KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot nie chce jeść?

Właściciele kotów na pewno bardzo martwią się brakiem apetytu swoich pupili. Czy zawsze oznacza to coś niedobrego? Jeśli kot nie chce jeść – przyczyny nie muszą od razu powodować strachu o zdrowie mruczka. Chociaż to prawda, że wszystkie przypadki braku apetytu, powinny być bacznie obserwowane i przeanalizowane.Zaniepokojenie właściciela powinien budzić natomiast brak apetytu połączony z utratą wagi. Jeśli kot straci na wadze więcej niż 10%, może to być sygnałem, że z kocim zdrowiem dzieje się coś niedobrego.Bardziej wnikliwe analizy braku apetytu u kotów znajdziesz w poniższym artykule.

Co jedzą koty?

Kiedy podnosimy temat braku apetytu u kotów, najpierw odpowiedzmy sobie na pytania co i w jakich ilościach powinien spożywać kot.

Koty są tylko i wyłącznie mięsożercami. Wszelkie składniki odżywcze, substancje mineralne i witaminy powinny pochodzić w diecie kotów od zwierząt. Odpowiednio zbilansowany posiłek powinien zawierać pełnowartościowe zwierzęce białko, umiarkowaną ilość tłuszczu, jak najmniejszą ilość węglowodanów oraz takie substancje, jak tauryna, witamina A czy kwas arachidonowy. Warto wspomnieć, że koty nie posiadają smaku słodkiego, natomiast smaki słony i umami są u nich bardzo rozwinięte.

Nawyki żywieniowe kota znacznie się różnią od zachowania innych zwierząt domowych, np. psa. Należy pamiętać, że koty spożywają swe posiłki regularnie, wiele razy na dobę. Każdy posiłek jest mały objętościowo, jak np. mysz. Koty wielokrotnie w ciągu dnia polują na swe posiłki i wolą spożywać je w samotności.

Często właściciele kotów zastanawiają się nad zastosowaniem diety wegetariańskiej u swoich pupili. Temat nie jest oczywisty, dlatego z redakcją przygotowaliśmy osobny wpis, który znajdziesz tu: dieta wegetariańska u kota, czy to w ogóle możliwe?

Co jedzą koty i ile powinny jeść?

Co jedzą koty i ile powinny jeść?

Jak karmić kota – od czego zależy zapotrzebowanie energetyczne kotów?

Zapotrzebowanie kaloryczne zależy od charakteru kota, wieku, wagi oraz prowadzonego trybu życia. Ilość potrzebnych kilokalorii można obliczyć wg następującego wzoru:

ilość kilokalorii dla danego typu kota x masa ciała kota w kg 0,67

Aby lepiej zrozumieć o co chodzi w powyższym wzorze, wyliczmy ilość potrzebnych dziennie kilokalorii dla kota aktywnego o masie 4 kg. Ilość kilokalorii dla dorosłego kota o normalnej aktywności wg zaleceń FEDIAF (organizacji zrzeszającej producentów karm dla zwierząt z 26 krajów Europy) wynosi ok. 100 kcal/kg m.c.0,67.

Zatem wyliczymy:

100 kcal x 4 kg 0,67

100 kcal x 2,53 = 253 kcal na dzień

Dla kotów średnio aktywnych wartość zmniejsza się ze 100 kcal na 75 kcal, a dla kotów mało aktywnych lub z nadwagą – na 60 kcal. Więcej na temat zapotrzebowania energetycznego kotów oraz zawartości składników odżywczych w żywności dla kota dowiesz się tutaj.

Sprawdzanie wagi kota

Kiedy już wiemy, ile nasz kot powinien jeść, należy upewnić się jeszcze, jaką posiada wagę. Zwłaszcza u kotów wychodzących z domu nie można bowiem stwierdzić, czy nie żywią się w inny sposób. Kot może np. polować poza domem i właścicielowi może wydawać się, że występuje u niego brak apetytu.

Aby stwierdzić, że kot przybiera, traci, bądź ma stałą wagę, trzeba kota regularnie ważyć. Może to być częstotliwość np. raz w miesiącu. Dopiero kiedy można powiązać brak apetytu wraz ze znaczną utratą wagi, należy szukać przyczyn zaistniałej sytuacji m. in. w stanach chorobowych.

Jeśli kot nie jest chory, dlaczego nie chce jeść?

Kiedy zdrowy kot nie chce jeść – przyczyny mogą mieć różnego rodzaju podłoże.

Słabnący węch

Dość powszechnie brak apetytu może wystąpić wtedy, kiedy kot zwyczajnie się starzeje. Jest to związane m.in. ze słabnącym wraz z wiekiem węchem – objawem starzenia się, występującym u niektórych kotów. Aromatycznie pachnące jedzenie, pobudza zmysły i obiecuje smakowity posiłek. Jeśli siła aromatu maleje, może też zmaleć apetyt. Jest to dość częste zjawisko, a także problem, z jakim stykają się właściciele kotów.

Przyzwyczajenia żywieniowe kotów

Zazwyczaj koty posiadają własne upodobana żywieniowe. Zwłaszcza takie koty, które są zżyte z domownikami, a polują tylko dla przyjemności, bądź urozmaicenia sobie codziennego trybu życia. Właściciele kotów często zastanawiają się jak karmić kota i zaczynają podawać karmę o różnych smakach. Z czasem zauważają, co ich pupile lubią jeść i kupują im tylko te ulubione pożywienie.

Jeśli przyzwyczaimy kota, że dostaje do jedzenia tylko to, co lubi, a później zmienimy mu dietę, nie ma zazwyczaj, co się dziwić, że kot przestaje jeść to, co mu nie smakuje. I tak, znane są przypadki kotów, które lubią jeść tylko wątróbki, bądź tylko wędzone ryby, bądź tylko skrzydełka z kurczaka, etc.

Kotom na siłę niczego nie można narzucić. Jedzenie jest bardzo ważnym tego przykładem. Wystarczy zmienić kotu karmę na inną, która ma np. inny zapach i smak, a te akurat nie pasują kotu. Kot może podejść do nich z niechęcią i przestać jeść.

Kot, jako żywy „tester” pokarmu

Choć powyższe zdanie może brzmieć zabawnie, dotyka bardzo ważnej kwestii, z jaką ludzie zmagali się i zmagają nadal, a mianowicie: stwierdzeniem świeżości spożywanego pokarmu. Powszechnie wiadomo, że koty od razu wyczuwają nieświeży, zepsuty, a nawet zatruty pokarm.

Znany jest przypadek z pewnego miasta i pewnej lodziarni. Jeszcze w czasach, kiedy lody sporządzano wg przepisów, zawierających w swym składzie jajka, każdy nowo przyrządzony smak lodów, dawano na talerzyku do spróbowania najpierw kotu. Jeśli kot zjadł, lody trafiały do sklepu i mogły być sprzedawane ludziom. Jeśli kot nie tknął zawartości talerzyka, lody natychmiast wyrzucano.

Koty są bardzo wybredne - czym i jak karmić kota?

Koty są bardzo wybredne – czym i jak karmić kota?

Sytuacje nietypowe i brak rutyny w codziennym życiu

Każde odstępstwo od przyzwyczajeń kota, może być także powodem braku apetytu. Koty bardzo lubią uporządkowany ryb życia. Każde zachwianie codziennej rutyny może wywołać u tych zwierząt stres, skutkujący brakiem łaknienia. Warto również zastanowić się nad innymi powtarzalnymi czynnościami wykonywanymi z kotem jak np. czesanie, mycie zębów, obcinanie pazurów czy inne działania pielęgnacyjne. Warto wykonywać to o stałej porze dnia gdzie kot jest przyczajony, że właśnie teraz go to czeka i dzięki temu łatwiej jest z kotem współpracować.

Jakie są najczęstsze sytuacje stresujące w życiu kota? Powodem może być inne zwierzę w domu lub sąsiedztwie, brak któregoś z domowników, przeprowadzka, zastąpienie starych mebli – nowymi, wymieniać można jeszcze długo… Także zmienność warunków atmosferycznych, jak np. wzrost lub spadek temperatury mogą wywołać reakcje objawiające się tym, że kot nie chce jeść.

Karmy mokre dla kota – sprawdź nasza ofertę!

Żywienie się poza domem

Kiedy właściciela kota zdejmuje lęk, gdy widzi nietkniętą miskę z kocim jedzeniem, przyczyną może nie być wcale brak apetytu, a wręcz coś przeciwnego. Możemy sobie wtedy zadać pytanie: co jedzą koty, czy jedzą w innym miejscu niż w domu? Może kot znalazł sobie miejsce, gdzie jest karmiony do syta. Może to być np. gościnny dom sąsiadów.

A może obudził się u kota instynkt łowiecki, gdy w okolicy przybyło dużo gryzoni przed zbliżającą się zimą. Jeśli waga kota utrzymuje się na stałym poziomie, zazwyczaj nie ma powodów do zmartwień.

Jakie choroby mogą być przyczyną braku apetytu u kota?

W przypadku, gdy poza brakiem apetytu, zauważymy inne niepokojące symptomy, sytuacja będzie wymagała zaangażowania się opiekuna w wyjaśnienie przyczyn zaistniałego stanu.

Dodatkowymi przesłankami do stwierdzenia choroby u kota będzie, jak już wcześniej wspomniano wielokrotnie – spadek wagi. Zły stan sierści również powinien budzić nasz niepokój. Matowe włosy, nadmierne ich wypadanie, czy nawet miejscowe łysienie, nie wróżą zazwyczaj niczego dobrego. Następną przesłanką do stwierdzenia, że ze zdrowiem czworonoga dzieje się coś niepokojącego, może być spadek aktywności i nadmierna senność lub apatia.

Innymi objawami chorobowymi mogą być wymioty, biegunki, niemożność gryzienia bądź przełykania pokarmów, twardy brzuch, unikanie kontaktów z człowiekiem oraz z innymi zwierzętami.

W każdym z powyższych przypadków właściciel powinien udać się do weterynarza. W żadnym razie nie należy leczyć kota na własna rękę, gdyż można mu w ten sposób wyrządzić krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci kota.

Weterynarz może wykluczyć stan chorobowy. Wiadomo, że taka diagnoza jest najbardziej pożądana przez opiekuna, który najczęściej jest bardzo przywiązany do swego zwierzęcia. Jednak weterynarz może też stwierdzić stan chorobowy. Niektóre choroby są dość powszechnie znane z faktu, że jednym z ich objawów, może być brak apetytu. Warto również wykonać u lekarza weterynarii podstawowe badania krwi i wykluczyć niedobory witamin, które również mogą objawiać się złym stanem sierści, ospałością czy brakiem apetytu.

Właściciele kotów często spotykają się z sytuacją gdy kot spojrzy na wyłożone jedzenie, machnie łapką i odejdzie od miski. Dlaczego kot nie chce jeść?

Właściciele kotów często spotykają się z sytuacją gdy kot spojrzy na wyłożone jedzenie, machnie łapką i odejdzie od miski. Dlaczego kot nie chce jeść?

Robaczyce

Robaki u kotów to nic innego, jak pasożyty wewnętrzne. Mogą się dostać do układu pokarmowego kota poprzez jedzenie. Larwy lub jaja robaków obecne są także w brudnej wodzie, piasku i ziemi. Tak więc, teoretycznie, nawet właściciel kota może je przynieść do domu np. na butach. Do najczęściej występujących pasożytów u kota należą nicienie (glisty, tęgoryjce), tasiemce, pierwotniaki (lamblie, kokcydia).

Niedrożność przewodu pokarmowego

Przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego u kotów mogą być przeszkody mechaniczne bądź porażenne. Niedrożność mechaniczna może być następstwem znalezienia się w układzie pokarmowym ciał obcych bądź też następstwem chorób. Niedrożność porażenna może być wynikiem rozwoju niektórych chorób.

Niewydolność nerek

Na niewydolność nerek narażone są zwłaszcza koty niektórych ras. Występuje ona u nich najczęściej, jako wada wrodzona. Chorobom nerek zapobiega dieta bogata w wysokowartościowe białko zwierzęce i odpowiednia ilość wody, wypita przez kota w ciągu dnia. Woda w czystej postaci ważna jest przede wszystkim dla kotów karmionych suchą karmą. W karmach mokrych i innych kocich pokarmach, różnych od karmy suchej, woda występuje w większych ilościach w pożywieniu.

Cukrzyca

Cukrzyca jest tym typem choroby, który jest bardzo podobny u ludzi i u kotów. Z tą różnicą, że wczesne wykrycie cukrzycy u kotów, może być przyczyną całkowitego jej wyleczenia. Dlatego warto przeprowadzać profilaktyczne badania okresowe, aby jak najwcześniej można było zdiagnozować cukrzycę u kota i całkowicie ją wyleczyć.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł, któremu najczęściej asystuje kamień nazębny, jest dość powszechną chorobą u kotów. Może objawiać się zaczerwienieniem dziąseł i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka. Może towarzyszyć innym chorobom, wywołanym np. przez wirusy lub bakterie. Niestety zapalenie dziąseł jest schorzeniem bolesnym, co może być przyczyną tego, że kot nie chce jeść.

Dla Waszych pupili polecamy:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły