KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies gryzie ogon? Odpowiadamy!

Twój pies zachowuje się niepokojąco? Zastanawiasz się, dlaczego pies gryzie ogon w różnych momentach dnia? Odpowiedzi może być przynajmniej kilka, dlatego warto zadbać o to, aby sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny. Poznasz je, czytając artykuł.

 

Zwierzęta bardzo często zachowują się w sposób niezrozumiały dla ludzi. O ile niektóre z ich zachowań są zupełnie nieszkodliwe, jak szczekanie przez sen, o tyle inne powinny Cię zaalarmować. Gdy widzisz, że pies gryzie ogon, zastanów się, co może być przyczyną. U dorosłych psów nie jest to normalne zachowanie, a raczej coś, co trzeba obserwować i diagnozować. 

Pies gryzie ogon

Każdy pies gryzie swój ogon raz na jakiś czas. Zazwyczaj ma to związek z miejscem, które nagle go zaswędziało, albo z ciałem obcym, które wplątało się w sierść po spacerze. Takie zachowanie nie jest niepokojące, a raczej oznacza, że pies czuje się dobrze – gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że Twój pupil nie dba o swój komfort. Jeśli jednak pies gryzie swój ogon kompulsywnie i zachowanie to powtarza się często, a nawet prowadzi do urazów mechanicznych, np. wyłysień, sprawa jest o wiele bardziej poważna.

Wśród wielu psich zachowań, intensywne, powtarzające się gryzienie ogona jest zachowaniem kompulsywnym. Należy do tej samej kategorii co np. wygryzanie łap, bieganie za własnym ogonem, kręcenie się w kółko czy ujadanie. Z tego powodu zawsze warto dotrzeć do tego, czemu pies gryzie ogon. Inaczej nie pomożesz swojemu pupilowi – w tym przypadku trzeba zadziałać wprost na przyczynę zachowania.

Aby zrozumieć, dlaczego pies gryzie swój ogon, trzeba najpierw dotrzeć do potencjalnych przyczyn tego zachowania. Może być ich wiele, począwszy od zaburzeń fizycznych, chorób, pasożytów, aż po niepokojące stany psychiczne, które wymagają szybkiej interwencji. Z zasady gryzienie ogona pogłębia się jako zachowanie, przede wszystkim dlatego, że jest związane z redukcją napięcia w organizmie czworonoga. Z tego powodu warto ograniczać psu okazje do gryzienia ogona, ale proponując mu coś w zamian. O tym, dlaczego pies gryzie ogon i jak temu zapobiegać oraz jak to leczyć, dowiesz się z artykułu.

Pies gryzie ogon

Dlaczego pies gryzie ogon?

To zachowanie może zdarzyć się każdemu psu, bez względu na wiek, rozmiar, rasę czy usposobienie. Sprawdź, dlaczego pies gryzie ogon. To ułatwi Ci przejście do rozwiązania problemu.

Okres dorastania

Widzisz, że szczeniak gryzie ogon i zaczyna Cię to niepokoić? Jeśli jest to zachowanie okazjonalne, które nie powtarza się w określonych okolicznościach, to nie ma powodów do obaw. Szczenięta, w odróżnieniu od dorosłych psów, dopiero poznają świat. W związku z tym, że robią to zębami, mogą wyładowywać swoją ciekawość również na własnych częściach ciała. Jeśli widzisz, że szczeniak gryzie ogon, ale robi to okazjonalnie i zaraz rezygnuje, gdy go zawołasz, nie masz powodów do obaw. Prawdopodobnie z tego wyrośnie.

Pchły i inne pasożyty

Widzisz, że Twój pies gryzie się nad ogonem i w ogon, albo jeszcze gorzej – zaczyna gryźć się wszędzie? Winne mogą być pasożyty, na przykład pchły, czy nieco rzadsze wszy. Powodują one swoimi ukąszeniami swędzenie skóry, w rezultacie mogą ją doprowadzić nawet do stanu zapalnego. Pies, odczuwając świąd, natychmiast zaczyna się drapać i gryźć w rozmaite obszary na ciele. Sprawdź więc, czy Twój pupil nie ma tego rodzaju pasożytów, bo mogą one z łatwością przejść na Ciebie i resztę domowników.

Jeśli widzisz, że pies gryzie ogon w jednym miejscu, sprawdź, czy nie ma tam na przykład wbitej gałązki, kłosa trawy albo… kleszcza. Te niewielkie pajęczaki często osadzają się na ogonie, jako że pies macha nim na wszystkie strony i strąca różne rzeczy z niskich traw i krzaków. Jeśli znajdziesz tam tego pasożyta, wyjmij go, a miejsce zdezynfekuj. Następnie obserwuj swojego psa pod kątem ewentualnych chorób odkleszczowych i ich objawów.

Pies gryzący swój ogon

Alergia pokarmowa

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies gryzie swój ogon i inne części ciała, na przykład łapy, winna może okazać się alergia pokarmowa. Może ona dotyczyć zarówno źródeł białka zwierzęcego w diecie psa, jak i składników roślinnych. Najczęściej alergię powodują wołowina i zboża. Eliminacja składnika z diety zwykle niewiele daje, a efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie. Z tego powodu, jeśli martwisz się tym, że pies gryzie ogon, udaj się do specjalisty, aby podał mu leki przeciwświądowe, a wcześniej wykonał niezbędne badania.

Infekcja na tle drożdżakowym

Jeśli pies gryzie się nad ogonem, w ogon, a także w łapy, a na jego skórze między przerzedzoną sierścią widzisz osad o brunatnym zabarwieniu, może chodzić o infekcję drożdżakową. Aby ją potwierdzić na sto procent, lekarz weterynarii powinien wykonać zeskrobinę, którą następnie obejrzy pod mikroskopem, a niekiedy również posiew. W ten sposób będzie w stanie stwierdzić, co konkretnie zaatakowało skórę Twojego pupila, a także zalecić odpowiednie środki zaradcze, najczęściej w formie specjalistycznych kąpieli i innych leków.

Zapalenie gruczołów okołoodbytowych

Zastanawiasz się, dlaczego pies gryzie się przy ogonie, ale nie na jego końcówce? Winne mogą być gruczoły okołoodbytowe, w które wdał się stan zapalny. Są to niewielkie kieszonki, w których znajdują się gruczoły odpowiedzialne za tworzenie wydzieliny, którą pies następnie znaczy teren. To jego osobista wizytówka. Jeśli gruczoły przestają oczyszczać się samodzielnie i w prawidłowy sposób, dochodzi do zatrzymania wydzieliny i powstania stanu zapalnego. 

W takim przypadku pies gryzie swój ogon, ale również może saneczkować, mieć problemy z wydalaniem masy kałowej, a w poważnych stadiach nawet stracić apetyt i popaść w apatię. Lekarz weterynarii jest w stanie od razu po badaniu postawić diagnozę i wprowadzić odpowiednie środki zaradcze. Warto więc go odwiedzić w poszukiwaniu diagnozy. 

Zapalenie gruczołu tarczki ogonowej

Jeśli nie wiesz, czemu pies gryzie ogon mniej więcej w ⅓ długości, to zapamiętaj, że może to być zapalenie tarczy ogonowej. Tam znajdują się rozmaite gruczoły, zarówno zapachowe, jak i łojowe, których praca może być zaburzona wskutek nieprawidłowego poziomu hormonów płciowych. W takim przypadku pies ma w tym miejscu łuszczącą się, bolącą skórę. Może być ona również zaczerwieniona, a nawet mieć bolesne krostki i łojotok. 

W takim przypadku niezbędne jest odpowiednie leczenie psa, bo choroba nie przechodzi sama. Zaniedbana, może wymagać nawet leczenia operacyjnego w formie usunięcia problematycznego, zaognionego gruczołu.

Pies trzyma się za ogon

Znudzenie i brak zajęć

Jeśli nie wiesz, dlaczego pies gryzie swój ogon, a lekarz weterynarii nie znalazł żadnych przyczyn w chorobach fizycznych, pora spojrzeć na kwestie psychiki. Pies gryzie ogon, jeśli czuje się po prostu znudzony. Próby gonienia za ogonem, podgryzania jego i łap, mogą oznaczać zwyczajne znudzenie tym, że nic się nie dzieje w jego środowisku. Zwierzęta, które nie mają dostatecznie dużo bodźców, najpierw zaczynają się nudzić. Z czasem jednak dochodzi u nich do wzrostu poziomu kortyzolu, co kończy się tym, co wskazano poniżej, czyli stresem i frustracją.

Zaburzenia związane ze stresem i frustracją

Długotrwały brak zapewnienia psu okazji do realizacji jego potrzeb budzi w nim frustrację. Stres może być też odpowiedzią na niepokojące sytuacje, na przykład brak aktywności fizycznej, nowego członka rodziny, presję, którą ktoś wywiera na czworonoga. W takim przypadku dochodzi do zachowań kompulsywnych. Pies intensywnie gryzie ogon, sprawia, że jest on wyłysiały. Zachowania takie mogą pojawiać się na przykład w odpowiedzi na Twoje komendy – zakazy, podniesiony głos, a także wymagania, które stawiasz w danej chwili przed czworonogiem.

Pies gryzie swój ogon – co robić?

Kiedy wiesz, dlaczego pies gryzie ogon, możesz zwalczyć to niepokojące zachowanie. Jest na to przynajmniej kilka sposobów.

Odrobaczenie i usunięcie pasożytów zewnętrznych

Przede wszystkim, jeśli pies gryzie się nad ogonem, zadbaj o eliminację potencjalnych pasożytów zewnętrznych i profilaktykę w tym kierunku. Na początek przygotuj psu kąpiel w odpowiednim szamponie, który zwalcza pchły, wszy i kleszcze. Powtórz ją dwa razy, aby mieć pewność, że wszystkie potencjalne pasożyty zostały wypłukane z psiej sierści. Jeśli jakieś zauważysz, przeprowadź dezynfekcję wszystkich psich rzeczy, a także powierzchni tapicerowanych w domu – inaczej pasożyty wrócą.

Pamiętaj też o zabezpieczeniu czworonoga przed pasożytami w przyszłości. Możesz do tego celu zastosować na przykład krople, a także preparaty w formie obroży albo spot-on. Zadbaj też o zabezpieczenie przed pasożytami wewnętrznymi. Do tego potrzebne są preparaty, które znajdziesz u lekarza weterynarii. Niektóre zabezpieczają zarówno przed pasożytami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Dobierz preparaty na pasożyty dla psa stosownie do potrzeb Twojego czworonoga.

Pies gryzie swój ogon na plaży

Zmiana diety

W przypadku, gdy pies gryzie swój ogon na tle alergii pokarmowej, jedynym rozwiązaniem jest zmiana diety. Warto wówczas zainwestować w karmę monoproteinową, na przykład taką jak Belcando Single Protein 400g x 4. W ten sposób łatwiej wyeliminujesz potencjalne źródła alergii, a przy okazji nie wprowadzisz do psiej diety zbyt dużo dodatkowych składników. Łatwiej będzie Ci to robić pojedynczo, co wpłynie na poprawę stanu psa. Jeżeli dodatkowo na skórze psa pojawił się łupież, możesz go zwalczyć, stosując Over Zoo Szampon Przeciwłupieżowy 250ml.

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego pies gryzie się przy ogonie, albo widzisz u niego inne, niepokojące objawy, udaj się do lekarza weterynarii. W ten sposób łatwo będziesz mógł zapobiegać rozwojowi chorób, dzięki czemu pies szybciej znów poczuje się dobrze. Niektóre schorzenia można leczyć tylko pod okiem specjalisty. Pamiętaj o tym, zamiast podejmować samodzielne decyzje co do podawanych preparatów.

Zmniejszenie źródeł stresu i presji i zwiększenie zainteresowania psem

Jeśli Twój pies gryzie się pod ogonem i nie wynika to z choroby, postaraj się usunąć z jego życia potencjalne źródła stresu. Oprócz tego zadbaj o więcej bodźców w jego życiu. Wprowadź rutynę i o stałych porach oferuj psu nie tylko wzbogacające doznania spacery, ale również zabawę z pomocą rozmaitych zabawek edukacyjnych i interaktywnych. Stymulują one m.in. węch, wprowadzając do życia psa miłą dla niego pracę umysłową. 

Pies gryzący ogon

Pomoc behawiorysty

Jeżeli lekarz nie znalazł niczego niepokojącego, a Ty nadal nie wiesz, dlaczego pies gryzie ogon, czas na wizytę u behawiorysty. Zbierze on wywiad, przyjrzy się zachowaniu Twojego psa i pomoże Ci znaleźć jego przyczynę. Pamiętaj, że terapia behawioralna może obejmować leki, ale najczęściej opiera się po prostu na treningu z psem i zmianie dotychczasowych wzorców zachowania. Również z Twojej strony.

Wielu opiekunów nie do końca wie, dlaczego pies gryzie ogon. Czasem zachowanie to jest spowodowane po prostu chęcią poznania własnego ciała – ma to miejsce w przypadku szczeniąt. W innych sytuacjach jest to efekt nieprawidłowego przystosowania do codziennego życia. W psie narasta frustracja i presja kiedy ma za mało zajęć, aby móc pozbyć się kortyzolu z organizmu. Wówczas pomocne jest oczywiście dbanie o sferę psychiczną psa.

Twój pies gryzie ogon? Teraz już wiesz, co robić!

Niezależnie od tego, z jakiego powodu pies gryzie ogon, pamiętaj, aby zadbać o jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Tylko w takiej sytuacji masz gwarancję, że minimalizujesz ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób, a jednocześnie dbasz o psychiczne zdrowie czworonoga. Wiele produktów, które Ci w tym pomogą, znajdziesz w sklepie Apetete. Masz jakieś ważne informacje na temat gryzienia ogona przez psa? Podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły