KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies ma pępek? Sprawdź!

Co jakiś czas w Twojej głowie pojawiają się nurtujące pytania, na które koniecznie musisz poznać odpowiedź? Dziś rozwiejemy jedną z często występujących wątpliwości – czy pies ma pępek? Przeczytaj artykuł do końca, a zaspokoimy Twoją ciekawość! 

Czy wiesz, że wszystkie ssaki mają pępki? A jak wygląda pępek u psa?

W historii wyszukiwania Twojej przeglądarki można znaleźć pytania pokroju „Czy pingwiny mają kolana” bądź „Czy słonie umieją pływać?”? Możemy Ci zagwarantować, że Twoja ciekawość nie jest niczym niepokojącym i nie masz żadnych powodów do obaw – należysz do większości! 

Poziom zainteresowania znacznie wzrasta, gdy wątpliwości dotyczą naszych ukochanych pupili, z którymi spędzamy sporą część każdego dnia. Jeśli sam jesteś posiadaczem uroczego czworonoga, jakim jest pies, to z pewnością nie raz i nie dwa zastanawiałeś się nad tym, czy jego organizm zbudowany jest w podobny sposób, co Twój. To, że nasze ukochane psiaki mają uszy, zęby czy powieki można bardzo łatwo zauważyć, jednak niektóre części ciała znacznie trudniej dostrzec – do tej drugiej kategorii można zaliczyć także pępek. Czy pies ma pępek?

Pępek to pierwsza blizna, której posiadaczami zostajemy tuż po narodzinach! Ten niewielki znaczek na brzuchu od zawsze fascynował ludzi. Co ciekawe, znajduje się w nim aż 2368 gatunków bakterii, czyli więcej niż na całym ludzkim ciele! Pępki to cecha rozpoznawalna wszystkich ssaków. W takim razie nasuwa się na myśl jedno zasadnicze pytanie – czy pies ma pępek skoro, podobnie jak człowiek, jest jednym z gatunków, który ssie mleko matki? A może czworonogi są pewnym wyjątkiem? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czy pies ma pępek? Szczeniak śpiący na plecach z odsłoniętym brzuchem.

Co to właściwie jest pępek?

Pępek to nic innego, jak niewielka blizna na brzuchu, która powstaje w miejscu, z którego w życiu płodowym wychodzi pępowina. To właśnie za jej sprawą do organizmu płodu dostarczane są składniki odżywcze i tlen. Analogiczną drogą, choć w przeciwnym kierunku, odprowadzane są produkty przemiany materii oraz dwutlenek węgla. I chociaż pępek odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu płodowym, to po narodzinach pępowina przestaje być nam potrzebna. U ludzi zostaje ona przecięta, a na „pamiątkę” każdy człowiek zyskuje permanentną bliznę w postaci pępka.

Pępek u ludzi jest niezwykle ciekawym zagadnieniem – może być mniejszy, większy lub nawet nie być go wcale! Pępka nie ma na przykład znana supermodelka Karolina Kurkova. Jeśli postanowicie zweryfikować tę informację, to możecie się naprawdę zdziwić. Okazuje się bowiem, że na niemal wszystkich zdjęciach sesyjnych, pępek czeskiej supermodelki jest na miejscu! To nie żadna magia, lecz zwykła obróbka zdjęć w Photoshopie. 

Kształt pępka także nie jest kwestią przypadku – determinuje go to, w jaki sposób skóra dziecka obrosła sznur pępowinowy w życiu płodowym. Rzadkością są wystające pępki, ponieważ taki ma jedna osoba na dziesięć. Stanowi on pozostałość po niewielkich przepuklinach pępkowych lub łagodnych infekcjach w czasie gojenia.

Czy pies ma pępek?

To jednak nie czas i miejsca na rozmowy o tym, jak wyglądają pępki u ludzi. Znacznie ciekawszym zagadnieniem jest to, czy tę drobną bliznę posiadają także psy. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, psy należą do kategorii ssaków łożyskowych. Ssaki łożyskowe to osobniki, które rodzą żywe dzieci. Ich przeciwieństwem są zwierzęta jajorodne, które składają jaja, oraz torbacze, których potomstwo rozwija się w torbie matki. 

Żyjące w łonie matki ssaki są całkowicie zależne od swojej rodzicielki aż do momentu przyjścia na świat. Jak to się dzieje? Właśnie za sprawą pępowiny! Znajdują się w niej dwie tętnice, żyła pępowinowa oraz galareta Whartona. Każdy szczeniak w miocie ma swoją własną pępowinę, która bezpośrednio łączy łożysko matki z płodem. Po porodzie psia mama gryzie pępowinę, pozostawiając niewielką ranę na brzuchu szczeniaka. Ta drobna ranka szybko ulega procesowi gojenia, który finalnie kończy się wytworzeniem małej, cienkiej blizny – znanej nam dobrze jako pępek.

Kiedy po narodzinach organizm matki nie dostarcza już szczeniakowi odpowiednich składników, ważne jest jego właściwe karminie. Mokry pokarm dla psa Butcher Functional Dog Junior to idealny posiłek dla wrażliwych i delikatnych żołądków szczeniąt. Jest bogaty w składniki odżywcze, niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. 

Najłatwiej znaleźć pępek u szczeniaka. Psia mama karmiąca młode.

Pępek u psa – to musisz wiedzieć

Zlokalizowanie pępka u człowieka nie jest trudnym zadaniem – wystarczy przyjrzeć się dolnej części brzucha, by zobaczyć niewielką bliznę. Sprawa staje się odrobinę trudniejsza, jeśli chcesz ujrzeć go u swojego czworonożnego przyjaciela. To wszystko ze względu na rozmiar pępka oraz futro, którym jest on pokryty. Pępek u psa znajduje się około 10 centymetrów poniżej linii mostka. Czasami ten obszar wyróżnia się na tle całego ciała plamką ciemniejszej sierści, co znacznie ułatwia poszukiwania. Można spróbować odszukać pępek podczas kąpieli pupila. Zadanie ułatwi Ci wybór Szamponu Over Zoo Frutti, którego przyjemny, bananowy zapach dodatkowo zapewni ukojenie zmysłów zarówno dla opiekuna jak i psa.

Pozostałość po pępowinie u psów nie wygląda tak samo, jak u ludzi – wraz z upływem czasu pępek u psa stopniowo zarasta i finalnie znajduje się pod skórą. Ze wszystkich ssaków posiadaczami widocznych pępków są wyłącznie ludzie i małpy. Nie wpadaj więc w popłoch, jeśli u swojego pupila na pierwszy rzut oka nie zobaczysz pępka. Z łatwością uda Ci się go wykryć za pomocą dłoni – tam, gdzie jest pępek, pod palcami poczujesz lekkie zgrubienie.

Zdecydowanie najłatwiej jest zaobserwować pępek u szczeniaka, który dopiero co przyszedł na świat. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, psia mama odgryza pępowinę u swojego potomstwa zaraz po porodzie. Świeża rana na ciele szczeniaka będzie wtedy dobrze widoczna. Pamiętaj jednak o tym, że tuż po narodzinach zarówno szczenięta, jak i samica potrzebują przede wszystkim odpoczynku i spokoju. Nie zabieraj potomstwa od suczki tylko po to, by móc dokładniej przyjrzeć się ciału szczeniaka. Nawet chwilowa nieobecność małego czworonoga może przysporzyć świeżo upieczonej mamie niepotrzebnego stresu.

Przeczytaj również: Czy można dotykać szczeniaki po urodzeniu?

Czy psy mają pępek? Czemu służy?

Pępek u psa jest wyłącznie blizną, która po urodzeniu nie pełni żadnej znaczącej funkcji. Jego istotność przestaje mieć znaczenie wraz z końcem życia płodowego. Po porodzie suczka odgryza pępowinę swoich dzieci, a następnie ją zjada. Pępek u szczeniaka nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji z Twojej strony. Po upływie wymaganego czasu tkanka samodzielnie się zrośnie.

Warto wiedzieć, że psie mamy są w zupełności niezależne. Nie musisz, a nawet nie powinieneś, udzielać im żadnej pomocy w radzeniu sobie z pępowiną u szczeniąt. Zlikwidowanie wszelkich śladów porodu jest naturalnym instynktem suczek, który ma na celu ochronę potomstwa przed zagrożeniem. Gwarantujemy Ci, że nikt nie zadba o swoje dzieci lepiej, niż ich mama. 

Jedyne, co możesz zrobić, to kontrolowanie suczki, która odgryza pępowinę. Jeśli psie mamy robią to zbyt krótko, to pojawia się ryzyko wystąpienia krwotoku. Gdy pępowina intensywnie krwawi, należy ją zacisnąć sterylnymi, zdezynfekowanymi kleszczami chirurgicznymi przez około minutę, a następnie odciąć w odległości około 3 cm od brzucha. 

Przeczytaj również: Ile pies chodzi w ciąży? – rozpoznanie i przebieg ciąży u psa

Pępek u psa a przepuklina

I choć pozostałość po pępowinie wydaje się być nieistotna, to pępek u psa może być źródłem niebezpiecznych problemów. Bierze się to z tego, że pępek u ssaków stanowi powierzchnią o zmniejszonym oporze. W wielkim uproszczeniu oznacza to, że w tym miejscu ściana jamy brzusznej jest znacznie słabsza niż w pozostałych częściach brzucha. W konsekwencji obszar staje się podatny na pojawienie się przepukliny.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest przepuklina u psów. To schorzenie, które powstaje w wyniku występowania przerwy w powłokach brzusznych, najczęściej w warstwie mięśniowej. Przepuklina pępkowa, zaliczana do grupy przepuklin zewnętrznych, najczęściej pojawia się tuż po urodzeniu, chociaż może wystąpić także na skutek zbyt intensywnej aktywności fizycznej psa, którego mięśnie brzucha nie są wystarczająco rozwinięte. 

Przepuklina pępkowa objawia się wyczuwalnym pod skórą lub widocznym, pulchnym obrzękiem w miejscu, gdzie poprzednio była pępowina. To schorzenie, które łatwo zdiagnozować u szczeniaka. Zazwyczaj przepuklina ustępuje pod lekkim naciskiem i wraca, gdy zdejmiemy z niej palec. Ten rodzaj jest bezbolesny, a jej wielkość waha się od 1 do 3 cm. Składa się ona z czterech części: wrót, kanału, worka oraz jego zawartości. Przepuklinę najłatwiej zaobserwować w momencie, gdy szczeniak stoi bądź szczeka. 

Gdzie psy mają pępek? Leżący na plecach pies z odsłoniętym brzuchem.

Przyczyny występowania przepukliny pępkowej u psa

Zarówno częstość występowania, jak i przyczyna przepuklin pępkowych pozostają nieznane. Zwiększona powszechność pojawiania się przypadku w obrębie jednej linii rodzinnej sugeruje, że może istnieć predyspozycja genetyczna co do tego stanu chorobowego. Nie jest to jednak sztywna reguła – zdarza się, że przepuklina pępkowa pokazuje się przypadkowo u pojedynczego szczeniaka z miotu. 

Można usłyszeć także o sporze pomiędzy weterynarzami a hodowcami, którzy mają różne podejście w kwestii odróżnienia prawdziwej przepukliny pępkowej od „opóźnionego zamknięcia” pępka.

Co robić, gdy podejrzewasz przepuklinę pępkową u psa?

Zauważyłeś u swojego czworonoga guzek w miejscu, gdzie wcześniej była pępowina? Najlepiej będzie, jeśli udasz się ze szczeniakiem do weterynarza, który dokładnie go zbada i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie. Zazwyczaj przepuklina pępkowa nie musi być operowana, ponieważ cofa się samoistnie w pierwszym roku życia psa. 

Nie należy mylić przepukliny pępkowej z brzuszną. Do wystąpienia tej drugiej dochodzi najczęściej na skutek urazu. Zazwyczaj miękkie wypukłości powstają wtedy z boków ciała lub w okolicy przedłonowej. Przepuklina brzuszna jest niebezpieczna dla życia i zdrowia Twojego pupila i wymaga przeprowadzenia szybkiej operacji.

Oprócz przepukliny pępkowej i brzusznej wyróżniamy jeszcze inne rodzaje tej choroby. Twój czworonóg może cierpieć na przepuklinę pachwinową, mosznową, udową, kroczową czy przeponową.

Dziewczynka bawiąca się z pupilem.

A to historia!

Czy wiesz, że większość ssaków zjada swoje łożyska po porodzie? Robią to także psie mamy, które dodatkowo konsumują przegryzioną pępowinę. Jedzenie łożyska nie jest domeną wyłącznie zwierząt. Coraz częściej decydują się na to również kobiety. Ta moda znana jest pod nazwą „łożyskofagia”. Do jedzenia własnego łożyska przyznaje się nawet celebrytka Kim Kardashian, która zleciła wykonanie suplementów diety ze swojej plancety. Obecnie nie ma żadnych dowodów naukowych, które rekomendują kontynuowanie tej praktyki przez ludzi, jednak psy robią to instynktownie.

Cytat właściciela szczeniaka

Czy pies ma pępek? Wszystko jasne!

Twoja natura nie pozwala Ci na życie w niepewności, jesteś fanem przyrodniczych ciekawostek, a może chcesz jak najwięcej dowiedzieć się o fizjologii swoich czworonożnych przyjaciół? Niezależnie od motywacji, mamy dla Ciebie odpowiedź na pytanie, czy pies ma pępek? Okazuje się, że tak, jednak tuż po narodzinach nie pełni on żadnej istotnej funkcji i jest jedynie pozostałością po życiu w łonie matki. 

Koniecznie daj nam znać, czy w artykule znalazłeś informację, która Cię zaskoczyła. A może wiedziałeś o tym od zawsze? Jeśli orientujesz się w ciekawostkach dotyczące psiaków, to podziel się nimi w komentarzu. Owocnych konwersacji o czworonogach nigdy za wiele!  

Zachęcamy Cię do jeszcze jednego – jeśli u swoich pupili zauważysz jakiekolwiek niepokojące obawy, to nie zwlekaj z udaniem się do lekarza weterynarii. Wyrób sobie dobry nawyk umawiania się na regularne wizyty u specjalisty i systematycznie monitoruj wszelakie zmiany na ciele i w zachowaniu Twoich czworonożnych przyjaciół.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły