Ile lat żyją koty? Co wpływa na kocią długość życia?
Wielu właścicieli zwierząt domowych zastanawia się, ile żyją koty – co wpływa na żywotność danego pupila? Przydatne informacje na ten temat znajdują się w poniższym tekście.
Według danych międzynarodowych instytutów feliologicznych, najdłużej żyjącym obecnie zwierzęciem, zaliczanym do rodziny kotowatych, jest Robbie. Ten rasowy, domowy kot, z Maine Coonów, należy do Brytyjki Michelle Foster. Obecnie Robbie ma 31 lat. W przeliczeniu na wiek przeciętnego człowieka oznacza, iż zwierzę skończyło właśnie 136 rok życia. Dotychczasową rekordzistką, jeśli chodzi o długość życia, pozostaje jednak kotka Creme Puff. Zwierzę to większość swojego życia zamieszkiwało w stanie Teksas. Ten domowy pupil zmarł w wieku 38 lat i 3 dni. Przez tak długi okres swojego życia zwierzak praktycznie nie cierpiał na żadne poważne choroby, infekcje czy inne dolegliwości.
Ile żyją koty?
Osoby zastanawiające się, jak długo żyją koty, powinny mieć świadomość, że rekordziści należący do tego gatunku zwierząt to wyjątki. Przeciętny dachowiec lub kot rasowy może osiągnąć maksymalny wiek, który nie przekracza 20 lat. Niebagatelne znaczenie ma w tym wypadku stan zdrowia danego pupila. Jego obciążenie chorobami genetycznymi lub wadami rozwojowymi, sposób odżywiania, miejsce zamieszkania, dieta, a także ewentualne zabiegi medyczne i operacyjne, szczególnie te kończące się komplikacjami.

Ile żyją koty?
Co wpływa na żywotność danego pupila?
W krajach wysoko rozwiniętych przeciętna długość życia kotów uległa zasadniczej zmianie. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż większość tych zwierząt zamieszkuje w domach lub mieszkaniach. Ponad to posiada dostęp do stałej opieki weterynaryjnej, diagnostyki, profilaktyki zdrowia, zabiegów kastracji oraz sterylizacji. Istotna jest również zbilansowanej diety czy możliwości hospitalizowania w przypadku pojawienia się schorzeń, zagrażających zdrowiu lub życiu. Na wiek kota ma także wpływ troska opiekunów. Ważne by zapobiegać występowaniu groźnych chorób u swego pupila. Właściciele tych zwierząt skutecznie reagują na pojawienie się symptomów, świadczących o procesach zapalnych, infekcjach i zakażeniach, toczących się w organizmie danego zwierzęcia. Pozwala to uchronić je przed poważnymi schorzeniami, mogącymi spowodować znaczne skrócenie ich życia.
Warto dodać, że domowy kot ma znacznie większą szansę na dłuższe życie niż ten żyjący na swobodzie. Kot bezdomny lub też ten przebywający w schroniskach i placówkach zajmujących się opieką nad zwierzętami porzuconymi przez właścicieli, żyje znacznie krócej. Średnia długość życia kota, niezależnie od tego czy jest to zwierzę nierasowe, czy też należące do konkretnej rasy, wynosi około 14 do 18 lat. Zdarzają się osobniki, które nie dożywają nawet do 10 roku życia, a także te które potrafią cieszyć się dobrym zdrowiem nawet w wieku 16 – 19 lat.
Wiek kota – dlaczego dachowce uznawane są za zwierzęta długowieczne?
Warto zastanowić się, ile żyją koty dachowce. Ten najpopularniejszy rodzaj domowych pupili jest ceniony przede wszystkim ze względu na mniejszą skłonność do chorób genetycznych i lepszą kondycję fizyczną. W przeciwieństwie do kotów rasowych, typowe dachowce żyjące w domach lub mieszkaniach, wykazują znacznie niższą śmiertelność, ponieważ mają dostęp do opieki weterynaryjnej. Na długość ich życia mają także wpływ szczepienia okresowe. Chronią te zwierzęta przed działaniem pasożytów, bakterii i chorobotwórczych wirusów. Żyjący swobodnie na wolności kot, który przekroczył 8 rok życia, uznawany jest za zwierzę w podeszłym wieku. W przypadku domowych dachowców, pupil, który ma 12 lat, może wyróżniać się dobrą kondycją i niebudzącym niepokoju stanem zdrowia. Dachowce to zwierzęta, które nie należą do żadnej konkretnej rasy kotów, co może zmniejszać ryzyko pojawienia się u nich typowych chorób, występujących u pupili posiadający książeczkę rodowodową. Ten czynnik również ma nie ma niebagatelny wpływ na długość życia przeciętnego zwierzęcia.

Wiek kota – dlaczego dachowce uznawane są za zwierzęta długowieczne?
Jakie czynniki mają wpływ na długość życia kota?
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak długo żyją koty nierasowe, należy uświadomić sobie fakt, iż zwierzęta te wymagają odpowiedniego odżywiania i opieki. Jest to warunek zachowania przez nie dobrego stanu zdrowia, doskonałego samopoczucia oraz odpowiedniej do wieku kondycji fizycznej. Dachowce, podobnie jak koty rasowe, powinny otrzymywać zbilansowane posiłki, zawierające kompleks witamin i związków mineralnych. Zapobiega to wyjałowieniu organizmu, co może skutkować pogorszeniem się stan zdrowia danego pupila. Nieodpowiednia dieta, obfitująca w zbyt kaloryczne pokarmy, również może negatywnie wpływać na wiek kota.
Według przeprowadzonych badań pupile z dużą nadwagą są obciążone ryzykiem chorób metabolicznych i tych związanych z układem krwionośnym. Oznacza to, że zwierzęta te żyją znacznie krócej, ponieważ zapadają na różnego rodzaju schorzenia, mogące powodować ich przedwczesną śmierć. W przypadku kotów poddawanych zabiegom sterylizacji i kastracji wykazano, że zwierzęta te nie miały tendencji do przedwczesnej śmierci. Może to powodować zatrzymaniem wydzielania hormonów płciowych, a w rezultacie zerowej płodności oraz możliwości wydawania na świat potomstwa. Według lekarzy weterynarii kocury sterylizowane, znacznie rzadziej zapadają na schorzenia związane z nowotworami toczącymi się w obrębie gonad, czyli jąder i nasieniowodów. Kastracja u kocurów może być metodą na przedłużenie życia danego pupila. Szczególnie, gdy jego przodkowie zapadali na choroby nowotworowe, dotyczące głównie narządów płciowych.
Jak długo żyją koty rasowe i egzotyczne?
Przeciętny wiek kota rasowego, uwarunkowany jest przynależnością do konkretnej grupy zwierząt. Warto pamiętać, że każdy kot rasowy może być obciążony dziedziczną skłonnością do występowania u niego niektórych chorób. Według przeprowadzonych badań do długowiecznych kotów rasowych należą syjamy. Zwierzęta te są w stanie przeżyć do 20 – 21 lat. Podobnie jak koty nierasowe. Syjamy mają silny organizm oraz dobrze działający układ immunologiczny. Osoby zastanawiające się, ile żyją koty tureckie angory, burmańskie czy balijskie, mogą być zaskoczone wynikami. Z badań wynika, że koty tureckie angory są zwierzętami, które dożywają do 18 roku życia. Pupile rasowe, zaliczane do kotów birmańskich, mogą żyć maksymalnie do 15 lat. Najkrócej żyją koty balijskie. Zwierzęta te nierzadko są obciążone bardzo poważnymi chorobami genetycznymi, szczególnie dotyczącymi układu krwionośnego i dysfunkcji nerek. Według danych szacunkowych, koty balijskie mogą żyć maksymalnie do 15 roku życia, ale statystycznie zwierzęta te żyją zazwyczaj tylko przez 10 lat.

Ile żyją koty – co wpływa na żywotność danego pupila?
Koty rosyjskie
Osoby pragnące dowiedzieć się jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie i inne rasy europejskie, znajdą odpowiedź, że przeciętny wiek danego pupila tych ras wynosi około 15 lat. Koty rosyjskie o niebieskim umaszczeniu mogą żyć od 13 do 20 lat, jednakże wymagają one regularnych wizyt u weterynarza, ponieważ często cierpią na schorzenia układu moczowego i zaburzenia w pracy nerek. Koty brytyjskie krótkowłose to jedne z najdłużej żyjących pupili, zaliczanych do konkretnej rasy. Przeciętny wiek tego zwierzęcia wynosi od 18 do 20 lat. Choć zdarzają się osobniki przekraczające tę granicę i dożywające nawet do 22 roku życia.
Karmy dla kota Rosyjskiego Niebieskiego – sprawdź w apetete.pl!
Koty sawannah i nebelungi
Cieszące się stosunkowo dobrym stanem zdrowia koty egzotyczne typu sawannah i nebelungi mogą żyć od 13 do 20 lat. Dzieje się tak pod warunkiem, że otrzymują one karmę o odpowiednim bilansie energetycznym, nie powodującą powstawania u nich często pojawiających się alergii pokarmowych, skutkujących podrażnieniem żołądka i jelit oraz powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych.

Przeciętny wiek tego zwierzęcia wynosi od 18 do 20 lat.
Koty maine coon
Na bardzo krótki wiek kota, należącego do rasy maine coon, ma wpływ przede wszystkim genetyczna skłonność do kardiomiopatii przerostowej i zespołu torbielowatości nerek. Przed zakupem kota należącego do tej rasy należy upewnić się, że hodowca posiada zaświadczenie stanowiące dowód, iż rodzice danego pupila są wolni od tego typu mutacji.
Coraz więcej osób, które marzą o posiadaniu domowego pupila, zastanawia się, ile żyją koty. Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom nie jest prosta. Na długość życia przeciętnego kota ma wpływ nie tylko jego rasa czy pochodzenie, ale także styl życia, dieta i inne czynniki.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu