Dlaczego koty syczą? Sprawdź!
Wiele zachowań kotów jest niezrozumiałych dla ludzi. To, dlaczego koty syczą, również należy często do zagadek. Tymczasem przyczyn takiego zachowania jest niewiele i warto dokładnie je poznać, aby pomóc swojemu kotu w trudnej sytuacji.
Istnieje wiele kocich zachowań, które mogą trudne do zrozumienia dla ludzi. Nie ma w tym nic dziwnego – koty komunikują się w zupełnie inny sposób, który dla człowieka bywa trudny do pojęcia, a nawet zaakceptowania. Z tego powodu chyba każdy opiekun zastanawiał się kiedyś, dlaczego koty syczą w sytuacjach pozornie dla nich bezpiecznych albo przynajmniej takich, w których nie ma powodu do niepokoju. Oto kilka słów na temat kociego syczenia.
Syczenie kota
Człowiek komunikuje się w zupełnie inny sposób niż zwierzęta. Nic więc dziwnego, że czasem trudno jest znaleźć wspólny język. O ile jednak z psem zazwyczaj można pracować i jest to dla wielu opiekunów normalne, o tyle koty są zaniedbywane w tym względzie. Z tego powodu coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których zachowanie typowe dla zwierzęcia spotyka się z brakiem akceptacji i zrozumienia. To z kolei może je tylko nasilić. Dlaczego koty syczą?
Kot, który syczy, wydaje się być niebezpieczny. Wiele osób obawia się kotów bardziej niż psów tych samych rozmiarów. Dlaczego? Psie zachowanie jest łatwiejsze do zrozumienia, bo psy są bardziej nastawione na współpracę z człowiekiem. Zazwyczaj łatwo znaleźć powód, dla którego czworonóg zachowuje się w określony sposób. Tymczasem w przypadku kotów nie tylko mowa o braku więzi, ale również podejściu. Wiele osób uważa te zwierzęta za egoistyczne oraz wręcz dominujące. Tymczasem są one bardzo wrażliwe, co przy braku zrozumienia generuje rozmaite problemy.
Kot syczący na człowieka budzi potrzebę obrony, a u niektórych – wręcz potrzebę ataku. Warto jednak rozpoznać ten sygnał nie jako zaproszenie do konfliktu, a właśnie próbę uniknięcia go. Już zwierzęta dzikie wypracowały system sygnałów, dzięki którym mogą unikać wpadania w rozmaite bójki i nieporozumienia. To konieczne, bo koty są zwykle bardzo terytorialne i bronią swoich zasobów. Jednocześnie na wolności walka jest dla nich ryzykiem – odniesienia ran, utraty terytorium albo zbyt dużej ilości energii, podczas gdy ostatni posiłek był już dość dawno. Dlatego właśnie syczenie ma funkcję głównie odstraszającą.
Aby dobrze zrozumieć naturę kocich zachowań, warto przez chwilę spojrzeć na świat ich oczami. W kontakcie z człowiekiem czy dużym psem, a nawet częścią przedmiotów kot, ze swojej perspektywy, praktycznie nie ma szans. W takiej sytuacji zwykle wybiera ucieczkę, ale często nie jest to możliwe – na przykład, gdy ma za mało kryjówek albo jest od nich odcięty i ograniczony ścianami mieszkania. Wówczas czuje potrzebę wyjścia do konfrontacji i odstraszenia przeciwnika. Wyraża przy tym ostrzeżenie, a jednocześnie zaniepokojenie, bo sytuacja taka nie jest dla niego komfortowa. Z tego powodu odpowiedzialny opiekun powinien wiedzieć, jak porozumiewać się ze swoim kotem w takich okolicznościach.
Dlaczego koty syczą?
Istnieje zazwyczaj kilka podstawowych powodów, dla których pojawia się syczenie kota. Nie da się przeanalizować tego sygnału bez obserwacji otoczenia oraz zrozumienia kontekstu całej sytuacji. Można natomiast wymienić kilka najczęściej spotykanych sytuacji, w których syczenie występuje.
Inne zwierzę w otoczeniu
Bardzo często syczenie jest sygnałem, że zwierzę zauważyło innego czworonoga w swoim otoczeniu. Zazwyczaj mowa o psie albo drugim kocie. Dlaczego kot syczy w tej sytuacji?
W przypadku, gdy drugim, nieznanym dotąd zwierzęciem jest kot, sytuacja jest oczywista. Dla kotów syczenie jest jedną z metod porozumiewania się – to komunikacja wewnątrzgatunkowa. Z tego też powodu jeden kot syczy na drugiego, aby dać mu znać, że nie chce kontaktu albo, że nie akceptuje go na swoim terytorium. Może też w ten sposób dawać znać właścicielowi, że jest zaniepokojony albo nie podoba mu się cała sytuacja.
W przypadku syczenia na psy mowa o komunikacji międzygatunkowej. Tutaj zastosowanie będą miały pozostałe sytuacje, w których kot syczy. Zazwyczaj jest to oznaka zaniepokojenia oraz strachu, ale również ostrzeżenie dla intruza przed zbliżaniem się. W ten sposób kot czasami potrafi syczeć na człowieka.
Nieznany zapach i przedmiot
Co oznacza syczenie kota, gdy w okolicy pojawił się nowy przedmiot? Zazwyczaj zwierzę widzi jakąś rzecz i podchodzi do niej ostrożnie, ale chętnie zapoznaje się z jej naturą. W niektórych przypadkach jednak z jakiegoś powodu przedmiot może kojarzyć się zwierzęciu bardzo negatywnie, co wywołuje niepokojącą reakcję. Zdarza się również, że przedmiot ten wywołał jakieś traumatyczne przeżycia. Z tego powodu koty syczą czasami na transporter, w którym są przenoszone do lekarza weterynarii.
Warto też pamiętać, że koty mają bardzo wrażliwy węch. Z tego powodu zapachy, które dla człowieka są prawie niewyczuwalne albo bardzo delikatne, dla zwierząt tych mogą być niezwykle intensywne i przytłaczające. Niektóre mogą nawet sprawiać fizyczny ból, związany z podrażnieniem nosa albo spojówek. Z tego powodu kot, chcąc wyrazić swoje zaniepokojenie, po prostu syczy.
Sygnał ostrzegający w konfliktach
Syczenie kota jest jednym z sygnałów, które często pojawiają się w trakcie konfliktów w ramach tego samego gatunku. Oczywiście, koty walczące na przykład o terytorium czy zasoby, wydają z siebie o wiele więcej dźwięków, które nawet dla człowieka są niepokojące i nieprzyjemne. Syczenie jednak jest często jednym z pierwszych komunikatów, które wysyła kot swojemu rywalowi.
Celem syczenia w tym przypadku jest ostrzeżenie przeciwnika, aby się nie zbliżał i opuścił teren. Bardzo często jest to forma zastraszenia, która ma zapobiec konfliktowi – zwierzęta niechętnie bowiem doprowadzają do bójek i wymiany fizycznych ciosów, jako że instynktownie wiedzą, że jest to dla nich obciążające zachowanie, które marnuje zasoby. Syczenie ma więc być formą zapobiegania konfliktom z opcją usunięcia intruza z terenu.
Sygnał uspokajający
Niekiedy syczenie jest również sygnałem uspokajającym. Koty w ten sposób dając znać, że są zaniepokojone, ale nie szukają konfliktu. Chcą uniknąć go i potrzebują przestrzeni dla siebie. Jako taki sygnał, często wysyłany człowiekowi, syczenie nigdy nie powinno być ignorowane. W takiej sytuacji, jeśli kot wygląda dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów, warto po prostu dać mu spokój i zastanowić się, co mogło spowodować takie zachowanie.
Sygnał pomagający w wychowaniu kociąt
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kotki bardzo często syczą na swoje kocięta. Takie zachowanie wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim syczenie ma nauczyć kocięta tego samego sygnału. Nauka oczywiście odbywa się poprzez naśladownictwo, dlatego już około czwartego tygodnia życia młode koty próbują wykonywać swoje pierwsze, często jeszcze nieudolne, próby syczenia na przedmioty, rodzeństwo czy ludzi.
Dodatkowo w okresie odstawienia od mleka matki kotka syczy na potomstwo, aby je odstraszyć. W ten sposób pokazuje, co oznacza ten sygnał. Dodatkowo wskazuje również, że czas odejść do tego rodzaju żywienia i samodzielnie zdobywać pokarm – zwykle ten podany w misce przez opiekuna. Co więcej, syczenie często wydobywa się z pyska matki, gdy nieco starsze kocięta za bardzo harcują i sprawiają ból, na przykład pogryzając ją czy drapiąc.
Oznaka bólu
W końcu syczenie może oznaczać również po prostu ból. Niekiedy kot, któremu dokucza jakaś choroba, wycofuje się i próbuje znaleźć sobie spokojne miejsce do odpoczynku. Czasem zdarza się też, że kot bardzo obolały, na przykład po wypadku komunikacyjnym, syczeniem przekazuje, że nie chce, aby ktoś się zbliżał. Może czuć się otumaniony albo obawiać się, że dotyk pogorszy jego samopoczucie. W takim wypadku warto zachować środki ostrożności i zabrać kota do lekarza weterynarii, który udzieli mu profesjonalnej pomocy.
Co robić, gdy kot syczy?
Dlaczego koty syczą? Co wtedy robić? Najlepiej – nie podchodzić do niego, jeżeli nie ma takiej potrzeby, na przykład kot nie wymaga pomocy weterynarza. Potem dobrze jest przeanalizować jego zachowanie, zachowując odpowiedni dystans.
Znajdź przyczynę zachowania
Najpierw zawsze określ, dlaczego kot syczy. Przyczyn może być wiele, dlatego dobrze jest zadbać o to, aby były odpowiednio przeanalizowane. Jeśli znajdziesz powód, dla którego Twój kot zachowuje się w określony sposób, spróbuj usunąć go z otoczenia. Czasem jest to możliwe, na przykład w przypadku niektórych zapachów. W takiej sytuacji warto rozpatrzyć za i przeciw i wybrać takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne i korzystne dla wszystkich.
Co jednak gdy niektórych elementów z otoczenia nie da się usunąć? Trudno mówić tutaj o takiej możliwości, jeżeli mowa o dopiero co adoptowanym zwierzęciu albo przyniesionym ze szpitala noworodku. W takiej sytuacji spróbuj zniwelować stres u kota, stosując poniższe metody.
Zastosuj feromony
Jeżeli syczenie w wyraźny sposób wpływa również na nastrój Twojego kota, konieczne będzie wyciszenie jego niepokoju. Czasem nie da się usunąć bezpośrednio przyczyny takiego zachowania, na przykład zapachu nowego zwierzęcia czy członka rodziny. Wówczas zastosowanie feromonów jest sensownym rozwiązaniem, które pozwala na bezpieczne przeprowadzenie kota przez niepokojący proces aklimatyzacji. Feromony mogą być w dyfuzorze, jak Feliway – kocie feromony dyfuzor + wkład uzupełniający 48ml, albo w obroży czy sprayu.
Odczulaj kota
Jeżeli kot cyklicznie reaguje źle, sycząc, na jakieś przedmioty albo zdarzenia, konieczne może być odczulanie. Czynność ta polega na niczym innym jak przyzwyczajeniu zwierzęcia do niektórych sytuacji. Jak tego dokonać? Najlepiej będzie po prostu zadbać o to, aby zwierzę w komfortowych warunkach, bez bezpośredniej ekspozycji na niepokojący bodziec, miało okazję go poznać. Można to pozytywnie warunkować. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić ten proces, poproś o pomoc specjalistę.
Daj kotu bezpieczną przestrzeń
Wiesz, co oznacza syczenie kota – zazwyczaj niepokój albo strach. Z tego powodu zawsze daj zwierzęciu bezpieczną przestrzeń. Jeśli widzisz, że nie wykazuje innych, niepokojących objawów, pozwól zwierzęciu schować się w bezpiecznym miejscu. Być może tego właśnie mu brakuje, aby czuć się dobrze w danym otoczeniu. Czasami pomocne jest stworzenie dodatkowych kryjówek, na przykład w rozmaitych domkach albo budkach, na przykład takich jak Trixie Drapak Roncal beż 106cm.
Udaj się po pomoc do specjalisty
Jeżeli widzisz, że kot wykazuje objawy choroby albo bólu, nie wahaj się – zabierz go do lekarza weterynarii. Pamiętaj jednak o środkach ostrożności. Najlepiej przewoź takiego kota w transporterze, aby nie miał okazji uciec. Dodatkowo złap go przed koc, aby nie ryzykować zadrapania.
Również w sytuacji, gdy nie radzisz sobie z zachowaniem zwierzęcia, dobrym wyborem będzie zasięgnięcie pomocy specjalisty. W ten sposób pomożesz nie tylko kotu, ale i sobie. Łatwiej będzie Ci zrozumieć jego zachowanie i znaleźć sposób na poradzenie sobie z nim.
Dlaczego koty syczą? Znajdź przyczynę!
Nie zawsze dla opiekuna jest oczywiste, dlaczego kot syczy. Warto spojrzeć wówczas na sytuację z jego perspektywy. To, co dla dorosłego człowieka nie jest niepokojące, dla kota może być powodem odczuwania silnego stresu. Znalezienie powodu, dla którego kot zachowuje się w określony sposób, zawsze jest najprostszym sposobem na wyeliminowanie negatywnego bodźca.
Jeśli wiesz, dlaczego kot syczy, ale nie jesteś w stanie usunąć z otoczenia przyczyny zachowania, z pomocą przyjdą Ci różne rozwiązania. Część z nich możesz wykorzystać, tworząc bezpieczne warunki dla swojego pupila. W tym celu wybierz odpowiednie produkty ze sklepu Apetete.pl.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu