KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? Poznaj odpowiedź!

Wiele osób uwielbia grzyby. Polacy słyną ze swojej miłości do grzybów. Miłości, która jest czymś właściwie niespotykanym w innych krajach – Polacy wychodzący na grzyby do lasu ciągle jeszcze potrafią budzić zdumienie. A skoro grzyby są ważną częścią polskiej kuchni to czy warto poczęstować nimi również psa? Sprawdź, czy pies może jeść pieczarki! 

rabat apetete

farmina karma dla kota promocja

Sos grzybowy, zupa grzybowa, zapiekanki różnego rodzaju z grzybami, pierogi z grzybami – wymieniać można tak naprawdę bardzo, bardzo długo. Pieczarki i inne grzyby mają naprawdę bardzo ważne miejsce w kuchni polskiej. Dlatego bardzo łatwo o nie w domach i w różnorodnych potrawach. To z kolei  może sprawiać, że Twój pies będzie miał szansę spotkać się z grzybami. Gdy coś spożywasz, to twój zwierzak chciałby zostać tym poczęstowany. Każdy właściciel i opiekun psa z całą pewnością spotkał się z tym zachowaniem. Nie każde jedzenie, które ląduje na Twoim talerzu nadaje się jednak dla psów. Warto o tym pamiętać. W końcu mowa o zwierzakach, których odpowiednie żywienie ma ogromne znaczenie. A jak to jest z grzybami? Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby? A może dużo lepiej jest zatrzymać je dla siebie, a psa poczęstować czymś zupełnie innym i bardziej dla niego odpowiednim? Przeczytaj!

Czy pies może jeść pieczarki i inne grzyby?

Odpowiednie żywienie psa ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia. Temat żywienia psów bardzo się rozwinął na przestrzeni lat. Dzisiaj już wiadomo, że żywienie tych zwierząt resztkami z ludzkiego stołu nie jest dobrym pomysłem. Przecież psy mają swoje własne potrzeby żywieniowe. I chociaż tysiące lat ewolucji u boku człowieka sprawiły, że te czworonogi częściowo dopasowały się do trybu życia człowieka – a więc też do ludzkiego sposobu odżywiania.

Jednak w żadnym wypadku nie robi to z psów wszystkożerców. W przypadku tych zwierząt mowa raczej o mięsożercach dostosowanych do wszystkożernego trybu życia. To zupełnie coś innego. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że psy nadal w swojej diecie potrzebują przede wszystkim dobrej jakości białka – a najlepsze czyli najlepiej przyswajalne i pełnowartościowe białko to nadal białko pochodzenia zwierzęcego. W dalszej kolejności potrzebują one też tłuszczu zwierzęcego. Tłuszcz wcale nie jest czymś złym. W końcu to właśnie w nim rozpuszcza się część tak potrzebnym psom witamin.

Pieczarki

W dalszej kolejności znaczenie dla psa mają zioła, warzywa i owoce. Pamiętaj, że owoce – choć bez wątpienia zdrowe, są raczej naturalnym deserem prosto od Matki Natury. Oznacza to, że trzeba je bardzo dawkować w przypadku psów, bo mają bardzo dużo cukru. A węglowodany nie są psom potrzebne w zbyt dużych ilościach. Jeśli proporcje te zostaną zaburzone, wtedy zwierzak może zacząć cierpieć na różne problemy zdrowotne – nadwaga, otyłość i wszystkie związane z tym problemy mogą okazać się nawet bardzo poważne.

Odpowiednie żywienie psa jest bardzo ważną częścią profilaktyki zdrowotnej. W końcu właśnie w ten sposób dostarczasz psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Niektórzy decydują się na samodzielne komponowanie psom posiłków. Korzystają na przykład z zaleceń modelu diety BARF – dieta ta polega na żywieniu psa w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego sposobu odżywiania wilków. W praktyce oznacza to wiec podawanie psu głównie surowego mięsa, mielonego wraz z kośćmi, a także niewielkich ilości ziół, warzyw, a nawet owoców.

Przeczytaj również: BARF dla psa – co to za dieta?

Komponowanie psich posiłków

Komponowanie posiłków zgodnie z tą, czy dowolną inną, odpowiednią dla psa dietą jest jednak dość trudnym zadaniem. Zwłaszcza dla osób, które nie mają jeszcze odpowiedniej wiedzy na temat tego, czym i w jakich proporcjach najlepiej karmić psa. Jest też bardzo pracochłonne i zabiera mnóstwo czasu.

Dlatego mnóstwo osób sięga po wysokiej jakości karmy komercyjne. I to wszystko jest jak najbardziej w porządku. Na rynku karm dla zwierząt w ostatnich latach naprawdę wiele się zmieniło. Teraz masz już ogromny wybór różnorodnych produktów, które są w stanie dostarczyć Twojemu psu wszystkiego, co niezbędne do zdrowego i szczęśliwego życia.

Jak widzisz, w diecie psa ważne jest mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, zioła, warzywa i w naprawdę niewielkim zakresie owoce. Nie ma tutaj mowy o żadnych grzybach. A co takiego kryje się w grzybach? I czy w związku z tym pieczarki dla psa to na pewno dobry pomysł?

Pies wącha grzyby

Grzyby w diecie psa

Zdarza się, że grzyby nazywane są wręcz „leśnym mięsem”. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu – sucha masa grzybów to w większości białko. Sucha masa – to bardzo istotne określenie. W końcu grzyby jako takie w największej części składają się jednak z wody. W grzybach znajdziesz więc białko, znajdziesz też sporo potasu i żelazo. Wszystko to jest bardzo dobre i organizm potrzebuje tych składników.

Grzyby są jednak ciężkostrawne, dlatego nie poleca się ich dzieciom ani osobom z wrażliwym układem pokarmowym. W takim wypadku mogą przynieść znacznie więcej szkód niż korzyści, dlatego zawsze trzeba mieć to na uwadze. W przypadku samodzielnego zbierania grzybów leśnych trzeba mieć też stuprocentową pewność, że zbiera się grzyby jadalne. Istnieje w końcu całe mnóstwo niejadalnych, trujących rodzajów grzybów. A ich spożycie może spowodować naprawdę wiele problemów zdrowotnych i doprowadzić nawet do śmierci.

Pieczarki dla psa – o tym koniecznie pamiętaj!

Wiesz już, jak istotna jest odpowiednia dieta psów i jak ogromny wpływ ma na ich zdrowie. Wiesz też, że grzyby mają mnóstwo wartościowych składników odżywczych – białka, potasu, witamin, zwłaszcza tych z grupy B czy błonnika. Ale czy psy mogą jeść grzyby?

Właściwie, jeśli Twój zwierzak poczęstuje się kawałkiem pieczarki, borowika, podgrzybka czy kurki, które spadną z Twojego talerza nie powinno stać się nic złego. Dlatego jeśli pies zjadł pieczarki w niewielkiej ilości to nie panikuj.

Trzymaj je jednak z dala od szczeniąt, psów z wrażliwym układem pokarmowym, czworonogów o szczególnych potrzebach żywieniowych, suk ciężarnych i karmiących. Dieta tych zwierząt musi być skomponowana naprawdę dobrze i nie możesz w żaden sposób obciążać psiego organizmu.

A przecież pieczarki i inne grzyby są ciężkostrawne i mogą wywołać problemy zdrowotne. Pamiętaj też, że nie wszystkie grzyby są jadalne. A spożycie nawet małej ilości tych niejadalnych może skończyć się śmiercią Twojego czworonoga. Na szczęście jednak te zwierzaki z reguły nie są zainteresowane grzybami, które po prostu gdzieś sobie rosną w lasach czy na łąkach. W żadnym wypadku nie wzbudzaj u psów zainteresowania takimi grzybami. Twój czworonóg nie potrafi rozróżniać jadalnych grzybów od tych niejadalnych.

Pieczarki jako takie są jadalne i w małych ilościach nie zaszkodzą Twojemu psu. Nadal jednak tak naprawdę nie ma powodu, byś podawał je psu i przyzwyczajał zwierzaka do tego konkretnego smaku. Jednak jeśli Twój pies zje pieczarki, bo uszczknie nieco z Twojego talerza, nie masz też większych powodów do paniki. Oczywiście, im mniejszy pies, tym dawka potencjalnie szkodliwa też jest mniejsza. Jednak wtedy po prostu obserwuj Twojego psa. Jeśli zobaczysz coś, co Cię zaniepokoi, udaj się ze zwierzakiem natychmiast do lekarza weterynarii. Pies pieczarki może nawet lubić, ale bądź ostrożny, jeśli chodzi o ich dawkowanie – nawet w przypadku zupełnie zdrowego psa. A najlepiej nie dawaj ich wcale.

Pies je pieczarki

Pieczarki dla psa – czy możesz je podać swojemu zwierzakowi?

Jak to jest? Czy pies może jeść grzyby? Grzyby jako takie to dość kontrowersyjne pożywienie, nawet wśród samych ludzi. Niektórzy wskazują na ich walory odżywcze, inni na fakt, że są ciężkostrawne i jeśli chodzi o składniki odżywcze ten sam efekt można osiągnąć w inny, lepszy dla organizmu, bo mniej go obciążający, sposób. Poza popularnymi pieczarkami jest też cała masa różnego rodzaju grzybów leśnych, wśród których nie wszystkie są przecież jadalne. A czasami różnica między jadalnym a trującym gatunkiem grzyba jest naprawdę minimalna i potrzeba dobrego oka i sporej wiedzy, by się w tym wszystkim zorientować. Dlatego niektórzy wybierają wyłącznie pieczarki, inni nie skreślają grzybów leśnych, ale sięgają wyłącznie po te sklepowe. Są też, oczywiście, miłośnicy leśnych wypraw i zbierania grzybów. Ile osób, tyle opinii na temat tego rodzaju pożywienia.

To samo dotyczy też psów. Jednak większość ekspertów jest tutaj zgodna – psom nie warto podawać ani pieczarek, ani innych grzybów. Są ciężkostrawne, zjedzone w większej ilości mogą nadmiernie obciążyć żołądek i cały układ pokarmowy. Dlatego najlepiej zrobisz, gdy pozostawisz te smakołyki na swoim własnym talerzu. W końcu nie wszystko to, co jesz Ty, jest też dobre dla Twojego psa.

Pies na grzybach

Grzyby dla psa – czy to dobry pomysł?

A w pewnych przypadkach lepiej jest po prostu nie ryzykować. O ile małe ilości pieczarek nie powinny spowodować żadnych szkód w organizmie zdrowego, dorosłego psa to już szczeniakowi czy psu o specjalnych potrzebach żywieniowych mogą przecież naprawdę bardzo zaszkodzić.

Tak samo leśne grzyby – tu niebezpieczeństwo jest jeszcze wyższe. W końcu nie wszystkie leśne grzyby są dla psów jadalne, a te trujące mogą w bardzo szybkim tempie doprowadzić wręcz do śmierci Twojego pupila.

Szkodliwe mogą być też większe ilości tych absolutnie jadalnych grzybów. A sporo psów to ogromne łakomczuchy i mogą się nie powstrzymać przed zjedzeniem większej porcji, gdy tylko zwęszą taką okazję. Zwłaszcza, gdy są przyzwyczajone do smaku grzybów i uważają je za smaczne.

Prezczytaj również: Czy pies może jeść kukurydzę? Odpowiadamy!

Odpowiednia karma dla psa

Jeśli chcesz zadbać o prawidłowe wyżywienie Twojego psa najlepiej jednak zrobisz, gdy zostawisz grzyby wyłącznie dla siebie. O psią dietę możesz zadbać w inny, o wiele lepszy sposób. Nie musisz nawet samodzielnie przygotowywać psu posiłków. Doskonale wiemy, że to nie jest odpowiednie zadanie dla wszystkich i to z wielu powodów. Dlatego sprawdź naszą ofertę karm dla psów.

Bardzo dobrym pomysłem mogą okazać się dla Twojego psa karmy marki Country Nature. To naturalne karmy wysokiej jakości, które dostosowane są do konkretnych potrzeb psów ras dużych, średnich i małych. W przypadku psów ras dużej i średniej sięgnij po  Country&Nature Adult Large/Medium Biała Ryba. Z kolei Country&Nature Adult Small/Medium Jagnięcina z Indykiem przeznaczone jest dla psów ras średnich i małych, a Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami dla dorosłych psów ras małych.

Inną interesującą karmą dla psów jest karma marki Belcando. To bardzo zróżnicowane karmy zarówno suche, jak i mokre, które możesz z łatwością dostosować do konkretnych potrzeb Twojego psa. Duża różnorodność wyboru sprawia też, że nie powinieneś mieć problemu z wyborem odpowiedniej karmy dla nawet najbardziej wybrednego i kapryśnego psa. Ogromny wybór karm wysokiej jakości znajdziesz  w naszym sklepie.

Przysmaki dla psa

Czy pies może jeść pieczarki? Podsumowanie

Czy psy mogą jeść pieczarki i inne grzyby? Tak długo, jak długo mowa o grzybach jadalnych to w małej ilości nie powinny być one szkodliwe dla Twojego psa. O ile, oczywiście, psiak jest całkowicie zdrowy i nie ma żadnych specjalnych potrzeb żywieniowych. Jednak tak naprawdę nie ma powodu, dla którego miałbyś przyzwyczajać psa do smaku grzybów. Jeśli przyzwyczaisz go do tego smaku, będzie chciał jeść je coraz częściej i w coraz większych ilościach. A to coś, czego zdecydowanie nie warto robić. Grzyby bowiem są ciężkostrawne i mogą spowodować wiele szkód w organizmie psa – nawet jeśli są grzybami całkowicie jadalnymi.

Pozostaje jeszcze kwestia grzybów niejadalnych – Twój pies nie potrafi ich przecież rozróżniać. I o ile w Twoim domu nie będzie przecież grzybów trujących, to pies przyzwyczajony do smaku grzybów, może zacząć jeść je na spacerze, a to już bardzo niebezpieczna sytuacja. Jeśli Twój pies zje trochę pieczarek na ogół nie ma potrzeby do zmartwień czy interwencji lekarza weterynarii. Jednak jeśli Twój pies zje grzyby, których nie jesteś w stanie zidentyfikować, udaj się jak najprędzej do lekarza weterynarii.

Jeśli chcesz rozpieścić swojego czworonoga i ofiarować mu coś pysznego, to grzyby lepiej zostaw dla siebie. Dużo lepiej zrobisz, gdy podasz psu coś smacznego, co zostało stworzone z myślą o nim i jego specyficznych potrzebach. Sprawdź naszą ofertę produktów dla psów!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły