KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego psy boją się burzy?

Temat jak najbardziej aktualny, w końcu mamy lato i mieszkamy w takiej strefie klimatycznej w której burze w lecie zdarzają się dość często. Zastanawialiście się dlaczego niektóre psy boją się burzy, a inne zachowują się jakby nic się nie wydarzyło. Czy za strach przed burzą odpowiedzialne są geny, a może wychowanie? W artykule dowiesz się, co jest najczęstszą przyczyną lęku przed burzą oraz jak pomóc psu ją przetrwać.

Dlaczego psy boją się burzy?

Zdziwicie się kiedy powiem, że tym co wywołuje strach w psach przed burzą, nie jest hałas, a wyładowania elektryczne. Psy na sierści odczuwają te przechodzące nieprzyjemne prądy. Mają podobne uczucie do nas kiedy ktoś naelektryzuje nam sweter, czy włosy. Zauważono, że przede wszystkim duże psy oraz osobniki z długim włosem, czy podwójnym podszerstkiem z łatwością gromadzą jony na sierści.

Pies nad basenem szuka uziemienia

Najlepszą kryjówką dla psa na czas burzy jest łazienka

Jeśli przyczyną strachu psa są wyładowania – to w dniu kiedy zapowiadają burzę, wyczesz psa szczotką plastikową, albo z włosia, która zbierze te ładunki elektryczne z jego futra. Dodatkowo możesz zmoczyć sierść psa. Zostaw również otwarte drzwi do łazienki. Większość psów w czasie burzy chowa się pod wannę. Mój pies ucieka do wanny i tam przeczekuje grzmoty. Według behawiorysty Dodman’a pies instynktownie szuka uziemienia, by chronić się przed wyładowaniami. Jednak trudno stwierdzić,  czy  te wyładowania są przyczyną strachu u psów. Również starch może wywołać samo zjawisko burzy, jako coś nieznanego psom. Boją się bo nie potrafią zlokalizować źródła dżwięku, nie rozumieją zmiany w zapachu i gęstości powietrza. Zaważmy w końcu, że psy mają dużo wrażliwsze zmysły od nas.

 

Świetny węch i słuch

Psy mają bardzo dobry węch i dużo wcześniej od nas potrafią wyczuć zmiany zachodzące w  powietrzu, przed burzą. Jednym słowem, szybciej od nas wyczuwają też nadejście złej pogody. Jeśli dobrze znasz swojego psa, z łatwością zaobserwujesz jego rosnący niepokój, który zapowiada sztormową pogodę.

Poniżej wymieniam charakterystyczne objawy świadczące o strachu u psa:

  • sapanie
  • ziewanie nerwowe
  • drżenie
  • skomlenie
  • skulone uszy
  • przestraszony wzrok
  • stulony ogon
  • próba ucieczki/ schowania się
  • ślinienie
Przestraszony mops

Psy boją się burzy bo nie rozumieją co się dzieje

Nikt nie jest pewien, co dokładnie wywołuje w psach panikę przed burzą. W niektórych przypadkach może to mieć związek z traumą ze szczenięctwa. Naukowcy twierdzą, że niektóre rasy psów jak owczarek australijski i border collie są dużo bardziej wrażliwe na hałasy. Czasem strach przed burzą jest wynikiem jakiś wydarzeń z przeszłości, innym razem lękiem przed samym hałasem. Nie ma tu żadnej zgodności wśród naukowców. Natomiast pewne jest to, że nagły lęk przed burzą może przerodzić się w poważną fobię. Możesz psu pomóc przetrwać burzowe dni, poniżej kilka rad jak pomóc psu przetrwać w czasie gdy za oknem strzelają piorunami.

Jak pomóc psu przetrwać burzę – Nie pocieszaj

Wszyscy psi behawioryści wkoło i zawsze powtarzają, aby nie pocieszać psa, który się czegoś przestraszył. Jest to bardzo trudne dla kochającego opiekuna. Niby jak ma on nie reagować na cierpienie pupila? Instynktownie chcemy pocieszać, to wpisane jest w naszą naturę. Zamiast pocieszania zaproponujmy psu jakąś zabawę, smakołyk nim rozpocznie się burza.

Strach przed burzą

Choć to Trudne – Nie pocieszaj psa na siłę, takie działanie potęguje jego strach. Utwierdzając go w przekonaniu, że jest się czego bać!

Jeśli pies jest bardzo przerażony – pozwólmy mu schować się do łazienki. Tam możesz włączyć mu radio z muzyką, która nieco zagłuszy hałas. Można również wyszukać na Youtube muzykę relaksującą, przeznaczoną specjalnie dla psów. Tylko proszę nie głaszcz i nie pocieszaj psa, bo utwierdzisz go w przekonaniu, że jego strach jest uzasadniony! Takim zachowaniem tylko wzmocnisz jego lęk.

Zapewnij długi spacer przed burzą

Jeśli oglądałeś prognozę pogody i wiesz już, że będzie dziś burza to zmęcz psa przed wyjściem. Sport i wysiłek fizyczny nie jako pomaga zmniejszyć skutki stresu. Odpowiedzialna jest za to prosta fizjologia, a dokładnie chemia mózgu. Wysiłek fizyczny zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu walki i ucieczki. Podczas treningu – aktywnego spaceru, biegu, roweru z psem uwalniana jest serotonina – składniki niektórych leków antydepresyjnych. POnadto produkowany jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA),jego obecność zmniejsza pobudliwość neuronów, co zmniejsza niepokój i poprawia nastrój Twojego psa! Tak więc jeśli Twój pies jest zestresowany zapewnij mu rozrywkę.

Przyda Ci się ten pas do biegania z psem

 Możesz skorzystać z pomocy Feromonoterapii

Udowodniono, że Feromonoterapia jest bezpiecznym sposobem na stres u wszystkich psów, niezależnie od wieku. Wykorzystane zostały w niej DAP feromony, czyli te które produkuje matka szczeniąt zaraz po urodzeniu, by uspokoić młode.

Więcej o metodach na uspokojenie psa pisałam TUTAJ

Obroża wyciszająca

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od przyczyny strachu przed burzą, zadaniem właściciela jest pomóc zwierzakowi oswoić się z lękiem. Najlepiej działać prewencyjnie, czyli przed tym nim aura da o sobie znać. Kiedy już pies zaczyna się ślinić i dyszeć oraz uciekać na nic nasze próby uspokojenia go. Jedyne co możemy wówczas poradzić to obserwować psa i dać mu możliwość schowania się. Nie panikujmy, nie pocieszajmy. Takie działanie ma odwrotny skutek, w zamian możemy psu położyć kawałek pysznego mięska, czy ciasteczka, które zje kiedy poczuje się bezpieczniej. To taka nagroda pocieszania może pomóc zniwelować ten niepokój w przyszłości.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły