KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Psy z włosami – jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści?

Zmniejszone linienie jest jedną z zalet psów z włosami zamiast sierści. Łatwiej będzie Ci więc utrzymać porządek w domu. Psy z włosami potrzebują jednak właściwej pielęgnacji, która wiąże się między innymi z częstym czesaniem. Dowiedz się, czy trudno zadbać o te zwierzęta. Poznaj rasy psów bez sierści.

Psy z włosami zamiast sierści są uważane za świetne rozwiązanie dla alergików, ponieważ ułatwiają utrzymanie czystości w domu. Jedną z zalet, jaką mają rasy psów bez sierści, jest brak lub zmniejszone linienie. Dzięki temu opieka nad zwierzęciem jest znacznie prostsza, jednak pamiętaj, że również związana z pewnymi wyzwaniami. Jakie psy mają włosy zamiast sierści? O tym dowiesz się z artykułu.

psy z włosami

Psy z włosami – co je wyróżnia?

Sierść obficie linieje w okresie wiosennym i jesiennym – to właśnie wtedy czworonogi zmieniają ją na nową, co wiąże się z dopasowaniem do warunków pogodowych. Ten typ okrywy ma wiele zalet – świetnie chroni przed czynnikami atmosferycznymi, a poza tym nie wymaga strzyżenia.

Pies z włosami natomiast potrzebuje codziennego czesania. W innym przypadku mogą powstać u niego kołtuny. Co kilka miesięcy trzeba podcinać włosy, a zimą większość zwierzaków potrzebuje ubranka. Pies pozbawiony typowej, dwuwarstwowej sierści nie ma bowiem podszerstka lub ma go bardzo mało, a to właśnie on chroni przed zimnem. Małe rasy psów z włosami będą więc potrzebowały bluz i kurtek w garderobie.

Psy z włosem można obcinać samodzielnie, jednak pamiętaj, że wymaga to nieco wprawy. Być może warto skorzystać z pomocy psiego fryzjera, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i umiejętności. Profesjonalny groomer obetnie zwierzę w taki sposób, żeby fryzura pasowała do rasy i była zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Zwróć uwagę na to, żeby nie ścinać włosów zbyt krótko na zimę, a latem nie odsłaniać w pełni brzucha zwierzęcia, bo może to grozić poparzeniem, jeśli czworonóg dotknąłby tą częścią ciała asfaltu.

Sprawdź również: Strzyżenie psa – w domu czy u fryzjera?

promocja dla czytelnikówFitmin dla psa

Jak wygląda pies bez sierści?

Psy, które mają włosy, nie różnią się szczególnie na pierwszy rzut oka od tych mających sierść. Żeby je rozpoznać, trzeba zwrócić uwagę na podział na włos okrywowy oraz podszerstek, czyli warstwę znajdującą się przy skórze i widoczną po odsunięciu włosa okrywowego. Pies z włosami zamiast sierści będzie więc łatwiejszy do rozpoznania z bliska. Jak wygląda podszerstek? Sierść go tworząca jest cieńsza niż włosy okrywowe, puchata oraz bardzo miękka.

Pamiętaj jednak, że określenie pies bez sierści nie jest do końca prawidłowe. Każdy zwierzak (oprócz ras bezwłosych) ją ma. Jedna jest jednak klasyczna, a więc dwuwarstwowa, a druga z włosami. Na czworonogi bez podszerstka zwykło się mawiać psy z włosami. To potoczne określenie dotyczy zarówno małych, jak i dużych ras. Wśród właścicieli włosów znajdziesz bowiem pieski różnej wielkości.

Rasy psów z włosami – poznaj TOP 6

Znasz już podstawowe informacje na temat zwierzaków bez sierści. Czas dowiedzieć się, jakie psy mają włosy? W artykule przedstawiamy 6 ras.

1.     Najpopularniejszy psiak z włosami zamiast sierści – yorkshire terrier

Podobają Ci się małe psy z włosami? Chyba najbardziej znany wśród nich jest york. Są to zwierzaki wyjątkowo odważne, energiczne i całkiem inteligentne. Ze względu na ich specyficzny charakter włosa wymagają szczególnej pielęgnacji i regularnych kąpieli – powinny być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu. Ich włos jest podobny do ludzkiego, ale skóra ma inne pH. Z tego powodu nie kąp psiaka w szamponie przeznaczonym dla człowieka. Miękkie, lśniące włosy trzeba regularnie, raz na kilka miesięcy przycinać.

Oprócz pielęgnacji te psy z włosem potrzebują zajęcia, ponieważ odziedziczyły silny instynkt łowiecki, a nadmiar niewykorzystanej energii potęguje u nich frustrację. Doskonale sprawdzą się zabawki interaktywne.

Ponadto karmienie wymaga od opiekuna sprytu. Psy te znane są z wybrednego charakteru. Najlepiej jest podawać karmy przeznaczone dla małych ras, a także pamiętać, by nie dokarmiać yorka przy stole. Małe psy zazwyczaj mają mniej ruchu, a przez to łatwiej przybierają na wadze. Zauważ, że dla yorka już 1 kg nadwyżki to nadwaga! Pilnuj dawkowania podanego na opakowaniu, a Twój pies na dłużej zachowa zdrowie i prawidłową sylwetkę.

psy z włosami

2.     Kapryśny, ale rodzinny pies z włosem – shih tzu

Wśród psów, które mają włosy zamiast sierści, są też shih tzu. Wyróżniają się one silnym instynktem stadnym, przez co są wymarzonymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Ten pies wielokrotnie zadziwi Cię swoją werwą, mądrością i niezwykle sprawnym wzrokiem.

Shih tzu zawsze są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi, ale jednocześnie są też niezależnymi psami. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zwierzak nie chce wykonać zadania, to tego nie zrobi. Z tego względu shih tzu charakter ma zbliżony do kociego.

Urocze, niewielkie psiaki sporo śpią w ciągu dnia, ale potrzebują regularnych spacerów. Ich włosy wymagają codziennego rozczesywania oraz podcinania.

3.     Psy z włosami zamiast sierści – puchaty bichon frise

Jakie jeszcze są rasy psów z włosami? Warto wymienić bichon frise. To zwierzaki, które charakteryzują się delikatnym, jedwabistym włosem oraz cudownym, przyjacielskim usposobieniem. Bichony bardzo szybko nawiązują silny kontakt z opiekunem. Rasa znana jest z tego, że lubi towarzystwo, dlatego zwierzaka nie powinno się zostawiać na dłużej samego w domu. Może wykazywać silny lęk przed samotnością określany przez behawiorystów jako lęk separacyjny. Ten pies wymaga regularnego szczotkowania. Jego włosy delikatnie się kręcą i są kruche, dlatego pielęgnacja jest szczególnie ważna.

Co więcej, warto wiedzieć o bichonach? Nie należą one do psów, które da się łatwo wyszkolić. Od opiekuna wymagają cierpliwości oraz sprytu. Nie jest łatwo przekonać psa do wykonywania poleceń. Dyscyplina to podstawa wychowania – bez tego ten uroczy piesek wejdzie Ci na głowę.

4.     Pełen energii, łagodny pies pozbawiony typowej sierści – maltańczyk

Małe psy z włosami to również maltańczyki, które są białe. Ich włos może mieć imponującą długość, a poza tym jest jedwabisty, miękki, przyjemny w dotyku i lśniący. Wzorzec tej rasy nie dopuszcza loków czy fal.

Maltańczyki lubią aktywność – zarówno tę na spacerach, jak i intelektualną zabawę, którą możesz przeprowadzić w domu. To psiaki inteligentne, które szybko się uczą. Zdecydowanie warto zorganizować im czas – nadmiar energii sprawia, że mogą wpadać im do głowy szkodliwe dla wyposażenia domu pomysły.

Biały psiak potrzebuje od domowników wiele uwagi. Uwielbia spędzać czas z rodziną i chce aktywnie uczestniczyć w jej życiu. Ma to mnóstwo zalet, jednak wiąże się też z ryzykiem wystąpienia lęku separacyjnego.

Przeczytaj także: Łagodne rasy psów – TOP 5 spokojnych ras

psy z włosami

5.     Psy z włosami zamiast sierści – pudel

Kolejną rasą bez sierści jest pudel, który kiedyś służył jako pomocnik myśliwych do łapania kaczek. Dziś najchętniej prezentuje się dumnie na wybiegach. Pudle są często oceniane przez wygląd jako niemądre psy. Nie daj się na to nabrać! To jedna z najinteligentniejszych ras. Pudle bywają nadpobudliwe, ale za to mają świetną pamięć i są wyjątkowo towarzyskimi psami. To zwierzak, który nie lubi się nudzić, dlatego lepiej nie zostawiać go samego na długo.

Czym żywić pudla? Te psy bez sierści znane są z wyszukanego smaku. Najlepsza będzie dla nich karma mokra, ponieważ są to psy znane z problemów z nerkami oraz z tego, że lubią wybrzydzać przy misce! Możesz zdecydować się na podawanie zwierzakowi mokrej karmy, jedna pamiętaj o szczotkowaniu zębów i przysmakach dentystycznych. Wiele pudli już w 3. roku życia ma problemy z zębami.

6.     Psy bez sierści – basenji

Basenji to pies, przy którym nie można się nudzić. Jest wesoły, wierny, pełen energii, pojętny i uwielbia zabawy na dworze. To idealny pies z włosem dla aktywnych osób. Pielęgnacja zwierzaka jest łatwa – wystarczy szczotkować go gumowym zgrzebłem, który zbierze krótki włos i nabłyszczy sierść.

Jeśli go nie zmęczysz, to sam znajdzie sobie zajęcie. To psy, które lubią rozrabiać, na przykład wyciągać rzeczy z szafy. Długo uczą się czystości – podobnie jak inne rasy pierwotne.

Są uparte i szybko się zniechęcają. Szkolenie basenji powinno przebiegać pod okiem specjalisty z wykorzystaniem jak największej liczby nagród. Basenji nie szczeka, a jodłuje, wydając różne dźwięki, zdarza się mu zawyć. Ponadto ten pies jest niczym kot, sam dba o swoje futerko, wylizując je. Jak widać, to nietypowa rasa!

Pies z włosami – dla kogo będzie najlepszym towarzyszem?

Zastanawiając się nad wyborem psa, weź pod uwagę nie tylko to, czy ma dwuwarstwową sierść, czy włosy, lecz także, a może przede wszystkim charakter rasy. Zwierzak powinien być dopasowany do Twojego stylu życia. Zastanów się więc, jak spędzasz wolny czas. Czy psiak ma Ci towarzyszyć w aktywnościach na dworze, czy chcesz, żeby w weekendy leżał z Tobą na kanapie? Weź też pod uwagę, czy mieszkasz w domu, czy mieszkaniu – niektóre rasy potrzebują ogrodu. Jeśli masz dzieci, sprawdź, jakie rasa ma do nich podejście. Czy potrafi zachować cierpliwość względem najmłodszych?

Małe czy duże psy z włosami mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla alergików. Pamiętaj jednak, że wbrew powszechnej opinii nie jest tak, że taki zwierzak będzie idealny dla każdego alergika. Uczula przecież nie wyłącznie sierść, ale też ślina. Ważne jest jednak, że psy, które mają włosy, nie zostawiają ich wszędzie. Dzięki temu łatwiej utrzymać w domu porządek, a to ważne dla osób cierpiących na alergię.

psy z włosami

Wybierając rasę psa dla alergika, nie kieruj się tylko opiniami w Internecie. Nawet jeśli hodowca zarzeka się, że pies nie uczula, musisz samodzielnie to sprawdzić. Każda alergia jest inna. Przed zakupem czy adopcją psa umów się na kilka wizyt, by po pierwsze sprawdzić swoją reakcję na włos psa, a po drugie poznać pupila. Im lepiej poznasz przyszłego domownika, tym jego wychowanie będzie prostsze. Pamiętaj, aby wypytać hodowcę o szczegóły i potrzeby psa. Wybieraj mądrze, czyli nie pod kolor, a pod tryb Twojego życia.

Niezależnie od tego, na którą z ras się zdecydujesz, potrzebujesz produktów, które ułatwią Ci pielęgnację pięknych włosów. Dzięki odpowiednim kosmetykom będą łatwiejsze do rozczesania oraz błyszczące. Zapomnisz więc o problemie z kołtunami. Możesz zdecydować się na zestaw zawierający szampon i odżywkę, na przykład Over Zoo dla psów o białej sierści. To produkt, który doskonale sprawdzi się dla maltańczyków. Utrzymuje naturalne pH skóry, dzięki czemu nie dochodzi do jej wysuszenia, a dodatkowo zawiera proteiny wełny kaszmirskiej ułatwiające rozczesywanie. Produkt zawiera ekstrakt z cytryny, który pozwala usunąć przebarwienia z włosów.

artykuły do pielęgnacji sierści

Planujesz adopcję zwierzęcia, które przez długi czas było zaniedbane? W przypadku ras z włosem możesz mieć problem z rozczesaniem kołtunów. Z pewnością włosy będzie trzeba skrócić, jednak warto zaopatrzyć się na przyszłość w spray ułatwiający rozczesywanie. Zwierzak, który miał kołtuny, może nie przepadać za czesaniem. Pielęgnacja sierści może mu się kojarzyć z bólem, dlatego warto wykorzystać, na przykład spray do rozczesywania Botaniqa. Dzięki niemu pielęgnacja będzie łatwiejsza, czesanie nie będzie sprawiało zwierzęciu bólu, a dodatkowo włosy będą nawilżone.

cytata właściciela

Sierść rośnie do określonej długości i linieje bez przerwy. Natomiast włos rośnie cały czas, ale za to wypada sporadycznie, podobnie jak u człowieka. W związku z tym pies z włosami zamiast sierści wymaga też odpowiedniej pielęgnacji: mycia, czesania, wizyt u groomera. Czy wiesz, że wszystkich ras psów jest ponad 400, ale tylko nieliczna ich część nadaje się dla alergików? Osobom mającym problemy z alergią poleca się właśnie zwierzaki bez sierści.

Duże czy małe rasy psów z włosami są na tyle zróżnicowane, że z łatwością znajdziesz wśród nich czworonoga, którego potrzeby pasują do Twojego trybu życia. Psy z włosami to między innymi maltańczyki, yorki czy pudle. Wiesz już, którą rasę wybierzesz? Przygotuj wyprawkę dla nowego domownika. Zajrzyj do oferty Apetete, gdzie znajdziesz wszystko, co niezbędne do pielęgnacji psich włosów.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

6 odpowiedzi na “Psy z włosami – jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści?”

  1. Bożena C pisze:

    Witam. Dziękuję za ciekawy artykuł. Czy można psa nauczyć załatwiać się do psiej kuwety? Mieszkam w bloku i pracuję po 12 h a tyle pies nie wytrzyma . Chodzi mi o to ,żeby w czasie mojej nieobecności mógł się załatwić a potem jak wrócę to spacer. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  2. Urszula pisze:

    Jasne, że można, wystarczy zaraz po przebudzeniu, zabawie i nakarmieniu psa sadzać go do kuwety by się tam załatwił. Ewentualnie można skorzysta,c z preparatów do nauki czystości, które zachęcają do siusiania w określone miejsce. Są specjalne kuwety dla psów, te dla kotów nie są odpowiednie – pies nie będzie zakopywał swoich odchodów jak kotek. Psy nie mająpotrzeby zakopywania, a to co widzimy na spacerach, to zostawianie śladów dla innych, a nie zakopywanie… Ogólnie powiem szczerze, że jestem przeciwniczką zostawiania psa na 12h dziennie, może lepiej wynająć pet sittera, który wyjdzie z psem podczas Pani nieobecności, pies jaki by nie był potrzebuje spacerów, chociażby po to by powąchać trawę. Tak zamykając go na cały dzień w domu, wątpie by był szczęsliwy tak naprawdę. Proszę przemyśleć pomysł z Petisterem i powodzenia w nauce!

  3. Anonim pisze:

    To raczej nie męcz psa..kup sobie rybki

  4. Urszula pisze:

    Przepraszam odnośnie czego ten komentarz? Nie zawsze chęć zakupu czy adopcji psa bez sierści czy bez podszerstka świadczy o tym, że ktoś będzie go męczył???

  5. . pisze:

    Mam prozbe możecie dodać więcej ras ? bardzo by mi zależało pozdrawiam

  6. zibi pisze:

    a mastif tybetański też ma włos . A nikt o tym nie pisze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Psy z włosami

Niezwykłą popularnością cieszą się psy z włosami zamiast sierś...