KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść biały ser?

Twaróg to rodzaj sera, który zwykle produkowany jest z mleka krowiego. Jego miękkość, lekkość i kremowa konsystencja sprawiają, że wiele osób go uwielbia! Jest także stosunkowo niskokaloryczny. Zastanawiasz się, czy pies może jeść biały ser? Przekonaj się!

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Fitmin

Twaróg jest niezaprzeczalnie jednym ze zdrowszych produktów. Może być idealny jako samodzielna przekąska, ale także jako składnik pożywnych dań. Twaróg jest tak bardzo uniwersalnym, a przy tym powszechnie lubianym składnikiem spożywczym, że naprawdę bardzo łatwo jest go znaleźć w polskiej kuchni. Ludzie zresztą uwielbiają sery – żółte, białe, pleśniowe – są bardzo smaczne i można je wykorzystywać na naprawdę mnóstwo sposobów.

To wszystko może sprawić, że Twój czworonóg będzie chciał się poczęstować serem, który znajduje się na Twoim talerzu. Zatem, czy warto mu go dawać? Czy biały ser dla psa to na pewno dobry pomysł? A może warto ten smakowity produkt zostawić dla siebie, a psa poczęstować czymś innym? Czytaj dalej! Dowiesz się, co kryje się w białym serze i czy Twój czworonóg na nim skorzysta, czy wręcz przeciwnie.

Czy pies może jeść biały ser?

Nie ma dwóch takich samych psów. Nawet jeśli mowa o dwóch psach tej samej rasy i w takim samym wieku, ich potrzeby żywieniowe i gusta kulinarne mogą być zupełnie inne. To całkiem normalne. Każdy pies jest inny i należy to uszanować. Nie znaczy to jednak, że psy nie mają całkiem zbliżonych potrzeb żywieniowych. Jest to bardzo szeroki temat, a podejście do niego zmieniło się na przestrzeni tysiącleci.

Przeczytaj również: Czy pies może jeść kukurydzę? Odpowiadamy! 

Dieta psa dawniej

Dawniej nie zwracano większej uwagi na sposób żywienia psów. Zazwyczaj, do jedzenia zostawiano im po prostu resztki z własnego stołu. Ludziom brakowało wiedzy na temat tego, jakie potrzeby ma ich pies i dbali o nie tak, jak umieli. Wszystkie psy pochodzą od wilków, które natomiast postanowiły zaprzyjaźnić się z ludźmi oraz towarzyszyć im w imię obopólnych korzyści. Wilki były doskonałymi stróżami, pomagały też bronić zasobów. W zamian za to dostawały ciepło płynące z ogniska, opiekę i właśnie jedzenie.

Więzy zacieśniały się coraz bardziej, a tysiące lat ewolucji u boku człowieka sprawiły, że psy upodobniły się do nas. Nadal pozostają mięsożercami, jednak potrafiły przystosować się do wszystkożernego trybu życia. Każdy człowiek jest bowiem wszystkożercą z natury.

Na przestrzeni tysiącleci dieta psów zmieniła się w sposób naturalny. Nasi praprzodkowie jadali głównie mięso. Prowadzili bowiem koczowniczy tryb życia i tworzyli społeczeństwa myśliwych, a ich żywienie opierało się głównie na jedzeniu tego, co upolowali. I właśnie tym dzielili się ze swoimi czworonożnymi towarzyszami.

Karma mokra dla psa

Przystosowanie psa do nowych warunków życia 

Z biegiem czasu wykształciła się agrokultura, ludzie osiedlili się, a ich żywienie diametralnie się zmieniło i zaczęło składać się w dużej mierze ze zbóż, warzyw czy owoców. Nie polegali już bowiem tylko na myślistwie i zbieractwie, tylko samodzielnie zaczęli hodować rośliny według swoich własnych potrzeb. Niewątpliwie, miało to niebagatelny wpływ na psią dietę. Zwierzęta te musiały się przystosować do nowej diety. I zrobiły to doskonale.

Z biegiem czasu, wiedza na temat prawidłowego żywienia psów rozwijała się coraz bardziej. Współcześnie wiadomo już, że resztki z ludzkiego stołu niekoniecznie są najlepszą formą pożywienia dla Twojego psa. Istnieje bardzo rozległy rynek karm dla zwierząt. Dzięki możliwości ogromnego wyboru, bez problemu znajdziesz odpowiednią dla Twojego psa karmę, jeśli tylko dobrze poszukasz. Poza karmami podstawowymi na rynku znajdziesz także liczne przekąski dla psów. Jeśli chcesz rozpieścić swojego pupila czymś naprawdę smacznym, a przy tym zdrowym, być może zainteresuje Cię Woolf Przysmak Triangle of Lamb and Cod, który znaleźć możesz w naszym sklepie. Istnieje mnóstwo sposób na to, by dać Twojemu psu smaczną i zdrową przekąskę oraz smakowity i zbilansowany posiłek. Zatem, czy ser biały dla psa to na pewno dobry pomysł?

Woolf Przysmak Triangle of Lamb and Cod 100g

Biały ser dla psa – o tym warto pamiętać!

Twaróg, zwany też po prostu białym serem, jest bardzo znanym i lubianym przez ludzi produktem spożywczym. Ceniony jest przede wszystkim przez właściwości smakowe, ale także zdrowotne.

Twaróg — powstawanie, rodzaje i właściwości

Powstaje najczęściej z mleka krowiego. W połączeniu z podpuszczką i bakteriami kwasu mlekowego tworzy się swoisty skrzep, który następnie nabiera odpowiedniej konsystencji. Dopiero po tym procesie, można cieszyć się twarogiem. Sam produkt jest zróżnicowany pod względem ilości tłuszczu. Wymienić można: twaróg chudy o zawartości tłuszczu do około pół procent, twaróg półtłusty, gdzie zawartość tłuszczu może wynieść do czterech procent oraz twaróg tłusty o zawartości tłuszczu sięgającej nawet dziewięciu procent. 

Ser biały nigdy nie był szczególnie drogi w pozyskiwaniu, w dodatku bez żadnych problemów mógł być przechowywany przez dłuższy czas. Wytwarzanie sera było sposobem, na to, aby mleko nie psuło się zbyt szybko. Dlatego to właśnie twaróg, dominował bardzo często w diecie pasterzy i osób, które musiały się wyżywić szybko, łatwo i tanio. A pożywny ser biały nadawał się do tego znakomicie.

Twaróg jest doskonałym źródłem białka, a także tłuszczu. Zawiera szereg witamin, w tym witaminy A, D, E, a także te z grupy B. Ser biały stanowi również źródło dobroczynnych bakterii probiotycznych, lecz te są przyswajalne jedynie przez ludzki organizm. Jest w nim stosunkowo niewiele laktozy – dużo mniej niż w mleku. Jak wiadomo, jest także doskonałym źródłem wapnia, jednak fakty są takie, iż forma ta nie je

Posiłek dla psa

 

st zbyt dobrze przyswajalna przez organizmy. Znajdziesz w nim za to sporo magnezu, cynku, a także potasu, które z kolei przyswajają się dużo lepiej.

Twaróg w psiej diecie

Zatem odpowiedzmy na pytanie: czy pies może jeść biały ser? Bez wątpienia twaróg dla psa jest bardzo zdrową oraz smaczną przekąską. Sporo czworonogów może pokochać jego smak, gdy już się zetknie z nim w Twojej kuchni. W zasadzie możesz od czasu do czasu rozpieścić w ten sposób swojego czworonożnego przyjaciela.

Musisz jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Nie podawaj sera białego psu, który ma uczulenie na białka mleka lub cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Oczywiście, w serze białym jest jej zdecydowanie mniej niż w mleku, jednak nawet taka ilość nie jest wskazana, ponieważ może podrażnić wrażliwy brzuszek Twojego psa.

Nawet jeśli Twój pupil jest całkowicie zdrowy, nie powinieneś przesadzać z ilością sera białego w diecie. Bez wątpienia, twaróg jest bardzo cennym źródłem białka czy tłuszczu, które są bardzo potrzebnymi elementami diety. To właśnie tłuszcz jest doskonałym źródłem energii, także dla Twojego psa.

Jednak zbyt dużo sera białego w psiej diecie może zaburzyć odpowiednie odżywianie. Powinno się ono przede wszystkim opierać na produktach mięsnych, a w dalszej kolejności na tłuszczu, warzywach, ziołach i niewielkim dodatku owoców. Twaróg może się znaleźć w jadłospisie Twojego psa, ale powinien być on traktowany jako uzupełnienie diety. Odpowiedzmy zatem na pytanie: Czy psy mogą jeść twaróg? Tak, ale w żadnym wypadku nie powinno się z nim przesadzać. Pamiętaj, zrezygnuj z podawania białego sera w przypadku psów, które mają uczulenie na białko mleka lub są wrażliwe na laktozę, ponieważ ten specjał może im bardzo zaszkodzić. 

Pies je biały ser

 

Jeśli chcesz, możesz wzbogacić dietę o twaróg dla szczeniaka, ale w tym przypadku również powinieneś zachować ostrożność. Małe psie brzuszki są bardzo wrażliwe i łatwo im zaszkodzić. Musisz więc zachować dużą ostrożność i nie przesadzać z ilością. Nawet jeśli Twój szczeniak wydaje się przepadać za twarogiem, nie ulegaj jego proszącemu spojrzeniu — w końcu należy zadbać przede wszystkim o jego zdrowie.

Zobacz także: Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Poznaj odpowiedź! 

Kompleksowa dieta dla Twojego pupila

 

W twarogu zawarte są bardzo pożyteczne bakterie probiotyczne, jednak są one dobroczynne tylko dla ludzi. Nie są bowiem w stanie przetrwać podróży przez psi układ pokarmowy ze względu na zupełnie inne warunki, które tam panują. Ser biały dla psa nie jest także zbyt dobrym źródłem wapnia, ponieważ zwierzak nie jest w stanie dobrze go przyswoić. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie Twojego małego pupila, to możesz podać mu odpowiedni, stworzony właśnie z myślą o jego potrzebach, smakołyk. Może być to np. Syta Micha Kość do żucia wzmacniająca dla szczeniąt i seniorów – przepyszna kość, która nauczy szczeniaka żuć, pomoże mu ćwiczyć mięśnie szczęki, a przy tym zadba o ich ząbki i dziąsła. Jest też doskonałą formą nagrody, a także sposobem na zapewnienie psiakowi rozrywki — pozwala na rozładowanie kłębiących się w nim emocji.

Syta Micha Kość do żucia wzmacniająca dla szczeniąt i seniorów 13,5cm

Natomiast jeśli chcesz zadbać o psie zdrowie w sposób bardzo kompleksowy, dużą pomocą mogą okazać się produkty marki DrPetCare, pośród których znajdziesz mnóstwo witamin i innych pożytecznych produktów dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Czy biały ser w karmie dla psa jest wskazany? 

Czy pies może jeść ser biały? Jeśli wprowadzasz twaróg do psiej do diety po raz pierwszy, bez względu na to, w jakim wieku jest pies — podawaj mu minimalne ilości i bardzo dokładnie obserwuj, czy nie ma z tego powodu żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli takowych nie będzie, to możesz bez problemu zwiększyć podawaną dawkę. Uważaj jednak, ale we wszystkim zachować umiar. Ser biały traktuj raczej jako przekąskę i okazjonalną nagrodę dla Twojego psa. Nigdy nie dopuść do sytuacji, w której byłoby to główne źródło pożywienia dla pupila. Pamiętaj też, że tłusty twaróg może być kaloryczny. A istnieje spora szansa, że to właśnie ten rodzaj sera zostanie przez Twojego psa uznany za najsmaczniejszy. Jeśli przesadzisz z jego ilością — możesz doprowadzić do problemów z nadwagą i otyłością. Istnieje też ryzyko, że Twój pies będzie cierpiał z powodu bólu brzucha, biegunki i innych problemów z układem trawiennym. Nie dopuść do takiej sytuacji.

Pies i ser

Twaróg — wartościowy dodatek do posiłku dla Twojego psa

Biały ser, będący elementem karmy może być dla Twojego pupila bardzo wartościowym dodatkiem do jadłospisu. Możesz samodzielnie dodawać odrobinę twarogu do psiej miski, ale także wybrać taki rodzaj karmy, który już posiada go w swoim składzie dodatek. Nie zapominaj, że jest to nadal bardzo zdrowy i pożywny produkt spożywczy. Jeśli Twój pies jest miłośnikiem białego sera, a przy tym nie cierpi z powodu nietolerancji laktozy czy alergii na białko mleka, nie musisz z niego rezygnować – pod warunkiem, że ograniczysz go do rozsądnej ilości.

Ser biały może przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowego psiego organizmu. Co prawda, nie dostarczy Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wapnia czy bakterii probiotycznych, ale nadal pozostanie bardzo cennym źródłem witamin, a także białka, które jest łatwo przyswajalne i pełnowartościowe. Dlatego w przypadku psów bez specjalnych potrzeb żywieniowych, dodatek sera białego może się okazać bardzo pożyteczny. Co ważne, uatrakcyjni on sam posiłek, co przecież też ma ogromne znaczenie.

Jeśli nadal nie wiesz, czym dokładnie karmić Twojego psa tak, aby dostarczyć mu wszystko to, co niezbędne do życia, to nie wahaj się skontaktować z lekarzem weterynarii, dietetykiem weterynaryjnym lub bardziej doświadczonym hodowcą, by uzyskać cenne rady dotyczące żywienia Twojego pupila.

Szeroki wybór dobrej jakości karm komercyjnych, zarówno suchych, jak i mokrych znajdziesz też w naszym sklepie. W ofercie znajduje się między innymi wysokiej jakości naturalna karma Country&Nature mstworzona z myślą o potrzebach ras małych, średnich i dużych. Podając ją swojemu psu, zaspokoisz jego potrzeby każdego, bez względu na jego rasę czy wiek. Pamiętaj też, że właściwe żywienie to bardzo duża część jego profilaktyki zdrowotnej. A dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Pies je ser

Czy pies może jeść biały ser? Podsumowanie

Czy pies może jeść twaróg? W zasadzie tak, pod warunkiem, że jest on podawany w naprawdę niewielkich ilościach i traktowany w kategoriach przekąski. Bardzo ważne, aby nie podawać go psom uczulonym na białko mleka czy cierpiącym na nietolerancję laktozy – jest jej tam stosunkowo niewiele, jednak nadal może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, których z pewnością wolałbyś uniknąć. 

Jeśli chcesz zadbać o to, by w misce Twojego psa lądowało tylko to, co najlepsze — sprawdź ofertę naszego sklepu!

Odwiedź sklep Apetete

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły