KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Chomik Syryjski – Sprawdź jak wygląda, co je i ile żyje

Nie każdy z nas ma czas i możliwości opiekować się psem czy kotem, jednak posiadanie w domu zwierzaka dostarcza sporo radości i uczy odpowiedzialności. Alternatywą dla wszystkich, którzy chcą przygarnąć mało wymagającego pupila, może być chomik syryjski. Podpowiadamy, jak wygląda ten gryzoń, ile kosztuje i jak wygląda opieka nad nim.

Gryzonie domowe często są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o przygarnięcie pupila. Są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych i zwykle przykuwają uwagę wszystkich swoim miękkim futerkiem, w szczególności najmłodszych miłośników zwierząt. Co ważne, gryzonie są też znacznie tańsze w utrzymaniu, a ich pielęgnacja nie należy do najbardziej wymagających. Warto jednak pamiętać, że mimo niewielkich wymagań, prawidłowa opieka nad nimi wciąż pozostaje pierwszorzędną kwestią, kiedy decydujemy się na przyjęcie pod swój dach niewielkiego futrzaka. Jednym z popularniejszych gryzoni i zarazem najłatwiejszych w pielęgnacji jest chomik syryjski. Czym wyróżnia się ten niewielki gryzoń i jakiej diety potrzebuje? Wyjaśniamy wszystko na temat chomika syryjskiego, co powinieneś wiedzieć przed zakupem tego uroczego gryzonia. 

Apetete - odkryj karmy dla gryzoni

Chomik syryjski – historia

Chomik syryjski to gryzoń, którego korzenie sięgają terenów Azji Mniejszej. Zasięg terytorialny ich naturalnego występowania obejmuje tereny płaskowyżu Aleppo na pograniczu południowej Turcji i północnej Syrii między Eblą i Şanlıurfą. Przypuszcza się, że żyje on także w Hatay. Odkryto go na początku XIX wieku, a po niedługim czasie uznano za gatunek, który wyginął. Co ciekawe w latach 30. XX wieku odnaleziono kilka przedstawicieli gatunku, udało się je połączyć w pary i wydać na świat ich potomstwo. W ten sposób chomik syryjski przetrwał i dziś jest jednym z najpopularniejszych gryzoni domowych.

Początkowo największym zainteresowaniem gryzoń cieszył się w Stanach Zjednoczonych, a w Europie zaczął być z powodzeniem hodowany dopiero po II wojnie światowej. W Polsce chomik ten pojawił się w latach 50. XX wieku i szybko zyskał popularność ze względu na uroczy wygląd, niewielkie rozmiary i wymagania względem opieki. 

Warto także wspomnieć, że chomik syryjski jest pierwszym gatunkiem pochodzącym z tej właśnie grupy ssaków, który został udomowiony przez miłośników gryzoni. Gatunek ten, czyli chomika syryjskiego został po raz pierwszy opisany przez George’a Roberta Waterhouse, który nadał mu nazwę Cricetus auratus. Podkreśla się wyjątkową unikalność związaną z kodem genetycznym i morfologią charakteryzującą ten właśnie gatunek. 

Przeczytaj także: Jak nazwać chomika? Imiona dla chomika na każdą literę!

Chomik syryjski na kanapie

Jak wygląda chomik syryjski?

Zastanawiasz się, jak wygląda chomik syryjski? Ten mały gryzoń żyjący w warunkach domowych średnio od 2 do 4 lat ma kilka cech, po których odróżnisz go od innego często hodowanego w domu chomika. Chomiki syryjskie wyróżniają przede wszystkim spore rozmiary, które pozwalają odróżnić je od innego popularnego chomika dżungarskiego, który jest o wiele mniejszy. Z kolei chomik syryjski wielkość ma od 15 do 18 cm długości, a ich waga oscyluje w granicach od 100 do 250 g. Na tej podstawie określa się, że są prawie 3 razy większe od chomików dżungarskich. Kształt ciała chomika syryjskiego przypomina walec, a łapy wyróżniają się dużą siłą dostosowaną do pokonywania sporych dystansów. 

W naturalnym środowisku chomik wywodzący się z Syrii ma krótką sierść w kolorze złoto-brązowym w górnej części, a w dolnej w jaśniejszych odcieniach bieli. Jednak na przestrzeni lat w efekcie krzyżowania ze sobą różnych odmian kolorystycznych otrzymano zarówno umaszczenie kremowe, cynamonowe, białe, jak i czarne, szare oraz brązowe. Obecnie chomiki syryjskie występują w wielu wariantach kolorystyki umaszczenia o różnej długości sierści – od krótkiej po długą i kręconą. 

Na wyróżnienie zasługują również oczy chomika syryjskiego, które są stosunkowo duże do ciała pupila, dość wypukłe, a wzrok gryzonia jest słaby. Za to doskonale wykształcony jest słuch i węch gryzoni. Niezwykle ważnym elementem ich ciała są również wibrysy, czyli włosy czuciowe, potocznie określane wąsami, które umożliwiają im doskonałą orientację w terenie także po zmroku. To, co zwraca uwagę u chomików syryjskich, to ich długie siekacze rosnące przez całe życie jak u królików, a także charakterystyczne torby policzkowe. Te możesz kojarzyć z popularnych zdjęć w sieci, na których chomik ma wypchane jedzeniem policzki. Ciekawostką jest fakt, że w tych policzkach chomiki mogą zmieścić aż 20 g pokarmu!

Chomik syryjski na rękach

Chomik syryjski – czy to pupil dla Ciebie?

Chomiki syryjskie to pełne energii i żywiołowe gryzonie. Na co dzień to bardzo aktywne zwierzę, ciekawe świata i nowości. Najczęściej swoje aktywności praktykują w nocy i wówczas mogą być hałaśliwe, dlatego klatkę z pupilem najlepiej ustawić z dala od sypialni. W ciągu dnia z reguły śpią. Chomik syryjski lubi się bawić, ale co ważne, jest zdecydowanie typem samotnika w przeciwieństwie np. do szynszyli, dla których towarzystwo przedstawicieli gatunku jest wskazane, więcej niż jeden chomik syryjski w klatce to zły pomysł. Między gryzoniami może dochodzić do walk i po prostu czują się one lepiej w pojedynkę.

Wtedy też o wiele łatwiej do nich trafić i przekonać do siebie. Warto pamiętać, że mimo niewielkich wymagań względem opieki nad chomikiem, ważna jest odpowiednia socjalizacja w tym przypadku z Tobą jako opiekunem. Pamiętaj, żeby przyzwyczajać chomika do dotyku od małego, wówczas będzie on lubił Twoją bliskość. W przeciwnym razie może nie być przekonany do trzymania na rękach. Zwróć na to uwagę, jeśli chcesz przygarnąć chomika syryjskiego i go oswoić, abyś miał trochę czasu na to, by zaglądnąć do klatki pupila i poświęcić mu trochę uwagi. Wybieraj późną porę jak wieczór lub noc, by nie przeszkadzać chomikowi w odpoczynku. 

Chomik syryjski

W zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań do tego, abyś adoptował chomika syryjskiego. Jeśli tylko jesteś odpowiedzialnym opiekunem i zapewnisz mu odpowiednią klatkę dla gryzoni i dietę dopasowaną do jego potrzeb – chomik syryjski może okazać się idealnym towarzyszem dla każdego, także młodszych osób, które uczą się opieki nad zwierzętami. Nie potrzebujesz szczególnych warunków mieszkalnych, by zaopiekować się chomikiem syryjskim. Możesz wydzielić niewielkie pomieszczenie, w którym będziesz zapewniał gryzoniowi wybieg, choć z tak małym zwierzęciem warto uważać. Chomiki lubią uciekać i kryć się w różnych szczelinach i zakamarkach. Wybieg zawsze powinien odbywać się w kontrolowanych warunkach, z dala od potencjalnych niebezpieczeństw dla małego gryzonia. 

Istotne jest, by pod żadnym pozorem nie budzić chomika syryjskiego za dnia, kiedy głęboko śpi. Takie postępowanie może zaburzyć ich naturalny cykl dobowy, a w efekcie doprowadzić do nadmiernego stresu, czasami skutkującego poważnymi chorobami!

Przeczytaj także: Czy chomik może jeść sałatę? Dowiedz się!

Chomiki syryjskie

Chomik syryjski – pielęgnacja

Kiedy w Twoim domu ma się pojawić chomik syryjski, informacje, które mogą być dla Ciebie przydatne to wskazówki, jak dbać o pupila na co dzień. Kwestie jak dieta i odpowiednie warunki mieszkalne to kluczowa kwestia w przypadku chomików syryjskich. 

Jak wygląda dieta chomika syryjskiego?

Dieta chomika syryjskiego ma ogromne znaczenie nie tylko dla jego energii, ale przede wszystkim pozwala mu żyć długo w zdrowiu i dobrej kondycji. Chociaż chomiki syryjskie należą do zwierząt wszystkożernych, nie oznacza to, że możesz podawać mu mięso i resztki ze swojego stołu. Wręcz przeciwnie. Doprawione posiłki z przyprawami mogą skutkować pogorszeniem zdrowia pupila, a nawet doprowadzić do groźnych chorób i w efekcie do śmierci. Dietę warto zaplanować tak, by uwzględniała trawy, ziarna i zioła w odpowiednich proporcjach z dodatkiem warzyw i owoców. Ważnym składnikiem diety chomika jest również białko. 

Układając dietę dla swojego chomika syryjskiego, najlepiej wybrać gotową mieszankę, czyli zbilansowaną i zdrową karmę, taką jak np. Korona Natury Mieszanka pełnoporcjowa dla chomika. Tak zbilansowane żywienie zapewni pupilowi wszystkich istotnych wartości odżywczych. Posiłki w formie gotowej mieszanki są skomponowane idealnie tak, by dostarczać pupilowi wszystkiego, co najlepsze, a jednocześnie zapobiegają wyjadaniu przez chomika jedynie ulubionych składników diety.

Chomik syryjski - karma

Dobrym pomysłem jest także urozmaicanie diety, dodając chomikowi od czasu do czasu świeże warzywa i owoce do posiłku. Chomik syryjski powinien otrzymywać także w diecie białko, które mogą stanowić np. larwy mącznika, za którymi chomiki przepadają. Jako dodatek do diety możesz serwować gryzoniowi też nasiona np. orzechy albo pestki dyni. Te lepiej dawać zwierzakowi raz na jakiś czas, ponieważ są wysokokaloryczne i w nadmiarze mogą powodować nadmierne przybieranie na wadze. 

Zdrowie chomika syryjskiego

Chomik syryjski to gryzoń wyróżniający się dobrym zdrowiem. Rzadko choruje, jeśli tylko ma zapewnione dobre warunki do życia, które obejmują czystą klatkę i odpowiednie żywienie. Z drugiej jednak strony chomiki syryjskie są narażone na różnego rodzaju infekcje, ale prawdopodobieństwo zapadania na nie zmniejsza się wraz z prawidłową pielęgnacją pupila. Śmiało możesz uzupełniać dietę także o witaminę C, która wzmocni odporność pupila taką jak np. Vitakraft Vitamin C Krople dla gryzoni

Jedną z dolegliwości, która najczęściej dotyka chomiki syryjskie, jest biegunka na skutek podawania niewłaściwych pokarmów np. mleka. Inne problemy zdrowotne, które mogą ich dotyczyć to np. przerost siekaczy powodowany zbyt miękkim pokarmem, przez co gryzonie nie mają możliwości odpowiednio ścierać swoich siekaczy. W przypadku złamań albo zwichnięć konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Chomik syryjski - witamina c

Pielęgnacja chomika syryjskiego

Opieka nad chomikiem syryjskim nie należy do najbardziej wymagających. Podstawę stanowi zapewnianie pupilowi odpowiednich warunków do życia. Jednym z najważniejszych elementów obok właściwej diety jest właściwe miejsce do życia chomika, czyli klatka. Ta powinna być niższa, jak np. Ferplast Klatka Casita czarna. W klatce chomika syryjskiego powinien znaleźć się paśnik, poidło na wodę, a dodatkowo także domek i kołowrotek, który umożliwi gryzoniowi regularny ruch.

Akcesoria do klatki także są bardzo ważne, ponieważ domek zapewni chomikowi spokój i bezpieczeństwo. Będzie mógł w nim spać i spędzać czas, kiedy nie będzie miał ochoty na Twoje towarzystwo. Kołowrotek także jest ważnym elementem klatki chomika, ponieważ zapewnia mu możliwość rozładowania nadmiaru energii i utrzymać dobrą kondycję. Możesz śmiało kupić także różne zabawki jak piłki i gryzaki, dzięki którym chomik będzie mógł ścierać swoje siekacze.

Pielęgnacja chomika syryjskiego opiera się głównie na regularnym czyszczeniu klatki, czyli wymianie ściółki, usuwaniu odchodów i zepsutych resztek pożywienia. To ważne, by pupil miał czysto w swojej klatce, a leżące długo odchody i zepsuty pokarm jest źródłem bakterii. Miejsce życia chomika jest w szczególności narażone na stare pożywienie ukryte w zakamarkach wnętrza klatki, ponieważ charakterystycznym dla nich zachowaniem jest chomikowanie, czyli zbieranie jedzenia na później i chowanie go w różnych szczelinach. Pamiętaj, by usuwać schowany pokarm po trochę, ponieważ całkowite usunięcie zapasów mogłoby skutkować silnym stresem dla gryzonia.

Chomik syryjski - klatka

Chomik syryjski – cena

Jeśli chodzi o zakup takiego gryzonia jak chomik syryjski, cena za gryzonia nie jest wysoka. Najczęściej waha się ona od 20 do 60 zł w zależności od miejsca, w którym decydujemy się kupić pupila. 

Chomik syryjski – podsumowanie

Chomik syryjski to niewielki gryzoń, choć znacznie większy od innego popularnego chomika dżungarskiego. W porównaniu do niego wyróżnia się wielkością i większymi oczami. To typ samotnika, który nie potrzebuje w klatce towarzysza, za to doskonale odnajdzie się w towarzystwie człowieka, który oswoi go od okresu młodości. To pełne energii i ciekawości zwierzątko, którego pielęgnacja nie jest wymagająca.

Opieka nad chomikiem syryjskim opiera się głównie na zbilansowanej diecie pupila i dbaniu o czystość klatki gryzonia. Z reguły chomiki syryjskie cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają od 2 do 4 lat. To doskonały gryzoń dla każdego, w tym także osób początkujących, jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Zajrzyj na stronę Apetete, by skompletować wyprawkę dla swojego chomika syryjskiego. 

Apetete - baner chomik

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły