KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile śpi pies w ciągu dnia?

To, że czworonogi uwielbiają spać, nie ulega wątpliwości. Wiele z nich wydaje się przesypiać całe swoje życie! Oczywiście, nie jest to jednak prawda. Sprawdź, ile śpi pies i jak powinna wyglądać jakość jego snu, aby działał on regenerująco na organizm czworonoga.

Nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę z tego, ile godzin śpi pies w ciągu dnia. Choć większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że pies prawie ciągle drzemie, to dopiero podsumowanie tego czasu robi wrażenie. Sen dla psa, podobnie jak dla wszystkich innych zwierząt, jest kluczowy, aby zachowały one dobrą kondycję oraz mogły się regenerować. Sprawdź, jak powinien wyglądać psi sen i na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

Czy wiesz, że sen psa nie jest do końca zbadany?

Czy wiesz, że sen psa wciąż jest analizowany przez grupy naukowców, a w zasadzie nadal nie wiadomo o nim zbyt wiele? To wszystko dlatego, że żaden pies nie jest w stanie powiedzieć, co konkretnie mu się śniło i w jakich okolicznościach. Wiadomo jedynie, jakie są psie wzorce snu oraz możemy podejrzewać, co śni się Twojemu pupilowi, gdy biegnie i szczeka w trakcie drzemki.

Jasne jest, że sen w przypadku psów pełni istotną rolę, bo pozwala na regenerację, ale również znaczne zmniejszenie odczuwanego stresu. Jednocześnie, wiele psów nie potrafi odpoczywać i jest wciąż gotowych do działania. To na dłuższą metę również nie jest zdrowe rozwiązanie, bo pies zwyczajnie potrzebuje regeneracji sił. Z tego powodu warto od małego uczyć psa odpoczynku, jeśli nie jest w stanie sam się wyciszyć. Ale o tym i innych normach związanych ze zdrowym snem za chwilę.

Przeczytaj również: Czy psy mają sny?

Ile śpi pies?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb każdego zwierzęcia. W związku z tym warto wiedzieć, ile śpi dorosły pies oraz jak wygląda ta czynność w jego przypadku. Bardzo często sen dorosłego psa dziwi opiekunów, dlatego dobrze wiedzieć, co jest normą, a co – już niekoniecznie.

Śpiący pies na podłodze

Jak długo śpi dorosły pies?

Ile godzin śpi pies? Dorosłe czworonogi sypiają zwykle około trzynastu godzin na dobę, aczkolwiek jest to wartość uśredniona. Dla przykładu, psy, które prowadzą nudny styl życia i większość dnia spędzają na kanapie, potrafią spać o wiele więcej. Mniej natomiast śnią psy pracujące czy sportowe. W tym przypadku jednak o wiele istotniejsza jest jakość tego snu.

Długość potrzebnego psu wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku psów starszych zapotrzebowanie na sen jest większe, bo wzrasta też potrzeba regeneracji organizmu. To nie oznacza jednak, że pies, który przekroczył magiczną granicę zaawansowanego wieku, będzie nagle spał dużo więcej. Znów, wiele zależy od konkretnego osobnika. Niemniej, możesz zauważyć, że Twój pupil zaczyna spać więcej – pozwól mu na to, jeśli jest starszy. Jego organizm widocznie potrzebuje takiego dodatkowego czasu na regenerację.

Czy pies śni?

Tego nikt nie może być pewien. Dlaczego? To proste – dopóki pies nie opowie Ci snu, dopóty nie masz pewności, że faktycznie śni. Niemniej, naukowcy przeprowadzili szereg badań, które mogą wskazywać na to, że psy mają sny. Mowa tutaj oczywiście o zapisie fal mózgowych podczas snu i aktywności w jego trakcie, na przykład biegania w miejscu.

Co się śni psu? Ponownie, tego możesz się tylko domyślać. Nie badano tej kwestii w przypadku czworonogów, a jedynie szczurów oraz kotów. A i wówczas zrobiono to tak, że można jedynie założyć, co oznacza psi sen. Prawdopodobnie bowiem psy, podobnie jak wyżej wymienione zwierzęta, śnią o rzeczach, które dzieją się im na co dzień. Może to być na przykład sen o pogoni za piłką.

Jak wyglądało badanie, w którym to udowodniono? Przede wszystkim zbadano aktywność fal mózgowych kotów i szczurów w konkretnych czynnościach, a następnie – podczas snu. Fale wyglądały bardzo podobnie, co pozwala zakładać, że zwierzętom śniło się to, co przeżywały w trakcie dnia. Trudno będzie tutaj o dokładniejsze badanie, dopóki zwierzęta nie nauczą się mówić albo ludzie je rozumieć.

Pies zwinięty w kulkę

Co oznaczają pozycje snu psa?

Wiesz już, ile śpią sny, ale czy kojarzysz, co oznaczają ich pozycje do snu? Wiele psów ma swoją ulubioną, ale niektóre cenią sobie rozmaite kompilacje. Wiadomo, że zależą one od różnych czynników. Jakich? Większość pozycji do spania jest wynikiem atawizmów. 

Najpopularniejsza pozycja, w której pies jest zwinięty w kulkę, ma wielorakie znaczenie. Z jednej strony pies kumuluje ciepło, aby nie uciekało przy niższej temperaturze. Z drugiej – chroni również narządy wewnętrzne w środowisku, którego nie jest pewien. Tak często sypiają psy zestresowane, niepewne otoczenia, w nowych okolicznościach. Albo ceniące sobie po prostu ciepło.

Adekwatnie, inne pozycje snu również coś oznaczają. Pies śpi na boku, gdy jest rozluźniony oraz pewny siebie, a także zrelaksowany. W pozycji na wszystkich czterech łapach – jakby gotowy do podniesienia – śpi pies, który na coś czeka albo czuwa. Wówczas sen jest szczególnie lekki. Z kolei z łapami i brzuchem do góry psy śpią zwykle mocno. Ta pozycja oznacza, że czują się bezpiecznie, są zrelaksowane, a do tego – być może jest im gorąco.

Nie należy zapominać, że pozycja snu w dużej mierze zależy również od legowiska, na którym śpi pies. Jeśli jest ono małe, część psów wybierze sen w pozycji skulonej, bo tak będzie po prostu wygodnie. Psy, które wpełzają pod kołdrę opiekunów, często potem wystają spod niej brzuchem do góry, gdy jest im zbyt ciepło.

Jak sen wpływa na poziom kortyzolu u psa?

To, ile śpi pies, wpływa też na to, jak się on czuje. Odpowiedniej długości faza REM sprawia, że pies czuje się bardziej zrelaksowany, a w konsekwencji jest bardziej pewny siebie i mniej skłonny do chwiejnych zachowań. Z tego powodu psy, które mają problem z zapadaniem w sen, bardzo często są też wysoko pobudliwe – nie są w stanie się wyciszyć. To zapętlający się proces, który musi przerwać właściciel, często we współpracy z behawiorystą.

Ciekawe badania przeprowadzono na psach ze schronisk. Z uwagi na panujące tam warunki i brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji psy często sypiają krócej, niż powinny, co z kolei sprawia, że wzrasta ich poziom kortyzolu. Dodatkowo podnosi go również fakt przebywania w takich warunkach. Okazuje się jednak, że już jedna noc spędzona w domu tymczasowym, czyli domu wolontariusza, jest w stanie znacznie zmniejszyć poziom kortyzolu oraz poprawić jakość snu. To wpływa pozytywnie na jego zdrowie oraz zachowanie w tego rodzaju placówce.

Ile śpi pies? Pies śpi na legowisku

Czy pies może cierpieć na zaburzenia snu?

O zaburzeniach snu mowa wtedy, gdy pies nie jest w stanie zasnąć albo cierpi na inne schorzenia. Do najczęstszych należy na przykład bezdech, występujący u ras brachycefalicznych, a także psów otyłych oraz z problemem zapadania tchawicy i krtani. W takim przypadku leczenie zwykle polega na usunięciu przyczyn fizycznych, czyli odchudzaniu czworonoga, zoperowaniu podniebienia albo wiotkości.

Inaczej wyglądają inne poważne choroby. Przykładowo, nie każdy wie, że pies może lunatykować – i nie chodzi tutaj o bieganie na leżąco we śnie. Mowa o psach, które chodzą w trakcie snu, co sprawia, że wpadają na różne przedmioty i mogą zrobić sobie poważną krzywdę. Innym zaburzeniem jest narkolepsja, która obecnie z powodzeniem jest leczona u czworonogów. 

Istotny wpływ na to, ile śpi dorosły pies, ma bezsenność. Warto jednak wiedzieć, że u czworonogów rzadko kiedy jest to choroba izolowana – raczej objaw innych zaburzeń. Najczęściej mowa o problemach behawioralnych u psów pobudliwych, które nie umieją się wyciszyć.

Przeczytaj również: Anemia u psa – objawy, leczenie

Czy należy budzić ze złego snu?

Na pewno przynajmniej raz widziałeś, jak Twój pies biegał na leżąco albo szczekał i warczał przez sen. Może nawet merdał ogonem? Nie zakładaj, że to od razu zły sen. Pamiętaj, co już wiesz na temat zagadnienia psiego śnienia. A już nigdy nie budź psa z takiego snu! Po pierwsze, śni się w fazie REM, a ta jest bardzo istotna dla rozwoju mózgu i jego regeneracji. Po drugie, pies zbudzony nagle może się wystraszyć i zareagować irracjonalnie, na przykład próbować Cię zaatakować.

Ile śpią szczeniaki?

Wzorzec snu szczeniąt jest nieco inny niż dorosłych psów. Sprawdź, jakie to różnice i ile śpią psy w tym okresie życia.

 

Ile godzin śpi szczeniak?

Szczenię, podobnie jak starszy pies, śpi znacznie więcej. Jest w stanie dosypiać nawet do dwudziestu godzin! Wiele zależy również od tego, czy jest to szczenię rasy miniaturowej, czy olbrzymiej. W tym drugim przypadku szczeniaki śpią zwykle mniej. Dlaczego? Prawdopodobnie wynika to z faktu, że rasy miniaturowe mają szybszą przemianę materii, dlatego ich organizm pracuje wydajniej i potrzebuje po prostu więcej regeneracji.

Czy szczeniaki mają sny?

Tak, i to – przynajmniej według badań – śnią teoretycznie więcej niż psy dorosłe. Teoretycznie to oczywiste, patrząc na to, ile śpią szczeniaki w porównaniu do psów dorosłych. Nie do końca wiadomo, czy wynika to z rozwijającego się jeszcze na tym etapie mózgu, czy innych czynników. Częściej jednak może się zdarzyć, że szczenię będzie intensywnie biegać i szczekać przez sen, robić miny albo inne nietypowe rzeczy. Dopóki nie wychodzi to poza normę – nie powinno Cię zaniepokoić. Jest to bowiem oznaka, że faza REM zachodzi prawidłowo, co gwarantuje zdrową pracę mózgu.

Śpiący szczeniak

 

Dlaczego szczeniak szczeka i biega przez sen?

Jedna teoria jest taka, że oznacza to, że śni. Rzeczywiście, w oparciu o przytaczane wyżej badania jest to możliwe. Prawdopodobnie przerabia wówczas w mózgu wydarzenia z tego samego dnia, na przykład zabawę czy stresujące spotkanie na spacerze. Jest jednak również inna opcja. Niektóre analizy sugerują, że powtarzalne ruchy w fazie REM są efektem testowania odruchów neurologicznych. W przypadku młodych psów to szczególnie istotne i gwałtowne, bo ich mózg dopiero się rozwija.

Co zrobić, gdy szczeniak nie chce spać?

 

Wiesz, ile śpią szczeniaki – co jednak zrobić, gdy nie chcą tego robić? Niektóre szczeniaki mają wyraźny problem z zapadnięciem w sen. Jest to poniekąd zależne od ich charakteru – im bardziej pobudliwe, aktywne szczenię, tym większy problem ze spaniem może wykazywać. W efekcie wpływa to negatywnie na rozwój szczeniaka, a także jego zachowanie. Utrudnia naukę i utrwalanie pewnych wzorców.

Co zrobić, gdy szczeniak nie chce spać? Najlepiej nauczyć go tego! Istnieją treningi, które wspomagają psie wyciszenie. Warto je regularnie powtarzać, aby pies nauczył się samodzielnie wyciszać. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, udaj się po poradę do behawiorysty. Specjalisty ustali plan postępowania i sprawi, że Twój pies będzie w stanie odpoczywać. To na pewno poprawi jego jakość snu, ale również pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Przeczytaj również: Czy pies ma osobowość?

A to historia!

Psy wykształciły zupełnie inny wzorzec snu niż ludzie. Co to oznacza? Człowiekowi do uśnięcia oraz zdrowego snu potrzeba rutyny. Bez niej trudno jest ustalić pory spania. Zwykle człowiek sypia również w określonych godzinach. Z kolei pies jest w stanie czuwać i spać w dowolnych godzinach – zamiennie. Z tego powodu jego regeneracja następuje, gdy jest do tego dogodny moment. Zaburzenie tego cyklu zwykle oznacza zaburzenia snu u czworonoga.

Cytat właściciela psa

To, ile śpi pies, zależy od wielu czynników. Dobra jakość snu wpływa na lepsze samopoczucie Twojego pupila. Dbaj o nią i zapewniaj czworonogowi czas na odpoczynek, a jeśli to konieczne – naucz go wyciszenia. Masz jakieś własne doświadczenia związane z psim snem? A może znasz jakieś ciekawostki dotyczące tego, ile śpią psy? Podziel się nimi!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły