KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dziczyzna w diecie psa

 

Każdy właściciel psa ma świadomość, że to, co podaje swojemu pupilowi w misce ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia. Karm dla psów na rynku jest bardzo dużo, przekonujemy się o tym stojąc przed półką sklepową. Oprócz karm zawierających gatunki mięs ze zwierząt hodowlanych przemysłowo, wyróżniają się również te, które w swoim składzie deklarują dziczyznę. Czy to dobrze?

Co to jest dziczyzna?

Dziczyzna jest to najprościej mówiąc mięso zwierzyny łownej. Wyróżniamy jej 3 rodzaje:

  • dziczyznę grubą: jelenie, sarny, dziki, daniele,
  • dziczyznę drobną: zające i dzikie króliki
  • oraz dzikie ptactwo: bażanty, kuropatwy, przepiórki, dzikie kaczki.

Mięso to ma aurę ekskluzywności, głównie poprzez swoją cenę i ograniczoną dostępność. Obecnie przez szereg walorów, powoli zostaje należycie docenione i zyskuje szerszą popularność.

Dziczyzna – dlaczego warto ją podawać psu?

  1. Mało kalorii. Mięsko dziko żyjących zwierząt jest jednym z najmniej kalorycznych. W 100 g znajduje się średnio 100-120 kcal. Charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i korzystnym stosunkiem nienasyconych kwasów tłuszczowych do nasyconych. W związku z tym jest dobrym wyborem dla zwierzaków w czasie odchudzania.
  2. Wysoka zawartość białka. Mięso zwierzyny łownej to także cenne źródło białka – w mięsie jelenia jest to 22,2g/100g, w mięsie sarny 23g/100g, a w mięsie z dzikiego królika – 33g/100g.
  3. Dużo witamin. W porównaniu do innych mięs dziczyzna zawiera kilkakrotnie więcej witamin z grupy B, które wpływają korzystnie na stan skóry i sierści psów oraz wspierają prawidłową pracę układu pokarmowego i nerwowego.
  4. Posiada dużo składników mineralnych: wapń, fosfor, potas, sód, miedź, mangan, kobalt, molibden, jod, siarkę. Wyróżnia ją również wysoka zawartość żelaza, które wchodzi w skład hemoglobiny transportującej tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu oraz magnezu niezbędnego do prawidłowej pracy serca.
  5. Źródło cennej: L-karnityny, koenzymu Q10, tauryny.
  6. Niskie ryzyko alergii. Dziczyzna wyróżnia się stosunkowo niskim ryzykiem wywołania reakcji alergicznej. Dlatego jest dobrym wyborem dla psów narażonych na alergie.
  7. Jest smaczna! Zaletą dziczyzny jest też to, że pochodzi od zwierząt leśnych, którym nie podaje się antybiotyków. Jest to zdrowe mięso wolne od chemii i sztucznych dodatków. Jelenie, dziki czy sarny żywią się tym, co znajdą w lesie czy na polu, i co cechuje wyjątkowy aromat. Przenika on do mięsa, dzięki czemu dziczyzna ma niepowtarzalny smak, niezależnie od ostatecznej formy. Mięso z dziczyzny jest też bardziej kruche i soczyste niż to pochodzące od zwierząt z hodowli.

Ciekawy nowych smaków? Zobacz ofertę Nowych Leśnych Smaków z dziczyzną od Wiejskiej Zagrody!

 

Czy dziczyzna jest niebezpieczna?

Nie, ale pod warunkiem, że mięso, które podajemy zwierzakowi, pochodzi ze sprawdzonego źródła i będzie przebadane weterynaryjnie. Niepokój budzi wirus Aujeszkyego, który wywołuje wściekliznę rzekomą – chorobę śmiertelną dla psów i kotów. We wszystkich przypadkach do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia surowego mięsa, w którym znajdowały się larwy/cysty pasożyta lub wirus. Nie należy jednak demonizować tego rodzaju mięsa. Warto pamiętać, że pasożyty oraz wirusy (w tym wspominamy wirus Aujeszkyego) giną w wysokich temperaturach. Jeśli więc mimo przebadania mięsa obawiamy się możliwych chorób, wystarczy poddać je obróbce termicznej. W przypadku karm komercyjnych obecność dziczyzny nie stanowi ryzyka – jest to związane z procesem produkcji, w którego czasie surowce poddawane są działaniu bardzo wysokich temperatur.

 

Dziczyzna w diecie psa – podsumowanie

Dziczyzna jest cennym źródłem białka, witamin z grupy B oraz żelaza. Dodatkowo jest dobrą alternatywą dla psich alergików. Często to właśnie karmy z jeleniem czy sarną są dla nich jedyną opcją pokarmu, który nie wywołuje reakcji alergicznej. Mimo wielu zalet sporo osób wciąż obawia się włączyć dziczyznę do diety. Dziczyzna jest coraz częściej uznawana za wartościowe źródło białka w diecie naszych czworonożnych przyjaciół. Jest to mięso pochodzące od dzikich zwierząt, takich jak jelenie, dziki czy zające, które są znane z niskiej zawartości tłuszczu, prowadzą naturalny tryb życia, ze zdrową dietą. Wykorzystanie dziczyzny w żywieniu psów może przynieść wiele korzyści, ale warto znać także potencjalne wyzwania związane z tym rodzajem mięsa. Doceńmy jej niezwykłe wartości odżywcze, które są bez porównania lepsze niż wartości odżywcze często goszczących na naszych stołach kurczaka czy wołowiny.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły