątane miejsce

Musisz wiedzieć, że pies załatwi się zawsze tam, gdzie czuje zapach swoich odchodów. Jeśli więc załatwi się w miejscu, które jest przez Ciebie niepożądane, musisz wszystko dokładnie posprzątać. Tak, by nie było czuć żadnego psiego zapachu. Co ważne, nie sprzątaj od razu po „wpadce” psa. Zrób to wtedy, kiedy nie będzie tego widział. W przeciwnym razie akcję z mopem i ścierkami szczeniak potraktuje jako zabawę i może chcieć więcej w przyszłości!

Fizjologia – kiedy pies się załatwia?

Szczeniak załatwia się w każdej sytuacji, gdy tylko jest podekscytowany. Gdy nauczysz się rozpoznawać te sytuacje, zrozumiesz, jak oduczyć psa sikania w domu.

Ekscytacja następuje m.in. w takich sytuacjach jak:

  • przebudzenie się po drzemce;
  • zjedzenie posiłku;
  • napicie się wody;
  • powitanie opiekuna wracającego z pracy;
  • zabawa.

Gdy zdarzają się takie sytuacje w ciągu dnia, należy od razu wyjść ze szczeniakiem na spacer, by zdążyć przed załatwieniem się psa w domu.

jak oduczyć psa sikania w domu

Zbyt rzadkie wyjścia na dwór

Na początku powinieneś wychodzić z psem co godzinę, a maksymalnie – co dwie. W ten sposób szybciej wytworzysz u psa nawyk wypróżniania się na zewnątrz. Szczenię może także nie przespać całej nocy. Spacery z małym psem w ciągu nocy nie są zatem czymś nadzwyczajnym. Po prostu należy się uzbroić w cierpliwość i przetrwać ten czas nauki czystości. Z pożytkiem dla obu stron.

Niepożądane zachowanie człowieka

Chcesz wiedzieć, jak oduczyć psa sikania szybko i sprawnie, ale Ci to nie wychodzi? Jeśli w takiej sytuacji frustrację przelewasz na psa, tylko pogarszasz sprawę. Twoje nerwowe podejście jest wyczuwane przez zwierzę. Jeśli strofujesz psa, krzyczysz na niego po załatwieniu albo stosujesz przemoc, uzyskasz tylko jedno – Twój pies będzie się Ciebie bał. Nadal będzie załatwiał się w domu, tylko tak, abyś tego nie widział. Dodatkowo będzie Ci trudniej nauczyć go załatwiania potrzeb na dworze, bo nie będzie chciał ich załatwiać w Twojej obecności, ze strachu.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Chcesz wiedzieć, jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? A może zależy Ci na nauczeniu poprawnego zachowania dorosłego czworonoga? Zasady są takie same. Sprawdź, co do nich należy!

Naucz się sygnałów, które daje pies

Szczeniak sika co chwilę, taka jego natura. Wiesz już, kiedy możesz się tego spodziewać. Co więcej, wówczas pies zachowuje się odmiennie i daje wyraźny sygnał, że nadeszła ta chwila, na którą czekasz. Szczeniak jest wtedy niespokojny. Wierci się, kręci, węszy. Warto obserwować sygnały, które daje Twój pies. Gdy tylko zasygnalizuje swoje potrzeby, powinieneś natychmiast iść z nim na dwór. Nawet jeśli sygnałów brak, a właśnie szczeniak coś zjadł lub obudził się z drzemki, także wyjdź z nim na dwór.

Zapewnij odpowiednie czynniki na spacerze

Jeśli Twój pies wychodzi z Tobą na spacery i nie robi siusiu na dworze, a gdy tylko wrócicie do domu, na podłodze robi się mokra plama – możesz nad tym zapanować. Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? Przede wszystkim wydłuż spacer do momentu, kiedy szczeniak załatwi się na trawie, ziemi lub piasku. Nie kończ go jednak od razu po załatwieniu potrzeb przez psa.

Istnieją też inne rozwiązania. Zabierz na spacer ulubione zabawki szczeniaka. Pobaw się z nim na dworze. Spraw, by był radosny i pełen entuzjazmu. Wtedy prawdopodobieństwo załatwienia się na dworze wzrośnie. Kiedy wychodzisz ze szczeniakiem na spacer, miej zawsze przy sobie butelkę z wodą. Daj mu pić na spacerze. Możesz użyć do tego celu specjalnej składanej miski. Poczekaj, aż pies zrobi siusiu na dworze.

Nagródź pożądane zachowanie

Nie można zapomnieć o prawidłowym zachowaniu się opiekuna w sytuacji, gdy pies zrobi to, czego właściciel od niego oczekuje. Zawsze trzeba być przygotowanym na ten wyczekiwany moment. Szczeniak powinien być nagradzany za każdym razem, gdy załatwi się na spacerze. Nagrody stosuj aż do momentu, gdy załatwianie się na dworze stanie się nawykiem. Pozwól jednak psu wysiusiać się do końca. Gdy zaczniesz natychmiast wykrzykiwać pochwały, może się zdarzyć, że pies zatrzyma część zawartości pęcherza i opróżni go dopiero w domu.

jak oduczyć psa sikania w domu

Nie krzycz na psa

Gdy pies załatwi się w domu, po prostu nie rób nic. Zupełnie zignoruj ten fakt. Pamiętaj, żeby nie krzyczeć, nie straszyć psa, nie używać wobec niego agresji. Pies tego nie zrozumie. Możesz go w ten sposób nauczyć, że nie wolno sikać przy Tobie. Znajdować będziesz kałuże w każdym zakamarku mieszkania.

Możesz swoją agresją spowodować jeszcze większą frustrację Twego psa. Może on bać się Ciebie do tego stopnia, że postanowi „schować” gdzieś odchody, które Cię denerwują lub po prostu je zjeść. Kiedy dojdzie do tego typu zachowania – nie będzie Ci łatwo go wyeliminować.

Zainwestuj w podkłady

Podkłady dla psa są to higieniczne maty, które można stosować w domu. Maty, czy podkłady dla psa nie uwalniają zapachu odchodów psa w sposób odczuwalny dla człowieka. Podkłady dla psa można stosować w każdej sytuacji, gdy są niezbędne, a Ty nie możesz psa wyprowadzić na spacer. Najczęściej takimi sytuacjami są:

  • noc, kiedy śpisz;
  • czas, gdy jesteś w pracy;
  • okres kwarantanny po szczepieniu szczeniaka;
  • okres choroby i rekonwalescencji.

Sprawa przyzwyczajenia szczeniaka do mat higienicznych wymaga pewnych wyjaśnień. Jeśli będziesz stosować podkłady dla psa, musisz wiedzieć, że może być później trudno oduczyć od nich czworonoga. Pamiętaj też, aby wybierać maty dobrej jakości, jak DUVO+ Podkłady dla psa [rozmiar L] 45x60cm, i regularnie je wymieniać. Masz wówczas gwarancję, że nie przemokną.

Podczas kwarantanny, gdy jest ona ścisła i nie wychodzisz z psem na spacery, podkłady dla psa muszą leżeć zawsze na widoku. Dopiero gdy skończy się kwarantanna, należy oduczyć psa korzystania z podkładów. Dobrze jest zabierać je ze sobą na początku na spacery i kłaść np. na trawie. Warto też skorzystać z podkładów o zapachu trawy, takich jak DUVO+ Podkłady dla psa zapach trawy [rozmiar M] 30x45cm 30szt.

W przypadku choroby psa nie masz praktycznie innego wyjścia i musisz stosować maty. Jak pies wyzdrowieje, wszystko powinno wrócić do normy. Czasem zdarza się, że w efekcie dolegliwości albo przyjmowanych leków mocz psa ma bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach. Wtedy sprawdzą się produkty pochłaniające i neutralizujące takie aromaty, na przykład DUVO+ Podkłady dla psa z węglem aktywnym [rozmiar L] 45x60cm 30szt.

jak oduczyć psa sikania w domu

Wybierz klatkę kennelową

Klatka kennelowa może bardzo Ci pomóc w nauce czystości. Pamiętaj tylko, by szczeniak miał w niej miejsce tylko na legowisko. Gdy będzie miał dużo przestrzeni, podzieli ją sobie na część sypialną i taką, w której może się załatwiać. Jeśli masz klatkę, jest ona zapewne dobrana do rozmiaru dorosłego psa. Aby przystosować ją do wielkości szczeniaka, należy wstawić do środka przegrodę, dzielącą ją na dwie części. Klatka może być pomocna w nocy lub, gdy musisz wyjść z domu. Zamknij w niej psa, a gdy się obudzisz lub wrócisz, wyjdź z nim od razu na spacer. Wybierz produkt dobrej jakości, taki jak MidWest Contour Klatka dla psa.

Wychodź na częste spacery

Ideałem byłby spacer co godzinę, co daje 10 do 12 spacerów w ciągu dnia. Jeśli nie możesz tak często wychodzić ze swoim psem, spacer co dwie godziny to już konieczność. Być może nie mieszkasz w bloku, lecz w domu z ogródkiem? Wtedy będziesz mieć ułatwione zadanie. Wypuść psa od razu po każdej sytuacji, w której może on chcieć się załatwić. Zaoszczędzić możesz w tym wypadku czas potrzebny na ubieranie się i schodzenie po schodach. Z czasem nauczysz się też rozpoznawać mowę psa. Jeśli np. zacznie się niecierpliwie kręcić, stać pod drzwiami wejściowymi lub dotykać ich łapą, idź jak najszybciej na spacer.

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli dorosły pies nagle zaczął zachowywać się w nietypowy dla siebie sposób, w tym załatwiać się w domu, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Weterynarz będzie w stanie zrobić badania moczu oraz krwi, co pozwoli określić, czy pies jest zdrowy, czy może dolega mu coś, co trzeba leczyć w gabinecie weterynaryjnym.

Jeśli Twój pies jest zdrowy, a mimo to nie umiesz nauczyć go załatwiania na dworze, konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. Behawiorysta doradzi, jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu albo zasugeruje inne rozwiązania, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem. 

Mój pies sika w domu, co mogę z tym zrobić? To pytanie jest znane znakomitej większości opiekunów młodych bądź dorosłych psów. Problem pojawia się wtedy, gdy pies zamieszkał z ludźmi, ale nie jest nauczony wypróżniania się poza domem. Dla świeżo upieczonych właścicieli czworonogów problem może wydawać się dosyć trudny. Czasami może wywoływać nawet przerażenie.

Z odpowiednim podejściem do tematu nauki i z właściwym przygotowaniem oduczenie psa sikania w domu nie potrwa długo. Nie powinno też sprawiać trudności, z którymi nie można sobie poradzić. Wiesz już, z czego wynika takie zachowanie psa, a także, jak oduczyć psa sikania w domu. We wszystkim pomogą Ci akcesoria, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły