KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może mieć astmę? Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa

Czy pies może mieć astmę? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli. Charakterystyczne duszności często są traktowane jako astma u psa. Okazuje się jednak, że to całkiem inna choroba. Jaka i jak się objawia? Sprawdź!

Czy pies może mieć astmę?

Chociaż astma kojarzy się głównie z problemami zdrowotnymi u ludzi, z powodu tej przewlekłej choroby mogą cierpieć także zwierzęta. Dotyka głównie koty, u psów nie zdarza się praktycznie wcale. Wynika to z uwarunkowań anatomicznych. U psów bowiem w miejscu ujścia pęcherzyka płucnego występuje chrząstka, która wraz ze zmniejszoną liczbą włókien mięśniowych uniemożliwia wywołanie skurczu oskrzeli na poziomie pęcherzyków płucnych występującego w przypadku astmy.  Głównym objawem w przypadku alergii u psów jest przewlekły kaszel bez skurczu oskrzeli, który powstaje w obrębie dolnych dróg oddechowych. Dla właściciela długotrwały kaszel o podłożu alergicznym często bywa mylony z astmą. Dlatego w takim przypadku warto udać się do specjalisty w celu ustalenia prawidłowej diagnozy i leczenia.

astma u psa objawy

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – objawy i leczenie

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego, której dolegliwości odczuwa na całym świecie nawet 300 mln osób. Najbardziej typowym objawem są suchy, napadowy kaszel i duszności. U psa lub kota napady kaszlu mogą występować sporadycznie i pojawiać się tylko w określonych porach roku. Pierwsze symptomy bywają często niezauważalne. Choć wielu właścicieli psiaków zastanawia się, czy pies może mieć astmę, rosnące skażenie środowiska i szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na zdrowie czworonogów sprawiają, że coraz więcej z nich zapada na trudne w leczeniu choroby układu oddechowego.

Alergiczne zapalenie oskrzeli to jedna z najczęściej występujących chorób układu oddechowego u psów. Niestety, jest ona nieuleczalna. Brak odpowiedniej terapii może prowadzić do poważnych zmian w układzie oddechowym i negatywnie wpływać na komfort życia zwierzęcia. Na alergiczne zapalenie oskrzeli może zachorować każdy pies, bez względu na wiek i rasę. Nieznacznie częściej diagnozuje się ją u psów o płaskich pyskach, psich miniaturek lub psów w podeszłym wieku.

Zapalenie oskrzeli, które jest związane z reakcją alergiczną, występuje częściej u psów ras brachycefalicznych, do których należą mopsy, buldogi oraz boksery. Dzieje się tak dlatego, że drogi oddechowe u tych osobników są znacznie skrócone i węższe niż u psów z dłuższą czaszką. Taka budowa anatomiczna sprawia, że niektóre psy częściej zapadają na choroby układu oddechowego. Jak rozpoznać alergiczne zapalenie oskrzeli u zwierzęcia i co zrobić, gdy zauważysz duszności u psa?

astma u psa

Alergiczne zapalenie oskrzeli jest coraz częstszą chorobą występującą u psów.  Usuwanie potencjalnych alergenów ze środowiska zwierzęcia może w znacznym stopniu łagodzić objawy choroby.  Każdy kaszel, zarówno nagły jak i ten przewlekły należy skonsultować z lekarzem weterynarii.  Dobrze postawiona diagnoza umożliwi prawidłowe leczenie, dzięki któremu twój pies  wygra walkę z chorobą – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – przyczyny

Alergiczne zapalenie oskrzeli, to choroba, która w wielu aspektach przypomina astmę oskrzelową u ludzi. Może powodować ostry lub przewlekły kaszel wynikający z zapalenia błony śluzowej wyścielającej tchawicę i oskrzela. Skąd bierze się uporczywy kaszel i co wywołuje alergię? Najważniejszą rolą układu oddechowego jest dostarczanie tlenu do komórek i tkanek w organizmie. Jego kolejną, nie mniej ważną funkcją, jest ochrona organizmu przed szkodliwymi substancjami, grzybami i bakteriami, które mogą wnikać przez nos lub jamę ustną zwierzęcia.

Drogi oddechowe wyścielone są nabłonkiem, w którym znajdują się komórki wydzielające śluz, pokryte drobnymi rzęskami. Podczas kaszlu, śluz jest wydalany wraz z ewentualnymi drobnoustrojami i bakteriami. Dzięki temu drogi oddechowe są oczyszczane, by zapobiec możliwej infekcji. W przebiegu alergicznego zapalenia oskrzeli u zwierząt dochodzi do nadprodukcji śluzu, co utrudnia efektywną wentylację.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa jest zazwyczaj reakcją na alergeny wziewne. W następstwie kontaktu organizmu zwierzęcia z alergenami jego układ odpornościowy jest aktywowany i dochodzi do nadmiernej reakcji obronnej organizmu. Jak zostało wspomniane powyżej, choroba ta atakuje oskrzela. Gdy zwierzę ma atak duszności, następuje zwężenie  światła oskrzeli przez zalegającą wydzielinę i dochodzi do utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

astma u psa

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – skąd się bierze?

Przyczyną ataków kaszlu jest proces zapalny, który rozwija się w oskrzelach. Oskrzela psa chorego na alergiczne zapalenie oskrzeli stają się nadwrażliwe na różne bodźce. W konsekwencji przerostu gruczołów oraz zwiększenia się liczby naczyń krwionośnych mięśnie ścian oskrzeli pogrubiają się, dochodzi do ich stopniowej przebudowy. Zwężenie oskrzeli skutkuje u chorego zwierzęcia problemami z wykonaniem pełnego wydechu i upośledza prawidłową wentylację.

Na to, czy u Twojego czworonoga może dojść do rozwoju alergicznego zapalenia oskrzeli, wpływa kilka czynników. Problemy z oddychaniem mogą mieć podłoże alergiczne lub być związane z innymi chorobami układu oddechowego. Większą podatność na alergiczne zapalenie oskrzeli mogą mieć psy, które często chorowały na nawracające infekcje dróg oddechowych.

Niebezpieczne skurcze dróg oddechowych wywołują wdychane przez psa chemikalia i szkodliwe substancje, znajdujące się w powietrzu. Działają one na psa jak alergeny wziewne. Napady kaszlu mogą wywoływać pyłki roślin domowych, roztocza kurzu domowego, naskórek zwierząt i ludzi, a przede wszystkim dym tytoniowy. Równie szkodliwe mogą okazać się domowe odświeżacze powietrza, perfumy, używane przez domowników, a nawet dym z domowego kominka.

czy pies może mieć astmę

Napady alergicznego zapalenia oskrzeli u psa zwielokrotniają się, gdy jego opiekunowie sięgają po kosmetyki w sprayu, aerozole, takie jak dezodoranty lub lakiery do włosów. Duszności u psa intensyfikują: lakiery, farby malarskie, używane podczas remontu, a także silnie działająca chemia gospodarcza, stosowana do utrzymania porządku i sprzątania w naszych domach. Niektóre psy mogą być uczulone na puch i pierze, które znajduje się w kołdrach oraz poduszkach. Nie wszystkie czynniki działają jednak na każdego psa jednakowo. To, czy Twój pupil zachoruje na alergiczne zapalenie oskrzeli, zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Skrupulatna obserwacja zmian w zachowaniu zwierzęcia pozwoli Ci na czas zareagować i wdrożyć niezbędne leczenie.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – objawy

Gdy pojawia się alergiczne zapalenie oskrzeli u psa, objawy to przede wszystkim problemy z oddychaniem. Są to: spłycenie oddechu, świszczące dźwięki, a także suchy, napadowy kaszel. Opiekun może zaobserwować u psa zwiększoną nietolerancję na wysiłek, zwierzę może być ospałe i ciężko sapać. To, co powinno zaniepokoić właściciela czworonoga, to utrata wagi i zmniejszony apetyt, a także bladość i zasinienie dziąseł.

Duszności u psa mogą zwiększać się w określonych porach dnia lub okresach w roku, zwłaszcza wiosną i jesienią, intensyfikować po zwiększonym wysiłku fizycznym, np. dłuższym spacerze. Kaszel pojawia się zwykle po zetknięciu ze szkodliwym dla psa alergenem i może szybko mijać, lub wiązać się z długotrwałym atakiem duszności, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Silny atak duszności, gdy zwierzę ma trudności z oddychaniem to sytuacja, w które niezbędna jest natychmiastowa pomoc zwierzęciu. Dobrze jest przenieść psa w chłodne, przewiewne miejsce, zapewnić mu spokój i umieścić w pobliżu miskę z wodą.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – leczenie

Diagnozowanie alergicznego zapalenie oskrzeli u psów nie zawsze bywa proste. Tym, co pozwala szybko określić przyczynę problemu, jest przede wszystkim szczegółowy wywiad z właścicielem i zebranie potrzebnych informacji na temat częstotliwości napadów, ich nasilenia i innych objawów towarzyszących. Część z symptomów może wskazywać na inną chorobę układu oddechowego lub problemy z krążeniem.

Objawy, które powinny stanowić podstawę do wykonania szczegółowej diagnostyki, to przewlekły lub napadowy kaszel, a także duszności. Zwykle lekarz weterynarii zleca wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej. Na zdjęciu RTG można ocenić wygląd miąższu płuc i zaobserwować charakterystyczne pogrubienie ścian oskrzeli. Zdjęcie rentgenowskie pomaga przy okazji wykluczyć inne choroby. Może się zdarzyć, że na zdjęciu nie będą widoczne zmiany, wskazujące na alergiczne zapalenie oskrzeli. Wówczas zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań, m.in. badania morfologicznego krwi.

duszności u psa

Morfologia krwi z rozmazem w wielu przypadkach pozwala wykazać w organizmie psa zwiększenie liczby komórek kwasochłonnych, czyli eozynofilię. Zdiagnozowana eozynofilia to potwierdzenie, że w organizmie zwierzęcia ma miejsce reakcja alergiczna. Jeżeli lekarz nadal ma wątpliwości odnośnie przyczyny dolegliwości u Twojego czworonoga, może zlecić inwazyjne badania diagnostyczne. Są to fiberoskopia i bronchoskopia. Niezbędne może okazać się EKG serca.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – badania

Bronchoskopia i fiberoskopia (wprowadzenie cienkiego światłowodu do jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy oraz oskrzeli) przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym czworonoga. Dzięki temu można z większą dokładnością przyjrzeć się zmianom w układzie oddechowym psa. Zwierzę jest mniej zestresowane i nie utrudnia przeprowadzenia badania. W trakcie diagnostyki jest możliwość pobrania materiału do posiewu, które służy potwierdzeniu lub wykluczeniu zakażenia o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Znalezienie jednoznacznej przyczyny duszności i kaszlu u psa może okazać się niemożliwe. Potwierdzeniem alergicznego zapalenia oskrzeli jest prawidłowa reakcja na zastosowane leczenie. Diagnostyka różnicowa polega na wykluczeniu: chorób serca i układu krążenia, zapadnięcia tchawicy, zapalenia oskrzeli na tle wirusowym  lub bakteryjnym, procesu nowotworowego oraz chorób pasożytniczych, w których w drogach oddechowych psa mogą bytować robaki w postaci larwalnej lub dorosłej.

zapalenie oskrzeli u psa

Alergiczne zapalenie oskrzeli to choroba nieuleczalna. Terapia polega na zmniejszeniu lub wyeliminowaniu wpływających na codzienne funkcjonowanie dolegliwości u psa. A także ograniczeniu powstawania nieodwracalnych zmian w oskrzelach. Choroba może pogłębiać się z wiekiem. Gdy dochodzi do częstych napadów duszności, specjaliści zwykle zalecają stosowanie leków sterydowych. Sterydy mogą być dawkowane w postaci zastrzyków, albo leków doustnych, w zależności od tego jak pies znosi terapię.

Lekarze weterynarii zwykle dążą do możliwego zmniejszenia dawki leków, a nawet całkowego zrezygnowania z terapii sterydami. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji zwierzęcia na leczenie. Przyjmowanie przez psa sterydów przez dłuższy czas może powodować skutki uboczne. Do najczęściej spotykanych należą nadwaga, cukrzyca i choroby trzustki.

Alergiczne zapalenie oskrzeli u psa – profilaktyka

Jak pomóc psu w przypadku uciążliwych objawów alergicznego zapalenia oskrzeli? Czy można uniknąć zachorowania? Czasami, nawet mimo starań i troski opiekuna, jego ukochany czworonóg cierpi z powodu alergicznego zapalenia oskrzeli. Jeśli właściciel przestrzega regularnego przyjmowania leków przez pupila i na bieżąco kontroluje wyniki badań, objawy alergicznego zapalenia oskrzeli u psa można ograniczyć i przywrócić zwierzęciu radość życia. Kluczowym elementem profilaktyki jest wszechstronne dbanie o zdrowie psa, zapewnienie mu pełnowartościowego pożywienia i optymalnych warunków bytowych.

Opieka nad psem chorym na alergiczne zapalenie oskrzeli polega na regularnym odrobaczaniu i stosowaniu preparatów na pasożyty zewnętrzne. Pies powinien mieć systematycznie kontrolowany stan uzębienia, a także być szczepiony przeciwko popularnym chorobom wirusowym. Jeżeli pies negatywnie reaguje na znajdujące się w jego otoczeniu alergeny, w zmniejszeniu dolegliwości pomaga regularne pranie i czyszczenie psiego legowiska, miski z wodą i jedzeniem, a także dbanie o czystość w mieszkaniu i odkurzanie. W tym celu niezbędne jest korzystanie ze środków myjących o delikatnym działaniu. Np. takich, których mogą używać alergicy lub jakie mogą być stosowane przy niemowlętach.

czy psy choruja na astme

Pies alergik powinien otrzymywać zróżnicowaną i bogatą w składniki odżywcze karmę, która pozytywnie wpłynie na stan jego zdrowia. Dobrym pomysłem są również karmy weterynaryjne dla psa, dostosowane dla zwierząt z alergią. Domownicy powinni unikać w obecności zwierzęcia palenia papierosów lub korzystania z kadzidełek i dyfuzorów. Nawet bierne palenie może nasilać ataki duszącego kaszlu, dlatego warto omijać zadymione miejsca, takie jak ogródki kawiarniane lub restauracje, w których dozwolone jest palenie tytoniu. Jeśli możesz, zrezygnuj w mieszkaniu z używania dywanów lub sienników, często pierz koce i poduszki, a kołdrę z pierzem zamień na tekstylia hipoalergiczne.

Pies z alergicznym zapaleniem oskrzeli – choroba, którą można oswoić

Alergiczne zapalenie oskrzeli  u zwierząt to poważna i przewlekła choroba, która wymaga stałej obserwacji i regularnych kontroli u lekarza weterynarii. Jeśli specjalista po przeprowadzeniu szczegółowych badań zdiagnozuje u Twojego psa alergię, być może konieczne będzie dożywotnie lub okresowe przyjmowanie leków sterydowych. Ulgę zwierzęciu w chorobie może przynieść zmiana codziennych nawyków i unikanie czynników drażniących, mogących zwiększać częstotliwość napadów duszącego kaszlu i pogłębiających duszność.

Profilaktyka to jeden z najważniejszych elementów walki z przykrymi objawami alergicznego zapalenia oskrzeli u domowych zwierzaków. Jeśli chcesz, aby Twój pies był sprawny i otrzymywał najlepszą opiekę, na którą zasługuje, zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz idealny rodzaj karmy dla Twojego pupila. Dzięki temu, że zdecydujesz się na jakościowe posiłki Twojego czworonoga, będziesz wspomagać jego rozwój i dbać o to, by każdego dnia miał dość energii do działania. Produkty Apetete to gwarancja, że ukochany pies będzie żył długo i otrzyma solidne wsparcie w walce z chorobą.

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły