KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść surowe mięso?

Kwestia tego, czy psy mogą jeść surowe mięso, czy jest to bezwzględnie zakazane, stanowi przedmiot rozważań wielu opiekunów psów. Niektórzy uważają, że podawanie pupilowi surowego mięsa może być dla niego niebezpieczne, podczas gdy inni na co dzień żywią w ten sposób swoje czworonogi. Kto z nich ma rację. Czy pies może jeść surowe mięso? Podpowiadamy!

Acana dobra karma

Prawidłowe żywienie psa stanowi jeden z najważniejszych aspektów dbania o pupila. Każdy psi opiekun chce dla swojego czworonoga jak najlepiej, dlatego stosuje specjalne diety dostosowane do potrzeb zdrowotnych psiego przyjaciela. Specjalne opracowana dieta może być ogromną pomocą np. w przypadku nietolerancji zbóż albo mięsa z kurczaka.

Oczywiście tych alergii może być więcej, choć te wspomniane to jedynie najczęściej występujące. A jak to jest z mięsem? W końcu psy to mięsożercy, co oznacza, że większość ich diety powinna się opierać na pokarmach mięsnych. Coraz więcej mówi się także o karmieniu czworonogów mięsem przygotowanym samodzielnie w domu. Warto zastanowić się, czy pies może jeść surowe mięso? Przybliżmy ten kontrowersyjny temat.

czy pies może jeść surowe mięso pysk psa przy misce z surowym mięsem

Czym karmić psa?

Dieta psa musi być zbilansowana i ułożona pod kątem jego predyspozycji zdrowotnych. Psy, które nie cierpią na żadne alergie i szczególne choroby mogą otrzymywać dowolny pokarm. Ważne, by w jego składzie znalazło się minimum 50% mięsa, a 70% to już całkiem przyzwoita zawartość. Wypełniacze typu zboża i ryż nie są polecane w psiej diecie. Nie dość, że często uczulają, to stanowią dla psów kiepskiej jakości źródło węglowodanów, których nadmiar może się przyczyniać do przybierania na wadze.

Ważne, aby pies nie jadł pożywienia z naszego stołu, ponieważ dania spożywane przez ludzi zwykle są pełne niekorzystnych dla psa przypraw. Dedykowane karmy dla psów, takie jak np. karma wołowina i wieprzowina ze świeżym mięsem Acana Classics Red Meat to doskonały wybór pełnowartościowej karmy dla czworonoga.

Wątróbka dla psa - karma Red Meat

Zadbaj także o właściwe miejsce do spożywania posiłków przez psa. W wybranym miejscu ustaw miski. W jednej z nich zawsze powinna znajdować się czysta woda.

Dodatki w psiej diecie

Dieta dla psa powinna być również zróżnicowana. Warto zadbać o to, by oprócz mięsa pies otrzymywał przynajmniej 25% warzyw i owoców. Opcjonalnie zboża nie więcej niż 5%. Z warzyw doskonale sprawdzi się marchew, seler, cukinia, bataty a z owoców to w szczególności jabłka, gruszki albo borówki mogą się znaleźć w posiłku pupila. Możesz śmiało także suplementować psie posiłki o olej z łososia, który dostarczy mu niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Znaczenie mięsa w diecie psa

Mięso dla psa stanowi przede wszystkim najlepszej jakości źródło białka. Idealna kompozycja uwzględnia odpowiedni poziom aminokwasów, który jest cennym składnik psiej diety. Oczywiście możliwości rodzajów mięs jest wiele, a każdy z nich nieco różni się zawartością poszczególnych wartości odżywczych. Znaczenie ma także forma podania; mięso świeże różni się od świeżego i suszonego.

W karmach dla psów najczęściej można spotkać mięso takie jak wołowina, kurczaka, jagnięciny, gęsi, indyka czy kaczki. Często stosowana jest także wieprzowina czy dziczyzna. Istotnym parametrem w składzie mięsa jest również tłuszcz, którego zawartość może być inna w zależności od konkretnego rodzaju mięsa.

Mięso zawiera kwasy nienasycone takiej jak kwas oleinowy, linolowy, linolenowy, a także arachidonowy. Ważna jest również zawartość fosforu w świeżym mięsie mięśniowym. Dostarcza pupilowi cennego białka i ważnych składników odżywczych, które dostarczają mu energii i witalności.

czy pies może jeść surowe mięso pies gryzie mięso

Sprawdź również: Czy pies może jeść pora? Sprawdź!

Czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka?

Powszechnie uważa się, że mięso przed podaniem należy poddać obróbce termicznej i wówczas wtedy jest bezpieczne. Jak to jest z czworonogami i czy je również obejmuje ta zasada? W szczególności podkreśla się konieczność poddania procesom obróbki mięso z kurczaka, które surowe może powodować zatrucia i gorączkę, biegunkę oraz wymioty. A czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka? Tak, surowy kurczak jest dla czworonoga w pełni bezpieczny.

Warto jednak pamiętać, że pies karmiony na co dzień suchą i mokrą karmą, może źle reagować na surowe mięso. Mogą się wtedy pojawić problemy żołądkowe, takie jak biegunka i wymioty. Zrezygnuj także z podawania twardych kości z kurczaka. Sięgnij lepiej po bezpieczny przysmak dla psa Acana Crunchy Treats 

pitbul pies karma acana

Alergia na mięso z kurczaka

Uważa się, że alergia na mięso z kurczaka jest jedną z najczęstszych tego typu dolegliwości u psów. Taką tendencję tłumaczy się tak, że na przestrzeni lat to właśnie mięso z kurcząt było podawane czworonogom najczęściej, dlatego alergia miała pełne prawo się wykształcić. W sytuacji, gdy pupil nie jest uczulony na mięso z kurczaka, możesz je śmiało podawać podopiecznemu także w formie surowej.

Antybiotyki w surowym mięsie

Zgodnie z prawem, podawanie antybiotyków dla drobiu jest zakazane. Hodowcy mogą podawać takie dodatki tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niestety często nadużywają tej luki w prawie, podając kurom hormony bez większej potrzeby. Wtedy mogą uzyskać większą ilość sporych rozmiarów kurczaków. Takiego rodzaju mięsa powinieneś unikać, jeśli chodzi o podawanie go psu, jak i dla siebie samego. Mięso należy wybierać u sprawdzonych dostawców, którzy szczycą się naturalną hodowlą bez pasz GMO i szpikowania kurcząt antybiotykami.

Czy pies może jeść surową wołowinę?

Wołowina to rodzaj mięsa, który uznaje się za sprzyjający rozbudowanie masy mięśniowej u psów. Ogromne walory odżywcze dla psów to kolejna z zalet przemawiających za tym, by serwować psu surową wołowinę. Czerwone mięso także rzadziej uczula. Już niewielka porcja mięsa wołowego dostarcza psu cenne dla zdrowia żelazo, cynk, selen czy witaminy z grupy B.

Warto podawać psu przede wszystkim nerki wołowe, żwacze i inne części pozyskane z różnych części bydła. Odpowiednia zwartość białka z mięsa wołowego to gwarancja siły, witalności i dobrego samopoczucia u Twojego pupila. Dobrej jakości wołowina to mięso wspierające dobry wygląd sierści u psa, prawidłowy wzrost i rozwój masy mięśniowej. Można ją z powodzeniem serwować pupilowi, oczywiście pod warunkiem zakupu w sprawdzonym miejscu.

Czy pies może jeść surową wieprzowinę?

Wiele mitów narosło także wokół tego, czy pies może jeść wieprzowinę. Wielu przeciwników postulowało, że to mięso bogate w tłuszcz, co wpływa na wzrost cholesterolu. Okazuje się, że możesz bezpiecznie podać psu także wieprzowinę. To mięso stanowić będzie dla pupila doskonałe źródło aminokwasów oraz ważnych kwasów tłuszczowych. Kupione w sprawdzonym sklepie mięsnym mięso wieprzowe nie będzie miało aż tak wysokiej zawartości tłuszczu, dlatego będzie bezpieczne dla psa.

W kwestii wieprzowiny poszczególne części tuszy zawierają zmienne ilości białka i tłuszczu. Tłustsze elementy np. boczek będą zawierały mniejszą ilość białka. Schab czy szynka to części tuszy, które będą bogate w białko przy mniejszej zawartości tłuszczu. Dlatego, jeśli jako opiekun czworonoga zastanawiałeś się, czy pies może jeść mięso wieprzowe, to śmiało może pupilowi serwować ten rodzaj mięsa.

czy pies może jeść surowe mięso pysk psa przy misce

Czy pies może jeść surowego indyka?

Mięso z indyka uchodzi za niezwykle delikatne, chude, a dzięki temu lekkostrawne. Jednocześnie pełne cennych składników odżywczych dla psa jak np. potas, magnez, fosfor czy cynk i witaminy z grupy B. Warto sięgać także po podroby z indyka jak np. szyje, wątróbki albo serca. Takie szyje to przykładowo doskonałe urozmaicenie diety, które pomaga także zadbać o uzębienie psa. Z kolei wątróbka z indyka wspiera prawidłowe funkcje wzroku oraz wspomaga płodność i właściwy poziom hormonów u pupila.

Czy pies może jeść surową jagnięcinę?

Delikatne mięso jagnięce to doskonała propozycja dla psów z wrażliwym żołądkiem. Jagnięcina zawiera doskonały bilans białka, witamin oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi dla psa doskonały pokarm, jednak przed podaniem mięsa w surowej formie warto się upewnić, że mięso pochodzi z pewnego źródła. Mięso jagnięce pełne jest również cennych aminokwasów takich jak kwas glutaminowy, leucynę oraz lizynę.

Czy szczeniak może jeść surowe mięso?

Ważną informacją jest również fakt, od kiedy można podawać psu surowe mięso. Czy szczeniak może jeść surowe mięso, a może taka forma podania jest dozwolona od pewnego wieku? Okazuje się, że już szczeniaki mogą z powodzeniem jeść surowe mięso. Ważne, by pochodziło ono z dobrej masarni i było świeże.

Szczeniakowi możesz z powodzeniem podawać zarówno mięso drobiowe, jak i wołowinę czy wieprzowinę. Przed podaniem warto się upewnić czy pies nie cierpi na alergię np. na kurczaka. U czworonogów uczulonych lepiej zrezygnować nie tylko z surowego mięsa, ale też z podawania konkretnego rodzaju mięsa, którego alergia dotyczy.

czy pies może jeść surowe mięso szczeniak je surowe mięso

Kiedy zrezygnować z surowego mięsa dla psa?

Istnieją sytuacje, w których lepiej zrezygnować z podawania pupilowi mięsa w formie surowej. W szczególności należy unikać bogatego w białko surowego mięsa dla psów starszych i schorowanych. Taki posiłek nie będzie korzystny dla psów z chorobami nerek czy wątroby. Podobnie w przypadku alergii na określony rodzaj mięsa. Wtedy najlepiej unikać źródła problemu.

Czy pies może jeść surowe mięso, czyli w jaki sposób należy je przygotować?

Psy mogą jeść surowe mięso, jednak należy przestrzegać kilku ważnych zasad, związanych z wyborem i przyrządzaniem posiłku. Surowe mięso możesz podawać psu raz na jakiś czas w formie przekąski albo dodatku do karmy. Przed podaniem upewnij się, że Twój pupil zna smak surowizny i nie ma żadnych problemów żołądkowych.

Mięso z pewnego źródła

Zanim zdecydujesz się podać psu surowe mięso, najpierw wybierz sprawdzoną masarnię albo dostawcę, który oferuje świeże mięso bez antybiotyków. To właśnie jakość wybranego mięsa ma tak ogromne znacznie przy karmieniu czworonoga. Stare lub zatrute przysmaki mięsne mogą spowodować więcej szkody niż pożytku i wtedy faktycznie surowe mięso dla psa może okazać się szkodliwe.

Jeśli mięso nie pachnie prawidłowo, lepiej wyrzuć zawartość i nie podawaj pupilowi mięsa wątpliwej świeżości. Nie sprawdzą się resztki z gotowania posiłku czy niskiej jakości mięso o niewiadomym pochodzeniu.

Dodatki do mięsa

Decydując się na karmienie psa surowym mięsem, pamiętaj, że taki wybór najlepiej skonsultować z psim dietetykiem. Pomoże on dobrać najlepszy rodzaj mięsa dla pupila i zaleci, które warzywa dodawać do posiłków. To obowiązkowy element, którego nie powinieneś pomijać w psiej diecie. Do mięsa dorzuć trochę warzyw i niewielki dodatek owoców. Całość możesz polać olejem lnianym albo olejem z łososia.

Posiłki z uwzględnieniem mięsa bez obróbki termicznej powinien zostać zbilansowany w odpowiedni sposób tak, by zapewniać pupilowi wszelkich niezbędnych wartości odżywczych.

Jak przygotować mięso dla psa?

Przed podaniem pupilowi surowego mięsa należy je odpowiednio przygotować, nawet jeśli chodzi o mięso surowe. Warto oczyścić je z błonek i kości, jeśli to kurczak. Kości z kurczaka są pełne drzazg, które mogą być niebezpieczne dla przełyku i żołądka psa. Jeśli surowe mięso to nowość dla pupila, na początku możesz kawałki mięsa lekko sparzyć wrzątkiem, co powinno przygotować żołądek czworonoga na nową formę posiłku.

Najlepiej wymieszaj kawałki mięsa z dotychczasową karmą, którą pupil wcześniej jadł. Możesz też urozmaicać w ten sposób psią dietę, dorzucając mu mięsa do posiłków raz na jakiś czas. Decydując się na pełne żywienie w formacie diety BARF, zadbaj także o dodatek kości, warzyw, owoców, a także witamin w razie potrzeby. Psy nie mają problemów z trawieniem mięsa surowego, dlatego niezależnie od rodzaju mięsa, możesz podawać je pupilowi także w formie bez obróbki termicznej.

czy pies może jeść surowe mięso pies oblizuje się

Przeczytaj również: Czy pies może jeść ananasa? Odpowiadamy!

Już wiesz, czy pies może jeść surowe mięso!

Rozważając kwestię tego, czy pies może jeść surowe mięso, należy odpowiedzieć, że tak, jak najbardziej może dostawać mięso w takiej formie. Przed podaniem najlepiej upewnić się, że pies toleruje mięso z kurczaka i podawać ostrożnie. Przy pierwszym posiłku z surowym mięsem, warto najpierw delikatnie podgotować kawałki mięsa.

Warto także wybierać dobrej jakości mięso ze sprawdzonych źródeł. Wybrany produkt musi być całkowicie świeży. Jeśli widzisz, że pies nie toleruje mięsa surowego, najlepiej odstaw je i pozostań przy suchej i mokrej karmie dedykowanej czworonożnym pupilom. Znajdziesz je w sklepie Apetete.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły