Zabawy z psem w domu – czyli jak miło spędzić jesień z psem?

Zabawy z psem w domu - czyli jak miło spędzić jesień z psem? Co zrobić, by polepszyć humor psa podczas jesiennej słoty? Dziś odpowiemy na te pytania, ale przede wszystkim przekażemy, jak bawić się z psem w domu, aby nie stracił dobrych manier nabytych podczas letniego szkolenia.

 

Jak psy lubią się bawić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy ponownie powrócić do genezy psa, a dokładnie przyjrzeć się jego przodkowi – wilkowi. Wilk to urodzony myśliwy, zdobywa pożywienie poprzez polowanie, w tym celu posługuje się swoimi wrodzonymi talentami: doskonałym zmysłem orientacji oraz genialnym węchem. Podobnie funkcjonują nasze psy, choć niekiedy ich wygląd może być mylący to wciąż przodkowie wilka. Dlatego ich ulubioną zabawą będzie zabawa mająca na celu zaspokojenie ich instynktu myśliwskiego.

 

Ukrywanie przysmaków w kocyk

Potrzebne przybory:

 • ręcznik albo kocyk
 • twarde przysmaki: karma psa, ewentualnie psie ciastka

PRZEBIEG ZABAWY:

Na początku rozsypujemy kilka groszków karmy i składamy ręcznik na pół, tak aby pyszna zawartość została schowana do środka ręcznika. Taki pakunek dajemy psu do odkopania. Jeśli zwierzak bez problemu odkopał zawartość to znak, że trzeba mu utrudnić i zawinąć kocyk bardziej np.: na trzy części. Możemy tak stopniowo zwiększać trudność w zależności od motywacji i umiejętności psa.

Uwaga; Jeśli psiak jest bardzo nieśmiały można na początku zawinąć tylko róg ręcznika i tam włożyć przysmaki pokazując zawartość. Po kilku powtórzeniach psiak szybko zrozumie, że wystarczy ruszyć nosem by odkryć pyszności jakie kryje rulonik.

ZALETY ZABAWY:

Zabawa ta jest polecana często jako terapia behawioralna dla nieśmiałych psów, ponieważ znajdowanie jedzenia podnosi samoocenę psa oraz zaspokaja jego potrzebę jako łowcy – myśliwego. Pies, który odkryje przysmaki myśli: To ja jestem łowcą, ja je znalazłem więc są cenne. Ta zabawa to również świetny sposób na podawanie karmy psom, które za szybko jedzą swój posiłek.

 

Zabawa w rozszarpywanie!

Każdy psi myśliwy kocha rozszarpywać zabawki, wyciągać ich wnętrzności lub drzeć. Rozrywanie ofiary to swoisty wilczy rytuał, który poniekąd zachował się w krwi naszych psów. Dziś żaden pies nie musi zdobywać pożywienia, a gotowe suche pożywienie nie pozwala na rozgryzanie i żucie, dlatego konieczne jest zapewnienie psu odpowiedniej ilość gryzaków: kości, uszy, kurze łapki, tchawice, penisy, żwacze, czy płucka. Wszystko co chrupie i da się to rozerwać jest świetne dla naszego psa. Jednak te wszystkie przegryzki mają pewną wadę – mogą wywoływać zaparcia. Niestrawione resztki szpiku tworzą złogi jelitowe i utrudniają wypróżnianie. Dlatego pomimo potrzeb psa, zalecane jest ograniczone podawanie przysmaków zawierających szpik i chrząstki. Jednak pies musi rozrywać, co robić? Bawić się z nim w naszą zabawę:

 

Potrzebne przybory:

 • rolka po zużytym papierze toaletowym lub ręczniku papierowym,
 • kawałki chusteczek higienicznych,
 • pasztet psi (opcjonalnie mokra karma),
 • chrupki, ciastka, kawałki wątróbki

PRZEBIEG ZABAWY:

Wszystkie przysmaki wkładamy do rolki, pasztet pomieszany z chrupkami, kawałek parówki – Uwaga: Sama sucha karma, czy pyszne, zdrowe, psie ciastko nie będzie wystarczająco nęcące, dlatego konieczne jest dodanie aromatycznego przysmaku.

Zaginamy brzegi rolki do środka, dla utrudniania można włożyć kawałki chusteczek higienicznych czy papieru. Tak przygotowany papierowy kong – dajemy psu do rozerwania - SMACZNEGO

ZALETY ZABAWY:

Zabawa genialnie rozładowuje napięcie, ma jedną wadę – papier jest rozrzucony po całym legowisku, a niekiedy mieszkaniu, jednak pies jest zachwycony. Dla osób, które nie chcą sprzątać po zabawie z psem proponuję alternatywę w postaci zabawek typu kong.

 

Chowanie przysmaków, chowanie zabawki w opakowaniu po jajkach

Potrzebne przybory:

 • zużyte opakowanie po jajkach, opcjonalnie po kawie
 • przysmaki, opcjonalnie sucha karma
 • kulki papieru, piłeczki kauczukowe, małe piłki max 4cm średnicy

Kolejna zabawa, która wykorzystuje zmysł powonienia psa. Polega na chowaniu przysmaków w opakowanie po jajkach. Do pustego pudełka wkładamy różne przysmaki i przykrywamy je piłeczkami, kulkami papierowymi, zabawkami. Pies musi zdjąć przeszkodę, przesunąć nosem i łapką, by dostać się do nagrody. Zabawy, które samonagradzają psa są polecane przez psich szkoleniowców, jeśli nie mamy czasu na przygotowanie zabawek w domu, producenci wymyśli dla nas gotowe zestawy domowe np.: gra edukacyjna czy genialna piramida żywieniowa

ZALETY ZABAWY:

Zaspokojenie instynktu myśliwskiego psa, zaniechanie wyszukiwania przedmiotów na ulicy, doskonale spędzony czas z psem. Zabawka nie wymaga naszego udziału, a pies doskonale zajmuje się sobą, podczas gdy my możemy zając się swoimi sprawami.

 

O czym należy pamiętać?

Jak się czujemy po treningu siłowym? Jesteśmy zrelaksowani i lepiej radzimy sobie z sytuacjami stresowymi, tak samo działa mózg naszego psa. Po intensywnym treningu czy spacerze pies lepiej radzi sobie z codziennym stresem: hałas miejski, wyjścia właściciela z domu czy niemiły psi sąsiad. Pomóż swojemu psu się zrelaksować i zapewnij mu odpowiedni trening umysłowy. Wystarczy 10 minut treningu posłuszeństwa oraz zabaw węchowych w domu, aby zapewnić swojemu podopiecznemu maksymalny trening potrzebny do tego, by czuł się szczęśliwy.

 

Jak Wam podobały się propozycję zabaw, a może znacie jakieś, inne interesujące zabawy – dzielcie się spostrzeżeniami w komentarzu.

 

Pozdrawiamy

Ula, Rico i Zara

3 Komentarze(y)

 1. Największym problemem jesienią i zimą jest wycieranie i mycie psa po spacerze. Mój Kajtek tak sie zawsze musi umorusać, że bez kąpieli się nie może obejść ;/ nie mogę się już doczekać jesieni
  • Ula
   To prawda sezon na zamknij drzwi do sypialni wchodzę z psami uważam za otwarty... jednak posiadając psy jesteśmy przygotowani na jesienne plamy. Zaopatrzenie odpowiednie tj. Mop i scierka kupione już dawno dodatkowo nauczylam zwierzaki czekać dopoki łapki nie zostaną wytarte oraz wskakują do wanny na komendę. Przydatna sztuczka. Pozdrawiamy Klan brudnych łap
 2. Witam serdecznie, bardzo ciekawy post. Zapraszam do siebie:)

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
pies tarczyca
Niedoczynność tarczycy u psów

Niedoczynnością tarczycy u psów. Niestety choroba związana z niedoczynnością  coraz częściej dotyka młodych ludzi, niewątpliwe jest to związane z promieniotwórczą...

Zamknij