Dlaczego pies zakopuje jedzenie?
Istnieje przynajmniej kilka powodów tego, dlaczego pies zakopuje jedzenie. Warto je znać, jeśli Twój pies przejawia takie zachowanie. W ten sposób dowiesz się, jak zapobiegać rozkopywaniu ogródka, ale również, jak lepiej dogadać się ze swoim pupilem.
Wielu opiekunów zastanawia się nad tym, czemu psy zakopują jedzenie, jednocześnie bardzo często niszcząc cały ogród, a także podłogi w mieszkaniach (np. panele). Istnieje przynajmniej kilka przyczyn takiego zachowania, które warto znać, aby mu zapobiegać. W ten sposób znacznie łatwiej można zadbać o to, by pies dobrze się czuł.
Zakopywanie jedzenia przez psa
Przekopane grządki, zniszczony ogród, pies, który broni zasobów i próbuje warczeć na swoich opiekunów – to wszystko związane jest z tym, że Twój pupil zakopuje jedzenie. Czasami takie zachowanie powoduje jedynie zniszczenia w ogrodzie. W innych przypadkach sprawia, że czworonóg zagraża bezpieczeństwu Twojemu i Twojej rodziny oraz swojemu własnemu, a także naraża się na niepotrzebny stres i niepokój. Bez względu na sytuację, warto zdać sobie sprawę, dlaczego właściwie pies zakopuje jedzenie, a także, co zrobić, aby tego nie robił.
Zakopywanie jedzenia to jedno z tych zachowań, które niekoniecznie trzeba eliminować przez korektę. Niektóre aspekty kopania i chowania jedzenia są naturalne dla psa i można nazwać je wręcz instynktownym. Jeśli zaczniesz je redukować bez oferowania psu alternatywy, dojdzie do sytuacji, w której zwierzę będzie po prostu sfrustrowane. Przełoży się to na jego jeszcze gorsze postępowanie oraz możliwe pojawienie się kolejnych zaburzeń zachowania.
Eliminacja zachowania zazwyczaj przekłada się na to, że pies nie wie, jak zareagować. Z tego powodu dobrze jest przede wszystkim poznać przyczynę, dla której pies robi daną rzecz. W ten sposób łatwiej będzie Ci odkryć, jak zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Co więcej, dowiesz się też, jak nie pogorszyć sytuacji, w której na przykład pies zacząłby bronić przed Tobą jedzenia.
Przeczytaj również: Mowa ciała psa – jak ją odczytać?
Dlaczego pies zakopuje jedzenie?
Sprawdź, dlaczego pies zakopuje jedzenie w ogrodzie czy okolicach domu.
Twój pies się nudzi
Istnieje prosta odpowiedź na pytanie, dlaczego psy zakopują jedzenie – bo się nudzą. I to niekoniecznie samym jedzeniem, ale wiedzą, że w ciągu dnia zostaną pozostawione same sobie. Z tego powodu jedzenie traktują jako rozrywkę i postanawiają się nim „pobawić”, a w przyszłości skonsumować.
W ten sposób mogą również próbować zwracać na siebie Twoją uwagę. Jeśli pies zabiera jedzenie i je zakopuje, a Ty reagujesz – nawet negatywnie, czworonóg osiągnął swoje zamiary. Zwróciłeś na niego uwagę! Oczywiście, nie jest to nic pozytywnego. Dlatego warto zadbać o to, aby pupil uzyskał Twoją uwagę bez konieczności zmiany swoich nawyków żywieniowych czy przekopywania ogródka.
Magazynowanie żywności
Teoretycznie, jeśli pies jest żywiony regularnie, to prawdopodobnie nie ma potrzeby magazynowania żywności. Jeżeli jednak zdarza się, że zapominasz o karmieniu psa w określonych godzinach, to może zaistnieć sytuacja, w której będzie on chciał uchronić się przed głodem. Pies zaspokaja swoje potrzeby w najbardziej naturalny dla siebie sposób, dlatego zakopywanie jedzenia jest dobrą metodą na zapewnienie sobie uczucia sytości w chwilach, gdy Ty zapomnisz o jego posiłku.
Pamiętaj przy tym, że najczęściej ten sposób magazynowania żywności dotyczy przysmaków albo diety, w której pies dostaje surowe lub gotowane mięso, a także kości. Sucha czy mokra karma jest wręcz niemożliwa do zakopania. Z tego powodu może zdarzyć się, że Twój pies znajdzie jakieś jedzenie lub coś, co uzna za jadalne, które zabierze ze sobą, a następnie schowa w znanym tylko sobie miejscu. Wróci do niego, gdy będzie głodny, a Ty zapomnisz o posiłku. Lekkostrawny pokarm, który dodatkowo wspiera zdrowie pupila to na przykład Butcher’s Dry Blue z wołowiną.
Weź pod uwagę, że nieregularne pory karmienia nie są dla psa niczym zdrowym. Jeśli widzisz, że pies dostaje zbyt dużo pożywienia, bo część zakopuje i nie zjada od razu, po prostu zmniejsz porcję adekwatnie do jego potrzeb. Najlepiej dawkę dzienną odmierzyć, a następnie z niej dozować pożywienie w ciągu całego dnia. Pamiętaj też, że jeśli takie zachowanie pojawi się nagle, warto zabrać czworonoga na profilaktyczne badania do lekarza weterynarii.
Zbyt monotonna dieta
Dlaczego pies zakopuje jedzenie, kiedy w zasadzie nie dostaje go w nadmiarze i na pewno jest głodny? Twój pupil może odmawiać spożywania w kółko tego samego. Tak jak człowiek, pies również ma swoje ulubione smaki. Jeśli jednak podajesz mu cały czas taki sam rodzaj i smak pożywienia – bez żadnych urozmaiceń, w końcu pupil zacznie odmawiać spożywania go. W takim przypadku warto zastosować karmę Belcando Finest Selection oferującą Twojemu pupilowi mnóstwo wariantów smakowych. Często jest to związane z naturalną reakcją organizmu, bądź psu brakuje jakichś składników odżywczych.
W takich sytuacjach nawet w przypadku suchej karmy możesz zauważyć, że pies zakopuje nosem jedzenie. To zwykle oznacza, że nie ma ochoty go jeść w tej chwili. Nawet w przypadku bardzo monotonnej diety pies w końcu może wrócić do zakopanego jedzenia, jeśli poczuje głód – instynkt w tym przypadku jest od niego silniejszy. Zadbaj jednak o to, aby Twój pupil nie musiał robić takich rzeczy, po prostu troszcząc się o jego prawidłowe żywienie, a jednocześnie podając mu takie rzeczy, które faktycznie lubi.
Zachowania atawistyczne
Część psów, zwłaszcza ras pierwotnych albo wykorzystywanych np. do polowań, wykazuje zachowania atawistyczne. Mowa tutaj o zachowaniach typowych dla przodków psów. Zwierzęta te, po schwytaniu ofiary i najedzeniu się, zakopywały resztę pożywienia. W ten sposób nie padło ono ofiarą padlinożerców. Trzeba pamiętać, że każde polowanie jest bardzo wyczerpujące dla stada, stąd ochrona żywności była szczególnie istotna.
Psy przejęły to zachowanie, zwłaszcza gdy wychowują się w większej grupie. W takiej sytuacji niektóre z nich – choć nie wszystkie, mogą próbować chronić swoje pożywienie przed innymi zwierzętami. Dotyczy to przede wszystkim tych czworonogów, które nie tworzą razem stada albo trudno jest im się dostosować.
Obrona zasobów
Bardzo często odpowiedzią na to, czemu psy zakopują jedzenie, jest obrona zasobów. Jak ją rozpoznać? Zazwyczaj w parze z takim zachowaniem idzie również agresja. Pies nie tylko zakopuje jedzenie, ale również broni terenu, w którym się ono znajduje. Może reagować w ten sposób w stosunku do innego zwierzęcia, przeważnie drugiego psa. Niejednokrotnie jednak zachowanie to jest bardziej uogólnione i obrona zasobów, łącznie z warczeniem i próbami gryzienia, może spotkać również opiekuna. Wówczas wymaga konsultacji ze specjalistą.
Złe doświadczenia
Jeżeli Twój pupil pochodzi z adopcji albo ma nieznaną przeszłość, może to być odpowiedzią na pytanie, czemu pies zakopuje jedzenie. Niektóre psy, mając złe doświadczenia, mogą w ten sposób kumulować kilka wzorców zachowania. Z jednej strony magazynują żywność na gorsze czasy, z drugiej – chronią je przed innymi członkami stada. Czasem dochodzi do tego również obrona zasobów.
Co zrobić w takim przypadku? Konieczna jest praca z czworonogiem, najlepiej pod okiem behawiorysty. Często zdarza się to w momencie, kiedy w miocie było dużo szczeniąt – młode od pierwszych chwil muszą walczyć o pokarm, co zostaje im wdrukowane na kolejne lata.
Pies zakopuje nosem jedzenie – co robić?
Wiesz już, dlaczego psy zakopują jedzenie. Pora sprawdzić, jak poradzić sobie z tym problematycznym zachowaniem. Często wystarczą drobiazgi, aby wyeliminować kłopoty.
Regularne pory żywienia
Higiena żywienia psa obejmuje podawanie mu posiłków w regularnych odstępach czasu. To wpływa również na jego poczucie bezpieczeństwa, bo pies wie, czego spodziewać się o określonych porach. Jest to także dobre rozwiązanie z uwagi na regulację pracy układu trawienia oraz normowanie pobudzenia psa i jego odpoczynku. Twój pupil dzięki temu będzie załatwiał się o określonych porach, co będzie wygodne i zdrowe zarówno dla niego, jak i dla Ciebie – w kontekście spacerów i nauki wypróżniania się poza domem.
Jak często karmić psa? Poleca się żywienie przynajmniej raz o stałej porze, aczkolwiek dla czworonoga często zdrowsze jest podawanie dwóch lub nawet trzech posiłków. Zwłaszcza gdy mowa o pupilach ras dużych i olbrzymich, narażonych na skrę żołądka i temu podobne problemy.
Rozbicie dawki żywieniowej jest niezbędne również w przypadku szczeniąt i psów rosnących, a także zwierząt po zabiegach i z problemami gastrycznymi. Młodsze psy karmimy i do pięciu razy w ciągu dnia. Niezjedzoną porcję zawsze należy zabrać, aby pies nie miał stałego dostępu do pożywienia. To pozwoli mu faktycznie zgłodnieć i stosować się do pór karmienia.
Przeczytaj również: Jak często powinno się karmić psa?
Aktywne spędzanie czasu
Gdy Twój pies jest znudzony, to prawdopodobnie będzie traktował jedzenie, zwłaszcza przysmaki, jako formę rozrywki. Często stanowi to zachowanie pozwalające na redukcję stresu, dlatego nie należy go całkowicie eliminować. Zamiast tego warto podać psu, na przykład na czas Twojej nieobecności, zabawkę wypełnioną jedzeniem. Nie będzie musiał nic zakopywać, a dostanie coś smacznego i na pewno świeżego. Miękka przekąska dla wszystkich psów Carnilove Sardines Enriched with Wild Garlic Soft Snack będzie doskonałym uzupełnieniem do suchej bądź mokrej karmy.
Problem zakopywania jedzenia pojawia się zwłaszcza u psów mieszkających w domach z ogrodem. W świadomości psa podwórko jest jedynie przedłużeniem domu. Nie zastępuje psu spacerów, a już na pewno nie zaspokaja potrzeby eksploracji terenu, ruchu i węszenia. W związku z tym pamiętaj, żeby zapewniać psu aktywne, długie spacery, zróżnicowane pod kątem zajęć. Może to być trochę treningu, węszenia, załatwiania potrzeb, a także pracy węchowej czy zabawy z innym, zrównoważonym psem. Pokarm Belcando Adult Grain Free Ocean zapewni wartościowe substancje odżywcze, oferując aktywnym psom najlepszą z możliwych diet.
Środki odstraszające
Wiele osób zastanawia się, dlaczego pies zakopuje jedzenie z prostego powodu – ich ogród jest podziurawiony w wielu miejscach i wygląda tragicznie. Jeśli pies nie kopie w celu znalezienia małych zwierząt pod ziemią, jak robią to na przykład niektóre norowce, a po prostu chce zakopać jedzenie – pojawia się problem nie tylko estetyczny. W takim przypadku, prócz oferowania psu działań zastępczych, warto zadbać o to, aby odstraszać go od miejsc, w których kopie szczególnie chętnie. Najczęściej są to na przykład grządki i rabaty.
Do Twojej dyspozycji są zupełnie bezpieczne dla Ciebie, psa i środowiska środki odstraszające. Większość z nich bazuje przede wszystkim na substancjach zapachowych, które zniechęcają psa do kopania w danej okolicy. Dostępne są w formie sprayów, a także płynów czy granulek. Alternatywę stanowią urządzenia dźwiękowe, jednak pamiętaj, że po pierwsze – nie działają one tylko na psa, a po drugie, nigdy nie wiesz, jak pies zgeneralizuje taki bodziec. Jeśli jesteś w stanie wydzielić część ogrodu, możesz także postawić ogrodzenie.
Zróżnicowane, zdrowe jedzenie
Jeśli Twój pies zakopuje nosem jedzenie, to znak, że może go ono nudzić. Zadbaj o to, aby pies otrzymywał urozmaiconą dietę. Może to być sucha lub mokra karma – warto po prostu zmieniać smaki i dbać o to, aby pokarm był wysokiej jakości. Stosuj zróżnicowane przysmaki, decydując się na kilka takich, które szczególnie pasują psu. Niektóre czworonogi potrzebują zmiany karmy częściej, a inne – rzadziej.
Praca nad poczuciem bezpieczeństwa
Bardzo często pies zabiera jedzenie i chowa je dlatego, że nie czuje się w pełni bezpiecznie. Z tego powodu zadbaj o to, aby w jego życie wprowadzona była rutyna. Pies, który nawet wcześniej głodował, ale teraz nauczy się, że zawsze dostaje jedzenie, będzie spokojniejszy i przestanie go bronić. Równie ważne jest to, aby zachęcać psa do aktywności umysłowych, pracy węchowej. W ten sposób budujesz jego poczucie pewności, co przekłada się na lepszą współpracę z człowiekiem.
Pomoc behawiorysty
Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, czemu pies zakopuje jedzenie, albo wyraża przy tym również agresję, to skontaktuj się ze specjalistą. Niektórych problemów nie da się zwalczyć od ręki, potrzebna jest wielotygodniowa, a nieraz i wielomiesięczna praca. Z tego powodu istotne jest, aby znaleźć behawiorystę, który pomoże Ci dogadać się z psem.
Wiesz już, z czego wynika zachowanie Twojego psa oraz jak je zwalczyć. Gdy zrozumiałeś już, dlaczego pies zakopuje jedzenie, możesz zapobiegać takiemu postępowaniu albo skorygować je w sposób odpowiedni i zdrowy dla pupila. Preparaty odstraszające albo odpowiednie pożywienie dla swojego psa możesz wybrać w sklepie Apetete.pl. W ten sposób łatwiej dobierzesz odpowiednie produkty do potrzeb Twoich i Twojego pupila.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu