Czy psy mają łaskotki? Poznaj odpowiedź!
Chyba każdy opiekun zastanawia się, czy psy mają łaskotki, gdy widzi reakcję pupila na głaskanie, zwłaszcza po brzuchu. Warto wiedzieć, czy faktycznie Twój pies ma łaskotki oraz jak się one objawiają.
Opiekun, który jest blisko ze swoim psem, na pewno lubi go głaskać i przytulać. Czasem w odpowiedzi na głaskanie w konkretnych miejscach zauważa reakcję ze strony psa. Najczęściej jest to merdanie albo próby ucieczki ciałem z miejsca, w którym znajduje się ludzka ręka. Jeśli nie ma przy tym objawów nerwowych, właściciel podejrzewa łaskotki u psa. Warto jednak się zastanowić, czy psy mają łaskotki takie jak ludzie? Sprawdź, co na to nauka!
Czy wiesz, że właściciele zauważają łaskotki u psa?
Większość opiekunów zapytanych o to, czy psy mają łaskotki, odpowiada jasno – oczywiście, że tak! Faktycznie, właściciele wydają się zauważać taką właśnie reakcję u swoich pupili. Warto brać pod uwagę, że nie oznacza to jeszcze faktycznych łaskotek u psa. Znaczy to jedynie, że Twój pupil może reagować w pozytywny sposób na dotyk. Jest to jednak często indywidualny odbiór zachowania danego czworonoga. Naukowcy nadal nie są pewni, czy pies ma łaskotki, czy raczej reaguje po prostu odruchowo na drapanie w określonych miejscach na ciele. Sprawdź, jak to wygląda z naukowego punktu widzenia.
Czy psy mają łaskotki?
Zastanawiasz się nad tym, czy psy mają łaskotki? Na pewno musisz wziąć pod uwagę, że w kategorii psów nie ma co rozpatrywać tego aspektu tak, jak w przypadku ludzi. Co więcej, również u ludzi reakcja na łaskotanie jest zróżnicowana i zależy od indywidualnej wrażliwości. Niektórzy w ogóle nie reagują śmiechem czy zabraniem np. stopy w razie łaskotania. Innych wystarczy dotknąć, aby wybuchali trudnym do opanowania chichotem.
Na początek – czym są łaskotki?
W nauce definiuje się łaskotki na dwa sposoby. Jeden to to, o czym było wspomniane wyżej, czyli reakcja śmiechem na specyficzny dotyk w określonym miejscu. Strefy podatne na łaskotki mogą występować w różnych miejscach ciała u ludzi, choć zwykle znajdują się np. po bokach ciała, na linii żeber, pod pachami, na stopach.
Druga reakcja jest odruchowa i polega na mimowolnym zabraniu danej części ciała albo drapaniu się po niej, gdy coś załaskocze. W ten sposób na przykład człowiek reaguje w momencie, gdy coś załaskocze go w nos – może nawet kichnąć. Podobna reakcja dotyczy łaskoczącej skórę metki. Tutaj naukowcy twierdzą, że psy również mogą reagować podobnie. Jest to odruch, który zauważono u większości zwierząt, przede wszystkim ssaków, ale nie tylko.
Łaskotki jako odruch – czy występują u psów?
Aby rozważyć całkowicie, czy psy mają łaskotki, trzeba określić jedną rzecz. Łaskotki jako dotyk, który wywołuje śmiech, raczej nie są prawdopodobne u czworonoga. Wszystko dlatego, że pies nie jest człowiekiem – nie reaguje więc w podobny sposób. Dla niego dotyk może się wiązać z dwoma uczuciami – przyjemnością albo dyskomfortem. Do tego pierwszego będzie dążył, a tego drugiego unikał. To jedyne reakcje, na które możesz liczyć w tym względzie.
Z drugiej strony to, czy psy mają łaskotki, nie jest takie oczywiste. Jeśli mowa o odruchu bezwarunkowym, to na pewno pojawia się on u psów. Jest to odruch, który możesz zauważyć w momencie, gdy pies jest drapany np. w brzuch. Wówczas może kopać noga albo wykonywać inny powtarzalny ruch. W tym aspekcie łaskotanie jest rozpoznawane również u ludzi i jako takie – czyli odruch nerwowy – może się pojawiać również u czworonogów.
Czy psy mają łaskotki? To musisz wiedzieć!
Zastanawiasz się, gdzie psy mają łaskotki? A może nie wiesz, czy w ogóle je mają? Sprawdź, jak podejść do tego tematu, aby nie zrobić krzywdy psu i nie odstraszyć go od głaskania i kontaktu z człowiekiem.
Zwijanie skóry na grzbiecie – to nie łaskotki!
Niektóre psy mogą poruszać skórą na grzbiecie, co opiekunowie uważają za łaskotki. W rzeczywistości nie jest to odpowiedź na pytanie, czy psy mają łaskotki. Falująca skóra może być na przykład efektem choroby. Często zdarza się na przykład w przypadku niektórych schorzeń pasożytniczych, które wywołują swędzenie skóry. Jest też częsta w przypadku schorzeń ortopedycznych i niektórych problemów neurologicznych. Z tego powodu, jeśli widzisz, że skóra psa faluje, idź do lekarza weterynarii. Możesz też zadbać o pielęgnację czworonoga dostosowanym preparatem, jak Over Zoo Frutti Szampon kokosowy dla psów o jasnej sierści 200ml.
Warto wiedzieć, że zespół falującej skóry zdarza się również kotom – nawet częściej niż psom. Jest to schorzenie, którego przyczyny nie są do końca znane. Mogą one pojawiać się zarówno stale, jak i epizodycznie. Zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii na temat tego, czy kot wymaga dodatkowe opieki specjalisty.
Przeczytaj również: Czym jest wilczy pazur u psa?
„Sweet spot” – co to jest?
Na pewno zauważyłeś, że Twój pies reaguje odruchowym kopaniem lub drapaniem w momencie, gdy drapiesz go na przykład w brzuch. Ten ruch nogi przez jednych uważany jest właśnie za oznakę łaskotek u psa, a przez innych – po prostu za odruchowa reakcję. To właśnie ona nazywana jest „sweet spot”, czyli słodki punkt, a dokładniej – idealny punkt. A co na to mówią naukowcy?
Według specjalistów to właśnie ten punkt mówi o tym, że u psów pojawiają się odruchy mimowolne. Ruch łapy wynika z tego, że pies został podrapany w punkcie, który jest bardziej wrażliwy pod kątem układu nerwowego. Czy psy mają łaskotki, skoro taki odruch występuje? Niekoniecznie – trudno to stwierdzić, dopóki nauka nie rozwinie się na tyle, że poznamy faktyczną reakcję na psa na takie drapanie.
Jeśli jednak widzisz, że Twój pies intensywnie się drapie, gdy głaszczesz go np. po brzuchu, zastanów się nad wizytą u lekarza weterynarii. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, a sierść przerzedzona, może to oznaczać alergię pokarmową. Wybierz wówczas żywienie karmą np. z jagnięciną, która jest idealna dla psów uczulonych na inne gatunki mięsa. Mowa o takich produktach jak Country&Nature Adult Small/Medium Jagnięcina z Indykiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest podawanie produktów, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Należą do nich środki z kwasami nienasyconymi, jak Dr. PetCare Skin – Skóra I Sierść 60 kapsułek.
Psi śmiech – to pojęcie istnieje!
Naukowcy nie są pewni co do tego, czy psy mają łaskotki, ale wiedzą jedno – istnieje coś, co może być definiowane jako psi śmiech. Aby w ogóle określić, czy taka reakcja jest możliwa, najpierw konieczna była klasyfikacja wszystkich rodzajów reakcji i dźwięków, które wydaje z siebie czworonóg. Jak wygląda psi śmiech? Jest to zachowanie, które polega na tym, że pies otwiera pysk, zieje, wyciąga przy tym język, merda ogonem i jest ogólnie rozluźniony i szczęśliwy. Na to ostatnie ma wskazywać jego mowa ciała. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby ją dobrze znać.
Warto natomiast zastanowić się, czy psy mają łaskotki na takiej zasadzie, na jakiej rozumiane są one u ludzi – czyli śmieją się w efekcie dotyku. Jest to raczej mało prawdopodobne, aczkolwiek można wywołać psi śmiech na przykład w trakcie zabawy albo podczas innych aktywności. Zadbaj o to, aby sprawdzić, co faktycznie sprawia, że Twój pies jest szczęśliwy. W ten sposób możesz bardzo łatwo doprowadzić do radości u czworonoga, co sprawi, że również jego poziom zadowolenia wzrośnie, a poziom kortyzolu w organizmie – znacznie spadnie.
Pamiętaj o komforcie psa!
Jeśli już wiesz, czy pies ma łaskotki, przed rozpoczęciem łaskotania musisz poznać sygnały uspokajające. To specjalne sygnały, które pies wysyła w każdej chwili, kiedy jest zestresowany, ale również szczęśliwy. Jeśli jesteś w stanie rozpoznać te sygnały, możesz bardzo łatwo stwierdzić, czy Twój pies faktycznie czerpie radość z dotyku, który mu zapewniasz.
Zanim dowiesz się, czy psy mają łaskotki, poznaj najpierw wszystkie sygnały uspokajające, które może Ci zaoferować pies. W taki sposób uzyskasz pewność, że to, w jaki sposób próbujesz go łaskotać, jest dla niego komfortowe. Jakie są oznaki zaniepokojenia? Jeśli pies zaczyna ziać, odwraca głowę bokiem albo wywraca oczami tak, że widzisz białka, to znak, że nie czuje się dobrze z Twoim dotykiem. W takiej sytuacji przestań wchodzić w interakcję i zobacz, jaka będzie reakcja czworonoga. Jeśli nawiąże ponownie kontakt, spróbuj dotknąć go w inny sposób lub w innym miejscu.
Nie ignoruj też takich sygnałów jak nagłe znieruchomienie psa czy próby warczenia i kładzenia po sobie uszu. Być może oznacza to, że pies po prostu chce zareagować próbą zastraszenia Cię – na przykład warczeniem albo pozorowaną próbą gryzienia. To zachowanie zupełnie naturalnie, gdy pies nie wie, co zrobić i jak się wycofać. Nie eskaluj takich sytuacji i pozwól psu po prostu odejść na bok. Nie dotykaj go tak więcej, a jeśli to ważne np. ze względów pielęgnacyjnych – naucz go, że ten dotyk jest przyjemny. Posłużą Ci do tego przysmaki jak np. Carnilove Raw Freeze Dried Rabbit & Pumpkin 40g, dzięki którym zbudujesz pozytywne skojarzenia związane z dotykiem.
Czy warto łaskotać psa?
Skoro wiesz już, gdzie pies ma łaskotki, pozostaje pytanie – czy warto łaskotać psa? Na pewno bardzo ważne jest to, czy pies w ogóle lubi ludzki dotyk. Dla niektórych czworonogów dotykanie w tych miejscach, w których psy miewają coś na kształt łaskotek – czyli na przykład na brzuchu – może być zwyczajnie niekomfortowe. Zawsze musisz najpierw brać pod uwagę to, czy Twojemu psu podoba się to, co robisz w jego kierunku.
Jeśli jednak wiesz, gdzie pies ma łaskotki i masz pewność, że Twojemu pupilowi nie przeszkadza taki rodzaj dotyku – droga wolna! Możesz delikatnie łaskotać swojego psa, choć dbaj o to, aby głaskać go również normalnie, tak, aby umożliwić mu na przykład spokojny odpoczynek. To świetne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu więzi z czworonogiem.
Przeczytaj również: Dlaczego pies gryzie ogon? Odpowiadamy!
Co zamiast łaskotania?
Twój pies nie przepada za łaskotaniem? To jeszcze nie znaczy, że nie możesz nawiązać z nim poprawnej relacji! Wystarczy, że postarasz się zadbać o jego komfort i zadowolenie podczas pozostałych interakcji. Co wybrać zamiast? Na pewno Twój pupil ucieszy się, gdy zaoferujesz mu zabawki dla psa. Pamiętaj jednak, że nie powinny być one po prostu rzucone psu i tyle. Najbardziej popracujesz nad wspólną więzią, gdy będziesz się z psem bawił. Wykorzystaj do tego wszystkie produkty, które się do tego dobrze nadają, na przykład sznury czy zabawki do przeciągania.
Jak jeszcze wzbudzić w psie pozytywne skojarzenia z człowiekiem albo sprawdzić, że będzie o wiele mniej nerwowy? Dobrze na obniżenie poziomu kortyzolu wpływa u psa czynność lizania i gryzienia. Wybierz dla psa naturalne gryzaki, najlepiej takie, którymi będzie mógł zająć się przez dłuższy czas. Dzięki temu zapewnisz mu miejsce do relaksu i przestrzeń tylko dla niego. Świetnie sprawdzą się takie przysmaki dla psów, które są nie tylko smaczne, ale również wymagają trochę zaangażowania ze strony psa.
- A to historia! – Tak jak w przypadku wielu innych kwestii dotyczących psów, nigdy do końca nie można mieć pewności, czy reakcja „sweet spot” nie jest w istocie typowymi łaskotkami. W końcu nie występuje zawsze i u każdego czworonoga!
Wiesz już, jak wygląda kwestia tego, czy psy mają łaskotki. Nie jest to tak łatwo określić, jak mogłoby się wydawać. Sprawa ta nadal pozostaje otwarta, aż dokładnie zbadają ją naukowcy. Można jednak powiedzieć, że coś na kształt łaskotek faktycznie występuje u psa. A może masz jakieś własne doświadczenia w tym względzie? Uważasz, że Twój pies ma łaskotki? Podziel się swoimi obserwacjami w komentarzach!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu