KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Mowa ciała psa, czyli jak zrozumieć czworonoga

Pies nie powie Ci, co go boli, czego nie lubi, a czego potrzebuje. Może jednak pokazać to przy pomocy pewnych gestów. Mowa ciała psa jest bogata i warto ją znać, żeby wsłuchać się w potrzeby zwierzęcia, zrozumieć jego zachowanie i móc spełnić jego potrzeby.

Ludzie posiadają zdolność komunikacji między sobą za pomocą mowy. Niestety żadne inne stworzenia na planecie nie wykształciły takiej umiejętności. Człowiek nie może zatem żadnego zwierzęcia nauczyć mówić. Aby zrozumieć, co chce ono wyrazić, niezbędna jest znajomość jego zwyczajów i tak zwanej mowy ciała, czyli odczytywania informacji z ruchów i zachowania się zwierzęcia. Właściciele czworonogów na całym świecie uczą się każdego dnia, czym jest mowa ciała psa. Prawidłowe odczytywanie nastroju pupila jest bardzo ważne – wpływa na budowanie relacji między Tobą a nim. Dowiedz się więcej o psim języku gestów.

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Mowa ciała psa – dlaczego warto ją poznać?

Pies za pomocą ruchów ciała może wyrazić bardzo wiele emocji. Jeśli się ich nauczysz, szybko zorientujesz się, w jakim stanie się pies znajduje, zarówno gdy go dobrze znasz, jak i w przypadkowych sytuacjach, gdy masz do czynienia z obcym czworonogiem. Wszystko zależy od dobrego opanowania psich zwyczajów, sposobów zachowywania się, gestów.

Psia mowa ciała to szereg ruchów ciałem, jakie może wykonać zwierzak, ale także jego reakcji, ustawiania ciała względem człowieka i innych zwierząt oraz wydawanie dźwięków. Jak wiadomo, psy szczekają, ale mogą także warczeć, skowytać. Zwierzę wykorzystuje więc zarówno sygnały werbalne, jak i niewerbalne.

Język ciała psa jest bogaty. Zwierzę używa w komunikacji właściwie wszystkich części ciała, a przede wszystkim głowy, uszu i pyska. Zwróć też uwagę na sygnały takie jak oblizywanie się czy szybkie oddychanie. Nie są tak oczywiste, więc łatwo je przeoczyć.

Mowa psa to sposób komunikacji pomiędzy nim a innymi psami, zwierzętami i ludźmi. Aby zatem rozpoznać, co w danej chwili pupil chce przekazać, trzeba go wnikliwie obserwować. Z czasem każdy opiekun poznaje swojego psa i jego zachowanie na tyle dobrze, że już na pierwszy rzut oka zazwyczaj wie, o co chodzi jego pupilowi. Dlaczego w ogóle warto nauczyć się rozpoznawania mowy ciała zwierzęcia?

Przede wszystkim pozwoli Ci to zrozumieć potrzeby własnego psa. Zauważysz, czy coś go stresuje, a może wręcz przeciwnie – ekscytuje. Będziesz wiedzieć, za czym przepada, a czego nie lubi. Dostrzeżesz na spacerze z nim, czy kontakt z jakimś psem sprawia mu przyjemność, czy też zwierzę obawia się innego czworonoga.

Poznanie psiego języka ciała przyda Ci się również w momentach, gdy poznajesz obcego zwierzaka. Może się to zdarzyć, gdy jesteś u znajomych osób pierwszy raz. Pies na Twój widok może zareagować różnie – zarówno ze strachem, jak i radością oraz zainteresowaniem. Warto odczytać te sygnały, żeby nie przestraszyć zwierzęcia i w dobry sposób rozpocząć z nim relację.

Odczytywanie mowy ciała zwierzaka jest ważne również na spacerach, gdy spotykasz zupełnie obce zwierzęta. Zauważenie, że konkretny pies może nie lubić kontaktu, a nawet wykazywać agresję pozwoli Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Warto znać tak zwane sygnały uspokajające, które zwierzę wysyła w różnych sytuacjach. Używa ich, kiedy chce przekazać, że nie jest nastawiony bojowo, gdy próbuje uspokoić sam siebie lub innego osobnika, lub chce zredukować agresję u innego zwierzęcia. Sygnały te są więc po to, by unikać konfliktów i zmniejszyć stres.

Jakie są sygnały uspokajające?

  • Ziewanie – psy ziewają nie tylko, kiedy czują zmęczenie, lecz także gdy chcą się uspokoić. Często robią to na wizytach u weterynarza,
  • Szybkie oblizywanie nosa,
  • Chodzenie po łuku,
  • Odwracanie głowy – jeśli pies wysyła ten sygnał to znaczy, że nie ma ochoty na kontakt i należy ustąpić,
  • Całkowite odwrócenie – mocniejszy sygnał, bardzo wyraźnie świadczący o tym, że pies nie chce kłótni czy kontaktu,
  • Leżenie – kiedy pies się kładzie, to znak, że ma pokojowe nastawienie,
  • Wąchanie podłoża – zwierzę próbuje w ten sposób zignorować swój lęk.

Istnieją również sygnały agresywne, które mają za zadanie odstraszać. Taka psia mowa ciała pozwala zwierzęciu przekazać innym, że zostały przekroczone granice. Pies może je stosować w różnych sytuacjach – gdy czuje się zagrożony, nie ma ochoty na kontakt lub coś go boli. Jakie są sygnały agresywne? Może to być: warczenie, najeżenie sierści, napięte mięśnie, patrzenie prosto w oczy, pokazywanie uzębienia.

Przeczytaj także: Dlaczego pies gryzie ogon? Odpowiadamy!

Psia mowa ciała

Mowa ciała psa – przykłady

Wiesz już, dlaczego mowa ciałem psa powinna być Ci znana. Czas poznać przykłady zachowań, które warto nauczyć się rozczytywać, żeby mieć ze zwierzęciem dobre relacje.

Jak zachowuje się pies, gdy o coś prosi?

Na początek zachowanie, które część psów wypracowała specjalnie do komunikacji z ludźmi. Rozbrajające spojrzenie, wzrok skierowany w stronę człowieka, pies patrzy prosto w oczy – z pewnością znasz te sytuacje. Jeśli nie dostaje tego, o co prosi, czasem cichutko szczeknie. Zdarza się, że jest zniecierpliwiony i wierci się nieznacznie.

Gdy ulegniesz takiemu zachowaniu, trudno będzie później odmówić czegoś psu, gdy poprosi drugi raz. O co zwierzak może prosić? Najczęściej o karmę, przysmak, czy kawałek czegoś z Twojego talerza. Może się też zdarzyć, że prosi o wyjście na spacer. Tę prośbę warto uszanować i jak najszybciej wyjść. Może psa, na przykład rozbolał brzuch.

Jak rozpoznać, że pies prosi o wyjście na dwór? Może to różnie komunikować, zależnie od charakteru i przyzwyczajeń. Najsprytniejsze psy przynoszą w zębach smycz. Mogą też siedzieć lub kręcić się pod drzwiami wyjściowymi czy prowadzić Cię za rękaw do wyjścia.

Jak zachowuje się pies, gdy się niepokoi i jest podejrzliwy?

Niepokój i podejrzliwość czworonoga można zauważyć w całej jego postawie. Pies usztywnia swoje ciało, głowę trzyma wysoko i prosto. Uszy ma spłaszczone blisko głowy. Jego spojrzenie jest podejrzliwe i pełne niepokoju. Taka mowa ciałem psa powinna od razu pokazać Ci, że sytuacja nie jest dla zwierzęcia komfortowa.

Mowa ciała psa

Zachowanie psa podczas stresu – czy pies umie przepraszać?

Często, gdy pies zrobi coś, czego jego opiekun nie toleruje, przyjmuje postawę uważaną za większość opiekunów za „przepraszającą”. Czy naprawdę mowa ciała psa mówi nam o tym, że pies przeprasza, czy jednak powinniśmy się dopatrywać innych przyczyn takiego zachowania? Najpierw wyjaśnijmy, jak wygląda postawa, uznawana czasem za przepraszającą.

Podczas okazywania swoich emocji pies kuli się i chowa ogon pod siebie, ma ugięte łapy, jest cały napięty. Jego oczy są przymrużone, a uszy – położone. Czasem oblizuje też pysk, unosi w górę przednią łapę.

Wszystkie te symptomy „przeprosin” to przejaw strachu. Pies boi się reakcji opiekuna. Przez ten strach jest w ogromnym stresie. Stres mogą powodować także inne sytuacje. Wtedy pies potrzebuje od opiekuna uspokojenia, jeśli to możliwe.

Jeśli pies Cię unika lub wykazuje nadmierną czujność, nie zmuszaj go do obrony

Pies może wykazywać się niekiedy nadmierną czujnością. Musi się skupić, chce przeanalizować bieżącą sytuację. Wyraźnie jest niespokojny. Unika człowieka. Odwraca się od niego i spogląda strachliwie do tyłu. Podkulony ogon psa znajduje się pomiędzy tylnymi łapami, a jedną z przednich łap unosi on, zamierzając odejść.

Nie przeszkadzaj w takiej sytuacji psu. Pozwól mu odejść. Nie łap go, nie dotykaj i nie głaszcz. Nie rób gwałtownych ruchów. Możesz w ten sposób wystraszyć psa i zmusić go, by zaczął się bronić.

Węszenie jako próba radzenia sobie ze stresem

Węszenie jest naturalnym zachowaniem psa, dlatego na pierwszy rzut oka możesz nie zauważyć, że tym razem zwierzak zachowuje się inaczej. Najczęściej w takiej sytuacji występuje u czworonoga jakiś problem z danym zwierzęciem lub innym niż Ty człowiekiem. Pies nie chce kontaktów z tymi istotami. Swoją niepewność i lęk próbuje zignorować, dlatego zajmuje się węszeniem, żeby nie zaprzątały go niepokojące bodźce.

Jak pies zachowuje się podczas tego typu węszenia? Węszy bardzo nerwowo i intensywnie. Jest niezwykle czujny, a jego ciało jest napięte.

Język ciała psa

Radość i zadowolenie, chęć do zabawy

Radość psa to przede wszystkim intensywne i swobodne merdanie ogonem. Jeśli jest niespieszne, oznacza zadowolenie. Jeśli bardzo energiczne, to sygnał, że zwierzę odczuwa ekscytację. Ogon znajduje się w naturalnej dla danego zwierzęcia pozycji. Ciało psa okazującego zadowolenie jest zrelaksowane, nie jest skłonne do przejawiania spowolnionych ruchów, nie wykazuje oznak napięcia. Wyraźnie widać, że pies jest szczęśliwy. Niektóre zwierzaki wyglądają, jakby się uśmiechały. Taki efekt tworzą rozluźnione mięśnie i lekko otwarty pysk.

Kiedy zwierzę chce zaprosić Cię do zabawy, może mieć wręcz przerysowane zachowania. Będzie wyginać się w łuk, mając przednie łapy na ziemi. Zacznie podskakiwać na tylnych łapach, mając przy tym podniesiony ogon. Zapraszanie drugiego psa do zabawy polega często na obejmowaniu go łapami wokół szyi.

Psi ukłon – radość czy przygotowanie do ataku?

Kiedy postawa psa przypomina ukłon, czyli głowa psa jest wyraźnie niżej od tyłu ciała, przednie łapy są wyciągnięte do przodu, a pies merda ogonem, zazwyczaj oznacza to zaproszenie do zabawy.

Jeśli natomiast łapy psa są szeroko rozstawione, ciało spięte, a pies niejako rzuca się na ziemię do ukłonu, może to oznaczać chęć odstraszenia przeciwnika. Skąd taka postawa? Pies ma ochotę przesunąć przeszkodę, czyli inne zwierzę lub człowieka.

Przyciąganie Twojej uwagi

Zwierzę zachowuje się w określony sposób, kiedy chce być zauważone. Może Cię podgryzać, ale wyłącznie w niebolesny sposób. Może również używać psiego języka, żeby zapraszać do zabawy drugiego zwierzaka. W jaki sposób? Będzie go zaczepiać łapą.

Gotowość do ataku oraz zachowanie agresywne

Gdy pies czuje się zagrożony, może przyjmować różną postawę. Ma ona oznajmiać albo strach i gotowość do obrony w razie potrzeby, albo chęć ataku.

Strach i gotowość do obrony mówi innemu zwierzęciu lub człowiekowi, że pies boi się drugiej strony i jeśli ktoś lub coś zbliży się do niego, jest gotów bronić się i atakować. Ogon psa jest w tej sytuacji podkulony, zwisa między tylnymi łapami, sierść jest zjeżona od głowy do ogona, ciało napięte, może być słychać warczenie. W żadnym wypadku nie należy się wtedy zbliżać do psa, nawet jeśli chce się go tylko pogłaskać. Pies nie wie wtedy, co się dzieje i może sądzić, że chce mu się wyrządzić krzywdę.

Jeśli pies jest gotowy do ataku, jego ogon uniesiony jest wysoko i prosto do góry. Sierść jest najeżona. Ciało jest spięte, oczy – przymknięte, a pysk może być otwarty i pies może pokazywać zęby. Łapy są szeroko otwarte i napięte. W takiej sytuacji nigdy nie wolno patrzeć psu w oczy, ponieważ odbierze on to jako wyzwanie i chęć do walki. Nie wolno też iść w kierunku zwierzęcia lub wykonywać gwałtownych ruchów.

Przeczytaj także: Szczekanie psa – dlaczego pies szczeka?

Psi język gestów

Psi język gestów – o czym powinieneś pamiętać?

Język ciała psa jest bogaty i warto umieć go odczytywać. Przyda Ci się to w kontaktach z własnym zwierzęciem oraz z obcymi. Zauważysz, kiedy Twój zwierzak jest niespokojny i być może jakieś jego potrzeby nie zostały zaspokojone. Jeśli zwierzę jest rozluźnione, spokojnie leży na posłaniu, pyszczek jest zamknięty lub tylko częściowo otwarty, to znak, że pupil czuje się odprężony. Jeśli natomiast zauważasz napięcie na jego grzbiecie czy twarzy, być może czas na spacer, karmienie czy zabawę?

Najczęściej rozluźnione i szczęśliwe jest to zwierzę, które jest zdrowe, a jego potrzeby zostały zaspokojone. Jeśli zauważasz, że pies potrzebuje zabawy, a nie masz w tym momencie na nią czasu, wykorzystaj gryzak. Twój czworonożny przyjaciel zajmie się nim samodzielnie i da mu to mnóstwo radości. Gryzaki są bardzo różnorodne. Mogą mieć miętowy zapach, który odświeża oddech, a także wypustki działające niczym szczoteczka i masujące dziąsła. Gryzaki mogą też mieć miejsce na smakołyki. Dają wtedy jeszcze więcej zabawy!

Polecamy gryzak w formie ringu gumowego z miętą Trixie. Produkt ma wypustki, które pozwalają zadbać o higienę jamy ustnej. Akcesorium wyróżnia się miętowym smakiem, dlatego odświeży oddech Twojego pupila. Możesz przepleść przez zabawkę sznurek i stworzyć w ten sposób szarpak.

Język ciała psa zabawka

Dobrym wyborem jest też Kong Extreme Goodie Bone. To zabawka, która zaspokaja potrzebę żucia i gryzienia. Akcesorium jest w środku puste, dlatego możesz wypełnić je pasztetem. Dzięki temu zabawa zajmie jeszcze więcej czasu, a poza tym będzie przyjemniejsza.

Psia mowa ciała zabawki

Doskonałym rozwiązaniem, żeby zająć czas zwierzakowi, gdy Ty nie możesz mu poświęcić chwili, jest mata do lizania. To produkt, na który nakłada się mokrą karmę. Akcesorium ma właściwości relaksujące. Uspokaja zwierzę, które ma za zadanie wylizać karmę z nierównomiernej powierzchni maty. Produkt jest przydatny, gdy chcesz uspokoić zwierzę w stresującej sytuacji, na przykład gdy nie lubi czesania. Polecamy matę do lizania Let’s Lick Paw. Produkt jest wyposażony w mocne przyssawki, dlatego możesz zastosować go na podłodze bez obaw o dyskomfort zwierzaka. Mata została wykonana z silikonu, który jest bezpieczny dla psa. Możesz czyścić produkt w zmywarce.

Mowa ciała psa cytat opiekuna

Psi język gestów jest niezwykle różnorodny. Pozwala zwierzęciu na wysyłanie rozmaitych sygnałów – zarówno do ludzi, jak i innych czworonogów. Niektóre z nich są na tyle subtelne, że może być Ci łatwo je przeoczyć. Trudno przecież domyślić się, że ziewanie może oznaczać coś więcej niż zmęczenie. Przy pomocy ułożenia ciała czy wydawania dźwięków pies pokazuje, że nie chce, żeby ktoś się do niego zbliżał, że odczuwa strach lub jest zestresowany. Twój czworonożny przyjaciel może również przy pomocy odpowiednich gestów prosić Cię o coś, na przykład spacer. Mowa ciała psa pozwala odczytywać nie tylko negatywne, lecz także pozytywne sygnały. Jeśli nauczysz się jej, szybko zauważysz, czy zwierzę jest rozluźnione, czy dobrze czuje się w kontakcie z konkretnym kotem, psem czy człowiekiem. Dostrzeżesz też, kiedy czas na próbę uspokojenia zwierzaka, na przykład przy pomocy zabawki. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wymienione w artykule produkty idealne do tego, żeby pomóc psu się zrelaksować.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Mowa ciała psa, czyli jak zrozumieć czworonoga”

  1. Aneta Jaszkowska pisze:

    Świetny post, bardzo wartościowy dla każdego właściciela czworonoga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły