KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść oliwki?

Oliwki są specyficznym przysmakiem. To owoce o podłużnym kształcie, które cechuje spora dawka wartości odżywczych. Przepadają za nimi koty i niektóre psy. Czy aby na pewno nie są dla nich toksyczne? Czy pies może jeść oliwki? Podpowiadamy!

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Oliwki to niewielkich rozmiarów owoce rosnące na drzewach. Wyróżnia je wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin z grupy B, rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A i E oraz polifenoli o przeciwutleniającym działaniu.  Są niezbędnym elementem kuchni śródziemnomorskiej. Posiadają spore grono zwolenników. Oliwki to zdrowy, a zarazem smaczny dodatek do wielu sałatek, pizzy czy pieczywa. Smakują również dobrze jako samodzielna przekąska. Jeśli sam za nimi przepadasz, na pewno zastanawiałeś się, czy możesz podać je swojemu czworonogowi. W tym artykule odpowiadamy, czy oliwki dla psa w formie przysmaku są dobrym pomysłem, a także, o czym pamiętać przy ich podawaniu. 

Czy pies może jeść oliwki?

Odpowiadając na pytanie, czy pies może jeść oliwki, warto na początek wspomnieć o prawidłowym żywieniu psa. Dobór zbilansowanej diety ma ogromne znaczenie w życiu zarówno psa, jak i jego opiekuna. Pożywienie powinieneś dobrać do wieku psa, jego rasy i codziennej aktywności fizycznej. Nie zapominaj również wyeliminować składników, na które pies jest uczulony. Jeśli u Twojego pupila występują alergie pokarmowe, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, co podajesz mu do jedzenia.

Kobieta karmi psa

Prawidłowe żywienie psa

Warto pamiętać, że przysmaki w postaci psich ciasteczek, oliwek, jabłek, czy marchewek powinny stanowić w pożywieniu psa jedynie element dodatkowy. Można porównać to chociażby do deserów, które sami spożywamy dopiero po głównym posiłku. Zaopiekowałeś się szczeniakiem i nie wiesz, co podawać mu do jedzenia? Na początek należy wybierać karmę dla szczeniąt. Jest ona bardziej odżywcza i bogatsza we wszystkie niezbędne składniki w diecie psa od karmy dla psów dorosłych. A to dlatego, że szczenięta potrzebują zwiększonej dawki kalorii mniej więcej między 3 a 6 miesiącem życia. Po 6 miesiącu można stopniowo obniżać kaloryczność podawanych posiłków. To, że potrzeby psiaka są większe w wieku rozwojowym, nie oznacza jednak, że może jeść on wszystko, na co ma ochotę w niekontrolowanych ilościach. Zbyt duża ilość kalorii również nie jest wskazana i może grozić problemami ze stawami psa i jego układem ruchowym.

Szczeniaki jedzące z misek

Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, jak efektywnie dbać o psie stawy. Z pomocą przychodzi suplement Dr. PetCare Flex Premium – Stawy 60 kapsułek, który wspomaga odbudowę i regenerację chrząstek, ogólną ruchomość psich stawów i zapewnia im ochronę. Jeśli masz wątpliwości, jaką karmę wybrać dla swojego szczeniaka, najlepiej skonsultuj się z hodowcą, od którego wziąłeś psiaka. Możesz również udać się do weterynarza, który zważy psa, określi jego wagę docelową i pomoże wybrać najlepszą formę jedzenia dla Twojego czworonożnego przyjaciela.

Dr. PetCare suplement na stawy

Zobacz także: Czy pies może jeść marchewkę? Rozwiewamy wątpliwości! 

Pokarmy mięsne podstawą psich posiłków

Dieta psa powinna być bogata w białka, tłuszcze, a także zawierać dawkę węglowodanów, witamin i makroelementów. Są to niezbędne dla czworonoga składniki odżywcze, które pomagają mu się prawidłowo rozwijać i zachować dobrą kondycję na długi czas. Szczególne znaczenie w żywieniu psa ma białko, a jego bogatym źródłem jest mięso. Dlatego psy, jako typowi mięsożercy w każdym posiłku powinny otrzymywać głównie dobrej jakości mięso. Oprócz tego, jak wiadomo – psy są potomkami wilków, a co za tym idzie mają szczęki dostosowane do żucia pokarmów mięsnych, silne soki trawienne i krótki przewód pokarmowy, które są niemalże stworzone do spożywania mięsa. Nie ważne, czy jest to jedzenie z puszki, czy sucha karma, a może dieta BARF. Mięsne produkty powinny grać tu pierwsze skrzypce.

Określa się, że dieta psa powinna składać się w 70% z pokarmu mięsnego, niezależnie od rodzaju. Może to być zarówno drób, wołowina, jak i jagnięcina, cielęcina i dziczyzna, a nawet mięso z królika. A może dwa rodzaje mięsa w jednej karmie? Tak bogaty skład ma karma Country&Nature Adult Small/Medium Jagnięcina z Indykiem. Oprócz świeżego i suszonego mięsa pies powinien także spożywać podroby, takie jak: płuca, serca, żołądki, żwacze i nerki. 

Country&Nature jagnięcina z indykiem

Dużą rolę w żywieniu psa odgrywają nie tylko pokarmy mięsne. Śmiało możesz podawać mu ryby raz albo 2 razy w tygodniu. Tu najlepiej sprawdzają się takie jak: łosoś, dorsz, sardela, karmazyn i krewetki. Jeśli Twój pies szczególnie upodobał sobie właśnie ich smak, możesz wybrać dla niego karmę Country&Nature Adult Large/Medium Biała Ryba, która nie zawiera zbóż i posiada idealny balans białek i tłuszczy i została wzbogacona o naturalny olej z łososia. To właśnie ryby i ich pochodne dostarczają psu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierając psi system immunologiczny, a także zapobiegając powstawaniu procesów zapalnych w jego organizmie. Najważniejsze w diecie czworonoga są kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Te drugie w największych ilościach występują w olejach roślinnych, dlatego warto wzbogacić dietę psa również o nie.

Country&Nature biała ryba

Przeczytaj także: BARF dla psa – co to za dieta? 

Węglowodany i witaminy w psiej diecie

Węglowodany są istotnym składnikiem psiej diety. Występują one głównie w zbożach i ziemniakach. W obecnie produkowanych karmach jest ich także całkiem sporo. Z reguły nie ma więc potrzeby dodatkowo podawać je psu poza jego podstawową dietą. W doborze żywienia Twojego psiaka uwzględnij także potrzebę spożywania optymalnej ilości warzyw i owoców, takich jak właśnie omawiane w tym artykule oliwki. Warzywa i owoce pomagają uzupełnić dietę psa o niezbędne witaminy, mikroelementy i antyoksydanty, których mnóstwo jest właśnie w warzywach. Komponując posiłki dla swojego czworonożnego przyjaciela, pamiętaj o podstawowej równowadze jego żywienia: 70% mięsa i 30% warzyw. Pozostałe składniki diety niech stanowią jedynie dodatek podawany psu raz na jakiś czas. 

Prawidłowo zbilansowana dieta psa i podawanie mu pokarmów, których faktycznie jego organizm potrzebuje, jest niezwykle ważne. Dostarcza mu bowiem niezbędnych składników odżywczych, co ma wpływ na zdrowie psiaka, jego kondycję fizyczną, a nawet na sierść czy oczy czworonoga. Zapobiega powstawaniu chorób i infekcji oraz stanów zapalnych. Wybierz dla psa dietę bogatą w mięso, ryby, warzywa, owoce i nienasycone kwasy tłuszczowe, aby zapewnić mu długie, zdrowe i pełne energii życie.

Kobieta karmi psa

Oliwki dla psa – o tym koniecznie pamiętaj!

Przed podaniem psu oliwek, warto poznać kilka przydatnych informacji na ten temat. Zastanawiasz się pewnie, jakie owoce podawać psu: czy lepsze będą zielone, czy może czarne oliwki? Tutaj nie ma konkretnego rozróżnienia. Jako przekąska sprawdzą się zarówno jedne jak i drugie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby podawać psu oliwki bez pestek. Mogą one być dla zwierzęcia toksyczne, a co więcej, Twój czworonożny przyjaciel może się nimi zadławić. Ponadto, są niezwykle twarde, dlatego ich gryzienie może skutkować uszkodzeniem szkliwa i uzębienia pupila. Dlatego dla psa najlepiej wybierać oliwki odpowiednio przygotowane, pozbawione twardych pestek w środku.  

Czy pies może jeść oliwki? Właściwa forma przyrządzenia oliwek dla psa

Inna istotna kwestia to forma podania oliwek dla psa. Surowe owoce są bardzo gorzkie, co na pewno nie przekona pupila do spróbowania tego wykwintnego przysmaku. Z kolei oliwki serwowane w słonej zalewie zawierają duże ilości sodu, co może powodować u psa problemy z ciśnieniem, a nawet odwodnienia i zatrucie toksynami. Przed podaniem psu oliwek, wybierz się do sklepu i wybierz te najlepsze – pozbawione pestek, odpowiednio przyrządzone, ale nie w słonej zalewie. Najrozsądniej wybrać oliwki ekologiczne, które co prawda są droższe, ale dzięki nim zyskasz pewność, że podajesz psu owoc, który mu posmakuje i nie zaszkodzi. Jeśli zakupione przez Ciebie owoce posiadają pestki, koniecznie usuń je przed podaniem czworonogowi. 

Kobieta i pies

Wiek psa, a podawanie oliwek

Inną istotną kwestią w tym temacie jest wiek psa. Jeśli Twój pupil ma niespełna kilka miesięcy, lepiej poczekaj z podawaniem mu oliwek. Jego żołądek jest wrażliwy i może źle znieść podanie tak wykwintnego przysmaku. Weterynarze podkreślają, że nawet oliwa z oliwek może podrażnić psiaka z wrażliwym żołądkiem – podanie jej może skutkować biegunką i wymiotami. Zaleca się całkowite zrezygnowanie z eksperymentów żywieniowych, dopóki pies jest szczeniakiem. Poczekaj do momentu, aż skończy on pierwszy rok życia, wówczas będziesz mógł się przekonać czy oliwki staną się jego ulubionym przysmakiem. 

Alergie pokarmowe u psa

Przed podaniem psu oliwek najlepiej upewnij się, czy Twój pupil nie cierpi na żadne alergie pokarmowe. Co prawda alergia ta występuje stosunkowo rzadko, zarówno u ludzi, jak i u psów, jednak niewykluczone, że Twój czworonożny przyjaciel może być uczulony na któryś składnik występujący w tych owocach. Oliwki pełne są witamin z grupy B, witaminy A i E, a także polifenoli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które same w sobie nie powodują uczulenia. Zawierają jednak salicylany, które w oliwkach występują i to właśnie one mogą wywoływać uczulenie. Wybierz się na kontrolną wizytę do weterynarza ze swoim czworonogiem, aby wykluczyć istnienie alergii pokarmowych i dowiedzieć się, czy możesz podawać mu ten śródziemnomorski przysmak. 

Sprawdź również: witaminy dla psa

Czy pies może jeść oliwki? Rasa psa a przysmak

Czy podawanie psu oliwek może być uzależnione od jego rasy? W pewnym stopniu tak. Istnieją rasy psów, które posiadają szczególnie wrażliwy żołądek i układ pokarmowy. Nie są to rasy, które nie mogą jeść tylko oliwek. Chodzi jedynie o ich uwrażliwione żołądki, które mogą sobie nie poradzić z ich strawieniem. Wśród nich są takie jak: owczarki niemieckie, yorki, labradory, retrievery, dogi niemieckie, collie, a także teriery szkockie. Ta grupa czworonogów może być szczególnie podatna na problemy z trawieniem, dlatego przed podaniem oliwek najlepiej skonsultować to z weterynarzem.

Zobacz także: Labrador opis rasy 

Dwa psy

Oliwki dla psa – czy możesz podać je swojemu zwierzakowi?

Wiesz już, o czym powinieneś pamiętać, rozważając podanie psu oliwek i co powinno stanowić jego podstawową dietę. Jeśli Twój pupil nie jest wybredny i jest to dorosły zdrowy pies, oliwki możesz podawać mu bez obaw. Nie są one żadnym stopniu toksyczne dla czworonogów. Jeśli psiak nie jest na nie uczulony i nie ma wrażliwego żołądka, mogą stanowić świetne uzupełnienie diety o potrzebne witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto na początek podać psu mały kawałek oliwki i sprawdzić, czy jej smak mu odpowiada. Jeśli mu posmakuje, możesz podać mu cały owoc. Nie należy jednak przesadzać. Na początek jedna, dwie oliwki powinny w zupełności wystarczyć.

Pamiętaj, że oliwki dla psa to jedynie przekąska, którą możesz podawać mu raz, maksymalnie kilka razy w tygodniu. Nawet jeśli czworonogowi bardzo spodobał się ich smak – nie daj nabrać się na jego maślane oczka i nie przekraczaj zalecanej dawki. Najlepiej podawaj oliwki tylko dorosłym psom. Serwuj je okazjonalnie, jako przysmak uzupełniający dietę pupila. Czy pies może oliwki zielone? Jak najbardziej! Możesz podawać mu zarówno czarne oliwki, jak i zielone. Ważne jest, tylko by przed podaniem usunąć z nich pestki. 

Czy pies może jeść oliwki? Na pewno wiele osób może zaskoczyć fakt, że tak. Wśród wielu krążących mitów na temat tego, że są one dla psa toksyczne. Prawdą jest jedynie toksyczność pestki tego owocu. Poza tym wyjątkiem, jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest dorosłym, zdrowym psiakiem, który nie cierpi na żadne alergie pokarmowe, śmiało możesz dać mu spróbować tego śródziemnomorskiego przysmaku. Biorąc pod uwagę to, jaką skarbnicą witamin i kwasów tłuszczowych są oliwki, warto spróbować włączyć je do diety psa. Mogą one stanowić idealne urozmaicenie podstawowego menu i posmakować Twojemu psiakowi. Może okazać się, że polubi je tak samo, jak Ty!

A czy Ty podałeś swojemu pupilowi oliwkę jako przekąskę? Smakowała mu, czy zraził się do jej specyficznego smaku? Podziel się z nami swoimi historiami w komentarzu. 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły