KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy świnka morska może być sama? Dowiedz się, kiedy gryzoń jest samotny!

Świnki morskie należą do popularnych małych zwierząt domowych. Zastanawiasz się nad przygarnięciem małego gryzonia i poszukujesz odpowiedzi na pytanie, czy świnka morska może być sama? Wyjaśniamy, jak wygląda stadność u świnek morskich i ile świnek można trzymać w jednej klatce. 

Świnka morska, nazywana także kawią domową to mały gryzoń o niewielkich wymaganiach, jeśli chodzi o pielęgnację czy ogólną opiekę. Swoje korzenie ma w Ameryce Południowej. Podstawę opieki nad zwierzęciem stanowi zapewnienie gryzoniowi odpowiednich rozmiarów klatki, żwirku i pożywienia. Można także zadbać o domek dla świnki, w której będzie mogła się schronić i odpocząć. 

Ważną kwestią jest także to, czy świnka morska może być sama? A może należy trzymać te gryzonie w stadach? Dowiedz się jakie warunki należy zapewnić gryzoniowi, by temu nie doskwierała samotność na co dzień. Obecność człowieka to może być zbyt mało. Niektóre zwierzęta potrzebują innych osobników tego samego gatunku, by czerpać prawdziwą przyjemność z życia. Wyjaśniamy, jak to wygląda u świnek morskich. 

Samotna świnka morska – jak się objawia

Niektórzy decydują się na przygarnięcie zwierzątka domowego, bez wcześniejszego sprawdzenia, jak powinno się trzymać ten konkretny gatunek. Nie każde zwierzę musi być jednak trzymane w stadzie. Jak to wygląda u kawii domowych? Czy świnka morska może być sama w klatce?

samotna świnka morska- zbliżenie na świnkę morską.

Okazuje się, że stadność świnek morskich to złożone pojęcie. Trzymane w pojedynkę gryzonie mogą nie czuć się komfortowo. Samotna świnka morska może stać się apatyczna i niechętna do jakichkolwiek aktywności. Jej brak zadowolenia i odczuwanie cierpienia rozpoznasz także po braku oznak szczęścia u świnki. Gryzoń nie wykonuje charakterystycznych zachowań dla szczęśliwych świnek morskich takich jak np. popcornowanie, które polega na szybkich i intensywnych skokach i odbiciach w miejscu. 

Kawia domowa sama w klatce będzie niechętna do wszystkiego. Możesz zauważyć widoczne zmiany w jej zachowaniu. Niektóre z nich mogą okazać się poważne np. w sytuacji, w której gryzoń traci apetyt. Możesz rozpoznać, że Twoja świnka morska odczuwa samotność przez to, że więcej śpi i nie interesuje się tym, co dzieje się dookoła niej. 

Zamiany behawioralne mogą się pojawić także na wybiegu i w kontaktach z Tobą i innymi domownikami. Naturalna stadność u świnek morskich uwzględnia, że powinny one być trzymane w stadzie. Uwielbiają towarzystwo i potrzebują uwagi. Interakcje z inną świnką morską pozwala zaspokoić jej swoje potrzeby społeczne, choć nie oznacza to, że kawia straci zainteresowanie Tobą. Świnki morskie to bardzo towarzyskie gryzonie, jeśli zostaną odpowiednio oswojone.

Czy świnka morska może być sama?

Jak już wiesz samotne świnki morskie, nie są szczęśliwe. Ich natura przewiduje życie w stadzie. Wówczas czują się najlepiej i odczuwają szczęście. Dlatego kawia domowa żyjąca samotnie w klatce może stać się osowiała i stracić energię do wszystkiego. Przekonaj się, dlaczego świnki morskie powinny być trzymane w stadach. 

Prawidłowe procesy behawioralne

Świnki morskie przyswajają różne zachowania społeczne i inne, ucząc się od swojej matki i rodzeństwa. Podobnie jest w przypadku zamieszkiwania w jednej klatce z innymi świnkami. Wtedy uczą się one i łatwiej przyswajają prawidłowe procesy behawioralne u tych małych gryzoni.

Komunikacja z innymi

Świnki morskie z łatwością mogą komunikować się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Potrzebują tego tak samo, jak ludzie potrzebują kontaktu ze sobą. Porozumiewają się poprzez kwiczenie, popiskiwanie i gruchanie. Takie sygnały stanowią o próbie podjęcia komunikacji. Taka codzienna komunikacja z inną świnką może pozytywnie wpływać na rozwój młodych świnek morskich.

samotna świnka morska- z właścicielem na dywanie.

Zabawa i rozrywki

Świnki morskie, choć są niewielkich rozmiarów gryzoniami, przepadają za dobrą zabawą. W parze z drugą świnką mogą one gonić się wzajemnie, iskać i w ten sposób bawić. Zabawki w klatce mogą nie wystarczyć, kiedy świnka cały czas żyje sama. Mimo wielu różnych hamaków rozwieszonych w klatce świnka morska zacznie tracić radość i zacznie być apatyczna.

Łatwiejsze oswajanie

Świnki morskie, które zostały zbyt wcześnie zabrane od matki, mogą nie za dobrze przechodzić proces oswajania. Takie gryzonie często są nieco bardziej wycofane. W tym znacząco może pomóc towarzysz w klatce. Świnki morskie dzięki swojemu towarzystwu, dodają sobie wzajemnie odwagi. Kawie mają wtedy szanse także zobaczyć u drugiego osobnika, jak wyglądają prawidłowe kontakty z człowiekiem. Czasami zdarza się, że świnka nie będzie chciała jeść z Twojej ręki, dopóki nie zobaczy, jak druga wcina pyszne zioła ze smakiem.

Wpływ na zdrowie

Warto wiedzieć, że świnki morskie należą do grupy koprofagów, co oznacza, że gryzonie zjadają wzajemnie swoje odchody. Choć brzmi to dziwnie, takie zachowanie przynosi sporo korzyści dla zdrowia kawii domowej. Pomaga to usprawniać florę bakteryjną ich układów pokarmowych. Co więcej, młode świnek morskich zjadają odchody tych starszych osobników, dodatkowo, chore świnki mogą podjadać cekotrofy zdrowych osobników, co działa dla nich dużo lepiej od wszelkich probiotyków.

Dlaczego świnka morska nie powinna żyć samotnie?

Samotne życie to nic przyjemnego i świnki morskie dobrze o tym wiedzą. Całe dnie w tym samym miejscu bez możliwości nawiązania jakiejkolwiek interakcji z osobnikiem tego samego gatunku. Wybiegi to może być za mało dla rozwiniętej społecznie kawii domowej. Określa się nawet, że trzymanie świnki morskiej pojedynczo nie jest zalecane, a wręcz zabronione. 

samotna świnka morska- świnka na rękach.

Niektórzy uważają, że takie zachowanie to forma znęcania się nad zwierzęciem. Mając świadomość o tym, jak źle może być śwince, która całe dnie jest samotna, a jednocześnie ma silną potrzebę kontaktu z inną świnką i nie biorąc tego pod uwagę to świadome skazywanie jej na cierpienie.

Sprawdź: Depresja u psa – jak jej zapobiegać? Co robię źle?

Ile świnek morskich w klatce może zamieszkać?

Decydując się na przygarnięcie świnki morskiej, warto się dowiedzieć, ile świnek można maksymalnie trzymać w jednej klatce. Ile świnek morskich w klatce to odpowiednia ilość? Uznaje się, że warto zaopiekować się przynajmniej dwoma gryzoniami. Dużo zależy także od wymiarów klatki, jaką wybierzesz. Dla przykładu klatka o długości 100 cm sprawdzi się w przypadku dwóch gryzoni. Z kolei klatka dla trzech gryzoni musi mieć minimum 120 cm długości. 

Klatka dla świnki morskiej – jaka powinna być?

Im większa klatka dla świnki morskiej będzie, tym więcej gryzoni będziesz mógł trzymać w domu. Jeśli więc planujesz przygarnięcie dwóch świnek morskich klatka o długości 120 cm to minimum. Określa się, że zwiększając liczbę świnek w stadzie, należy zapewnić każdemu osobnikowi 100 cm² powierzchni. Standardowa szerokość klatki to zazwyczaj 50 cm. 

Sprawdzi się idealnie np. model taki jak Ferplast Klatka Casita czarna. Wybór gotowej klatki wyposażonej we wszystko, co trzeba, czyli poidełko, miskę, domek i paśnik to wygodne rozwiązanie. 

samotna świnka morska- klatka.

To ważne, by oprócz określonych rozmiarów klatka dla świnki morskiej zapewniała jej wszystko, co ważne do zaspokojenia jej życiowych potrzeb. Komfortowe warunki egzystencji zapewnią świnkom szczęście i mogą wpłynąć pozytywnie na ich zdrowie. Zbyt mała klatka spowoduje u świnki morskiej stres i nerwy, a w takich warunkach nie będzie ona miała ochoty na oswajanie i podejmowanie interakcji z opiekunem. Wybór kształtu klatki także jest ogromny. Możesz wybierać spośród klasycznych klatek, wolier czy boksów. 

Ważne jest także, gdzie taka klatka będzie stać. Nie najlepszym pomysłem jest parapet czy miejsce w kącie blisko grzejnika. Gryzonie nie powinny być narażone na przeciągi ani przegrzanie. Decydując się na postawienie klatki z gryzoniami na podłodze, pamiętaj, by ustawić ją na podwyższeniu. 

Oczywiście świnki morskie nie powinny zamieszkiwać w terrarium albo akwarium. Potrzebują odpowiednio zbilansowanego przewiewu, by nie chorować na infekcje dróg oddechowych. Co więcej, szklane ścianki akwarium mogłoby spowodować problemy komunikacyjne i niepotrzebny stres między osobnikami w stadzie. 

Co powinno się znajdować w klatce świnki morskiej?

Wyposażenie klatki dla świnek morskich jest bardzo istotne. Absolutną podstawę stanowi poidełko, które umożliwia gryzoniom picie czystej. Takie rozwiązanie znacząco wyprzedza pod względem higieny podawanie wody w miseczce. Dobrym rozwiązaniem jest poidełko szklane takie jak np. Trixie Szklane poidełko dla gryzoni. Świnkom morskim należy zapewnić także paśnik i miseczkę na karmę. 

Zobacz także: Co je świnka morska?

Ważnym elementem wyposażenia są także zabawki. Z uwagi na fakt, że świnki morskie cenią sobie rozrywkę i potrzebują jej, warto zapewnić gryzoniom różne zabawki np. drewniane piłki z dzwoneczkami jak np. Trixie Drewniana piłka z dzwonkiem dla gryzoni 6 cm i kołowrotki. 

samotna świnka morska- zabawka.

Prawidłowa opieka nad świnką morską

Właściwa opieka nad świnkami morskimi nie jest skomplikowana. Wiesz już, jakie wymiary powinna mieć klatka dla tych gryzoni i co powinno się znaleźć w środku. Warto jeszcze podkreślić, że ważnym aspektem dbałości o kawie domowe jest oczywiście zdrowa dieta. Jej podstawę powinno stanowić siano oraz zioła, warzywa i owoce. Te ostatnie najlepiej dawkować jako przysmak w diecie. 

Codzienne posiłki można opierać o gotowe mieszanki karmy jak np. Versele Laga Nature Cavia Karma dla świnki morskiej 2,3 kg. Pokarm dla świnki morskiej powinien być dostosowany do jej potrzeb żywieniowych i zróżnicowany. Warto zadbać, by dieta była bogata w witaminę C, co wzmocni odporność gryzoni i pomoże chronić je przed różnego rodzaju infekcjami.

samotna świnka morska-cytat właściciela.

Wiesz już, czy świnka morska może być sama i jednoznacznie stwierdzamy, że nie jest to najlepszy pomysł. Samotna świnka morska może stać się apatyczna, a wręcz popaść w depresję. Warto wiedzieć, że kawia domowa może zaakceptować inne świnki morskie praktycznie na każdym etapie swojego życia. To zwierzęta stadne, które najlepiej czują się w swoim własnym towarzystwie i potrzebują interakcji z przedstawicielami tego samego gatunku. A Ty ile świnek morskich masz pod opieką? Podziel się opinią w komentarzu.

Apetete - baner świnka morska

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły