KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oswoić kota? Porady od behawiorysty

Pomimo tego, że koty i ludzie żyją w przyjaznych stosunkach, to niektóre osobniki nie darzą człowieka zaufaniem. Dzikie koty żyjące na wolności, czy też zwierzęta z różnorodnymi problemami i traumami mogą przejawiać zachowania agresywne i zwyczajnie bać się ludzi. Czy da się oswoić takiego kota? Jak to zrobić? Odpowiadamy!

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

 

Koty chadzają swoimi ścieżkami i z natury są zwierzętami niezależnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że są gatunkiem udomowionym, który od tysiącleci towarzyszy człowiekowi. Nie każdy kot lgnie jednak do ludzi a zaufanie pomiędzy zwierzęciem a istotą ludzką jest czasami niezwykle trudne do zbudowania. Na szczęście, prawie każdego nieufnego kota można oswoić.

Co to oznacza? Oswajanie jest tożsame ze stworzeniem więzi i zbudowaniem przyjaźni oraz obopólnego zaufania. Taka idea powinna więc przyświecać człowiekowi podejmującemu się oswajania kota. Proces ten może być długotrwały i wymagać sporo czasu i wysiłku, jednak może zaowocować powstaniem pięknej przyjaźni na wiele lat.

Należy jednak pamiętać, że za oswojonego kota bierze się odpowiedzialność do końca życia, dlatego decyzja ta musi być przemyślana. Kiedy oswajanie kota będzie konieczne? Ile trwa oswajanie kota i jak się do tego zabrać? Sprawdź nasze porady i dowiedz się więcej!

jak oswoić kota kot leży na podłodze

Oswajanie kota – kiedy to robić?

Istnieje wiele przyczyn kociej niechęci do kontaktów z człowiekiem. Można je podzielić na dwa główne typy – pierwotne i wtórne. Czym się różnią i jakie sytuacje powodują zwierzęcy lęk przed ludźmi? Odpowiadamy!

Przyczyny pierwotne

Pierwotny lęk przed ludźmi ujawnia się w kotów, które nigdy nie miały bezpośredniego kontaktu z człowiekiem w pierwszych miesiącach życia. Najczęściej takie reakcje są obserwowane u kotów wolno żyjących. Takie zwierzęta nigdy nie były karmione bezpośrednio przez człowieka, dotykane, ani głaskane przez człowieka, dlatego też ich pierwszą reakcją na kontakt z ludźmi jest ucieczka.

Instynkt podpowiada im bowiem, że większy i silniejszy osobnik, jakim niewątpliwie jest człowiek, może stanowić dla kota niebezpieczeństwo. Dzikie i półdzikie koty należy w miarę możliwości oswajać, następnie złapać i wyleczyć (jeśli wymagają leczenie), a kotki poddać zabiegowi kastracji. Należy także zapewnić odpowiednie działania profilaktyczne – odrobaczenie, szczepienie, badanie krwi, w szczególności w kierunku chorób zakaźnych. Zapobiegnie to nadmiernemu rozmnażaniu się dzikich kotów. Koty te, po odpowiedniej socjalizacji mogą znaleźć bezpieczny i kochający dom.

Przyczyny wtórne

Wtórne przyczyny lęku przed człowiekiem zazwyczaj wiążą się z negatywnymi doświadczeniami związanymi z ludźmi. Koty  źle traktowane w przeszłości mogą wykazywać zachowania agresywne i lękowe w stosunku do ludzi. Również te mruczki, które nie doznały żadnych krzywd i wychowywały się w otoczeniu człowieka mogą wymagać oswojenia. Jeśli opiekun nie przeprowadził odpowiedniej socjalizacji i nie poświęcał młodemu zwierzęciu odpowiedniej ilości czasu, to wtedy u kota mogą nie wykształcić się prawidłowe relacje z człowiekiem. Oswajanie kotów, zwłaszcza dorosłych, które doświadczyły agresji ze strony ludzi może być trudne i będzie wymagało dużej dozy cierpliwości.

Sprawdź również: Jak nauczyć kota podawać łapę? Wskazówki specjalisty

Jak oswoić kota? Etapy

Czas przejść do meritum! Sprawdź, jak oswoić małego kotka, a jak zabrać się za oswajanie dorosłego kota. W co powinieneś się zaopatrzyć? Jak rozpocząć ten proces? Czego unikać? Poznaj kilka zasad!

Jak oswoić małego kotka?

Każdy, kto ma choćby podstawową wiedzę o kotach zdaje sobie sprawę, jak ważne są pierwsze miesiące życia kociaka dla jego dalszego rozwoju i socjalizacji. To właśnie wtedy młody kociak nabywa wszystkich umiejętności potrzebne mu do przeżycia. Robi to zazwyczaj pod czujnym okiem matki. To ona uczy go jak się bawić, zdobywać pożywienie, czy dbać o higienę.

Młode kociaki odznaczają się także ciekawością świata i ufnością, dzięki czemu łatwiej je oswoić niż dorosłe osobniki. Nawet te kocięta, których matka nie miała kontaktu z człowiekiem mogą zostać prawidłowo zsocjalizowane, jednak należy poświęcić im czas i wystawiać je na codzienny, pozytywny kontakt z człowiekiem. Warto jednak zaznaczyć, że młode osobniki, nawet poddane socjalizacji nie powinny być odbierane od matki wcześniej niż po 12. tygodniu życia. Jak oswoić małego kotka? Poznaj kilka rad ułatwiających ten proces.

jak oswoić kota kot śpi na właścicielu

Nie rozdzielaj rodziny

Ta zasada jest priorytetem zarówno w przypadku kotów z hodowli, jak i dzikich. Nie powinno się oddzielać kocięcia od matki przed upływem 12. tygodnia życia. Zbyt wczesne zabranie kotka może bowiem skutkować wieloma problemami behawioralnymi w przyszłości, w tym lękliwością a nawet chorobą sierocą.

Jeśli zauważyłeś dziką kotkę z młodymi, należy odłowić wszystkie osobniki i zapewnić im bezpieczne miejsce, w którym będą mogły przebywać razem, a także stopniowo nabywać zaufanie do człowieka. Po tym czasie małe kotki są gotowe do zamieszkania w nowym domu. Kocia mama powinna zostać wykastrowana i w zależności od stopnia socjalizacji – również oddana do adopcji.

Zapewnij komfortowe warunki

Kocięta, które boją się człowieka, nie będą skłonne do kontaktu i interakcji z człowiekiem. W początkowym etapie oswajania warto więc zapewnić im miejsce, gdzie będą mogły się schować i czuć się bezpiecznie. Najlepiej sprawdzi się niewielki pokój, bądź łazienka. Pozostaw kilka potencjalnych kryjówek w postaci zakrytego legowiska, transportera, czy kartonowych pudełek.

jak oswoić kota transporter

Dobrze, aby schowki dla kotów były także umieszczone nad poziomem podłogi, ale w taki sposób, aby młode kocię było w stanie się tam wspiąć.

jak oswoić kota legowisko

Możesz również przygasić światło, gdyż półmrok sprzyja szybszemu uspokajaniu się kotów. Zapewnij zwierzakom dostęp do wody, jedzenia i kuwety. Niezwykle ważnym etapem oswajania małych kotków jest kontakt z człowiekiem podczas codziennego podawania jedzenia. Karmienie kota to świetny moment na zainicjowanie pierwszych prób bliższego kontaktu ze zwierzakiem.

Codzienne odwiedziny

Małe kociaki muszą otrzymywać codzienną dawkę pozytywnego kontaktu z człowiekiem. Na początku najlepiej ustalić sobie porę, w której będziesz odwiedzać mruczka. Podczas tych wizyt zmieniaj żwirek w kuwecie, nałóż jedzenie do kociej miski i zmień wodę. Ignoruj kota i nie utrzymuj z nim kontaktu wzrokowego. Kiedy zwierzę przyzwyczai się do widoku człowieka, możesz stopniowo wydłużać swoje wizyty i uzupełniać je o kolejne elementy, takie jak kontakt werbalny, zabawa, karmienie z ręki, a na końcu głaskanie i noszenie. Pamiętaj, aby Twoje ruchy były spokojne.

Jak oswoić kota dorosłego?

O ile łatwo jest oswoić małego kotka, tak z dorosłymi osobnikami może być nieco trudniej. Mogą one mieć za sobą cały bagaż negatywnych doświadczeń całkowicie zaburzających  ich zaufanie do człowieka. Dlatego też warto uświadomić sobie, że nie każdego dzikiego kota można oswoić. Nie należy się jednak poddawać, gdyż wiele zwierząt z ulicy nabiera śmiałości do człowieka i zyskuje nowe, lepsze życie u jego boku. Jak oswoić dzikiego kota z ulicy? Pamiętaj o kilku prostych zasadach!

Nie zabieraj kota do domu

Wychudzony, brudny i z całą pewnością chory kot wzbudza ludzką litość i chęć udzielenia mu pomocy. Warto jednak pamiętać, że dzikie koty nie znają intencji człowieka i na wszelkie próby złapania mogą reagować strachem, a nawet agresją. Niechciany kontakt może u kota wywołać ogromny stres, dlatego też należy podjąć próbę oswojenia w dotychczasowym miejscu bytowania (o ile jest ono bezpieczne zarówno dla kota, jak i dla człowieka). Na ulicy można spotkać różne koty – takie, które z jakichś przyczyn straciły dom, a także całkowicie dzikie osobniki, nie mające żadnej bliższej styczności z człowiekiem w przeszłości. Poprzez regularny kontakt człowieka z kotem i stopniowe zmniejszanie granicy można określić, czy dany zwierzak może zostać oswojony, czy też nie będzie to możliwe. Warto zaznaczyć, że wolno żyjące koty należy odłowić w celu wykonania zabiegu sterylizacji, ewentualnego leczenia, czy odrobaczenia, jednak mruczki nie wykazujące oznak gotowości do socjalizacji trzeba z powrotem wypuścić na wolność.

Pomoc bezdomnemu kotu

Jeśli masz taką możliwość, zawsze staraj się udzielić pomocy bezdomnemu kotu. Warto takie zwierzaki odławiać i zawieźć do lecznicy weterynaryjnej, gdzie będą dokładnie zbadane i poddane podstawowym procedurom medycznym. Jeśli kot cierpi na groźne choroby, takie jak FIV, FIP czy FeLV, nie może zostać wypuszczony na wolność, gdyż zagraża innym zwierzętom. Jeśli podczas leczenia kot wykazuje postępy w socjalizacji podczas trwania leczenia, należy rozpocząć proces oswajania tak, jak w przypadku młodych kociaków. Dzikie koty mogą również zostać umieszczone w azylu, gdzie będą pod stałą opieką.

Przeczytaj również: Uśmiechnięte koty – czy koty się uśmiechają?

jak oswoić kota kocia łapka na palcu

Ile trwa oswajanie kota? To powinieneś wiedzieć!

Koty są znane ze swojego indywidualizmu i niezależności. W zależności od osobnika, proces oswajania mruczka z człowiekiem może więc przebiegać szybko i sprawnie, jednak czasami należy dać kotu dużo czasu. Od czego zależy tempo socjalizacji kota?

Wiek

Młode kociaki są z natury ciekawe świata i ufne, dlatego też łatwiej je oswoić. Wykazują się także naturalną chęcią zabawy, co może przyspieszyć proces oswajania. Jednak nie tylko kocięta ujawniają chęć zaprzyjaźnienia się z człowiekiem. Często tę łatwość socjalizacj obserwuje się u staruszków. Nie są znane przyczyny takiego zachowania. Może jednak być to związane z przytępieniem zmysłów, a może chęcią spędzenia kociej emerytury w ciepłym domu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy, nawet młody kociak jest łatwy do oswojenia. Niektóre z nich nie będą skore do kontaktu z człowiekiem – ot, taki ich charakter.

Charakter i przeszłość

Każdy kot jest inny, nie ma co do tego wątpliwości. Jedne mruczki są bardziej przyjaźnie nastawione w stosunku do ludzi, a inne będą przejawiały lęk, którego nie da się oswoić. Nie bez znaczenia są także doświadczenia zwierzaka, a nawet jego przeszłość. Niektóre koty są dzikie od pokoleń. Takie mruczki bardzo ciężko jest oswoić, gdyż ich pierwotne instynkty są niezwykle silne. Inne zaś można nazwać pół-dzikimi. Mają one doświadczenie z kontaktami z ludźmi, dlatego też w ich przypadku proces oswajania może przebiegać szybciej.

Odpowiednie podejście

Tempo oswajania zależy nie tylko  od kocich uwarunkowań, ale także od odpowiedniego podejścia do całego procesu. Zapewnienie kotu bezpieczeństwa, poświęcanie mu dużej ilości czasu, wyrozumiałość dla zachowań niepożądanych i pozytywne warunkowanie mogą sprawić, że nawet dziki kot zmieni się w domowego mruczka.

Oswajanie kota to trudny proces. Może trwać od paru dni do nawet kilku miesięcy, a czasem może się nawet nie udać. Najprostsze zadanie stoi przed nowymi właścicielami kotka z hodowli. Odpowiedni okres czasu spędzony z matką, stały kontakt z człowiekiem i dobre warunki bytowe sprawiają, że taki kociak szybko przyzwyczaja się do nowego domu.

Nieco gorzej ma się sprawa z kotami wolnożyjącymi, które albo doznały od człowieka krzywd, albo zupełnie nie miały z nim żadnej styczności. Takie koty wymagają mnóstwa zaangażowania, czasu i cierpliwości, jednak wiele ‘dzikusków’ udaje się oswoić i znaleźć im ciepły dom. Niestety, nie każdy kot pozwala się oswoić.

jak oswoić kota wypowiedź behawiorysty

Już wiesz, jak oswoić kota!

Jeśli jednak udało Ci się oswoić kociaka, to z pewnością zyskałeś wspaniałego przyjaciela! Miej jednak na uwadze to, że kot uczy się przez całe życie i należy dbać o wytworzoną relację. Powinieneś codziennie poświęcać kotu czas, dbać o jego odpowiednią dietę i zapewniać mu dawkę rozrywki. Dzięki temu Wasza wspólna droga będzie pełna cudownych chwil.

Twoje wysiłki związane z próbami oswojenia kota nie przyniosły oczekiwanych rezultatów? Doświadczasz problemów behawioralnych u swojego mruczka? Możesz zwrócić się z prośbą o poradę doświadczonego behawiorysty. Pomoże Ci on ustalić najlepszy sposób działania, by ułatwić Ci zbudowanie trwałej relacji ze zwierzakiem.

apetete baner na bloga

Jakie są Twoje doświadczenia związane z oswajaniem kociaków? Podziel się z nami swoją historią! Jeśli właśnie stoisz przed tym wyzwaniem, zaopatrz się w kilka pomocnych gadżetów. Smaczne przekąski, dobrej jakości karma dla kota, czy wygodne legowisko dla kota kupisz w sklepie internetowym Apetete. Znajdziesz tam produkty najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach. Zamawiaj z dostawą do domu i rozpieść swojego mruczka!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły