KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego kot mruczy? Co oznacza mruczenie kota? Sprawdź!

Koty zwie się potocznie mruczkami nie bez powodu. Mruczenie to bardzo charakterystyczny dźwięk wydawany przez te zwierzęta. Jest to też bardzo miły dźwięk – wiele osób uwielbia, gdy kot kładzie się im na kolanach lub tuż obok nich i zaczyna mruczeć. Może udało Ci się zaobserwować, że koty nie zawsze mruczą tak samo. Koty wcale nie mruczą bez przyczyny!

Czy wiesz, że nie wszystkie koty mruczą?

Mruczenie kota wydaje się tak oczywistą kwestią, że raczej człowiek nie zastanawia się nad nią zbyt długo. Czemu koty mruczą? Bo mają to w swojej naturze, koniec. Jednak to nie do końca tak. Koty domowe faktycznie potrafią mruczeć, ale już ich wielcy kuzyni – koty ryczące, jak lew, tygrys czy jaguar niekoniecznie.

Także nie wszystkie koty domowe mogą mruczeć – te zdziczałe, wychowane z dala od ludzi i którymi opiekowała się zdziczała matka mogą nie mieć tego nawyku. Związane jest to z tym, dlaczego koty mruczą – najczęściej robią to dla nas, ludzi. Dlatego, jeśli kot domowy nie spotyka ludzi, nie będzie miał wyrobionego takiego nawyku.

Warto też wiedzieć, że niektóre koty nie mruczą tylko pozornie. Mogą to po prostu robić naprawdę bardzo cicho – wtedy nie usłyszysz tego, ale poczujesz, jak wibruje jego krtań i całe ciało, gdy przyłożysz rękę. To najzupełniej normalne zjawisko – nie wszystkie koty są głośne, dlatego nie powinieneś się tym martwić.

mruczenie kota

Kiedy koty mruczą?

Kocie mruczenie to jedna z ich form komunikacji. Nie robią tego bez przyczyny i za każdym razem chcą coś zakomunikować światu. Najczęściej swoim opiekunom, choć bywa też, że mruczą same dla siebie, gdy ludzi nie ma w pobliżu. Koty nie mruczą też zawsze w ten sam sposób – różne powody mruczenia powodują różne brzmienie tego mruczenia. Jeśli jesteś uważnym opiekunem kota, możesz nawet nauczyć się rozróżniać rodzaj mruczenia i na tej podstawie zrozumieć, czego chce od Ciebie Twój kot. To naprawdę bardzo wygodna, a przy tym dobrze funkcjonująca forma komunikacji. Dla lepszego zrozumienia swojego kota warto ją poznać. Co oznacza mruczenie kota?

Są szczęśliwe

To bardzo proste. Koty mruczą, bo są po prostu szczęśliwe i chcą to zakomunikować. Jest im ciepło, czują się przyjemnie, są głaskane, najedzone – kotu tak naprawdę niewiele potrzeba do szczęścia. A jeśli kot będzie szczęśliwy, na pewno da Ci o tym znać – po prostu mrucząc. Niekiedy bardzo głośno, niekiedy cichutko – w zależności od danego kota, ale na pewno Cię poinformuje.

Są podekscytowane

Koty mruczą też w zabawie, czy wtedy, gdy widzą kogoś sobie bardzo bliskiego po długiej rozłące. Mogą też mruczeć, gdy coś im się śni albo jedzą coś naprawdę pysznego. Kot może więc mruczeć z ekscytacją, gdy wrócisz z pracy lub z wyjazdu, na przykład z delegacji i nie widział Cię przez kilka dni albo gdy w jego misce wylądował prawdziwy przysmak. Jeśli chcesz sprawić, by Twój zwierzak mruczał przy jedzeniu, wybieraj odpowiednie karmy i przekąski dla kota.

Mogłoby się wydawać, że szczęśliwy kot i podekscytowany kot to w zasadzie to samo, ale tak nie jest. Podekscytowane mruczenie brzmi wyraźnie inaczej. Szczęśliwy kot po prostu spokojnie sobie mruczy. Ten podekscytowany będzie mruczał wesoło i wyraźnie głośniej.

Potrzebują bliskości

Czasami możesz zauważyć, że kot mruczy w wyraźnie niekomfortowej dla siebie sytuacji. Może bowiem mruczeć w gabinecie lekarza weterynarii, podczas transportu do nowego domu, podczas choroby, gdy jest ranny lub kotka w czasie porodu.

Trudno w takich sytuacjach mówić o tym, że kot mruczy ze szczęścia. Robi to, bo potrzebuje wsparcia i towarzystwa kogoś, kto pomoże mu przetrwać te wszystkie ciężkie chwile.

Nawiązują więź

Mruczą też kotki, które mają młode, a także małe kocięta, około trzeciego tygodnia życia. To dla nich bardzo ważne, bo w ten sposób się komunikują oraz nawiązują więź między sobą. Matka mruczy, żeby uspokoić swoje potomstwo, dać im znać, że jest niedaleko i pomóc kociakom poczuć się dobrze.

Małe kociaki mruczą, bo nawiązują kontakt z mamą. Część z nich może też mruczeć, bo właśnie pije mleko i jest to dla nich stan bardzo przyjemny. Małe kociaki potrafią mruczeć naprawdę bardzo głośno. Choć zdarza się, że zdziczałe kotki nie pozwalają kociakom głośno mruczeć i nie uczą ich tego – wszystko po to, by nie zostały zauważone przez drapieżne zwierzęta i nie spotkała ich żadna krzywda. Pewną ciekawostką może tu być fakt, że małe koty nie rodzą się z umiejętnością mruczenia – uczą się jej od matki. A jeśli nie zostaną tego nauczone, po prostu nie będą mruczeć.

Komunikują się z człowiekiem

Po co koty mruczą? Po to, by się z nami porozumieć! Koty to bardzo sprytne zwierzęta, które nauczyły się komunikować z człowiekiem. Oczywiście, robią to na swój własny sposób – poprzez mruczenie. Za każdym razem, gdy kot chce Ci dać o czymś znać, po prostu mruczy – robi to na wiele różnych sposobów. Część kocich ras jest naprawdę bardzo gadatliwa, przez co można dość łatwo nauczyć się, czego Twój zwierzak od Ciebie tak naprawdę chce.

Ostrzegawczo

Może się też zdarzyć, że koty mruczą ostrzegawczo. Czy raczej – że kocie mruczenie powinno być dla Ciebie sygnałem, że pora zainteresować się stanem kota i sprawdzić, czy wszystko z nim na pewno w porządku. Koty mogą bowiem mruczeć także wtedy, gdy jest im źle, są zestresowane i mają kiepskie samopoczucie. Może się zdarzyć tak, że konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Terapeutycznie

Koty mogą mruczeć, żeby obniżyć poziom stresu – zarówno swój, jak i swojego opiekuna. Kocie mruczenie bardzo dobrze działa na organizm, również ludzki. Przebywanie w pobliżu mruczącego kota, słuchanie jego mruczenia i czucie, jak wibruje jego ciało bardzo dobrze działa na ludzi. Pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Koty potrafią też w pewnym zakresie wyczuwać ludzki nastrój i emocje. Twój mruczek może więc rozpocząć swój mruczący koncert, by Ci po prostu poprawić humor.

co oznacza mruczenie kota

Dlaczego koty mruczą?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego koty mruczą. To wciąż bardzo tajemnicze zwierzęta, a mruczenie jest prawdziwym ewenementem w świecie zwierząt – żadne inne zwierzę bowiem nie mruczy.

W dodatku kocie mruczenie jest też wyjątkowe na poziomie biologicznym – gdy koty mruczą, ich mięśnie się nie napinają, zwierzęta nie tracą też przy tym tchu. Niektórzy naukowcy sądzą, że koty mruczą z powodu kości gnykowej i dźwięku, który produkują mięśnie krtani. Inni natomiast, że jest to efekt rezonansu, który powodowany jest przez obijanie się fałd głosowych o siebie nawzajem.

Jednak biologia to nie wszystko. Dlaczego koty mruczą w takim razie? Bo wiedzą, że to dla nich dobre – mogą obniżyć poziom stresu w swoim organizmie i ulżyć sobie w potrzebie. Robią to jednak przede wszystkim dla nas, ludzi. By się z nami zaprzyjaźnić, zaskarbić sobie nasze łaski lub po prostu się z nami komunikować. Wiele kotów jest naprawdę bardzo gadatliwych, wystarczy, że ich posłuchasz, by już nieco lepiej rozumieć, o co chodzi Twojemu mruczkowi. To może stworzyć między wami jeszcze lepszą, mocniejszą więź. A dzięki temu Twój kot będzie na pewno szczęśliwszy. Co, ponownie, da mu powód do jeszcze częstszego mruczenia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły