KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Małe zwierzęta mają w sobie dużo uroku. Odruchowo aż chciałoby się wziąć je na ręce, pogłaskać i poprzytulać. Niestety nie zawsze dotykanie młodych zwierząt jest dla nich dobre. Jak jest z psami? Kiedy można pogłaskać szczeniaka, aby nie wyrządzić mu krzywdy? Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Odpowiednio zaopiekuj się szczeniakami

Świat zwierząt, chociaż wydaje się tak bliski, często bywa jednak wyjątkowo odległy. W efekcie chcąc pomóc przedstawicielom braci mniejszych, szkodzimy im. Dzieje się tak na przykład, gdy podczas wyprawy do lasu spotkamy pisklę, które wypadło z gniazda, samotną młodą sarnę lub dzika. W większości przypadków zwierzę nie jest pozostawione na pastwę losu, ale odbywa trening samodzielności, pod czujnym okiem matki. Wielu nieświadomych spacerowiczów dotyka, głaszcze lub przenosi leśne maluchy, co jest dla nich większym zagrożeniem, niż chwila samotności. Czy podobnie jest w przypadku psów? Czy głaskanie szczeniaków po urodzeniu jest dla nich niebezpieczne i może wpłynąć na relację z matką?

Pies, z którym mieszkasz pod jednym dachem, traktuje Cię inaczej, niż dzikie zwierzę. Twój zapach jest dla niego znany i nie kojarzy mu się z zagrożeniem. Przekonaj się więc, czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu, jak pomóc maluchom i ich mamie po porodzie oraz jak wyglądają pierwsze dni życia młodych psiaków. Ta wiedza pozwoli Ci odpowiednio zaopiekować się czworonożnymi oseskami.

Czy wiesz, że głaskanie szczeniaków ma pozytywny wpływ na ich nastrój i zachowanie?

Dotyk jest ważną formą komunikacji nie tylko u ludzi. Poprzez głaskanie możesz uspokoić swojego czworonoga, zredukować jego stres i sprawić mu przyjemność. Pielęgnacja psiej sierści to doskonała okazja do budowania relacji ze zwierzakiem. Domowy ulubieniec na pewno poczuje się bezpieczniej. Pozytywne skutki głaskania pupila odczujesz także Ty – dogoterapia polega właśnie na dotykowym kontakcie z czworonogiem.

Przyjemny, bezpieczny dotyk jest ważny dla psa, niezależnie od jego wieku. Bliskiego kontaktu fizycznego potrzebują także szczeniaki. Już po narodzeniu leżą obok siebie i przyzwyczajone są do dotyku matki, która bacznie i troskliwie ich pilnuje. Czy kontakt ze zwierzętami, może zastąpić młodym czworonogom człowiek? Głaskanie czworonogów po urodzenie – jaką daje to korzyść zwierzakowi?

głaskanie szczeniaków po narodzinach

Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Na początek warto rozprawić się z wiecznie żywym mitem, odnośnie przekazania młodym zapachu człowieka przez dotknięcie. Część osób wierzy, że przez to matka odrzuci szczeniaki. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku dziko żyjących zwierząt, jak sarny czy jelenie. Jest to jednak mało prawdopodobne, aby dotyczyła psów. Twoja czworonożna ulubienica, która właśnie została mamą, doskonale zna zapach domowników i raczej nie kojarzy się jej on z zagrożeniem. Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu? Tak, ale nie zawsze powinieneś to robić. O co chodzi?

Są sytuacje, w których Twój dotyk może się okazać wręcz niezbędny. Szczeniaki rodzą się ślepe i głuche, a swoje pierwsze dni spędzają przeważnie na spaniu oraz jedzeniu. Doczołganie się lub dopchanie do mleka psiej mamy, nie dla wszystkich maluchów jest tak samo łatwe. Przede wszystkim te szczeniaki, które są słabsze, mogą mieć problem z dostępem czy znalezieniem sutków swojej mamy. W tym momencie Twoja pomoc będzie nieoceniona. Pamiętaj jednak, aby być delikatnym i ostrożnym. W skrajnych przypadkach psia mama może rzeczywiście odrzucić swoje szczeniaki. Wtedy również musisz przejąć nad nimi opiekę, która będzie wymagała kontaktu z maluchami.

Co ważne, na dotyk szczeniaków zgodę musi wyrazić ich psia mama. Niektóre zwierzęta mogą się poczuć niekomfortowo z Twoją pomocą lub po prostu jej nie chcieć. Nie musisz się domyślać, czy możesz dotknąć zwierzaka zaraz po urodzeniu. Informację tę wyczytasz z zachowania swojego psa. Czworonożna mama zgodzi się na Twoją pomoc tylko wtedy, gdy będzie mieć do Ciebie zaufanie.

Nie głaszcz i nie bierz więc na ręce szczeniaków, które urodziły się u przyjaciół czy znajomych. Działa to także w drugą stronę – nie pozwalaj obcym na dotykanie maluchów w Twoim domu. Na kontakt z tymi pieskami przyjdzie jeszcze czas. Szczeniakom nic się nie powinno stać, jednak sama sytuacja może zestresować lub zaniepokoić ich mamę, która poczuje się zagrożona.

czy można dotykać szczeniaki

Czy można dotykać szczeniaki podczas porodu?

Szpital, położna lekarz – nad ludzkimi porodami czuwa sztab specjalistów. Twojemu psu wystarczy domowe zacisze. Stwórz legowisko z czystych ręczników i zadbaj o dostęp do wody. Twoja suczka instynktownie będzie wiedziała co zrobić. Samodzielnie zajmie się maluchami – wyliże je (oczyści z błon płodowych) i przegryzie pępowinę. Nie musisz ich brać na ręce, ani myć. Jak jest więc Twoja rola podczas poprawnie przebiegającego porodu? Obserwuj suczkę i czuwaj nad nią. Nie hałasuj, nie przeszkadzaj, nie pomagaj i nie stresuj zwierzęcia. Możesz liczyć szczeniaki, aby zareagować w przypadku nieprawidłowości i zbyt wolnym pojawianiu się ich na świecie.

W przypadku porodu zawsze może się wydarzyć jakiś problem, bądź więc „na posterunku”. Jeszcze przed terminem wyjaśnij z lekarzem wszystkie wątpliwości i bądź z nim w kontakcie podczas akcji porodowej. Jeśli młode nie ruszają się i nie oddychają, oczyść i udrożnij drogi oddechowe maluchów. Skontaktuj się też z weterynarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek.

Pierwsze dni szczeniaka po urodzeniu

Rozkoszne maluchy szybko się rozwijają. W ciągu roku stają się dorosłymi, silnymi czworonogami. Jednak już szczeniakom nie brakuje energii i chęci do zabawy. Chociaż psia mama doskonale radzi sobie z opieką nad maluchami dobrze wiedzieć, jak możesz ją wspomóc w pierwszych dniach życia osesków.

Przez pierwsze dwa tygodnie na świecie szczeniaki jeszcze nie widzą i nie słyszą otoczenia – są ślepe i głuche. Przebywają blisko mamy, która ogrzewa je i karmi. W trakcie 48 godzin od porodu organizm suczki wytwarza mleko bogate w cenne składniki dla małego czworonoga. Każdy maluch powinien mieć do niego dostęp. Najmniejszy i najsłabszy szczeniak ma problem z dotarciem do mamy lub pokarmu? Pomóż mu i przystaw go. Dbaj też o komfort cieplny wszystkich psów. Ciała maluchów szybko się wychładzają.

Pierwsze dni szczeniaka po urodzeniu to czas małego czworonoga z jego mamą. Nie rozdzielaj zwierzaków oraz kontroluj czy suczka pozwala na Twoją obecność i zaangażowanie. Swoją osobą możesz ją stresować. W trzecim i czwartym tygodniu życia szczeniaki wciąż żywią się mlekiem mamy, ale widzą już i słyszą. Zaczynają się pierwsze zabawy między rodzeństwem oraz lizanie i gryzienie przedmiotów. Widzisz, że psie maluchy atakują się nawzajem? Nie musisz interweniować. To ich naturalna zabawa, dzięki której uczą się, jak nie zrobić krzywdy innym. Na tym etapie Twoja opieka nad szczeniakiem zaczyna mieć większe znaczenie. Śmiało głaszcz maluchy i delikatnie je podnoś.

pierwsze dni szczeniaka

Wraz z końcem pierwszego miesiąca życia szczeniaki zaczynają szybko rosnąć. Są ciekawe świata i chętnie oddalają się od mamy, chociaż wciąż żywią się jej mlekiem. To czas, w którym małym pieskom trzeba poświęcić dużo uwagi – są pełne energii oraz chętne do zabawy i pieszczot. Na spacery jest jeszcze za wcześnie, jednak możesz powoli uczyć szczeniaki, gdzie powinny załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Maluchy, zależnie od rasy, usamodzielniają się w siódmym lub ósmym tygodniu życia. Jedzą już nie tylko mleko, ale też karmę i uczą się higieny. Niektóre szczeniaki trafiają do nowego domu w okolicy 8 tygodnia życia. Nie jest to jednak regułą. Za odpowiedni moment, na przekazanie malucha pod nowy dach, uznaje się również 10, a nawet 12 tydzień.

Opieka nad odrzuconym szczeniakiem

Psy, które dopiero co pojawiły się na świecie, nie poradzą sobie bez opieki. Suczki zazwyczaj czule pielęgnują swoje dzieci. Są jednak i takie sytuacje, kiedy nie budzi się w nich instynkt macierzyński. W takim przypadku młody pupil jest zdany na Ciebie. Jak powinna wyglądać opieka nad szczeniakiem, którym nie interesuje się psia mama? Co musisz zrobić? Aby zastąpić szczeniakom mamę, musisz je karmić, ogrzewać i masować.

Maluchy jedzą specjalny pokarm (zapytaj o niego weterynarza) z butelki. Nie używaj krowich produktów ani nie podawaj jedzenia łyżeczką. Psy to ssaki i uda im się wyciągnąć jedzenie przez smoczek butelki. Jeśli szybko zasną po posiłku, na pewno się najadły. Jeśli będą głodne, pozostaną niespokojne.

Szczeniaki szybko marzną, więc tulą się do mamy, która ogrzewa je swoim ciepłem. Jak ją zastąpić w tej kwestii? Kładź maluchy obok siebie, aby ogrzewały się wzajemnie. Otul je też kocykiem lub daj pluszową zabawkę. Kontroluj pieski, czy któryś z nich się nie przemieścił.

Dotyk jest dla szczeniaków ważny nie tylko ze względu na ciepło. Delikatny masaż ciałka, a przede wszystkim brzucha, pozwoli im załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Psia mama, liżąc swoje dzieci, ułatwia im ten proces. Na szczęście, gdy nie ma jej obok, możesz ją łatwo zastąpić.

opieka nad porzuconym szczeniakiem

A to historia!

Szczeniaki to małe śpiochy! W tej kwestii nie różnią się od niemowlaków. W pierwszych dniach swojego życia, czworonożne maluchy przesypiają praktycznie większość doby. Pieski, które dopiero co pojawiły się na świecie, smacznie chrapią nawet przez 90% dnia, a te dorastające, przez 75%. Wraz z kolejnymi tygodniami aktywność się wydłuża.

Długi psi sen nie powinien Cię zaniepokoić. Szczeniaki potrzebują go, aby prawidłowo się rozwijać i zregenerować. Nie budź malucha i staraj się go nie dotykać. Lepiej stwórz mu wygodne oraz spokojne miejsce do odpoczynku. Widzisz, że jego ciało drży lub zwierzak jęczy? To naturalne! Szczeniaki mają dwie fazy snu. Przez większość czasu jest ona głęboka. Na chwilę zastępuje ją faza REM. Zdaniem niektórych hodowców, szczeniaki śnią częściej, niż dorosłe psy.

Dotykanie szczeniaków po urodzeniu

Wydaje Ci się, że łączy Cię z psem przyjacielska więź, więc bierzesz na ręce młode szczeniaki i.. nagle słyszysz warczenie ich mamy? Nie zrażaj się, delikatnie odłóż maluchy i uszanuj decyzję swojej suczki. Cała sytuacja, z pojawieniem się na świecie szczeniaków, jest dla niej bardzo stresująca. Fakt, że Twoja czworonożna ulubienica nie potrzebuje Cię w tym momencie, nie znaczy, że będzie tak zawsze, o czym przekonała się pani Aleksandra.

cytat właścicielki psa

Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu? Twój dotyk nie zaszkodzi!

Niewiele stoi na przeszkodzie, aby pogłaskać czworonożnego malucha, zaraz po tym, jak pojawi się na świecie. Twój zapach nie kojarzy się suczce z zagrożeniem, więc ryzyko, że z tego powodu odrzuci swoje dzieci, jest niewielkie. Pamiętaj jednak, że może sobie tego nie życzyć. Jeśli chcesz pogłaskać lub przenieść szczeniaka, zawsze obserwuj zachowanie suczki.

Powstrzymaj się też przed dotykaniem małych czworonogów u znajomych. Chociaż ich pies Cię zna, może nie mieć aż tak dużo zaufania. Za kilka tygodni będziesz mógł bez przeszkód bawić się ze szczeniakami. Suczka nie zajmuje się swoimi maluchami? Musisz przejąć jej rolę – karmić, dogrzewać i masować zwierzaki. Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Podziel się doświadczeniem z innymi opiekunami!

A jeśli szukasz karmy dla szczeniaka, sprawdź naszą ofertę na Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły