KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kleszcz u psa – czy to niebezpieczne? Jakie są objawy?

Chyba każdego opiekuna bardzo niepokoi kleszcz u psa. Może on wywołać poważną chorobę, jeśli Twój pies będzie miał pecha. Warto wiedzieć, jakie zagrożenie niesie ugryzienie kleszcza oraz jakie są objawy ukąszenia i rozwoju choroby.

Psy w większym stopniu niż ludzie narażone są na ugryzienie przez kleszcza, ponieważ pasożyty te bytują w trawie, krzakach i na liściach drobnych krzewinek, a to miejsca niezwykle atrakcyjne dla czworonogów. Nieraz po spacerze znajdujemy kleszcze wczepione w skórę niczego nie świadomego psiaka. Jednak, czy kleszcze są niebezpieczne dla psa? Czy stanowią niebezpieczeństwo głównie dla ludzi? Jak wyciągnąć kleszcza psu bez wizyty u specjalisty?

Na co narażony jest pies?

Kleszcze to cierpliwi łowcy, Potrafią długo czekać na swojego żywiciela. Najczęściej żerują w wysokich trawach i zaroślach. Jeśli nie zauważymy w porę kleszcza, wgryzie się on w skórę. Ponad 90% kleszczy jest zakażonych Babesia canis czy boreliozą. Larwy kleszczy, nimfy lub dorosłe kleszcze mogą z łatwością znaleźć się na obszarach mieszkalnych, tworząc zupełnie nową populację kleszczy. Z tego powodu warto wiedzieć, które objawy kleszcza u psa powinny Cię zaniepokoić.

Borelioza u psa

Borelioza inaczej nazywana „artropatią z Lyme” lub „chorobą Lyme” wywoływana jest krętki Borrelia burgdorferi. Co ciekawe, wielu właścicieli psów może nigdy nie dowiedzieć się, że ich zwierzak chorował na boreliozę, ponieważ aż w 95% przypadków schorzenie to przebiega bezobjawowo. Niestety, u reszty może się skończyć uszkodzeniem stawów tak silnym, że doprowadzającym do stałego okaleczenia.

Babeszjoza u psa

Babeszjoza czy też piroplazmoza to choroba wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis, przenoszone przez kleszcze (Dermacentor reticulatus oraz Ixodes ricinus). Pierwotniaki z rodzaju Babesia, dostając się do organizmu psa, mogą w nim długo bytować, nie wywołując jakichkolwiek objawów, by nawet po latach przedostać się do krwiobiegu i poczynić tam ogromne zniszczenia. Drobnoustroje żerują wyłącznie na erytrocytach (czerwone krwinki) powodując ich rozpad. W efekcie rozwoju choroby może dojść do uszkodzenia takich narządów jak wątroba, nerki czy trzustka oraz uogólnionej reakcji zapalnej czy niewydolności wielonarządowej. Chorobę można zdiagnozować przy pomocy mikroskopowego badania krwi.

Kleszcz u psa – objawy

Kilka dni, a czasem tygodni po tym, gdy pojawi się kleszcz u psa, objawy mogą zacząć być widoczne. Nie występują zawsze – czasem patogenów jest zbyt mało, aby pies zachorował. Innym razem okres żerowania jest zbyt krótki. Czasem zdarza się też, że sam kleszcz nie był nosicielem choroby. Warto wiedzieć jednak, jak może rozwijać się choroba psa od kleszcza. Szybka reakcja może uratować psu życie.

Zarówno w przebiegu boreliozy, jak i babeszjozy pojawiają się wysoka gorączka, odmowa jedzenia oraz apatia. Czasem występują również wymioty. To objawy, które stanowią pierwszy dzwonek alarmowy. Wraz z rozwojem boreliozy mogą występować obrzmienie stawów, a także powiększenie węzłów chłonnych. Czasem choroba ta wywołuje również znikającą i pojawiającą się gorączkę. Z kolei żółtaczka widoczna na błonach śluzowych i białkach oczu, a także ciemnobrązowy kolor moczu to często oznaki, że choroba psa od kleszcza to babeszjoza. Diagnozę potwierdzają ostatecznie badania.

kleszcz u psa objawy

Kleszcz u psa – przyczyny

Kleszcze nie odpoczywają ani nie hibernują. Zakopują się pod ziemią i wychodzą, jak tylko robi się cieplej. Wystarczy, że termometry pokażą 10 stopni, a one zaczynają swój żer. Im robi się cieplej – stają się bardziej aktywne i zaczynają szukać żywicieli, zarówno zwierząt, jak i ludzi. Kleszcze są zwykle aktywne od marca do listopada – głównie w lasach, łąkach, parkach i ogrodach.

Kleszcz po zaatakowaniu żywiciela szuka miejsca do wkłucia – musi być ono miękkie. Nim odnajdzie swoje idealne miejsce, wędruje kilka godzin po sierści. To jest ten czas, kiedy można go wypatrzeć i bez szkody dla psa i siebie usunąć. Kleszcze często zaczepiają się wokół linii włosów, za uszami lub w fałdach skóry. Kiedy kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce do żywienia, używa swojej jamy do przecinania skóry gospodarza, wkłada rurkę do karmienia do rany, a następnie żywi się krwią, aż się nasyci.

To, że pies ma kleszcza, jest niejako naturalne z punktu widzenia przyrody. Co można zrobić, aby temu zapobiec? Przecież nie zrezygnujesz ze spacerów z psem przez okres 6, a nawet 8 miesięcy. Wychodzenie z psem tylko koło bloku w okresie sezonu kleszczowego również nie jest rozwiązaniem – kleszcze występują nawet na trawnikach w środku blokowisk.

Kleszcze u psa – domowe sposoby leczenia

Jeśli pojawił się kleszcz u psa, objawy występują i są poważne – nie ma możliwości leczenia czworonoga w domu. Konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym, gdzie specjalista wykona odpowiednie badania i dopasuje do nich terapię. To bardzo ważne – nieleczona choroba od kleszcza u psa może spowodować nawet zgon Twojego czworonoga.

Przeczytaj także: Najczęściej występujące choroby odkleszczowe u psów – jak się przed nimi bronić?

Warto wiedzieć, że objawy kleszcza u psa w kontekście samego ugryzienia praktycznie nie istnieją. Ugryzienie jest bezbolesne, dlatego to Ty musisz wykryć pasożyta w sierści. Jeśli go zauważysz – usuń go samodzielnie, aby lekarz weterynarii mógł zająć się pilniejszymi przypadkami. Kleszcza należy usunąć. Nie wykręcaj go, nie przypalaj, nie smaruj masłem. Jak wyciągnąć kleszcza psu? Można to zrobić pęsetą, a najlepiej – kleszczołapkami albo specjalną kartą, którą możesz nosic w portfelu i mieć zawsze pod ręką.

pies ma kleszcza

Kleszcz u psa – profilaktyka

Nie chcesz, aby kleszcz u psa skończył się chorobą? Zapobiegaj inwazji tych pajęczaków dzięki naturalnym i gotowym produktom!

Ziołolecznictwo a pies

Dodawaj do diety psa specjalne zioło o nazwie czystek ma on działanie odstraszające kleszcze. Przysmaki Brit Care mają ten specyfik w sobie, ale jeśli chciałbyś dać psu odpowiednią dawkę to musisz iść do apteki, albo sklepu zielarskiego.

Kleszcze przeciwko psom

Opiekunie, czy wiesz, że obecnie masz do wyboru różne rodzaje tabletek na kleszcze? Są to m.in. Simparica -5 tyg ochrony, Nexgard 3 tyg ochrony i Braveto 3 miesiące. Tylko do zakupienia w lecznicach weterynaryjnych. Nie kupuj tabletek przez internet. Niektóre psy mimo ochrony zewnętrznej tj. obroży dostają również tabletki. Tabletki chronią przed babeszjozą, ale nie przed ugryzieniem wobec tego warto pomyśleć o działaniu odstraszającym. 

Preparaty odstraszające

Najczęściej polecanym sposobem jest stosowanie preparatów odstraszających i pasożytobójczych. Warto jednak pamiętać, że żaden z dostępnych na rynku preparatów nie chroni w 100% przed ugryzieniem przez kleszcza. Preparat zabija wszelkiego rodzaju pasożyty w tym również kleszcze w 48 godzin od ich wczepienia się w ciało psa, tym samym istotnie zmniejszając ryzyko zakażenia chorobami, które pasożyty te przenoszą. 

Do dyspozycji masz na przykład takie preparaty jak Bayer Foresto obroża insektobójcza dla psów powyżej 8kg. Będzie to produkt idealny dla średnich psów, które nie przepadają za kąpielami w stawie czy rzece podczas spaceru. Alternatywą dla małych psów są Fiprex krople na pchły i kleszcze dla psa S (do 10kg). Krople rozprowadzasz na grzbiecie psa od karku po ogon, a one wnikają w powierzchnię skóry i działają bójczo na kleszcze. Innym preparatem o podobnym działaniu są Beaphar Vermicon Line On krople na pchły i kleszcze dla psa.

Pielęgnacja po spacerze

Szczotkowanie i pielęgnacja jest jednym ze sposobów na pozbycie się kleszczy. Musisz wiedzieć, że nim kleszcz się wbije – mija kilka godzin. To wybredny pasożyt, szuka odpowiednio, miękkiego miejsca do wkłucia. Ten czas  jest szansą dla opiekuna, aby wykryć pasożyta i w porę usunąć z sierści psa. W tym celu wystarczy użyć szczotki do włosów. Kleszcz zostaje wyczesany jak paproch z sierści.

Kleszcze mogą stanowić bardzo poważny problem dla każdego opiekuna psa. Jeśli Twój pies ma kleszcza, pamiętaj, aby wyciągnąć go w bezpieczny sposób – nie musisz w tym celu udawać się do lekarza weterynarii. Z pewnością poradzisz sobie sam, zwłaszcza z dostępnymi narzędziami. Choroba od kleszcza u psa rozwija się zwykle stosunkowo szybko, ale wszystkie niepokojące objawy o nieznanym podłożu powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą. Pamiętaj, aby zabezpieczyć swojego czworonoga bez atakiem kleszczy – w tym celu wybierz preparaty lecznicze i suplementy dostępne w sklepie Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły