KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies Hawańczyk. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Marzysz o kudłatym przyjacielu z długą sierścią i radosnym usposobieniem? Hawańczyk to niewielki pies, skory do zabawy i lubiący towarzystwo dzieci. Pies rasy hawańczyk – poznaj kilka faktów na temat tego pozytywnego czworonoga!

Hawańczyk – wielki duch w małym ciele

Posiadanie psa, oprócz obowiązków związanych z karmieniem, czesaniem i wyprowadzaniem na spacery to mnóstwo niezapomnianych momentów i wyjątkowych chwil z pupilem. Twój psi przyjaciel może stać się prawdziwym członkiem rodziny, uczestniczyć w aktywnościach najmłodszych domowników, dzielić Twoje zamiłowanie do sportu lub z chęcią podążać za właścicielem na górskim szlaku. 

Jeśli chcesz mieć zwierzę, z którym możesz śmiało udać się na wakacyjny wyjazd, będzie skore do głaskania oraz wylegiwania się ze swoim człowiekiem na kanapie, zdecyduj się na hawańczyka. Hawańczyki należą do psów długowłosych. To wesołe pieski niewielkich rozmiarów, które świetnie odnajdą się w małym mieszkaniu w bloku lub dużym domu z ogrodem. Ich charakterystyczne cechy sprawiają, że hawańczyk będzie idealnym kompanem dla osoby aktywnej, rodziny z małymi dziećmi, a także pasjonatów wspólnych treningów i szkoleń w plenerze. Hawańczyk (lwi piesek) – poznaj niewielkiego kudłacza o wielkim sercu, który zaraża pozytywną energią i wrodzonym optymizmem!

Hawańczyk — pochodzenie

Hawańczyki, nazywane także biszonami lub bichonami hawańskimi, najprawdopodobniej pochodzą z Kuby. Jednak na wyspę dotarły zapewne z rejonów Morza Śródziemnego, być może z Hiszpanii lub Włoch. Uważa się, że przypłynęły statkami z Europy z włoskimi lub hiszpańskimi marynarzami. Ich historię szczegółowo badała Zoila Portuendo, która była założycielką kubańskiego klubu hawańczyka. Według jej teorii można wyróżnić dwie rasy tych zachwycających czworonogów.

Portuendo udowadnia, że pierwszy pies na wyspie to blankito de la Havana. Obecny już na Kubie w XVI i XVII wieku, którego przodkami były małe psy, przywożone przez kolonizatorów lub kupców na kubańską wyspę. Pierwotny hawańczyk był niewielkich rozmiarów, ważył maksymalnie 1,5–3 kg i miał czystą, śnieżnobiałą, jedwabistą w dotyku sierść. Białe pieski przywożone przez marynarzy do Hiszpanii, znane były potem w Europie jako hawańskie psy jedwabistowłose. Na Kubie nazywano je maltańczykami, a w Wielkiej Brytanii otrzymały przydomek „białych kubańczyków”.

Pierwsze szersze wzmianki w literaturze o ich obecności na kubańskiej wyspie pochodzą z XVIII wieku. Były cenione za swój wdzięk i często zamieszkiwały posiadłości tamtejszej arystokracji. Stąd też ich nazwa – pieski do towarzystwa zostały nazwane na cześć Hawany, stolicy Kuby, słynącej z produkcji najsłynniejszych na świecie cygar. Ich częste, szaro-brązowe ubarwienie także kojarzono z miejscowym wyrobem tytoniowym.

Leżący hawańczyk.

Historia rasy Hawańczyk 

W XIX wieku popularność hawańczyków zaczęła nieco spadać. W tym czasie na wyspę przypłynęło wielu migrantów z Europy, którzy zabierali w podróż ukochane pieski, zwłaszcza pudle o rozmaitych umaszczeniach. Krzyżowano je ze śnieżnobiałym blankito, dzięki czemu rodziły się szczenięta w różnych zaskakujących i nietypowych odcieniach. 

W konsekwencji rewolucji kubańskiej Fiedela Castro wielu zamożniejszych mieszkańców wyspy postanowiło opuścić swój kraj i wyemigrować, głównie do Ameryki Północnej. Zabrało ze sobą ulubione czworonogi i dzięki temu w niedługim czasie hawańczyki stały się niezwykle rozpoznawalne także w Stanach Zjednoczonych. Do Europy ten mądry i bystry pies zawitał dopiero w latach 80. XX wieku. W Polsce pierwsze rejestrowane hodowle zaczęto zakładać ok. 2000 roku. Do dziś okazja, by zobaczyć hawańczyka na żywo, zdarza się wyjątkowo rzadko.

Pies hawańczyk, czyli bochon havanais, został uznany przez FCI w 1963 roku i zdefiniowany w klasyfikacji w grupie 9 – jako psy ozdobne i do towarzystwa, a w sekcji 1 przynależy do biszonów i ras pokrewnych. Do popularyzacji i ochrony rasy hawańczyk przyczyniła się Catalina Lasa, która oprócz sławy, jaką przyniosła jej wielka uroda, znana była z ogromnej miłości do hawańczyków. 

Jej hodowla słynęła w wielu kręgach miłośników psów i przyczyniła się do popularyzacji małych, puszystych kulek w wielu krajach na świecie. W 1991 roku powstał oficjalny kubański klub hawańczyka, a do Polski pies trafił z Czech w 2002 roku. Obecnie w naszym kraju żyje około 200 długowłosych przedstawicieli rasy hawańczyk i ich liczba powoli rośnie.

Przeczytaj również: Jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści?

Hawańczyk – wygląd

Hawańczyki są stosunkowo niewielkimi psami, które mogą ważyć maksymalnie 4–6 kg. Dorosłe osobniki mierzą 21–29 cm, nieco wyższy wzrost osiągają samce. Cechą charakterystyczną hawańczyków jest często lekko falująca, długa sierść o długości 12–18 cm. Ich włosie jest bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, niekiedy proste, u innych osobników zakończone lokami. Niektóre hawańczyki mają bardzo skromnie rozwinięty podsierstek, inne nie mają go wcale, dzięki czemu w mieszkaniu, w którym przebywają te rezolutne pieski, łatwo utrzymać czystość i uniknąć nadmiaru sierści na kanapach i fotelach. 

Hawańczyki mogą występować w bardzo wielu kolorach i ich odcieniach. Zdarzają się pieski w barwie tytoniu, całkowicie białe, w kolorze płowym, czarnym lub brązowo-rudym. Najrzadziej spotyka się umaszczenie jednolite, czarne lub białe.  W hodowlach dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, także kombinacje kolorystyczne. To pies miniaturowy, jednak o solidnej budowie ciała. Jego ogon przybiera kształty pióropusza, noszony nad grzbietem.

Pies hawańczyk bawi się na zewnątrz piłką.

Cechy charakterystyczne psa hawańczyka

Gdy patrzymy na klasycznego hawańczyka, można w nim dostrzec rysy maltańczyka, bolończyka oraz bichon frisa. Ma średniej długości głowę z płaską lub nieznacznie wysklepioną czaszką. Mózgoczaszka obserwowana z góry jest lekko zaokrąglona, pozostałe trzy boki tworzą kwadrat. Hawańczyki mają duże, bystre oczy w kształcie migdała, o łagodnym wyrazie, z delikatnie ciemniejszymi obwódkami. Ich uszy są osadzone wysoko, lekko opadające, pokryte gęstym włosem, który tworzy fantazyjne frędzle. 

Pieski posiadają wydłużony tułów, a stosunek długości ciała do wysokości to 4:3. Zdrowe zwierzę ma proste łapki, poruszające się w sposób żwawy i elastyczny. Szata włosowa jest dwuwarstwowa, długa i lekko falista lub prosta. Ze względu na długość sierści hawańczyk potrzebuje regularnego czesania i starannej pielęgnacji, którą zazwyczaj znosi bardzo cierpliwie, wręcz lubi tego rodzaju kontakt ze swoim opiekunem. Bywa, że sierść w okolicy oczu i nosa jest na tyle długa, że wymaga delikatnego skrócenia, by ułatwić psu spożywanie pokarmów i zapewnić lepsze widzenie. Dzięki naturalnym składnikom zawartym w składzie delikatny szampon Over Zoo zapobiega płatniu się sierści oraz wzmacnia i natłuszcza włos.

Hawańczyk – charakter

Jak zachowuje się typowy hawańczyk? Charakter tego niewielkiego wzrostem, ale potężnego duchem psiaka idealnie pasuje do domu, w którym mieszkają małe dzieci, osoby w podeszłym wieku, a także podróżnicy i miłośnicy różnych form aktywności. Sam hawańczyk nie jest długodystansowcem, nie nadaje się na psa zaprzęgowego czy maratończyka. Jednak bardzo lubi towarzyszyć człowiekowi i może podróżować w koszyku rowerowym, specjalnym plecaku lub na tylnej kanapie samochodu.

Hawańczyki wniosą do Twojego domu dużo radości. Są żywe i energetyczne, a przy tym wytrwałe, wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, posłuszne i szybko przyswajają nowe umiejętności. Hawańczyki bardzo mocno przywiązują się do swojej ludzkiej rodziny, rzadko wybierają jednego człowieka na szefa swojego stada. Toteż podczas wakacyjnych wyjazdów lub dłuższych nieobecności w domu warto zabrać je ze sobą. Poza skłonnością do głośnego szczekania mogą pracować z Tobą w biurze i czekać cierpliwie, gdy Ty wypełniasz codzienne obowiązki.

Jednocześnie posiadają dosyć silny i zadziorny charakter, przez co wymagają konsekwencji w wychowaniu. Warto nauczyć je posłuszeństwa, gdyż łatwo wyczuwają, gdy opiekun pozwoli im na odrobinę niesforności. To doskonały kompan dla osób samotnych, które potrzebują wsparcia i towarzystwa w domu – hawańczyki domagają się czułości i głaskania, uwielbiają wylegiwanie się na kolanach właściciela. Z tego powodu są często wybierane dla seniorów, gdyż mogą umilić im czas wolny i sprawić, że nie dopadnie ich gorszy nastrój lub depresja.

Długowłosy hawańczyk – pielęgnacja psa.

Przeczytaj również: Co definiuje charakter psa?

Hawańczyk – pielęgnacja

Jeżeli w Twoim domu zamieszkał hawańczyk, pielęgnacja małego, kudłatego pupila powinna odbywać się regularnie, z dbałością o wymagającą sierść. Powinieneś poświecić przynajmniej kilkanaście minut w tygodniu na czesanie swojego hawańczyka, warto także cyklicznie sprawdzać stan jego uszu i oczu. Warto w tym celu sięnąc np. po płyn do czyszczenia uszu Over Zoo. Co jeszcze?

Pielęgnacja sierści

Hawańczyk potrzebuje czesania. Można w tym celu używać szczotki z włosia oraz drucianej i stosować specjalną odżywkę, ułatwiającą rozczesywanie. Idealnie sprawdzi się odżywka Over Zoo z proteinami jedwabiu, które nawilżają sięrść i i zapobiegają puszeniu się. Po jesiennych, długich spacerach lub gdy złapie Was deszcz, dobrze jest od razu usunąć ewentualne kawałki błota i inne rodzaje zabrudzenia z powierzchni skóry. Po kąpieli należy wysuszyć sierść i dokładnie rozczesać, a do mycia używać specjalnego szamponu dla biszonów. Psy na pokazach mają długą sierść, a tym domowym można delikatnie ją skracać, np. w okolicy oczu i pyska. 

Zdrowie hawańczyków

Hawańczyki miewają problemy ze wzrokiem. Stosunkowo często diagnozuje się u nich zaćmę. To schorzenie polegające na stopniowym zmętnieniu soczewki gałki ocznej. Przyczyną bywają mutacje genetyczne, urazy oraz choroby metaboliczne. Zaćma często rozwija się wraz z wiekiem. Nie istnieje skuteczne leczenie farmakologiczne, a kuracja chirurgiczna wymaga wcześniejszego przygotowania i dobrego ogólnego stanu zdrowia psiego pacjenta. 

U hawańczyków pojawia się także postępujący zanik siatkówki. Diagnozowana bywa martwica główki kości udowej i zwichnięcie rzepki. Niektóre pieski tej rasy rodzą się z głuchotą wrodzoną.

Hawańczyk – karmienie

Co powinien jeść hawańczyk? Karmienie musi opierać się na zbilansowanej i bogatej w składniki odżywcze diecie. Psy miniaturki mają szybki metabolizm, dlatego powinny jeść mniej, ale częściej. Warto wybrać rodzaj pożywienia, który będzie dopasowany do niewielkich rozmiarów psiego pyszczka. Hawańczyków nie należy przekarmiać, gdyż nadwaga i otyłość znacząco obciąża stawy i cały układ kostny. Może także prowadzić do kłopotów z układem krążenia. Właściwym wyborem będzie karma Farmina N&D GF Adult Mini Dog przeznaczona specjalnie dla małych psów.

Hawańczyk śpiący w łóżku właściciela.

 

Zdrowe hawańczyki nie potrzebują specjalistycznej karmy lub specjalnych suplementów diety. Młode szczenięta mają nieco wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż psi seniorzy. Każdego dnia przyda się odpowiednia dawka ruchu, dzięki której pies będzie miał lepszy apetyt i zachowa pełną sprawność na długie lata.

Hawańczyk – mały przyjaciel dla każdej rodziny

Hawańczyki to stosunkowo niewielkie pieski, których waga rzadko przekracza 6 kg, a maksymalny wzrost to ok. 29 cm. Występują w kilku kolorach i ich odcieniach. Potrafią dożyć w dobrej kondycji i zdrowiu nawet 20 lat. Nie są czworonogami wymagającymi, choć lubią kontakt z opiekunem – domagają się częstego głaskania i towarzyszą człowiekowi niemal we wszystkich codziennych czynnościach. Hawańczyki bywają hałaśliwe. Zwłaszcza gdy coś wzbudzi ich duże zainteresowanie lub kiedy czują się zaniepokojone nową sytuacją.

Przedstawiciele tej rasy chętnie podróżują pieszo, w koszyku na rowerze oraz jeżdżą z człowiekiem samochodem. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i raczej rzadko chorują, a ich problemy zdrowotne są typowe dla małych psów i miniaturowych. Szczególnej uwagi wymaga długa sierść, ze znikomym podsierstkiem lub zupełnie go pozbawiona. Regularne wyczesywanie i kąpiele w specjalnych szamponach pozwalają lepiej radzić sobie z bogatą pokrywą włosową. 

Jeżeli chcesz, aby Twój ukochany hawańczyk zawsze prezentował się elegancko i wyróżniał zadbanym wyglądem, wybierz dla niego profesjonalne środki do pielęgnacji z szerokiej oferty Apetete. Znajdziesz tu również zabawki, smaczne łakocie i suplementy, a także zdrową karmę dla psa, która sprawi, że Twój czworonożny przyjaciel będzie miał energię do zabawy i nienaganne zdrowie. Sprawdzone produkty z naszego sklepu gwarantują Twojemu psu jakość, na którą z pewnością zasługuje!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły