KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść orzechy?

Dieta Twojego pupila powinna być urozmaicona i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Poza klasyczną karmą pies może zjadać dodatkowe smaczki. Uzupełnią one jadłospis i sprawią, że zwierzę będzie szczęśliwe i skore do zabawy. Czy orzechy dla psa to dobry wybór? Czy pies może jeść orzechy?

Pies a orzechy – dieta Twojego czworonoga

Każdy troskliwy opiekun psa ma świadomość, jak ważne są zbilansowane i pełnowartościowe posiłki dla czworonożnych domowników. Codzienne porcje powinny być dostosowane do rasy psa, płci, jego wieku i aktualnego stanu zdrowia. Równie niebezpieczna, jak niedożywienie, jest nadwaga. Nadprogramowe kilogramy mogą prowadzić do problemów ze stawami, stawać się przyczyną chorób kardiologicznych i wpływać na gorszą kondycję zwierzęcia. Tym, co może decydująco wpływać na formę naszych podopiecznych, są różne smakołyki, w tym bakalie i orzechy. Czy psy mogą jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy?

Orzechy to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów, jeśli chodzi o żywienie czworonogów. Psy często bywają łasuchami. Łatwo je skusić na smakowity kąsek, lubią testować nowe smaki i nierzadko dopominają się o intensywnie pachnące rarytasy z ludzkiego stołu. Chrupiące przegryzki czy kawałki suszonego mięsa to świetny element treningu i nauki dyscypliny. Właściwe wykonanie danego zadania skutkuje otrzymaniem ulubionych łakoci, dzięki czemu pies angażuje się w powierzone mu zadanie.

Bardzo często podczas spaceru lub wspólnej zabawy opiekun ma ochotę nagrodzić swojego psa. Orzechy i bakalie stanowią łatwo dostępną i popularną przekąskę, która nie wymaga wielogodzinnego przygotowania, jest prosta w przechowywaniu i lekka. Czy jednak orzechy dla psa to właściwe rozwiązanie? Często mamy je ze sobą w plecaku, nosimy do szkoły lub pracy zamiast drugiego śniadania. Nierzadko dodajemy do koktajli i dań obiadowych, by podnieść ich walory smakowe i zwiększyć kaloryczność serwowanych posiłków. Jakie konsekwencje może mieć fakt, że pies je orzechy?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy psy mogą jeść orzechy, warto przeanalizować optymalny psi jadłospis. W pierwszych tygodniach życia malutki szczeniak żywi się gównie mlekiem matki. Stopniowo do jego diety są wprowadzane stałe pokarmy o innej konsystencji, dopasowane kształtem i twardością do małego pyszczka zwierzęcia. Po około 6. miesiącu życia specjaliści rekomendują obniżenie kaloryczności podawanych posiłków, by zapobiec nadmiernemu wzrostowi. Prowadzi to do problemów ze stawami, np. częstej dysplazji stawu biodrowego lub łokciowego.

orzechy dla psa

Menu psa – co musi się w nim znaleźć?

Jeśli młody szczeniak spożywa na co dzień produkty dla juniorów, kolejnym wyborem powinna być dobrej jakości karma dla dorosłych psów. Konieczny jest też stały dostęp do czystej wody. Już w pierwszych miesiącach życia wskazane jest proponowanie zwierzęciu tego samego rodzaju karmy przez dłuższy okres, bez nagłych zmian, które mogą wpłynąć na pogorszenie apetytu. Ewentualne modyfikacje sposobu żywienia powinny być wprowadzane stopniowo. Tak, by układ pokarmowy zwierzęcia miał czas się do nich przyzwyczaić, a pies – polubić nowe smaki.

Czego nie może zabraknąć w menu Twojego psiego przyjaciela? Najważniejszym źródłem energii dla Twojego psa są przede wszystkim białka. Szczególnie wartościowym źródłem aminokwasów jest mięso, które powinno stanowić minimum 70% gotowej karmy, którą proponujesz czworonogowi. Pies, jako przodek drapieżnych mięsożerców, został przystosowany przez naturę do łatwego przyswajania mięsa. Posiada mocną żuchwę i silne zęby, krótki przewód pokarmowy i soki trawienne, perfekcyjnie przygotowane do rozkładania jagnięciny lub drobiu.

Odmiennie niż w przypadku kotów, Twój pies może zjadać każdy rodzaj mięsa – wieprzowinę, wołowinę, drób lub mięso z królika. Bogate w składniki odżywcze są podroby – wątroby, serca lub nerki. Psy mogą także bez obaw przyjmować dwa razy w tygodniu rybę – wyjątkowo korzystne są  łosoś, dorsz, a także krewetki. Można je traktować jako jedną z dziennych porcji lub podawać z niewielkich ilościach zamiast sklepowych przegryzek.

Kwasy tłuszczowe w diecie psa

Samo białko jednak nie wystarczy, by pies podczas spacerów tryskał energią. Równie ważne są odpowiednie ilości tłuszczów, zarówno tych pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pozytywnie wpływają na odporność zwierzęcia. Stoją na straży zdrowego wyglądu sierści, zdrowych oczu, pomagają w absorbowaniu przez organizm psa witamin. Oleje roślinne można w niewielkich ilościach dodawać do posiłków, skrapiać nimi warzywa lub suchą karmę.

Trzecią grupę kluczowych składników odżywczych stanowią witaminy i mikroelementy. Są zawarte w lubianych przez psy warzywach, owocach, a także ziołach. Dobrze jest łączyć je we właściwych proporcjach z mięsem i niewielką ilością zbóż. Nasze czworonogi ze smakiem delektują się posiłkami z dynią, jabłkiem, marchewką lub cukinią. Możesz je podawać w formie puree lub w kawałkach, gotowane bądź surowe, w zależności od tego, co wybiera Twój szczekający domownik.

orzechy w diecie psa

Orzechy dla psa – czy pies może jeść orzechy?

Skoro domowe zwierzęta mogą zjadać owoce i warzywa, także suszone, czy psy mogą jeść orzechy? W odróżnieniu od kotów, psy lubią i wyczuwają słodki smak. Jeśli podasz na dłoni swojemu podopiecznemu nieznany kąsek, z dużym prawdopodobieństwem będzie go chciał spróbować. Jednak nie wszystko, na co pies ma ochotę, jest dla niego bezpieczne. Rolą właściciela jest pilnowanie, by zwierzę nie zjadło zepsutego pożywienia lub kawałka mięsa, które zawiera trujące substancje.

Pies a orzechy? Temat jest nieco skomplikowany i trzeba na niego spojrzeć wieloaspektowo. Niektóre psy, zwłaszcza te, które mieszkają w domu i mają możliwość swobodnego biegania po podwórku, mogą też samodzielnie zrywać owoce lub warzywa w przydomowym ogródku. Wśród drzew i krzewów często pojawiają się właśnie orzechy, np. włoskie, które swoim kształtem przypominają łatwą do złapania w zęby kulkę. Owoce orzecha włoskiego mogą spadać na ziemię, pokryte miękką skórką, które zjedzenie miewa poważne konsekwencje zdrowotne.

Twój pies je orzechy? Tak jak dla człowieka, orzechy mogą okazać się dla psa bardzo ciężkostrawne, a także prowadzić do poważnych problemów trawiennych. Orzechy zawierają znaczne ilości olejów, a konsekwencje zjedzenia garści nerkowców lub pistacji zależą głównie od tego, jaką ilość pies spożył. Istotny jest także rodzaj orzechów i to, czy Twój podopieczny zjada same orzechy, czy wraz ze skorupkami lub niedojrzałą skórką. Przyjrzyj się uważnie temu, co zjada Twój pupil i dowiedz się, czy chrupiące kawałki orzechów są dla niego groźne.

Pies je orzechy? To musisz wiedzieć!

Czy naprawdę jeden mały orzeszek ziemny jest w stanie doprowadzić Twojego psiego druga do choroby, a nawet śmierci? Czy pies może jeść orzechy, czy nie? Na początek przyjrzyjmy się rodzimym odmianom orzechów, które najczęściej goszczą na naszych stołach. Orzechy włoskie nie są dla psa trujące, ale ciężkostrawne, dlatego lepiej trzymać je z dala od psich pyszczków. Zwierzę może traktować okrągłe kulki jak zabawki, próbować ugryźć lub złamać. W konsekwencji zjada nie tylko miękkie wnętrze orzecha, ale także ostre kawałki łupin orzecha. Mogą one kaleczyć przewód pokarmowy lub miękkie podniebienie czworonoga, a w najgorszym wypadku – być przyczyną ukruszenia zęba.

orzechy dla psów

Pies je orzechy? Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na egzotyczne gatunki orzechów, np. orzechy makadamia.  To orzechy o okrągłym kształcie, które uważane są za bardzo zdrowe i szczególnie apetyczne dla ludzi. Dla psów są jednak trujące i pod żadnym pozorem nie wolno ich serwować nawet w minimalnych ilościach czworonogom. Ciężko jednoznacznie określić, jaka ilość mogłaby być toksyczna dla psów. Pewne jest, że orzechy makadamia wywołują charakterystyczne objawy zatrucia pokarmowego u psów, takie jak nudności i wymioty.

Orzechy a zatrucie u psa

Pierwsze symptomy zatrucia pokarmowego po zjedzeniu orzechów makadamia można zwykle zaobserwować u psów już w pierwszej dobie od spożycia. To, co powinno zaniepokoić uważnego opiekuna, to nietypowe zachowanie psa – chwiejny chód, brak energii, ospałość, drżenie kończyn oraz podwyższona temperatura ciała. Większość z tych objawów mija już po kilkudziesięciu godzinach. Jednak w przypadku znacznych wymiotów lub biegunki konieczne może być dodatkowe nawodnienie zwierzęcia i kontrola u weterynarza, by zapobiec długotrwałym konsekwencjom zatrucia.

Kolejną grupę stanowią orzechy laskowe. Tu istotny jest sposób podania – w sklepach zwykle dostępne są orzechy pokryte czekoladą lub słodkim karmelem. Takie orzechy laskowe są niewskazane dla psów, gdyż czekolada jest szkodliwa dla zdrowia szczekających domowników, podobnie jak cukier i występujące w chrupiących posypkach substancje konserwujące. Same orzechy laskowe lub ziemne w znikomej ilości nie powinny być groźne dla psa, o ile nie podaje się ich codziennie.

Wspomniane orzeszki ziemne, a także migdały, nie są toksyczne lub trujące, jednak po zjedzeniu całej paczki pies może dostać rozstroju żołądka. Trudno jest także znaleźć orzeszki ziemne bez soli, która nie powinna być podawana zwierzętom w żadnej postaci, ze względu na możliwe problemy z nerkami. Migdały i pistacje, a także niewielkie kawałki orzeszków ziemnych mogą podczas jedzenia utknąć w układzie oddechowym psa i powodować problemy z oddychaniem. Pamiętaj o tym, gdy chcesz urozmaicić psu jadłospis – być może lepiej wybrać te przekąski, które są rekomendowane wyłącznie psim domownikom.

zatrucie orzechami u psa

Orzechy dla psa – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Czy pies może jeść orzechy? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, orzechy nie są najlepszą przekąską dla psów, po którą powinniśmy sięgać przy okazji zabawy lub spaceru. Jeśli pies dopomina się o nowy, apetyczny kąsek, lepiej jest dać mu na spróbowanie kawałek owocu lub warzywa, albo jeden-dwa orzechy, które nie są dla niego toksyczne. Zanim zaproponujesz swojemu pupilowi nowy smakołyk, sprawdzaj także skład kupowanych przez Ciebie produktów i to, czy nie zawierają one śladowych ilości orzechów. To istotny fakt szczególnie wtedy, gdy podejrzewasz alergię pokarmową u psa właśnie na orzechy.

Jeśli Twój pies ma silną potrzebę gryzienia lub chcesz nagrodzić jego wysiłek podczas nauki nowych sztuczek, wybieraj specjalne przekąski w formie gryzaków do żucia lub drobnych kulek, które łatwo podać na otwartej dłoni. Decyduj się na te łakocie, które nie mają w swoim składzie konserwantów, soli i sztucznych barwników. Jeśli zależy Ci na produktach, które bezpiecznie przechowasz poza lodówką, wybieraj suszone mięso lub ryby, które są lekkie i łatwo je schować w plecaku na czas górskiej wycieczki z czworonogiem.

właściwa dieta u psa

Czy pies może jeść orzechy? Unikaj ich! 

Twój pies uwielbia spędzać z Tobą czas, pragnie towarzyszyć Ci we wszystkich czynnościach i poznawać świat przy Twoim boku. Jako opiekun musisz dbać o jego zdrowie i dostarczać mu z pożywieniem wszystkich składników odżywczych. Rodzaj pokarmu musisz dopasować do rasy Twojego podopiecznego, jego wieku i ewentualnych problemów zdrowotnych – dobrze dopasowane menu może być potężnym orężem w walce z niektórymi chorobami i przyspieszać rekonwalescencję. Czy pies może jeść orzechy?

Jednym ze składników psiego jadłospisu, którego powinniśmy unikać, są orzechy. Część z nich, takie jak orzechy makadamia, są wręcz dla psa trujące i toksyczne, dlatego nawet jeden orzech może stanowić realne zagrożenie. Orzeszki ziemne lub orzechy laskowe są potencjalnie mniejszym zagrożeniem, jednak już garść orzechów może skutkować problemami żołądkowymi i objawami zatrucia.

Jeśli Twój pies zjadł orzechy, a Ty obawiasz się, że może to powodować poważne następstwa zdrowotne, pilnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii i wyjaśnij wszystkie wątpliwości. Obserwuj uważnie przez kilka godzin swojego psa, a jeśli jego zachowanie jest nietypowe i może sygnalizować rozwijającą się chorobę – szybko reaguj i szukaj pomocy u specjalisty, by nie doszło do odwodnienia lub zaostrzenia oznak zatrucia. Zadbaj o swoje zwierzę i zaplanuj dla niego zbilansowaną oraz różnorodną i smaczną dietę. Skorzystaj z szerokiej oferty naszego sklepu i zapoznaj się z profesjonalnymi produktami, które pomogą Ci kompleksowo dbać o rozwój swojego psiego towarzysza. Wybierz karmy i produkty Apetete i daj swojemu psu najwyższą jakość, na którą zasługuje!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły