KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć kota korzystać z toalety dla ludzi?

Jest jedna rzecz, za którą nieszczególnie przepadają opiekunowie kotów – czyszczenie kuwety. Czy wiesz, że ten nieprzyjemny etap można ominąć? Podpowiadamy, jak nauczyć kota korzystać z toalety i jakie korzyści mogą się z tym wiązać!

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Naucz kota załatwiać potrzeby w toalecie

Czyszczenie kociej kuwety co prawda nie jest najtrudniejszym zadaniem, jednak może być dość uciążliwe. Niektórzy mimo wielkiej miłości do swojego mruczącego towarzysza brzydzą się sprzątania jego odchodów. Alternatywą może być nauczenie kota korzystania z ludzkiej ubikacji. Choć dla niektórych dzielenie toalety ze zwierzęciem może wydawać się nieco dziwne, ten sposób zyskuje coraz więcej zwolenników. Dostępne są nawet specjalne zestawy do nauki kota korzystania z ubikacji dla ludzi, a w sieci można znaleźć filmiki przedstawiające czworonogi załatwiające się na prawdziwej toalecie. Niektóre z nich nawet spuszczają po sobie wodę! Czy nauka przyswojenia załatwiania kocich potrzeb w nowym miejscu jest trudna? A może wystarczy odrobina cierpliwości i pomysłowości? Sprawdź nasz poradnik, dowiedz się, jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety i ułatw sobie życie z kocim przyjacielem.

Jak nauczyć kota korzystać z toalety?

Czy warto nauczyć kota korzystać z toalety dla ludzi?

Rozważając naukę korzystania z sedesu przez Twojego pupila, pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle warto? A może takie praktyki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku? Nic bardziej mylnego! Choć kot załatwiający swoje potrzeby w ludzkiej ubikacji może wydawać się niezłą abstrakcją, jest to możliwe i wiąże się z tym całkiem sporo zalet. Oczywiście jedynie wtedy, kiedy cały etap nauki kociej toalety przeprowadzisz we właściwy sposób, z uwzględnieniem wszystkich ważnych kroków. 

Zobacz także: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? 

Jak nauczyć kota korzystać z toalety?

Pożegnanie kociej kuwety

Bez wątpienia jedną z większych zalet tego, że Twój kot nauczy się załatwiać swoje potrzeby w ludzkiej ubikacji, jest możliwość zrezygnowania z używania kuwety. Jeśli często zastanawiałeś się, gdzie postawić kuwetę tak, by nie kłuła ona w oczy Twoich gości, a jednocześnie była postawiona w wygodnym dla mruczka miejscu – ten problem zniknie raz na zawsze. Kuweta pełna żwirku i kocich odchodów już nigdy nie będzie zaprzątała Twoich myśli. 

Większy porządek w domu

Kuweta dla kota pełna żwirku to miejsce, które wymaga regularnego sprzątania nie tylko wewnątrz, ale i wokół kociej toalety. Piasek często rozsypuje się dookoła pojemnika, a jeśli jest wyjątkowo lekki, kot może roznosić go na łapkach po całym mieszkaniu. Nauczenie kota korzystania z łazienkowego sedesu będzie oznaczać mniej sprzątania, a przecież każdy z nas chce mieć go jak najmniej. Ogromną korzyścią jest także fakt, że nigdy więcej nie będziesz musiał wąchać drażniącego zapachu kociego moczu.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zmieniając miejsce, w którym Twój kociak będzie się załatwiał, oszczędzisz także sporo czasu. Nie będziesz musiał już regularnie zmieniać żwirku i oczyszczać kuwety, a jedynie sprzątanie ograniczy się do spuszczania wody w toalecie. Oszczędzisz również pieniądze. Nie oszukujmy się, regularny zakup wypełnienia do kuwety do spory koszt, który w sytuacji przekonania kota do korzystania z ubikacji, będziesz mógł wyeliminować ze swoich wydatków. Choć nie każdy żwirek jest drogi i brudzący. Istnieją również propozycje, takie jak Żwirek Cats Best Eco Plus – Original, które są opłacalne i dobrze chłoną nieprzyjemny zapach kocich odchodów. Dlatego przed rozpoczęciem nauki używania ubikacji zastanów się, czy Twój kot jest gotowy na tak duże zmiany, a może lepiej pozostać przy klasycznej kuwecie?

Żwirek dla kota

Wsparcie w problemach behawioralnych

Zmiana miejsca wypróżniania Twojego kota może także pomóc Ci w rozwiązaniu jego problemów behawioralnych. Czasami zdarza się, że koty nie chcą współdzielić kuwety ze swoim kocim współlokatorem. Jeszcze inne sytuacje to takie, w których kot znaczy teren, załatwiając swoje potrzeby w różnych zakamarkach domu. Oczywiście pamiętaj, że w sytuacji pojawienia się takich alarmujących sytuacji, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z behawiorystą. Nauka kota korzystania z ludzkiej ubikacji to jedynie wsparcie w rozwiązaniu takich problemów.

Przeczytaj również: Jak trzymać kota, by mruczek był zadowolony? 

Jak nauczyć kota korzystać z toalety?

Jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety?

Zastanawiasz się, jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej ubikacji? Z pewnością nie wystarczy po prostu posadzić kota na sedesie i czekać aż zrozumie wskazówkę. Odpowiednia sugestia, zastosowanie kilku trików i nagradzanie mruczka za postępy mogą z kolei przynieść spektakularne efekty.

Ustaw kuwetę blisko ubikacji

Jak nauczyć kota korzystać z toalety? Naukę kociej toalety przede wszystkim nie należy rozpoczynać od pozbywania się kuwety. Wręcz przeciwnie! Wybierz odpowiednią, taką jak Savic Kuweta dla kota Aseo szara 56x39x27,5cm, której kształt jest nieco zbliżony do muszli klozetowej i ustaw ją blisko sedesu. To bardzo ważny krok w przyzwyczajaniu do nowej umiejętności, ponieważ kot zacznie rozumieć, że to właśnie toaleta jest miejscem, w którym powinien załatwiać swoje potrzeby. Zatem pierwszy sposób możemy określić, jako nauka skojarzenia. 

Kuweta dla kota

Przygotuj zestaw do nauki korzystania z toalety

Koty załatwiające się do ludzkiej toalety to żadna nowość. Na świecie jest to praktyka dość powszechna, a od pewnego czasu jest coraz bardziej popularna w Polsce. W sieci możesz kupić specjalny zestaw do nauki kota korzystania z toalety. Taka pomoc to świetny sposób na przekonanie kota do załatwiania swoich potrzeb do sedesu. Warto rozważyć zastosowanie takiego sposobu, który jest pomysłowy i pozwala przeprowadzić szkolenie mruczka krok po kroku, monitorując postępy, a zarazem, nie wymuszając na kocie niczego na siłę. 

Pamiętaj o nagradzaniu

Jednym ze sposobów na to, jak nauczyć kota robić do toalety jest wypracowanie z nim pozytywnego skojarzenia z tą czynnością. Takie metody szkolenia zawsze przynoszą najlepsze efekty w nauce nie tylko kotów, ale i psów oraz innych zwierząt domowych, które są podatne na naukę. Jednym słowem, kiedy Twój kot pierwszy raz załatwi się w ubikacji, pochwal go, podając mu jego ulubiony przysmak. Nagradzaj mruczka za każdym razem, gdy swoje potrzeby fizjologiczne załatwi na sedesie zamiast w kuwecie. 

Jak nauczyć kota korzystać z toalety?

Jak nauczyć kota korzystać z ubikacji? Szkolenie krok po kroku

Decydując się na zmianę nawyków kociej higieny, warto wprowadzać je w odpowiedni sposób. Przedstawiamy szczegółowy poradnik, w którym podpowiadamy, jak nauczyć kota korzystać z sedesu krok po kroku. 

Przed rozpoczęciem szkolenia

Najlepszy czas na naukę korzystania z sedesu to spokojny moment, w którym kot nie przeżywa żadnego stresu związanego np. z remontem, przeprowadzką albo pojawieniem się nowego członka rodziny. W normalnym trybie codziennego życia będzie mu znacznie łatwiej pojąć naukę nowych nawyków. Rozpoczynając szkolenie, pamiętaj, że pierwszym i bardzo ważnym krokiem w nauce zwierzęcia korzystania z ubikacji dla ludzi jest odpowiednie przygotowanie sedesu. Do tego celu niezbędny jest zakup nakładki na ubikację przeznaczonej dla kotów. Warto zacząć szkolenie od umocowania dwustronnej taśmy klejącej na klapie toalety, co zapobiegnie niekontrolowanemu zamknięciu. Nagłe zatrzaśnięcie klapy mogłoby wystraszyć mruczka i skutecznie zrazić go do nauki nowej umiejętności. Przed założeniem nakładki na ubikację uprzedź domowników o tym, że w Waszej łazience nastąpią zmiany. Możesz także rozważyć zamontowanie klapki w drzwiach, co umożliwi kotu wchodzenie do toalety w każdej chwili. 

Krok pierwszy – rozpoczynamy naukę!

Zastanawiasz się, jak nauczyć kota robić do sedesu? Bardzo ważne jest zbudowanie odpowiednich skojarzeń, dlatego nie rezygnuj z kuwety. Umieść ją w łazience, jak najbliżej sedesu, dzięki czemu kot zrozumie, że to właśnie w tym miejscu powinien załatwiać swoje potrzeby. Jeśli Twój mruczek należy do wyjątkowo wrażliwych kotów, możesz zastosować metodę małych kroczków. Przenieś kuwetę blisko łazienki i z każdym dniem przesuwaj ją coraz bliżej sedesu. Pierwszy etap nauki ograniczamy właśnie do tej czynności – pozostawiamy kuwetę w toalecie i kontrolujemy, czy kot załatwia się w tym miejscu. W pobliżu kuwety możesz umieścić przydatny gadżet, jakim jest Trixie Wycieraczka przed kuwetę, dzięki czemu unikniesz rozsypywania żwirku po całej łazience. Po załatwieniu swoich potrzeb kot będzie wycierał łapki na wycieraczce, co pozwoli Ci zachować porządek w całym mieszkaniu. Zwierzęta te nieszczególnie przepadają za zmianami, dlatego daj mu czas i zachowaj cierpliwość.

Wycieraczka przed kuwete

Krok drugi – montaż nakładki na sedes

Kiedy widzisz, że Twój kociak z łatwością załatwia się w kuwecie obok ubikacji, to dobry moment na zamontowanie nakładki na sedesie. Możesz wybrać nakładkę wielokrotnego użytku albo taką, którą wyrzucisz po skończonym szkoleniu. Produkt należy nałożyć na muszlę klozetową i nakryć ją deską, a na nakładce umieścić warstwę żwirku. Do piasku dosyp Benek Neutralizator – Odkażacz lawendowy, który skutecznie usunie drażniący zapach kociego moczu i wyeliminuje wszelkie bakterie.

Odkażacz lawendowy

Polecanym sposobem na zachęcenie kota do korzystania z nakładki jest umieszczenie kocimiętki w rozsypanym tam żwirku. Jeśli pupil nie będzie zainteresowany korzystaniem z tego sposobu, możesz delikatnie posadzić go na nakładce, jednak pamiętaj, aby nie robić niczego na siłę. Koty to wbrew pozorom bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta, łatwo więc jest je spłoszyć i zniechęcić. Pamiętaj, aby regularnie sprzątać zużyty żwirek z nakładki oraz nagradzać czworonoga jego ulubionymi przysmakami za każdym razem, gdy załatwi na niej swoje potrzeby. Jeśli po tygodniu zauważysz spory progres, możesz przejść do następnego kroku.

Krok trzeci – postępy i usuwanie kręgów z nakładki

Na tym etapie szkolenia możesz zacząć usuwać poszczególne kręgi nakładki, zaczynając od środkowego. Eliminuj jeden w tygodniu w miarę postępów Twojego kota w nauce używania ubikacji. W trakcie całego nauczania pamiętaj, aby klapa była cały czas przyklejona, tak, by nie spadła na kota w trakcie załatwiania potrzeb. Każdy z pozostałych kręgów powinien być wysypany piaskiem, ewentualnie z dodatkiem kocimiętki. Możesz zniwelować nieprzyjemny zapach moczu w Twojej łazience, sięgając po Super Benek neutralizator zapachów zielona herbata spray. Przyjemny zapach zielonej herbaty zagwarantuje miłą woń unoszącą się w Twojej łazience. W momencie, gdy w nakładce zostanie ostatni jeden krąg, a Twój mruczek z łatwością załatwia się z w ten sposób to znak, że możesz usunąć nakładkę.

Neutralizator zapachów

Krok czwarty – cel osiągnięty!

Doszedłeś do tego miejsca szkolenia? Tobie i Twojemu kotu należą się wielkie gratulacje! Oznacza to, że opanował on naukę korzystania z sedesu i teraz z łatwością może załatwiać się na nim bez wsparcia specjalnej nakładki. Nie rezygnuj z nagradzania kota za dobre nawyki, dzięki czemu umocnisz w nim poczucie, że to, co robi jest przez Ciebie pochwalane i za takie postępowanie otrzyma atrakcyjną nagrodę. Cały proces nauki może zająć łącznie od 6 do 8 tygodni. W niektórych przypadkach może ona potrwać kilka miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji Twojego mruczka. Ucząc kota korzystać z ludzkiej toalety, pamiętaj, że szybkość postępów w przyswajaniu nowych nawyków higienicznych może być uzależniona od kilku czynników. Wśród nich są m.in. chęć mruczka do współpracy i nauki nowych umiejętności oraz jego wiek.

Kot korzysta z toalety – ciesz się efektami!

Udało Ci się nauczyć kota korzystać z ubikacji? To ogromny sukces! Od teraz możesz schować kuwetę do szafy i zachować ją na awaryjne sytuacje. Twój mruczący towarzysz będzie załatwiał swoje potrzeby w toalecie, co może być dla Ciebie ogromnym udogodnieniem. Nauka nowej umiejętności z pewnością umocni Wasze relacje i zbuduje pomiędzy Wami silne zaufanie. Koty nie są tak podatne na szkolenie, jak psy, dlatego przekonanie go do korzystania z sedesu jest wielkim wyczynem! Twoi znajomi na pewno będą pod ogromnym wrażeniem inteligencji Twojego mruczka. 

Kot na sedesie – sukces szkoleniowy

Sposoby na to, jak nauczyć kota korzystać z toalety z pewnością mogą się przydać w domowym szkoleniu Twojego pupila. Odrobina pomysłowości i mnóstwo cierpliwości pomogą łatwiej przejść przez etap nauki. Przekonanie kota do tego, by załatwiał się w ubikacji oznaczać może całkiem sporo korzyści! Oszczędzisz pieniądze, które wydałbyś na żwirek oraz czas, który musiałbyś przeznaczyć na wymianę piasku w kuwecie. Zastanów się jednak, czy Twój kot jest gotowy na takie zmiany, a także, czy jego wiek pozwala na naukę kociej toalety. Mruczek powinien ukończyć 3. miesiąc życia i przyswoić załatwianie się w kuwecie nim przejdziecie do nauki nowych nawyków higienicznych. A co Ty sądzisz na temat kotów korzystających z ludzkiej toalety? Jesteś zwolennikiem klasycznej kuwety i żwirku, a może już nauczyłeś swojego kociaka załatwiać się na sedesie? Podziel się z nami swoją opinią!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... X