KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile pies ma zębów? Wszystko o uzębieniu psa!

Zdrowy, dorosły człowiek ma od 28 do 32 zębów stałych. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie tajemnice skrywa szczęka Twojego czworonoga? Jeśli nie, to dziś znacznie poszerzysz swoją wiedzę w tym temacie. Ile zębów ma pies, jakie są ich rodzaje i kiedy się pojawiają? Znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Czy wiesz, że…

Nam, ludziom, zęby służą wyłącznie do jednego celu – rozgryzania pokarmów. Nasi czworonożni przyjaciele, którzy nie posiadają rąk, polegają na nich w znacznie większym stopniu. Psia szczęka została stworzona nie tylko do jedzenia, ale także do ciągnięcia, chwytania czy obrony. To właśnie ta wielofunkcyjność sprawia, że rozstaw zębów u psa różni się od tego ludzkiego.

Struktury korzeni zębów u psów są podobne do ludzkich, z tym wyjątkiem, że u czworonogów trzy górne zęby trzonowe mają dwa korzenie, podczas gdy dwa dolne zęby trzonowe mają trzy korzenie.

Co więcej, korzenie zęba psa są długie, co zaskakuje większość ludzi. Widoczna gołym okiem korona ma zwykle tylko około jednej trzeciej długości zęba. W przypadku siekaczy korony mają tylko około jednej czwartej długości zęba.

Regularne wizyty u dentysty są koniecznością w przypadku ludzi. Dlaczego nasi pupile nie odwiedzają stomatologa, a zwykle stan ich uzębienia nie pozostawia wiele do życzenia? Odpowiedzialne są za to bakterie w jamie ustnej, które istotnie różnią się do tych, które występują w naszym organizmie.

Próchnice są spowodowane przez specyficzne drobnoustroje, które żyją na płaskich powierzchniach zębów i metabolizują cukry do kwasu. Psy zwykle nie spożywają tyle cukru, co ludzie, a gatunki bakterii, które powodują próchnicę są bardzo rzadkie w ustach czworonogów. Próchnica u psów jest możliwa, chociaż występuje sporadycznie. Najczęściej jest ona spowodowana słodkimi przysmakami, takimi jak banany czy bataty. Leczenie ubytków u psów przebiega tak samo, jak u ich właścicieli. Najpierw usuwa się chorą strukturę zęba, a następnie zastępuje ją wypełnieniem kompozytowym.

Uśmiechnięty pies

Rodzaje psich zębów – dowiedz się więcej!

Jeśli chociaż raz przyglądałeś się szczęce swojego pupila, to zapewne zauważyłeś, że w jej skład wchodzą różne rodzaje zębów, które różnią się kształtem i wielkością, a także funkcją. U dorosłych czworonogów można wyróżnić ich aż 5 rodzajów.

Każdy z zębów zwierzęcia składa się z korony, czyli zewnętrznej części zęba, szyjki oraz korzenia – fragmentu, który znajduje się w zębodole szczękowym lub żuchwowym. Zęby psów usadowione są pojedynczymi rzędami w górnej i dolnej części trzewioczaszki, czyli analogicznie w szczęce oraz w żuchwie.

Siekacze to mocne zęby, które znajdują się w przedniej części szczęki. Charakteryzują się one płaskim, łopatowatym kształtem i odgrywają istotną rolę w procesie zdobywania pokarmu. Niegdyś siekacze służyły czworonogom do odrywania kawałków mięsa od kości oraz rozdrabniania go na mniejsze porcje. Obecnie również pomagają zwierzętom w przetwarzaniu otrzymywanego pokarmu.

Nawet laik potrafi rozpoznać psie kły. To spiczaste zęby, które znacznie wyróżniają się na tle pozostałego uzębienia. Kły są dłuższe i ostrzej zakończone, gdyż pomagały one psom skutecznie polować i zabijać zdobycz. Obecnie czworonogi nadal korzystają z kłów, by rozrywać większe kawałki pożywienia, a także przenoszą nimi przedmioty.

Trzecią i czwartą grupę psich zębów stanowią przedtrzonowce i trzonowce. Te pierwsze, wyjątkowo mocne, umożliwiają zwierzęciu miażdżenie oraz rozcieranie pokarmu. Trzonowce mają wystarczającą siłę, by rozkruszyć nawet bardzo twarde składniki pożywienia! Gdy Twój pupil przeżuwa bokiem, to najprawdopodobniej korzysta właśnie z ich dobrodziejstw.

Ostatnia grupa zębów, czyli łamacze, to czwarty górny przedtrzonowiec oraz pierwszy dolny trzonowiec. Ich zadaniem jest ułatwianie cięcia i rozrywania kawałków mięsa oraz innego pożywienia.

Zęby u psa. Ile zębów ma pies?

Ile zębów ma pies?

Pora rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, ile pies ma zębów. Dorosły osobnik ma 42 zęby – 22 z nich znajduje się w szczęce, a 20 w żuchwie. Należy jednak wspomnieć, że ich liczba może się w niewielkim stopniu różnić w zależności od rasy danego zwierzęcia. Niektóre czworonogi mogą bowiem posiadać więcej lub mniej zębów stałych i jest to w zupełności normalne.

Liczba zębów to nie wszystko – ważne jest również ich dopasowanie. Za główne typy zgryzu spotykane u psów uznaje się: zgryz nożycowy, zgryz cęgowy, zgryz naprzemienny, przodozgryz i tyłozgryz. Prawidłowym z nich jest zgryz nożycowy. To klasyczne ułożenie zębów, które polega na tym, że siekacze żuchwy są zlokalizowane tuż za siekaczami szczęki.

U niektórych ras psów, na przykład tych pasterskich, dopuszczalny jest również zgryz cęgowy, inaczej nazywany kleszczowym. Charakteryzuje się on tym, że siekacze szczęki i żuchwy nachodzą na siebie.

Przeczytaj również: Czyszczenie zębów u psa – jak dbać o uzębienie pupila?

Wady zgryzu u psa

Za poważną wadę u psa uważa się zgryz naprzemienny. W przypadku tego defektu siekacze żuchwy dolnej wychodzą na przód lub są położone za górnymi siekaczami szczęki. Kolejnym niepożądanym ułożeniem zębów jest przodozgryz. Wówczas siekacze żuchwy są wysunięte do przodu o wiele bardziej, niż siekacze szczęki. Tyłozgryz to natomiast sytuacja, gdy żuchwa jest mocno skrócona i przesunięta do tyłu, a dolne siekacze cofnięte.

Prawidłowy zgryz u psa kształtuje się w okresie wzrostu. W tym newralgicznym czasie mogą wystąpić wady o podłożu genetycznym, jak i te nabyte, które są determinowane czynnikami środowiskowymi. Wśród tych drugich duże znaczenie odgrywają czynniki żywieniowe, które objawiają się niedoborami witamin oraz mikroelementów w diecie, oraz czynniki behawioralne – gryzienie zbyt twardych przedmiotów czy intensywne ich szarpanie. By mieć pewność, że Twój pupil dostaje wszystko, co najlepsze, regularnie podawaj mu kompleks multiwitaminowy. Preparat Vetosan Imumo Plus stanowi zbilansowane połączenie witamin, minerałów oraz pierwiastków śladowych, takich jak: miedź, magnez, żelazo, sód, potas, kwas foliowy czy witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i B12.

Vetosan Imumo Plus kompleks multiwitaminowy

Niekorygowane wady zgryzu nasilają się wraz z wiekiem, w związku z tym stan uzębienia pupila powinien być systematycznie kontrolowany przez weterynarza.

Ile zębów ma pies – szczeniak?

Wyjaśniliśmy już, ile zębów ma dorosły pies. Jak się zapewne domyślasz, stan uzębienia szczeniaka nie jest taki sam. U czworonogów występuje tak zwane uzębienie dwupokoleniowe. Oznacza to, że najpierw rosną zęby mleczne, które następnie są wymieniane na zęby stałe. Wyjątkiem od reguły są przedtrzonowiec i zęby trzonowe, które zalicza się do kategorii uzębienia jednopokoleniowego.

Wymiana zębów u psa to skutek ucisku zawiązków zębów stałych na korzenie, nerwy oraz naczynia krwionośne mleczaków. Gdy tak się dzieje, ząb mleczny jest słabiej zaopatrywany w substancje odżywcze i zaczyna stopniowo obumierać. Intensywny wzrost szczeniaka skutkuje tym, że zębodół się powiększa, a niewielki, mleczny ząb nie jest w stanie go ściśle wypełniać. Większy, stały wypycha mleczaka i idealnie wpasowuje się w zębodół.Pies u dentysty

Podobnie jak człowiek, pies rodzi się pozbawiony jakiegokolwiek uzębienia. Pierwsze zęby mleczne zaczynają się u niego pojawiać dopiero w pierwszym miesiącu życia. Początkowo są one bardzo małe, jednak na tak wczesnym etapie rozwoju nie przeszkadza to szczeniakowi w normalnym funkcjonowaniu, ponieważ karmi się on mlekiem matki.

Szczenięta posiadają siekacze centralne, środkowe i boczne, oraz kły. U małych psiaków wyrzynają się również przedtrzonowce drugie, trzecie i czwarte. Przedtrzonowce pierwsze pojawią się już jako zęby stałe dopiero około 4-5 miesiąca życia. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku trzonowców, które można zaobserwować dopiero około 5-7 miesiąca.

U szczeniąt wymiana zębów z mlecznych na stałe zwykle trwa około 4 miesięcy. Wszystkie zęby stałe powinny pojawić się do około 9 miesiąca życia psa. Warto dodać, że często tempo ich wyżynania się determinuje indywidualny charakter zwierzęcia czy rasa, do której przynależy.

Podsumowując, szczenięta mają 28 zębów mlecznych – 14 w szczęce i 14 w żuchwie. Są to dokładniej 3 siekacze, 1 kieł i 3 przedtrzonowce w każdej ćwiartce jamy ustnej.

A to historia!

Gdyby dokładnie przyjrzeć się historii stomatologii zwierzęcej, to najwięcej uwagi zawsze poświęcano koniom. Już w 600 r. p.n.e. Chińczycy praktykowali opiekę stomatologiczną związaną z tymi właśnie zwierzętami. Stomatologia u psów praktykowana jest relatywnie krótko.

W 1762 roku we Francji powstała pierwsza szkoła dentystyczna dla zwierząt. Jednak dopiero w XX wieku założono placówkę dedykowaną małym zwierzętom. W miarę upływu czasu ta dziedzina medycyny stawała się coraz popularniejsza, a my pozyskiwaliśmy coraz więcej informacji dotyczących tego, jak ważna jest opieka dentystyczna dla psów.

Gdyby kilkadziesiąt lat temu poprosić właściciela psa o umycie zębów swojemu pupilowi, to nasza prośba zostałaby uznana za niedorzeczną. W dzisiejszych czasach dbanie o higienę jamy ustnej psa jest praktyką coraz częściej uskutecznianą.

Mycie zębów u psa

Higiena psiego uzębienia

Zęby czworonoga powinny być czyszczone zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz jamy ustnej. Do tego celu należy używać szczoteczek o dość miękkim włosiu, by nie podrażnić dziąseł zwierzęcia. Nim po raz pierwszy włożysz akcesorium do pyska psa, daj czworonogowi czas, by mógł się z nią zaznajomić. Niech pupil ją obwącha, a potem później zabierz się za szczotkowanie jego zębów na sucho. Dopiero po kilku dniach takich testów możesz sięgnąć po odrobinę pasty do zębów – do niej także Twój futrzak musi przywyknąć. Pamiętaj o tym, by używać wyłącznie past dedykowanych dla psów.

Psie zęby nie muszą być szczotkowane tak długo, jak ludzkie. Wystarczy, że na tę czynność poświęcisz około 30 sekund. Masuj zęby płynnymi, kolistymi ruchami uważając przy tym na dziąsła. Częstotliwość mycia zębów u Twojego psa pomoże Ci ustalić lekarz weterynarii, który najpierw dokona przeglądu stomatologicznego jamy ustnej czworonoga.

Sprawdź produkty do czyszczenia zębów u psa

Jeśli Twój psiak wprost nie znosi mycia zębów, to podawaj mu twarde owoce i warzywa takie jak marchew czy jabłka. W sklepach zoologicznych znajdziesz również gryzaki i zabawki o porowatej strukturze, które zapobiegają osadzaniu się płytki nazębnej.

Choroby przyzębia to najczęstsza grupa chorób, która dotyka czworonogów. Aż 75% psów powyżej 2 roku życia cierpi na zapalenie dziąseł czy paradontozę! Te dolegliwości zwykle można zaobserwować u przedstawicieli ras małych i średnich, co wiąże się z wcześniejszym odkładaniem się płytki nazębnej. W konsekwencji dochodzi do powstania kamienia na zębach, który może skutkować niebezpiecznym zapaleniem dziąseł.

Pierwszy objaw choroby uzębienia to brzydki zapach wydobywający się z jamy ustnej. Nie lekceważ go i nie bagatelizuj. Zdrowe zęby nie powodują wydzielania woni zgnilizny. Jeśli dodatkowo zaobserwujesz, Twój pupil żuje wolniej niż zwykle, stracił apetyt, w trakcie jedzenia robi sobie krótkie przerwy lub nie chce się bawić, to powinieneś niezwłocznie zabrać go do weterynarza.

Cytat właściela psa

Ile zębów ma pies? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artkułu psia szczęka nie skrywa przed Tobą już żadnych tajemnic. Ile zębów mlecznych ma pies, jakie są rodzaje uzębienia i czym objawiają się choroby jamy ustnej u czworonogów? Jesteśmy przekonani, że na te pytania umiesz odpowiedzieć w sposób śpiewający.

Jeśli sam jesteś właścicielem psa to mamy dla Ciebie proste zadanie – policz ile zębów ma Twój pupil, a wynikiem podziel się w komentarzu. Nie zapomnij dodać informacji, jakiej jest rasy. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy liczba będzie równa 42 czy mniejsza.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły