KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Husky Syberyjski. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Zastanawiasz się, jaki pies będzie najlepszym towarzyszem dla Ciebie? Może to właśnie husky syberyjski? Pies o majestatycznym wyglądzie przypominającym wilka i niespożytej energii. Sprawdź, jaki jest siberian husky z charakteru i jak wygląda jego pielęgnacja.

apetete cta

Promocja Overzoo

 

Husky syberyjski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. Nie bez powodu, ponieważ ich wygląd jest dość charakterystyczny. Przypominają udomowione wilki i zwracają uwagę praktycznie każdego przechodnia. Nie tylko obfita okrywa włosowa i jej kolorystyka przykuwa wzrok, ale również oczy, które u tej rasy potrafią zaskakiwać swoim kolorem albo…dwoma kolorami! 

Co ciekawe, ta rasa psa ma niezwykle długą i ciekawą historię. Wybierając czworonoga rasy siberian husky, zyskasz kompana do codziennych wypraw, nawet tych dalekich. Z chęcią będzie Ci towarzyszył w różnego rodzaju aktywnościach od joggingu, po jazdę na rowerze i długie spacery po lesie. W tym artykule wyjaśniamy, jaki jest syberyjski husky, jakie jest jego usposobienie i predyspozycje zdrowotne. Dowiedz się, czy to pies dla Ciebie! 

Husky syberyjski – pochodzenie

Husky syberyjski zaliczany jest do grupy psów pierwotnych. Historia tej rasy jest długa i sięga czasów plemiennych. Po raz pierwszy pojawiły się one już 17 tysięcy lat temu. Ówczesne plemiona zamieszkujące ziemie w pobliżu Kołymy na północnej Syberii postanowiły przygarnąć psy do pomocy w trakcie polowań. Każde z tych plemion zamieszkujących te ziemie miało własne psy, ale za pioniera rasy siberian husky uznaje się plemię Czukczów. 

To właśnie oni po raz pierwszy zaczęli zaprzęgać czworonogi do ciągnięcia sań, a uargumentowane było to zmianami klimatu. Plemię zamieszkiwało lasy i pustkowia, dlatego docieranie w konkretne miejsca w celu polowań stanowiło dla nich spore wyzwanie. W tym właśnie pomocne były psy, a zdarzenia te datuje się na około 3 tysiące lat temu. 

Zazwyczaj do jednych sań zaprzęgniętych było aż 6 psów, choć czasem korzystano z pomocy nawet 18 czworonogów. Co wówczas robili Czukczowie? Pożyczali psy od sąsiadów i było to zupełnie normalne. Już wtedy psy te były niezwykle silne i wytrzymałe. Ogromne mrozy nie stanowiły dla nich żadnej przeszkody i do teraz pies syberyjski jest w stanie znieść temperaturę nawet do -60 st. C.

Co ważne Czukczowie, jak i inne tamtejsze plemiona praktycznie nie ingerowali w rozwój tej rasy. Za to dość popularną praktyką była kastracja psów, co pozwalało zapobiec nieplanowanym ciążom, a psom ciągnącym w zaprzęgach – zachować większą tkankę tłuszczową i utrzymać optymalną temperaturę ciała. Dzięki temu też psy nie krzyżowały się z innymi rasami, a ich wygląd i temperament na przestrzeni lat pozostał praktycznie niezmieniony. 

husky syberyjski na tle śniegu

Siberian husky – rozwój rasy

Psy husky zostały po raz pierwszy sprowadzone w 1909 roku i krajem, do którego trafiły, była Kanada. Przywiezione przez rosyjskiego handlarza futrami zostały nawet zgłoszone do wyścigu psów zaprzęgowych, jednak z początku były wyśmiewane za swój niepozorny wygląd. 

Faktycznie, w porównaniu z czworonogami, które wówczas wygrywały takie wyścigi, psy husky wyglądały dość niepozornie. Jednak już wtedy zaskoczyły swoimi zdolnościami i zdobyły 3. miejsce. Rok później zaprzęg psów rasy siberian husky ustanowił nowy rekord czasowy, który został pobity dopiero 73 lata później. Po raz pierwszy syberyjski husky pojawił się w Europie w latach 50., a w Polsce około 1983 roku. 

Przeczytaj także: Biały pies – poznaj rasy psów o białej sierści!

Husky syberyjski – wygląd

Szczególnie charakterystyczny dla rasy husky syberyjski jest niezwykły wygląd tych czworonogów. Są to zwierzaki średniej wielkości o mocnej, umięśnionej budowie, która nie rzuca się aż tak w oczy przez ich grubą okrywę włosową. Zapewne zastanawiasz się, ile waży husky syberyjski. Waga, jaką może mieć pupil, waha się od 16 do 23 kg w przypadku suczek i od 20 do 27 kg u psów.

Z reguły psy husky postrzegane są jako zwinne i pełne gracji. Prosty grzbiet oraz proporcjonalna do całego ciała głowa dają efekt dość foremnej budowy. Ma kufę średniej długości, która nieco zwężona jest w kierunku nosa. 

Husky syberyjski – umaszczenie

Gęsty i miękki podszerstek, a na nim półdługie włosy okrywowe. Całość sprawia wrażenie puchatego, co dość charakterystyczne jest dla szpicy, do których należy siberian husky. Ciekawostką jest, że pies husky może zmieniać swoje ubarwienie na przestrzeni całego życia, np. z jasnego na ciemne i na odwrót. Ogon psa jest owłosiony najbardziej, zwykle noszony z dumą wysoko. Jeśli chodzi o psa rasy husky syberyjski, umaszczenie może przybrać takie kolory jak czarny, brązowy i odcienie szarości, a także biały. 

Co ważne na głowie psa często zauważyć można charakterystyczny znak i różne wzory. To znak charakterystyczny tej rasy, co pozwala odróżniać ją od malamuta. Równie ciekawe wyglądają oczy tego psa. Przyjęło się, że te mogą występować jedynie w kolorze niebieskim, jednak jest to mit. Oczy zwykle są w kształcie migdała, a dopuszczalne kolory to niebieski, brązowy oraz miodowy. Co ciekawe u tych czworonogów dopuszczalna jest heterochromia, czyli tęczówki w dwóch różnych odcieniach, co występuje u tej rasy dość często. Nie jest prawdą również to, że czworonogi z niebieską tęczówką mają predyspozycje do ślepoty. 

husky syberyjski zbliżenie na pysk

Husky syberyjski – charakter

Zastanawiasz się, jaki jest pies tej rasy? Jeśli chodzi o psa husky syberyjski, charakter przedstawicieli jest mocny, ale nie agresywny. Mają one żywiołowy temperament i ogromne pokłady energii. Nie lubią samotności, ale z drugiej strony ze względu na pierwotność rasy są to psy niezależne i dążące do dominacji w stadzie. Tę pierwotność bardzo widać w ich charakterze. 

Należą one do psów pracujących, które potrzebują sporo ruchu na co dzień. Jedną z ulubionych aktywności tych czworonogów jest, jak możesz się domyślić, bieganie, co jednak nie oznacza, że muszą biegać w psich zaprzęgach. Z drugiej jednak strony husky spędzający czas w ogrodzie może stać się sfrustrowany, a wtedy może z nudów niszczyć wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Dlatego tak ważne są codzienne spacery i zabawa. Zabawy z pupilem umożliwi Ci dobranie odpowiedniej zabawki, takie jak np. Trixie Piłka Dentafun ze sznurem.

husky syberyjski piłka ze sznurem

 

Wytrzymałość i szybkość to cechy, które doskonale opisują tę rasę. Zwierzaki mają raczej łagodne usposobienie i dobre podejście do ludzi, przez co nie sprawdzają się w roli stróża. Ten pies jest przyjacielski i zrównoważony. Co ważne, bardzo dobrze czuje się w stadzie, za które postrzega swoich domowników. Ma też dobre usposobienie do innych przedstawicieli swojego gatunku, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by po odpowiedniej socjalizacji i zapoznaniu, dzielił on dom z innym psem.

Syberyjski husky – dla kogo ta rasa?

Syberyjski husky to pies dla opiekuna odpowiedzialnego i konsekwentnego. Raczej nie nada się na pierwszego psa osoby niedoświadczonej, ponieważ może dążyć do dominacji. Z kolei brak odpowiedniego prowadzenia albo wychowywanie przez krzyk i nerwy mogą doprowadzić u niego do poważnych problemów behawioralnych. 

Przede wszystkim jest to pies, który potrzebuje sporo ruchu. Bez względu na to, czy mieszka on w domu z ogrodem, czy w mieszkaniu w bloku – musisz zapewnić mu regularne i długie spacery, na których będzie mógł biegać i swobodnie eksplorować teren. W trakcie szkolenia należy stawiać na konsekwencje i nagradzać pożądane zachowania. Jedynie poprzez ugruntowaną pozycję lidera w stadzie, zdobytą prawidłowym podejściem pozbawionym nerwów i agresji będziesz mógł wychować psa husky na ułożonego czworonoga. Doskonale sprawdzisz się w roli opiekuna psa tej rasy, jeśli jesteś spokojną, zrównoważoną, cierpliwą i konsekwentną osobą.

husky syberyjski dwa psy

Ile żyje husky syberyjski?

Wiele osób przed zakupem szczeniaka zastanawia się, ile żyje husky syberyjski? Długość życia tych czworonogów wynosi średnio od 12 do 15 lat. Oczywiście sporo zależy również od warunków, w jakich żyje i od opieki, jaką otrzymuje od swojego opiekuna. 

Husky syberyjski – pielęgnacja

Czy pies syberyjski należy do wymagających względem pielęgnacji? Już wyjaśniamy! 

Husky syberyjski – żywienie

Psy rasy siberian husky należą do średniej wielkości, dobrze zbudowanych czworonogów. Są prawdziwymi wulkanami energii gotowymi pokonywać długie kilometry, dlatego potrzebują zbilansowanej karmy bogatej w dużą zawartość mięsa. Doskonale sprawdzi się dla nich taki posiłek jak Cesar Tacka Pasztet o naturalnym składzie bez dodatku konserwantów. 

husky syberyjski karma dla psa cesar

Pamiętaj, że sposób żywienia psa powinieneś dostosować do jego wieku, codziennej aktywności i ewentualnych problemów zdrowotnych np. alergii pokarmowych. Co ważne, dieta psa rasy syberyjski husky powinna znaleźć się odpowiednia ilość cynku, dlatego sprawdzi się dla nich także karma dedykowana psom dużym

Siberian husky – zdrowie

Czworonogi rasy siberian husky cieszą się dobrym zdrowiem i stosunkowo rzadko zapadają na poważne choroby charakterystyczne dla tej rasy. Tych nie ma wiele, a kontuzje, jakie mogą spotykać pupile, np. skaleczenia czy złamania często wynikają z ich energicznego usposobienia. Choroby, jakie mogą dotyczyć tej rasy to przede wszystkim dermatoza cynkozależna (stąd potrzeba dostarczania psu odpowiedniej ilości cynku w diecie), dysplazja stawów biodrowych, jaskra oraz postępujący zanik siatkówki oka. Dlatego tak istotne jest, by regularnie zabierać pupila na wizyty kontrolne do weterynarza i wykonywać badania. 

Husky syberyjski – pielęgnacja

Oczywiście, jak pewnie się domyślasz, podstawa pielęgnacji psów tej rasy jest odpowiednia dbałość i sierść pupila. Pies, który większość czasu spędza na dworze, będzie przechodził linienie dwa razy w roku. Jeśli jednak pupil mieszka w domu, może linieć częściej, czyli przez cały czas w różnej częstotliwości. Kiedy wymieniają okrywę włosową najlepiej czesać je codziennie przy pomocy szczotki albo furminatora. Możesz sięgnąć po takie akcesorium jak Furminator dla psa L długa sierść.

husky syberyjski furminator dla psa

 

Kąpiele psa najlepiej wykonywać wtedy, gdy się pobrudzi np. w deszczowy dzień. Warto pamiętać, że zbyt częste kąpiele bez konkretnej potrzeby mogą niszczyć naturalną ochronną warstwę, jaka występuje na włosach. Stają się wtedy mniej odporne na trudne warunki na dworze. Istotne jest, aby psa dokładnie osuszyć po kąpieli, nawet gdy nie wychodzi on na dwór. W kwestii pielęgnacji bardzo ważne jest także zabezpieczanie czworonoga przed kleszczami. Możesz wybrać tabletki, obrożę albo kropelki przeciw tym insektom, np. Bayer Kiltix Obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psa 70cm

husky syberyjski obroża przeciw psom i kleszczom dla psa

Sprawdź również: Pointer – jaki ma charakter? Opis rasy

Pies syberyjski – komentarz opiekuna

Wiesz już, jaka jest natura psów rasy syberyjski husky. Poznaj opinię opiekunów tych czworonogów, zanim podejmiesz decyzję o przyjęciu szczeniaka pod swój dach. 

 

Już wiesz czym charakteryzuje się rasa syberian husky!

Husky syberyjski to pies z mocnym temperamentem. Jest uparty, niezależny i potrzebuje sporej dawki ruchu każdego dnia. Ta rasa zdecydowanie nie jest dla niedoświadczonych, a na pewno niepewnych siebie osób, które nie potrafią być konsekwentne i stanowcze wobec pupila, oczywiście zachowując przy tym cierpliwość i łagodność. Jeśli jednak poświęcisz czas na wychowanie i opiekę nad tym pierwotnym czworonogiem, zyskasz najlepszego przyjaciela o łagodnym i towarzyskim usposobieniu, który będzie Ci towarzyszył w codziennych aktywnościach. 

apetete baner na bloga

Pielęgnacja pupila nie jest skomplikowana, wystarczy regularnie czesać psa, a żywienie powinno uwzględniać dobrej jakości karmę z wysoką zawartością mięsa i dodatkiem cynku. 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły