KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ciąża u kota

Ciąża kota coraz częściej postrzegana jest przez pryzmat kłopotu, który związany jest z koniecznością znalezienia maluchom dobrych, kochających domów. Jednak jeśli rozmnażamy zwierzęta w sposób odpowiedzialny i planowy, ciąża u kota może być wydarzeniem radosnym i pożądanym. Wciąż nie brak ludzi z niecierpliwością czekających na słodkie kocie maluchy.

Kotki mogą być gotowe do zajścia w ciąże bardzo wcześnie, bo nawet około 6 miesiąca życia, co nie znaczy, że jest to korzystne dla ich organizmu i zdrowia. Dla ich dobra nie powinny zachodzić w ciążę przed ukończeniem 18 miesięcy, ponieważ kotka która nie osiągnie minimum 2,5 kg, nie jest w stanie fizjologicznie znieść ciąży. Problem w tym, że koty mają niezwykłą łatwość zachodzenia w ciążę. Potencjalnie jest to możliwe, gdy kotka jest w rui, co ma miejsce najczęściej w okresie wiosennym, rzadziej jesienią. W praktyce kotka może być w rui nawet czterokrotnie podczas roku. Okresy płodne uzależnione są jednak od trybu życia kota i długości dnia. Niestety organizm kotów żyjących w domach, które oświetlane są sztucznym światłem ulega rozregulowaniu, przez co kotka może być praktycznie w permanentnej rui.

Ciąża u kota - jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Ciąża u kota – jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Jak długo trwa ciąża u kota?

Z fizjologicznego punktu widzenia ciąża kota może trwać od 52 do 74 dni. U kotów rasowych najczęściej jej przebieg jest dłuższy niż u typowych dachowców. Jednak w jednym i drugim przypadku, kotka w niesprzyjających warunkach może samoistnie wstrzymywać poród i tym samym przedłużać ciążę. Przyjmuje się jednak, że średnio okres ten wynosi 66 dni.

Jak rozpoznać, że kotka jest ciężarna?

• Przez pierwsze trzy tygodnie ciąża u kota może być całkowicie niewidoczna. Kotki zachowują się w tym czasie zupełnie normalnie, tyle samo śpią i tyle samo bawią się swoimi ulubionymi zabawkami i nie sposób zaobserwować u nich jakiekolwiek objawy świadczące o ich stanie. Dlatego tak łatwo przeoczyć a co za tym idzie oznaczyć moment w którym wychodząca kotka zaszła w ciążę. Jeśli jednak wiemy, że została pokryta lub świadomie dopuszczona do kocura, to możemy być niemal pewni, że jest w ciąży.
• Pierwszym sygnałem jest ogromny apetyt, który pojawia się u przyszłej mamy po 18 dniu ciąży i może towarzyszyć jej do porodu oraz przez cały okres karmienia kociąt. Kotka wtedy potrafi zjeść bardzo duże ilości karmy dla kotów.
• Widocznym i stosunkowo wyraźnym objawem ciąży jest pojawienie się sutków, które normalnie u kotek są mało widoczne, bo ukryte w sierści. Nabrzmiałe i zaróżowione sutki stanowią naturalny element przygotowania się kociej mamy do karmienia maluchów.
• Kolejnym objawem ciąży kota jest powiększający się brzuch i wyraźnie wyczuwalne w nim ampuły płodowe.
• Gdy kotka zaczyna szukać cichego, ciemnego kącika na przykład moszcząc się w szufladach lub zakamarkach szafy, to znaczy, że zbliża się czas porodu i warto przygotować dla niej wygodne i odosobnione gniazdko.

Ciąża u kota - jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Ciąża u kota – jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły