KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Domowe jedzenie dla psa – przepis dla każdego właściciela

Karmienie psa domowym jedzeniem może zapewniać mu niezbędne składniki odżywcze. To też sposób, żeby od czasu do czasu urozmaicić dietę zwierzęcia. Podpowiadamy, czy domowe jedzenie dla psa jest dobre dla pupila.

Promocja dla czytelników bloga

farmina karma dla kota promocja

Wielu opiekunów psów wybiera suchą karmę dla psa jako wygodne rozwiązanie. Podawanie gotowych posiłków gwarantuje zwierzęciu zbilansowaną dietę, jeśli zdecydujesz się na pełnoporcjowy produkt. Sucha karma jest przygotowana przez specjalistów z branży zoologicznej i dietetyków, którzy doskonale wiedzą, co pies może jeść, a czego nie oraz jakich witamin potrzebuje, żeby zachować zdrowie.

Nie oznacza to jednak, że samodzielnie nie można przygotować dla czworonoga dobrego posiłku, szczególnie jeśli ma być on urozmaiceniem diety, a nie jej podstawą. Podpowiadamy, jakie jest odpowiednie domowe jedzenia dla psa. Przepisy, które przedstawiamy, ułatwią Ci ugotowanie zdrowego posiłku dla czworonożnego przyjaciela.

domowe jedzenie dla psa pies przy stole

Domowe jedzenie dla psa – tak czy nie?

Psy chętnie zaglądają do talerza opiekuna. Niektóre znajdujące się na nim produkty są odpowiednie dla pupila. Zdarza się jednak, że domowe posiłki dla człowieka zawierają substancje, które są dla zwierzęcia niebezpieczne.

Niektórzy – choć na szczęście dzieje się to coraz rzadziej – karmią zwierzęta resztkami z własnego obiadu. Wynika to z chęci oszczędności, być może także z zapobiegania marnowaniu jedzenia. Niestety takie domowe jedzenie, a właściwie jego resztki nie dostarczą zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych. Karmienie psa resztkami z obiadu na co dzień nie gwarantuje więc zbilansowanej diety, która jest wymagana dla zachowania zdrowia. Taka dieta będzie bardzo chaotyczna. Nieustalone proporcje mięsa i warzyw oraz różne porcje znacznie utrudniają ocenę, ile kalorii i jakiego rodzaju składniki odżywcze pies już przyjął.

Ryż, kasza, ugotowane mięso czy podroby nie są same w sobie niezdrowe dla zwierzęcia. Można więc przyjąć, że sprawdzą się jako domowe jedzenie dla psa. Pamiętaj jednak, że zwierzętom szkodzą potrawy przyprawione z myślą o diecie człowieka. Mięso z kurczaka zbyt mocno urozmaicone przyprawą może wywoływać u psa niestrawność. Ryż czy kasza nie powinny być solone. Kości, choć można je często znaleźć w składzie suchej karmy dla zwierząt, dodawane są do niej najczęściej w postaci mączki.

Domowe posiłki dla psa powinny być więc przygotowywane z myślą o zwierzęciu. Dzięki temu ugotujesz danie, które zawiera niezbędne składniki odżywcze i jest pozbawione niezdrowych dla czworonoga przypraw.

domowe jedzenie dla psa pies je kurczaka

Dieta BARF

Musisz też wiedzieć, że istnieje tak zwana dieta BARF. Stosowana jest w niej samodzielnie przygotowywana, domowa karma. Karmienie psa dietą BARF wymaga dużej wiedzy od opiekuna. Polega ona na wykorzystywaniu przede wszystkim surowego mięsa i kości, dodatku warzyw i owoców, olejów i jaj. Konieczne jest stosowanie suplementów – uzupełnienie produktów dodatkami mineralnymi i witaminowymi pozwala komponować zbilansowane posiłki. Takie jedzenie domowe dla psa wymaga wykonywania badań krwi. Potrzebna jest więc wizyta u lekarza weterynarii.

Dieta BARF to sposób na to, żeby codziennie karmić zwierzę domowym jedzeniem bez obaw o niedobory. Możesz jednak od czasu do czasu gotować psu dania, które będą wyłącznie metodą na urozmaicenie jadłospisu.

Pamiętaj, że w diecie psa nie mogą znaleźć się: rodzynki, winogrona, cebula, czosnek, awokado. Ze słodyczy należy szczególnie unikać czekolady – już nieduże ilości kakao wywołują biegunki, natomiast większe mogą doprowadzić do ostrego zatrucia zwierzęcia. Pies nie może też jeść przypraw – soli, pieprzu, chili, ziela angielskiego i innych. Wiele z nich jest dopuszczalne w znacznie mniejszych ilościach niż u ludzi, natomiast zioła często mają inne działanie niż na nas.

Sprawdź również: Wątróbka dla psa – czy zwierzak może ją jeść?

Domowe jedzenie dla psa – przepisy bezpieczne dla czworonoga

Wiesz już, że od czasu do czasu możesz przygotować domowe jedzenia dla psa. Przepisy, które przygotowaliśmy, uwzględniają wyłącznie bezpieczne dla zwierzęcia składniki. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę, czy pies nie cierpi na nietolerancje pokarmowe.

Kurczak z batatami

Jako domowe jedzenie dla psa sprawdzi się pierś z kurczaka. To delikatne mięso, które pokroisz na mniejsze kawałki i ugotujesz. Oczywiście bez dodatku soli. Bataty są doskonałą alternatywą dla zwykłych ziemniaków. Ugotuj je, a następnie pokrój w kostkę. Możesz również przygotować je w formie puree. Do batatów dodaj olej, na przykład słonecznikowy. Tak skomponowany posiłek zawiera białko, węglowodany i tłuszcze. Delikatne mięso z piersi kurczaka sprawdzi się jako domowe jedzenie dla szczeniaka.

Indyk z dynią

Karmienie psa domowym jedzeniem pozwala Ci stworzyć kompozycje idealnie dopasowane do upodobań czworonożnego przyjaciela. Jeśli zwierzę przepada za jesiennym warzywem, jakim jest dynia, wiesz już, co przygotować mu jesienią. Oprócz dyni niech na talerzu pojawi się indyk, czyli źródło białka. Pokrój mięso na kawałki, ułóż w żaroodpornym naczyniu i polej wybranym olejem. Upiecz w piekarniku, a dynię ugotuj i podawaj w formie puree.

Zdrowe chipsy

Domowe jedzenie dla szczeniaka czy dorosłego psa to nie tylko dania główne, lecz także przekąski. Doskonale sprawdzą się chipsy przygotowane z marchewki. Do zrobienia tej przekąski potrzebujesz piekarnika z termoobiegiem. Pokrój marchewkę bardzo cienko, a uzyskane plasterki wyłóż na papier do pieczenia. Włóż warzywo do nagrzanego piekarnika – 100℃ wystarczy, żeby pół godziny przysmak był gotowy. Podawaj po wystudzeniu.

domowe jedzenie dla psa pies patrzy na jedzenie

Jak karmić psa domowym jedzeniem?

Zastanawiając się, jak karmić psa domowym jedzeniem, weź pod uwagę nie tylko dozwolone produkty, lecz także częstotliwość ich podawania.

Karmienie psa domowym jedzeniem, jeśli nie jest to dobrze skomponowana dieta BARF, nie może być zbyt częste. Grozi to niewystarczającą ilością wartościowych składników odżywczych. Domowym jedzeniem, do którego nie dodajesz suplementów, możesz karmić maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dzięki temu nie doprowadzisz do niedoborów, a zwierzę zachowa zdrowie.

Jeśli planujesz na co dzień komponować domowe posiłki dla psa, musisz wiedzieć, że dieta czworonoga wymaga zdecydowanie większej ilości białka i tłuszczu w porównaniu do ludzkiej. Nasza dieta może dostarczać 60–65% energii z węglowodanów. Jedzenie dla psa powinno natomiast dostarczać jedynie 7% z węglowodanów, a aż 63% energii z tłuszczów. Białko powinno stanowić 30% diety. Jedzenie domowe dla psa musi mieć też odpowiednią kaloryczność, która uwzględnia rasę, wagę, wiek, aktywność, stan zdrowia oraz to, czy zwierzę jest po kastracji.

Pamiętaj jednak, że gotowa karma jest wystarczająca. Bez trudu znajdziesz też zdrowe, gotowe przysmaki z produktów pochodzenia zwierzęcego. Zwróć uwagę na produkty z krótkim składem, na przykład Woolf Duck Chunkies.

domowe jedzenie dla psa przysmak woolf

Warto urozmaicić podawanie smakołyków przy pomocy akcesoriów. Możesz wybrać piłkę na przysmaki Pet Nova.

domowe jedzenie dla psa piłka na przysmaki

Wypróbuj również zabawkę edukacyjną Trixie.

domowe jedzenie dla psa zabawka edukacyjna

Domowe jedzenie dla psa – co na ten temat myślą właściciele? 

Poznaj opinie innych właścicieli na temat domowej diety psa!

domowe jedzenie dla psa wypowiedź właściciela

Przeczytaj także: Czy pies może jeść kocią karmę? Sprawdź, czym może to grozić!

Wiesz już, czy możesz podawać psu domowe jedzenie!

Domowe jedzenie sprawdzi się jako urozmaicenie diety zwierzęcia. Pamiętaj, że nie mogą być to resztki z Twojego obiadu ze względu na przyprawy. Jedzenie gotowane powinno być w nieosolonej wodzie. Możesz podawać zarówno mięso, jak i warzywa. Jeśli domowe jedzenie ma być wyłącznie dodatkiem do diety, wykorzystuj je tylko od czasu do czasu. Dzięki temu u zwierzęcia nie wystąpią niedobory.

Jeśli jednak przygotowane przez Ciebie, domowe jedzenie ma się stać codzienną, pełnowartościową dietą, musisz przebadać zwierzę u lekarza weterynarii oraz zadbać o właściwe skomponowanie posiłków, co wymaga wiedzy. Zastanawiając się, czym karmić psa, weź pod uwagę, czy masz czas na samodzielne gotowanie i zdobycie wiedzy na temat suplementów. Wygodniejsze jest często karmienie gotowym produktem. Propozycje zdrowych karm i przysmaków znajdziesz w Apetete.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły