KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Dlaczego psy gonią rowerzystów

Jeśli masz psa, który szczeka, bądź biega za rowerami, rolkarzami, biegaczami i innymi obiektami to zapewne nie raz szukałeś odpowiedzi na pytanie: dlaczego psy gonią rowerzystów?  Poza tym wierzę, że próbowałeś różnych metod. Jednak przyznasz mi rację, że trzymanie psa na smyczy do końca życia, nie wydaje się rozwiązaniem idealnym. Jak również unikanie miejsc z rowerami i biegaczami. Wobec tego, co można zrobić, by móc spacerować z psem na luźnej smyczy nawet przy ścieżce rowerowej? Poniżej znajdziesz kilka rad i sposobów.

Dlaczego pies goni rowerzystów

Pies odczuwa ulgę, kiedy oddala się niebezpieczeństwo.  Wobec tego będzie powtarzać swoje zachowanie, jakim jest szczekanie i warczenie na rowerzystów.

Dlaczego psy gonią rowerzystów?

Jest kilka powodów, dla których Twój pies ściga rowerzystów. Pierwszym z nich jest silny instynkt myśliwski, który nakazuje gonić wszystko, co się porusza. Dla niektórych psów pogoń jest  świetną i czasem jedyną rozrywką. Drugą przyczyną tego zachowania, może być strach przed nieznanym. Twój pies mógł nie mieć okazji poznania rowerów. Nie był z nimi socjalizowany/ zaznajamiany. Wobec tego,  nie wie czym jest rower? Instynkt samozachowawczy każe psom przegonić precz to dziwne stworzenie/ Zazwyczaj rowerzyści szybko uciekają na widok psa, co wzmacnia złe zachowanie psa. Kiedy obiekt ucieka ( jasna sprawa) od szczekającego/ goniącego psa – pies zostaje nieumyślnie nagrodzony.  Ten mechanizm w szkoleniu psów nazywa się „samo nagradzaniem” . Oznacza to, że chętniej będzie powtarzał to zachowanie w przyszłości. Jego nagrodą było odczucie ulgi. To bardzo mocne wzmocnienie, dlatego na początku szkolenia staraj się unikać miejsc, które wzmocnią złe zachowania pupilka.

Co można zrobić, aby pies nie gonił rowerów, jeśli przyczyną jest strach?

Oduczenie psa złego zachowania, którego podłożem jest strach jest wieloetapowe.  Nie licz na to, że podczas 1 sesji czy wizyty ze specjalistą nauczysz psa odpowiedniej reakcji. Takie sytuacje pojawiają się tylko na dobrze zmontowanych filmach. Mimo wszystko, nie można się poddawać i należy psu pomóc przezwyciężyć ten strach. Na początku szkolenia starajmy się unikać ścieżek rowerowych. by nie wzmacniać lęku psa. Kiedy zauważymy rowerzystę –  odejdźmy na bok, by nie zmuszać psa do trudnej konfrontacji. Niech pies poczuje nasze wsparcie, można go wówczas pogłaskać, albo podać przysmak.

Uwaga:  Jeśli Twój pies nie reaguje na jedzenie podawane na dworze, to będziesz musiał zwiększyć jego motywację na smakołyki. Po pierwsze zmniejsz porcje jedzenia podanego w misce na rzecz nagród wydawanych podczas spaceru. Na początku proponuję w ogóle wyrzucić miskę, a mokre jedzenie podawać tylko w zabawkach na przysmaki.  Po „spaleniu miski” zacznij pracować z psem nad zachowaniem zastępczym, poniżej przedstawiam propozycje.

pies z rowerem Dlaczego psy gonią rowerzystów

Na początku można sprawdzić reakcję psa na swój rower – w domu, albo na ogródku, przejedźmy kawałek rowerem, nawet prowadząc go jeśli pies nie zareaguje nagrodźcie go przysmakiem. Następnym kroku,  weźcie rower na spacer z psem, ale z dala od ludzi!

Dlaczego psy gonią rowerzystów: przykładowe ćwiczenia

  • Łapanie przysmaków na komendę łap – podrzucamy przysmak na początku dosłownie z nad nosa psa tak by wpadł bezpośrednio do jego pyszczka.
Szkolenie psa Dlaczego psy gonią rowerzystów

Uczymy go zachowania, które zastąpi szczekanie na rowerzystów: np. komendy patrz

  • Bawienie się zabawką – wypracowanie zabawki, czyli
  • Siad w rozproszeniu, czyli uczymy psa siedzieć w miejscu mimo naszych dziwnych zachowań, czy pojawiających się rozproszeń: piłka turlająca, zabawka w tle…Tylko uwaga: rozproszenia dodajemy stopniowo, po tym, jak pies oponował do perfekcji komendę siad w domowym zaciszu!
  • Patrz na mnie – wyłapywanie spojrzeń za pomocą klikera, za każdym razem gdy pies spojrzy w naszą stronę klik  i dajemy nagrodę. Nagroda musi być naprawdę kuszącą jak np. Yumezz, czy Woof , bo inaczej pies nie będzie chciał z nami pracować.

Co można robić, kiedy pies goni rowery?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenia psa przed pogonią jest trzymanie psa na smyczy i unikanie ścieżek rowerowych. Dopiero kiedy wdrążymy program naprawczy stopniowo, możemy podchodzić w stronę ścieżek rowerowych i tam ćwiczyć z psem. Bardzo istotne jest, aby przyzwyczajać psa do rowerów bardzo małymi kroczkami. Zaczynamy od treningu w domu, potem ćwiczymy w dużej odległości od ścieżek rowerowych, potem coraz bliżej, bliżej, aż w końcu prosimy rowerzystę, albo spacerowicza – biegacza, aby rzucał przysmaki naszemu psu.

Ważne: Dobierajmy dystans do możliwości psa. W praktyce oznacza to, że jeśli pies w pewnej odległości nadal denerwuje się i szczeka na na rowerzystów – należy zwiększyć odległość. Znajdź takie miejsce, aby pies mógł się skupić na ćwiczeniach, czy zabawie z Tobą.

Co można zrobić, aby pies nie gonił rowerów, jeśli przyczyną jest chęć pogoni?

Psy pasterskie jak:  owczarek border collie, owczarek niemiecki, corgie mają silną potrzebę zaganiania. Wobec tego, nie jest niczym dziwnym, że gonią rowerzystów, dzieci, biegaczy. Co można zrobić, aby zmniejszyć takie zapędy?

Kong Wobbler, bańka wstańka

Psy te ze względu na dużą inteligencję muszą regularnie otrzymywać zadania, w których stawiane są przed problemem do rozwiązania, dla nich stworzone są te wszystkie gry edukacyjne. np: Kong Wobbler wańka stańka M/L to wspaniała interaktywna zabawka zajmująca psa, produkt dla psów powyżej 12kg

Po pierwsze spróbować przekierować chęć pogoni na zabawki – najlepsze zabawki dla psów to takie, które zachęcają do pogoni. Dobrym wyborem jest używanie szarpaka na lince i uciekanie z nim.

Zabawa jest bardzo ważnym elementem życia każdego psa, ale nie na niej kończą się potrzeby psów. Zwłaszcza dotyczy to psów pracujących.  Psy pasterskie znane są z dużej chęci aktywności, nie lubią się nudzić. Dlatego z korzyścią dla opiekuna i psa będzie próba pasienia.  W tym celu można zapisać psa na pasienie użytkowe. Okazuje się, że sport przyjął się z dużym zainteresowanie, dlatego coraz więcej owczarzy specjalizuje się w szkoleniu psów pasterskich i ich właścicieli w zaganianiu owiec.  Dzięki takiej pracy w zaganianie Twój pies czuje się naprawdę szczęśliwy i spełniony. W owczarni warto zapytać pasterza jak często należy przychodzić na naukę.

wygląd corgi

Nie tylko bordery mają silną potrzebę zaganiania: Również rasy takie: owczarek australijski, owczarek belgijski, corgie, pembroke, briard, owczarek szkockie collie, sheltie,  kelpie, owczarek australijski, owczarek belgijski, owczarek niemiecki, polski owczarek nizinny, puli, pumi

Jeśli nie chcemy, albo nie mamy możliwości zapisania psa na pasienie… Można spróbować czegoś podobnego – treiball. Zabawa polega na tym,  że pies nosem zagania piłki do bramki. Bardzo dobrze zaspokaja potrzebę pogoni.

Poza zmniejszeniem motywacji psa na pogoń, warto jest wprowadzić szkolenie, które ułatwi życie z naszym psem. Ważnym elementem jest nauka przywołania. Zamiast krzyczeć: „X do mnie”, można użyć  gwizdka!

Dlaczego psy gonią rowerzystów: jak nauczyć psa reagowania na gwizdek?

Na początku gwizdek warunkujemy tak samo jak kliker – siedząc, stojąc na przeciwko psa gwiżdżemy i dajemy przysmak. Takich powtórek należy wykonać setki, aby pies dobrze zrozumiał zależność gwizdek = jedzenie/nagroda. Dopiero po wykonaniu tych ćwiczeń możemy zacząć odbiegać od psa gwiżdżąc. Jeśli dobrze wzmocniliśmy to narzędzie – pies zawsze przybędzie na dźwięk gwizdka. W końcu został nauczony, że po nim następuje nagroda!

Trixie Gwizdek dwutonowy

Trixie Gwizdek dwutonowy bardzo głośny, doskonały do nauki przywołania

O czym należy pamiętać?

Bez względu na przyczynę pogoni psa za rowerami, dziećmi, czy samochodem – nie możemy na to pozwalać. Takie zachowanie może być niebezpieczne zarówno dla dziecka, rowerzysty jak i dla psa. Pies może zostać pobity, albo poturbowany. Niekiedy psia zabawa w pogoń kończy się pogryzieniem, w końcu drapieżnik po to goni ofiarę aby ją pogryźć i zjeść. Właściciel nie może winić psa za szkody, tylko starać się im przeciwdziałać! Jeśli nie mamy wystarczającej motywacji do samodzielnych treningów, zapiszmy się do szkółki dla psów. Nauczymy psa reagowania na takie sytuacje, a wszystkim będzie żyło się lepiej. Ponadto jeśli problem jest bardziej złożony, to żadna rada zawarta w internecie nie zastąpi oceny przez doświadczonych behawiorystów.

Wypróbuj dedykowaną karmę dla Twoich pupili. Sprawdź Karmy dla Border Colliego!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

border colie

Border Collie

Border Collie to jedna z najpopularniejszych ras psów. Wygląde...