Czy pies beka? Kiedy psu się odbija?
U ludzi zupełnie normalnym zjawiskiem jest odbijanie się po spożytym posiłku. Zastanawiałeś się kiedyś, czy podobnie sprawa wygląda w przypadku zwierząt? Okazuje się, że tak. Dlaczego Twój pies beka i czy jest to powód do zmartwień? Wyjaśniamy wszystko od A do Z!
Czy wiesz, że…
Psy to niezwykle komunikatywne zwierzęta. Bardzo często swoje potrzeby uzewnętrzniają poprzez sygnały wokalne. Ten szeroki repertuar odgłosów uznawany jest za jeden ze skutków udomowienia czworonogów. By psy mogły cieszyć się bliskim kontaktem ze swoim właścicielem, koniecznym warunkiem było wypracowanie systemu komunikacji, który byłby czytelny dla każdej ze stron.
Jak komunikują się psy?
Najbardziej typowym dla psa odgłosem jest szczekanie. Jego wysokość, częstotliwość oraz intensywność są modulowane zależnie od kontekstu. Szczekanie o wysokim tonie to oznaka strachu lub zdenerwowania. Niższe dźwięki są znakiem, że pies jest gotowy do obrony swojego terytorium.
Nie bez znaczenia jest także tempo szczekania. To szybkie świadczy o silnym pobudzeniu emocjonalnym. Nieco wolniejsze, zwykle pojedyncze, szczeknięcia oznaczają, że Twój pupil czuje się osamotniony i potrzebuje uwagi. Krótkie i ostre dźwięki często bywają reakcją na nieprzyjemny dla zwierzęcia bodziec.
Szczekanie niekoniecznie musi być sygnałem czegoś niepokojącego. Przedłużone dźwięki o wzrastającym tonie są oznaką, że pies jest radosny i zaprasza Cię do zabawy. Możesz je na przykład usłyszeć przed wyjściem na spacer czy w trakcie przygotowywania ulubionego posiłku czworonoga.
Kolejnym, dobrze znanym, psim odgłosem jest warczenie, które jest znakiem ostrzegawczym dla otoczenia. Warczenie pojawia się dopiero wtedy, gdy inne sygnały, takie jak odsłanianie zębów czy szczekanie, pozostaną zignorowane. Jeśli powarkiwanie pojawia się w trakcie wspólnej zabawy i nie towarzyszy mu odsłanianie zębów, to nie ma żadnego powodu do niepokoju.
Za jeden z najbardziej tajemniczych dźwięków, jakie wydaje pies, uznawane jest wycie. Zakłada się, że czworonogi wyją, kiedy czują się opuszczone i samotne. Zdarza się, że ten, dość nieprzyjemny dla ucha, sygnał jest wyrazem strachu, bądź bólu.
Skomlenie, określane też często jako piszczenie, to dźwięk analogiczny do płaczu bobasa. Dźwięki te wydają już szczeniaki, by pokazać swoim właścicielom, że brakuje im towarzystwa lub chcą jeść. Dorosłe psy piszczą i skomlą, by zwrócić na siebie uwagę oraz przyspieszyć reakcję opiekuna.
Pomrukiwanie oraz wzdychanie to dwa odgłosy, które zwykle poprzedzają relaks i są związane z dobrym samopoczuciem czworonoga. Może się jednak zdarzyć, że Twój pies zacznie wzdychać, gdy nie uda mu się zrealizować upragnionego celu.
Jak widzisz, psy wydają sporą ilość dźwięków, a każdy z nich oznacza co innego. Zdarza się, że raz na jakiś czas z ich pysków wydobędzie się odgłos podobny do beknięcia. Czy to w ogóle możliwe, by psom się odbijało?
Sprawdź również: Dlaczego pies ziewa? Dowiedz się!
Czy pies beka?
Okazuje się, że bekanie nie jest wyłącznie domeną ludzi – znany wszystkim odgłos pojawia się także u czworonogów. Zależnie od rasy czy wielkości psa, odgłos beknięcia może się różnić. Zazwyczaj większe osobniki bekają równie głośno, co ludzie, natomiast te mniejsze – nieco ciszej.
Układ pokarmowy Twojego pupila jest zbudowany podobnie do ludzkiego. Można podzielić go na trzy partie. Pierwszą z nich stanowią jama ustna, gardło i przełyk. Druga część to żołądek, dwunastnica, trzustka i wątroba, natomiast w skład trzeciego odcinka wchodzą jelito cienkie, jelito grube i odbyt.
Istotną rolę odgrywają enzymy trawienne zawarte w ślinie oraz te, które są wydzielane przez trzustkę i ściany żołądka. Za unieszkodliwianie toksyn oraz przekazywanie do krwi minerałów i witamin jest odpowiedzialna wątroba.
Proces trawienia pokarmu przez psa zaczyna się w pysku. To właśnie tam na posiłek oddziałują zawarte w ślinie enzymy. Rolą szczęki i zębów jest rozdrabnianie pokarmu, którego kęsy przesuwają się do żołądka, gdzie działają na nie soki żołądkowe. Składniki odżywcze są wchłaniane przez kosmki w jelicie, a dokładniej w jelicie czczym. Resztki pokarmu trafiają do jelita grubego. To właśnie tam formuje się kał, który finalnie jest usuwany na zewnątrz przez odbyt.
Kiedy psu się odbija?
Jak już zdążyliśmy ustalić, zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że pies beka. Kiedy zwykle pojawia się ten charakterystyczny dźwięk i co go wywołuje? Psy, podobnie zresztą jak ludzie, bekają, ponieważ w ich żołądku znajduje się zbyt duża ilość powietrza lub wody. Odbicie przełyku jest swoistym sygnałem, że powietrze ucieka na zewnątrz.
Czworonogom najczęściej odbija się na skutek zbyt szybkiego jedzenia lub picia. Posiłki o odczynie zasadowym wchodzą w interakcję z enzymami trawiennymi i kwasami żołądkowymi, przez co w konsekwencji wytwarza się gaz. To właśnie on wydostaje się z przewodu pokarmowego przez wzdęcia lub beknięcia. Aerofagia, czyli nadmierne połykanie powietrza, zwykle sprawia, że Twój pupil beka.
Jest jeszcze jeden powód, dlaczego psu odbija się po jedzeniu. Decydującym czynnikiem może być dieta zwierzęcia. Bekanie może być spowodowane nagłą zmianą karmy lub spożyciem przez czworonoga „ludzkiego” jedzenia.
Co ciekawe, na częstotliwość bekania ma wpływ to, jakiej rasy jest pies. Boksery, mopsy, terriery i buldogi mają tendencję do połykania większej ilości powietrza ze względu na wypchnięte do przodu pyski.
Kiedy bekanie psa powinno Cię zaniepokoić?
To, że Twojemu psu się odbija raz czy dwa po posiłku, nie jest żadnym powodem do obaw. Bekanie możesz zminimalizować, spowalniając tempo jedzenie czworonoga – na przykład przy pomocy specjalnie do tego zaprojektowanej miski.
Właściciele zwierzęcia domowego powinni zachować czujność, gdy pies nagle zacznie bekać, a nigdy wcześniej tego nie robił. Odbijanie się może być zwiastunem nadchodzących problemów żołądkowo-jelitowych. Uważnie obserwuj, czy u Twojego pupila nie pojawiają się inne symptomy, takie jak wymioty, biegunka czy ból brzucha. Jeśli każdorazowo psu odbija się po jedzeniu, to problemem może być wcześniej wspomniana dieta. Rozważ wymianę karmy na inną, na przykład tę od Fitmin, a jeśli uporczywe bekanie nie ustępuje, to udaj się do lekarza weterynarii.
Warto wybrać się do specjalisty, jeśli bekaniu towarzyszysz nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej. Odpowiednia suplementacja może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
Nadmierne bekanie psa może być objawem niebezpiecznej choroby, która, na całe szczęście, występuje bardzo rzadko. Mowa tutaj o skręcie żołądka i jelit. Zagrażające życiu schorzenie polega na tym, że żołądek wypełnia się powietrzem, jednak nie jest w stanie go wydalić z powodu skrętu, który blokuje jelito. Nadmierne odbijanie oraz wymioty są wczesnymi symptomami GDV.
Za jedną z przyczyn skrętu żołądka uznaje się nieprawidłowy sposób karmienia, który polega na podawaniu psu zbyt obfitych posiłków. Czworonóg narażony na GDV powinien otrzymywać kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Wybierz dostosowaną do jego potrzeb suchą karmę, na przykład Brit Care, która pobudzi prawidłowe procesy gryzienia i żucia.
Psy mogą cierpieć na rozmaite dolegliwości układu pokarmowego. Najpopularniejsze z nich to: zaparcia, wzdęcia, kolki jelitowe czy biegunka. Trudno znaleźć jedną przyczynę tych chorób. Czasem jest to wrodzona nadwrażliwość przewodu pokarmowego, niewystarczająca produkcja enzymów trzustkowych lub zwykłe zatrucie.
Cierpiącemu pupilowi możesz pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim regularni podawaj mu prebiotyki, np. Vetosan Probio Plus na odbudowę mikroflory jelit, które poprawią florę bakteryjną. Dodatkowo enzymy w proszku czy suplementy diety, których zadaniem jest wspomaganie perystaltyki jelit.
Bekanie psa a problemy żołądkowe – jak jeszcze możesz temu zaradzić?
Źródłem problemów z nadwrażliwością żołądka może być także stres. Zastanawiasz się, czym może się denerwować Twój ukochany pupil? Powodem może być obecność obcych osób w domu, towarzystwo nowych zwierząt, hałas, przeprowadzka czy zmiany w codziennej rutynie. Zastanów się, co ostatnio uległo zmianie w Twoim otoczeniu i daj czworonogowi czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Częste odbijanie się nie jest zjawiskiem przyjemnym dla ludzi, można więc założyć, że nie przepadają za nim także psy. Jeśli zauważyłeś, że Twój pupil je lub pije zbyt szybko, to postaw na smaczny trening. W nauce powolniejszego spożywania posiłków pomocne okażą się psie przysmaki. Kostki, paski czy kabanosy sprawią, że czworonóg nauczy się posłuszeństwa oraz spokojniejszego jedzenia.
A to historia!
Jak zdążyliśmy wspomnieć na samym początku, psy potrafią się doskonale komunikować – nie tylko między sobą, ale również z ludźmi. W komunikacji między pupilem a właścicielem istotną rolę odgrywa kontakt wzrokowy. To zagadnienie postanowił zbadać Adam Miklósi wraz ze swoim zespołem.
Grupa przeprowadziła eksperyment, który pokazał, że opiekunowie czworonogów są w stanie skutecznie interpretować intencje oraz pragnienia swojego psa. Całe badanie polegało na tym, że badacze ukryli zabawkę lub smakołyk w taki sposób, że zwierzę widziało miejsce kryjówki, jednak nie miało do niego dostępu. Wyniki pokazały, że częstotliwość spojrzeń na pożądany obiekt była znacznie większa, gdy obok psa był jego właściciel, a nie eksperymentator. W znajomym towarzystwie psy, oprócz pojedynczych spojrzeń, skakały, biegały czy zerkały naprzemiennie na jedzenie i swojego opiekuna.
Konno wraz z zespołem postanowiła zbadać zdolność różnych ras psów do zerkania w stronę ludzi. Jej grupę badawczą stanowiło 125 osobników podzielonych na pięć mniejszych grup: rasy pierwotne, pasterskie, myśliwskie, retrievery oraz mastiffy i psy użytkowe. Cały eksperyment składał się z dwóch zadań.
Pierwsze z nich polegało na tym, że eksperymentator inicjował kontakt wzrokowy z psem. W drugiej części badania pies otrzymywał niemożliwe do rozwiązania zadanie, jakim było zdobycie przysmaku, znajdującego się w pojemniku, przymocowanym do drewnianej deski. Wyniki eksperymentu pokazały, że psy ras pierwotnych potrzebują więcej czasu na nawiązanie kontaktu wzrokowego oraz patrzą na człowieka krócej, niż przedstawicie innych grup.
Inny eksperyment został przeprowadzony przez grupę badaczy z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Zespół kierowany przez Juliane Kaminski udowodnił, że udomowione psy używają mimiki, by uzyskać ludzką uwagę. By to wykazać, przebadano przedstawicieli 24 różnych ras i w różnym wieku. Badaczy interesowało, jak psy będą reagować na człowieka stojącego do nich frontem i trzymającego w ręce jedzenie i analogicznie, ale bez jedzenia. Dodatkowo człowieka odwróconego plecami z jedzeniem w dłoni oraz odwróconego od psa bez jedzenia.
Zaobserwowano o wiele bogatszą mimikę, kiedy człowiek był skierowany w stronę zwierzęcia. Niezależnie od tego, czy w jego dłoni znajdowało się apetyczne jedzenie. Ten eksperyment dowodzi, że mimika u psa jest aktywną próbą nawiązania kontaktu z człowiekiem.
Czy pies beka? Opowieść właściciela!
Przeczytaj także: Pies puszcza bąki – czy to możliwe? Dlaczego tak się dzieje?
Czy pies beka? Podsumowanie
To, że pies beka po jedzeniu, jest zupełnie normalnym zjawiskiem, które nie powinno Cię niepokoić. Problem pojawia się w momencie, gdy psu odbija się wyjątkowo często, a dodatkowo towarzyszą mu takie niepokojące symptomy, jak: biegunka, nieprzyjemny zapach z pyska, wymioty czy twardość brzucha. Uważnie obserwuj swojego pupila, by zareagować odpowiednio wcześnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy zachowanie czworonoga jest normalne, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie.
A czy Ty kiedykolwiek słyszałeś, jak pies beka? Jeśli tak, to jaka była Twoja reakcja? Jesteśmy ciekawi, jakie zachowania czworonożnych przyjaciół początkowo wzbudziły Twoje zdziwienie, by finalnie okazać się czymś zupełnie niegroźnym.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu