KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć kota podawać łapę? Wskazówki specjalisty

Koty są niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Szybko uczą się nowych rzeczy. Jeśli oczywiście mają na to ochotę, bądź odpowiednią motywację! Jednak czy kot może przyswoić sztuczki, podobnie jak pies? Jak nauczyć kota podawać łapę? Sprawdź nasze porady!

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Internetowe treści z uroczymi kotkami osiągają ogromną popularność. Nic w tym dziwnego! Kto nie lubi oderwać się na chwilę od pracy i obejrzeć krótkiego wideo z kociakami robiącymi sztuczki? Koci opiekunowie często zastanawiają się jednak nad prawdziwością tych filmików. Bo jak to możliwe, że kot jest tak świetnie wytresowany? Wbrew powszechnej opinii, że kotu nie da się narzucić wykonania żadnego polecenia, zwierzęta te z łatwością poddają się treningowi i już po chwili demonstrują przeróżne sztuczki. Mruczki nie są w tym względzie wcale gorsze od psów! Jaki jest sekret treningu kota? Przede wszystkim cierpliwość i konsekwencja, a także umiejętność odczytywania kocich emocji.

Przeczytaj także: Twój kot rozkopuje ziemię w kwiatach? Dowiedz się, jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem!

Koty posiadają szereg unikalnych cech, które pozwalają im uczyć się i zapamiętywać szybciej niż przedstawiciele innych gatunków. Wbrew obiegowej opinii, że koty są leniwe, mogą one posiąść umiejętność wykonywania większej liczby komend niż psy! W porównaniu do psów koty mają bowiem lepszą pamięć krótkotrwałą. Koci mózg, tak samo jak psi,  pozwala też na utrwalanie pamięci o wydarzeniach i przywoływania wspomnień z nimi związanych. Mogą one pamiętać wydarzenia nawet sprzed 10 lat!  Mają też rozwiniętą inteligencję sensomotoryczną. Świetnie panują nad swoim ciałem i wykazują się sprawnością na poziomie dwuletniego dziecka. Z takimi atrybutami można być pewnym, że kot z łatwością nauczy się kilku prostych sztuczek. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak nauczyć kota daj łapę, mamy dla Ciebie garść porad! 

jak nauczyć kota podawać łapę?4

Nie tylko podawanie łapy – jakich sztuczek można nauczyć kota? 

Koty są w stanie nauczyć się wielu komend, podobnych do tych, których uczy się psy. Nawet jeśli mruczek początkowo nie będzie zbyt chętny do treningu, to warto się zaangażować. Taki wysiłek bardzo dobrze wpływa na zdrowie psychiczne kota i pozwala mu zachować dobrą kondycję. Czego możesz nauczyć swojego mruczka? Sprawdź!

Leżeć

Koty kochają leżeć, jednak nie są zbyt chętne, by położyć się na komendę. Da się jednak nauczyć kota tej sztuczki. Trening należy rozpocząć, gdy kot znajduje się już w pozycji leżącej. Wtedy to warto wprowadzić głosową komendę Leżeć lub Połóż się. Po kilkukrotnym nagrodzeniu kota przysmakami zwierzak powinien zrozumieć, że komenda ta wiąże się ze smakowitą nagrodą.  Już po kilku dniach treningu powinien kłaść się, słysząc komendę. 

Siad

Analogicznie do poprzedniej komendy, kota można także nauczyć siadać. Metoda nauki tej sztuczki zależy od temperamentu mruczka. Jeśli jest niecierpliwy i nie lubi dotyku, warto czekać na moment, kiedy zwierzę samo chce usiąść i wydać wtedy komendę Siad, a następnie nagrodzić kota. Ten sposób treningu jest najbardziej komfortowy dla kota, jednak nauka może trwać dość długo. Warto dodatkowo podnieść smakołyk wyżej – kot powinien usiąść automatycznie, aby pysk był bliżej smaczka – wtedy od razu nagradzamy go.

Skakanie przez obręcz

To sztuczka rodem z cyrkowych pokazów, ale nawet domowy mruczek jest w stanie ją opanować (oczywiście bez podpalania obręczy!). Do tego celu możesz wykorzystać niewielkich rozmiarów hula-hop, czy też obręcz do haftowania. Na początku musisz oswoić zwierzę z tym przedmiotem. Następnie, możesz ustawiać obręcz na podłodze lub kanapie i zachęcać kota do przejścia przez nią. Kiedy kot zacznie pewnie przechodzić przez środek (skuszony smakołykami), delikatnie unoś obręcz, by zachęcić mruczka do wykonania skoku. Warto też wprowadzić komendę głosową Obręcz, by kot wiedział, czego się od niego oczekuje. 

jak nauczyć kota podawać łapę? 5

Aport

Przynoszenie przedmiotów rzuconych przez opiekuna to domena psów, jednak i niektóre mruczki można tego nauczyć. Jeśli Twój kot ma skłonność do przenoszenia różnych przedmiotów w swoim pyszczku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opanuje tę komendę. Do nauki użyj ulubionej zabawki kota, a przy rzucaniu, zawsze wykorzystuj komendę głosową Aport. Jeśli kot biegnie za zabawką i bierze ją do pyszczka, pochwal go i nagródź. Po kilku próbach kot powinien zrozumieć, że przyniesienie zabawki gwarantuje pyszny przysmak, dlatego będzie chętnie aportował. 

Jak nauczyć kota podawania łapy?

Aby zacząć trening z kotem, należy być solidnie przygotowanym! O czym warto pamiętać, by nauka podawania łapy nie zakończyła się niepowodzeniem? Odpowiadamy!

Kocie predyspozycje i charakter

Określenie tego, czy kot jest w stanie nauczyć się podawania łapy, to klucz do sukcesu. Tak samo jak ludzie, koty mają różnorodne charaktery i jedne mruczki bardzo chętnie podejmują się takich wyzwań, a inne podchodzą do nich sceptycznie. W wielu przypadkach jest to związane z rasowymi predyspozycjami zwierzaka. Niektóre rasy, takie jak koty syjamskie, bengalskie, czy abisyńskie, są łatwiejsze do wyszkolenia niż na przykład koty perskie, nieprzejawiające zainteresowania wykonywaniem sztuczek.

Przed rozpoczęciem szkolenia warto przyjrzeć się kocim talentom. Każde zwierzę jakieś posiada! Jeśli Twój zwierzak jest ciekawy, energiczny, łasy na przysmaki i bardzo przywiązany do swojego właściciela, będzie mu łatwiej wykonywać polecenia. Koci indywidualiści są trudniejsi do wyszkolenia. Jednak warto zwrócić uwagę na ich predyspozycje. Może być tak, że kapryśna natura kota, nie pozwoli mu na nauczenie się podawania łapy, jednak zwinność i gibkość umożliwią mu opanowanie sztuczek wymagających sprawności fizycznej. Obserwuj swojego mruczka i dowiedz się, w czym jest dobry!

jak nauczyć kota podawać łapę? 6

Smakołyki

Żaden koci trening nie uda się bez solidnej porcji kocich smaczków, takich jak np. Alpha Spirit Cat Przysmak w kostce z kurczakiem. W przeciwieństwie do psów, czyli zwierząt kochających pochwały, koty nie są łase na pochlebstwa. Kot, aby wykonać daną czynność, musi wiedzieć, że to mu się opłaca. Warto więc zaopatrzyć się w cały zapas kocich przekąsek, by zachęcić mruczka do współpracy i zakodować w nim pozytywne uwarunkowanie i schemat „podam łapę – dostanę coś smacznego. Dlatego też bardzo ważne jest, zwłaszcza na początkowym etapie treningu, by nagradzać zwierzę za każdym razem, gdy wykona pożądaną czynność. Wybierając kocie przysmaki, warto jednak zwrócić uwagę na ich skład i konsystencję. 

jak nauczyć kota podawać łapę?1

Wybór bowiem jest ogromny, jednak nie każdy przysmak będzie służył pupilowi. Zdrowe przysmaki to takie, które mają krótki i czysty skład, bez dodatkowej chemii tak jak np. Brit Care Cat Snack Superfruits chicken. Zwracaj szczególną uwagę, by w ich składzie nie było dodatków zbóż i innych wypełniaczy. Jeśli Twój kot jest alergikiem, wybieraj produkty dostosowane do potrzeb zwierząt z nietolerancjami pokarmowymi np. Dr Seidel Smakołyki dla kotów hipoalergiczne.

jak nauczyć kota podawać łapę? 2

Komfort fizyczny i psychiczny

Trening kota należy przeprowadzić wtedy, gdy zwierzę jest zdrowe, wyspane i chętne do zabawy. Należy też pamiętać, że im młodszy jest kot, tym łatwiej się uczy. Dla najlepszych i najszybszych efektów najlepiej rozpocząć naukę już z 7-miesięcznymi kociakami. Wtedy to są one już w stanie zrozumieć polecenia opiekuna, a młodzieńcza ciekawość i chęć zabawy, pozwala im z łatwością wykonywać polecenia. Warto też nadmienić, że podawanie łapy może początkowo stresować kota. Zwierzęta te nie są przyzwyczajone do dotykania się kończynami, dlatego też gest podawania łapy może budzić w nich wrodzoną awersję.

Zobacz również: Jak przyzwyczaić psa do kota? Poradnik

Dotykanie lub przytrzymywanie łapki kota powinno odbywać się jedynie wtedy, gdy zwierzę czuje się swobodnie i nie odczuwa żadnego dyskomfortu z tym związanego. Warto poczekać, aby zobaczyć, że kociak sam z siebie wyciąga łapę, żeby szturchnąć czy pacnąć opiekuna. Jeśli to robi – łatwiej będzie go przeszkolić do komendy. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie dla kocich reakcji w początkowej fazie treningu i nie zniechęcać się po nieudanych próbach. 

jak nauczyć kota podawać łapę?7

Jak nauczyć kota podawać łapę? Sprawdzone porady

Czas przejść do meritum, czyli sprawdzonych sposobów na nauczenie mruczka podawania łapy. Jak przeprowadzić trening, by był skuteczny? Jak nie zniechęcić zwierzaka? Sprawdź nasze wskazówki, a podawanie łapy na komendę, stanie się dla Twojego kota osiągalne!

Krok 1. Wybierz dogodny czas i miejsce 

Harmonogram treningów powinien być dopasowany do okien aktywności zwierzaka. Kot powinien być wypoczęty i czujny. Trening nie może też trwać zbyt długo, by nie zniechęcić czworonoga. Miejsce, w którym ma odbywać się szkolenie, powinno być kotu znane i kojarzyć się z poczuciem bezpieczeństwa. Najlepiej, gdy kot znajduje się na podwyższeniu, np. na kanapie, bo wtedy łatwiej będzie Ci nawiązać z nim kontakt wzrokowy. 

Krok 2. Ulubiony smakołyk

Spośród całej gamy przysmaków dla kotów wybierz ten, który najbardziej smakuje Twojemu futrzanemu uczniowi. Przysmak pełni bardzo ważną rolę w procesie nauki podawania łapy, dlatego też musi to być coś naprawdę pysznego! Zademonstruj kotu smakołyk, daj mu go powąchać. Następnie zaciśnij rękę tak, by kot mógł swobodnie podejmować próby zdobycia smakołyku, poprzez położenie łapy na Twojej ręce. Dobrze, aby kociak był głodny np. przed porą karmienia. Smakołyki będą Twoją odpowiedzią na pytanie o to, jak nauczyć kota podawać łapę!

Krok 3. Nagroda

Gdy kot dotknie łapą Twojej ręki, zastosuj komendę głosową oraz nagródź zwierzaka, podając mu przysmak np. Carnilove Salmon with Mint Crunchy Snack. Jeśli kot chce nadal współpracować, możesz powtórzyć tę czynność.

jak nauczyć kota podawać łapę?3

Krok 4. Utrwalenie

Trening podawania łapy najlepiej wykonywać codziennie, jeśli kot ma na to ochotę, zwłaszcza w początkowej fazie. Jest to konieczne dla utrwalenia komendy. Kot jest w stanie zapamiętać nawet do kilkunastu komend, jednak ważna jest tutaj regularność. W późniejszych etapach nauki, gdy kot nauczy się już reagowania podaniem łapki na komendę i wyciągnięciem ręki, można rozpocząć ćwiczenia bez trzymania smakołyku w dłoni. Nie należy jednak rezygnować z nagrody. Przysmak można trzymać w drugiej ręce i podać go kotu po wykonaniu zadania. 

Czego nie robić podczas nauki podawania łapy?

Zzastanawiasz się jak nauczyć kota podawać łapę? Nauka podawania łapy wcale nie jest trudna, jednak wielu opiekunów kotów popełnia błędy, które zniechęcają zwierzaka do dalszych treningów. Sprawdź, na co zwracać uwagę, by nie osłabić kociego zapału do nauki!

jak nauczyć kota podawać łapę? Kot liże łapę

Podniesiony głos

Atmosfera podczas treningu powinna być przyjazna i pozytywna. Koty mają bardzo czuły słuch, dlatego też każdy bardziej donośny dźwięk, jest przez nie odbierany jak krzyk. Komendy powinno się wydawać spokojnym głosem. Każda, nawet subtelna zmiana tonu spowodowana zdenerwowaniem lub irytacją, jest przez kota wychwytywana i zniechęca zwierzę do dalszej aktywności, a także kolejnych treningów. 

Karanie kota 

Koty to zwierzęta o niebywałej wrażliwości. Każdy przejaw agresji wobec nich może skutkować utratą zaufania, a nawet traumą u zwierzaka. Dlatego też niedopuszczalne jest karanie kota za niewykonanie polecenia. Agresja może spowodować, że nawet ten kot, który opanował już daną sztuczkę, nie będzie odpowiadał na komendy opiekuna. 

 

jak nauczyć kota podawać łapę? Cytat

Trening po jedzeniu

Najlepszą porą na naukę nowych umiejętności u kota jest czas, kiedy ma ochotę się pobawić, jeszcze przed jedzeniem. Kot, który czuje lekkie ukłucie głodu, będzie bardziej chętny do sięgania po smakołyki i zrobi wiele, by je dostać. Po obfitym posiłku mruczek może także nie mieć ochoty na wysiłek zarówno fizyczny, jak i psychiczny, gdyż większość jego energii jest przeznaczona na trawienie. 

Trening czyni mistrza. To stwierdzenie jest prawdziwe zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Nauczenie kota kilku prostych sztuczek, wcale nie musi być karkołomnym zadaniem, jeśli poświęcisz trochę swojego czasu. Regularność i mnóstwo cierpliwości do zwierzaka, to klucz do sukcesu. Koty to mądre zwierzęta, dlatego też nauka idzie im łatwo, o ile im się to opłaca! Smakowite kąski podczas treningu sprawią, że zwierzak będzie traktował te codzienne rytuały, jak możliwość napełnienia brzuszka, a nie ciężką pracę. Warto jednak zadbać o dobrostan zwierzęcia i obserwować jego reakcje. W przypadku zniechęcenia, czy rozdrażnienia, należy przerwać trening i spróbować w innym czasie. Przy odrobinie samodyscypliny, każdy kanapowy mruczek może stać się mistrzem sztuki cyrkowej…lub przynajmniej spróbować!

Teraz już wiesz, jak nauczyć kota podawać łapę. Żaden koci trening nie może obyć się bez zachęty! Najsmaczniejsze kocie przekąski znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. Skorzystaj z szerokiej oferty produktów najwyższej jakości i zamawiaj wygodnie przez Internet z dostawą do domu!

Odwiedź nasz sklep

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły