KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak poprawnie czytać etykiety karm dla psa i kota?

 

Wybór karmy dla psa czy kota to niezwykle ważna sprawa, każdy opiekun z pewnością coś o tym wie. Źródłem wiedzy o tym, czy dany produkt będzie dobry dla naszego podopiecznego jest oczywiście etykieta. Prawidłowe jej odczytanie jest kluczowe dla zapewnienia pupilom zdrowia i dobrej kondycji. Świadomie wybierając produkty, które będą zawierać odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych substancji, zapewnimy mu dobre warunku w życiu wolnym od chorób. Powstaje pytanie: na co zwrócić uwagę czytając etykietę?

Z jakich części składa się etykieta na opakowaniu karmy?

Etykieta karm dla Twojego pupila podzielona jest na 2 części: główną i statutową.

Jakie informacje znajdziemy w części głównej etykiety?

– informacje identyfikujące: nazwa, logo, inny znak graficzny

– deklaracje marketingowe: np. najsmaczniejsza karma, najzdrowszy produkt o smaku, z…, niska zawartość tłuszczu, bez dodatku, świeży.

– opis deklarowanych składników.

Cześć statutowa karmy składa się z:

–  określania czy karma jest pełnoporcjowa czy uzupełniająca

–  sposobu podawania karmy (sugerowana dzienna porcja)

–  składu surowcowego (składników karmy)

–  analizy chemicznej (np. % ilość tłuszczu, % białka, % popiołu)

–  lista użytych dodatków (np. witamin, miedzi, przeciwutleniaczy)

– daty przydatności do spożycia oraz numeru i serii produktu, nazwy i adresu podmiotu odpowiedzialnego za produkt oraz masy netto produktu.

Karma pełnoporcjowa lub uzupełniająca. Różnice

Pełnoporcjowa karma dla psa lub kota to produkt, który z definicji zawiera komplet składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do funkcjonowania Twojego zwierzaka. Określenie pełnoporcjowa to pewna deklaracja informująca producenta o przestrzeganiu norm żywieniowych FEDIAF (Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych). To przepisy prawa określają dawki, które są standardem dla procentów karm. Jeśli karma nie posiada na opakowaniu informacji, o tym, dla jakiej grupy wiekowej dedykowana jest karma (np. dorosły, szczeniak, senior), możemy zakładać, że jest to karma dla każdej z tych grup.

Karma uzupełniająca. Jest to produkt, który z założenia nie posiada wszystkich zalecanych przez FEDIAF niezbędnych do zdrowego funkcjonowania składaków, ale spełnia inne funkcje. Produkt ten nie powinien być podstawą żywienia Twojego pupila. Często informacje ta pojawia się przy: przysmakach dla psa, suplementach diety, produktach mających poprawić smak karmy (oleje, buliony).

Ważne terminy, które powinieneś znać czytając etykiety

Znasz już składowe, które umieszczona są na opakowaniu karmy. Producenci muszą umieścić składniki w kolejności – od składnika, którego jest najwięcej, do tego, którego w składzie jest najmniej.  Wybierając karmę dla swojego przyjaciela, dobrze jest znać kilka terminów, które pomogą Ci wybrać najlepszą karmę dla Twojego pupila.

MIĘSO. Wydawałoby się, że sprawa tutaj jest prosta. Ale w przypadku produkcji karm dla zwierząt, terminem mięsko określa się: „mięśnie szkieletowe ssaków i ptaków uznane za zdatne do spożycia przez człowieka wraz z zawartą i przylegającą tkanką, kiedy ogólna zawartość tłuszczu i tkanki łącznej nie przekracza przyjętych wartości i kiedy to mięso stanowi inny składnik produktu spożywczego”. Z punktu widzenia żywieniowego (nie prawnego) mięsem są też mięśnie szkieletowe ryb. Producent umieszczając w składzie słowo mięso musi przestrzegać definicji i musi ono znajdować się w składzie, ponieważ jest to najlepsze źródło białka. Dobrze jest, jeśli jest ono na pierwszym miejscu. Tak, jak w składach od Pana Mięsko:

PODROBY –  czym są podroby według rozporządzeń? Zgodnie z Rozporządzeniem PE i Rady (WE) Nr 178/2002 z dnia 28.01.202 tym terminem określa się: „świeże mięso inne niż mięso tuszy, w tym wnętrzności i krew”. Innymi słowy, są to narządy wewnętrzne zwierząt rzeźnych, które nie są tuszą (np. wątroba czy ozór).

Podroby są bardzo wartością częścią diety Twojego czworonoga. Zawierają sporo wartościowego białka, mają bardzo dużo witamin i składników mineralnych. Nie powinny jednak stanowić przewagi nad mięsem.

SUROWCE POCHODZENIA ROŚLINNEGO. Powinny one stanowić dodatek do karm i nie powinny być na pierwszym miejscu w składzie. Jakie rośliny znajdziemy w składach karm?

  • zboża (np. pszenica, kukurydza, owies, jęczmień, ryż),
  • pseudozboża (np. amarantus, gryka, proso, komosa ryżowa),
  • rośliny strączkowe (np. soja, groch, soczewica),
  • warzywa (ziemniaki, bataty, topinambur, dynia, marchew, pietruszka, seler korzeniowy i inne),
  • owoce (np. jagodowe, jabłka, cytrusy).

WŁÓKNO POKARMOWE – czym jest tajemnicze włókno pokarmowe? To najprościej mówiąc niestrawione węglowodany, które podlegają fermentacji bakteryjnej w żołądku czworonoga. Co może być włóknem?: celuloza, hemiceluloza, pektyny, gumy i lignina. Jego obecność w diecie ma wpływać korzystnie na nabłonek jelita grubego oraz na regulację perystaltyki jelit. Włókno w opracowaniach jest również uznawane za rodzaj wypełniacza, który ma zwiększać uczucie sytości jednocześnie regulując pracę przewodu pokarmowego.

Podsumowanie: jak poprawnie czytać etykiety?

Szukajmy karm, które mają jasno rozpisane składy. Co to znaczy „jasno”? Tak, żebyśmy nie mieli wątpliwości co jest w środku. Czytanie etykiet karm dla psa lub kota jest kluczowe dla zapewnienia im zdrowia i dobrej kondycji. Należy zwrócić uwagę na skład karmy, oznaczenia, regulacje prawne oraz wybierać dobrych producentów karm. Dzięki tym wskazówkom można zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiednią dietę, która pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i samopoczucie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły