KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jakie składniki są niezbędne w psiej diecie?

 

Właściwe odżywanie to klucz do zachowania zdrowia. Dieta ma dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które wpłyną na poprawę zdrowia i samopoczucia oraz na długość życia zwierzęcia. Pokarm, który nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych może znacznie pogorszyć stan zdrowia. Nieprawidłowe odżywianie może prowadzić do: cukrzycy, nadwagi, raka, chorób nerek, zapaleń stawów czy schorzeń szkieletu. Z tego powodu warto komponować posiłki, które są tworzone pod indywidualne potrzeby naszego Czworonoga.

Jak dobrać psu dietę?

Możemy przygotowywać posiłki w domu lub korzystać z gotowych rozwiązań, które oferuje nam rynek. Pierwsza z tych opcji ma oczywiście mnóstwo profitów, ponieważ wiemy dokładnie, co podajemy naszemu zwierzakowi, niesie jednak ze sobą ryzyko źle skomponowanej diety. Decydując się na dietę BARF (Biologically Appropriate Raw Food), w założeniu polegającą na żywieniu psa surowymi składnikami lub dietę gotowaną, należy włączyć do diety odpowiednie suplementy diety. Skomponowanie ich może być to trudne, zwłaszcza na początku, dlatego ten sposób żywienia dobrze jest konsultować z psim lub kocim dietetykiem. Alternatywą jest wyrób karm komercyjnych w wersji suchej lub mokrej. To właśnie ten wariant karmienia wybierany jest najczęściej. Decydując się na gotowe produkty nie musisz się bowiem martwić o ewentualne niedobory, ponieważ kupując karmę określaną jako pełnoporcjowa, masz gwarancje, że pies będzie otrzymywał odpowiednią dawkę białka, tłuszczy, witamin oraz mikro i makro-składników. Zadbał o to producent, który jest zobligowany przez wytyczne FEDIAF do zadbania o te kwestie.

Substancje niezbędne w diecie psa

Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji potrzebujemy różnych substancji, które dostarczą nam paliwa do prawidłowego funkcjonowania. Są to: białka, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Maja one różne funkcje: dodają energii, dbają o utrzymanie funkcji życiowych. Ich niedobór może stwarzać zagrożenie obciążenia organów oraz w ostateczności doprowadzić do chorób.

Białko: główny materiał budulcowy

Ten składnik jest podstawowym budulcem, dostarcza również energii. Dieta psa powinna w 70% składać się z mięsa różnego rodzaju: od ryby, kurczaka, wołowinę, jagnięcinę, wołowinę czy kaczkę. Mięso zawiera kwasy nienasycone takie jak kwas: oleinowy, linolowy, linolenowy, a także arachidonowy. Białka pochodzenia zwierzęcego jest do sześciu razy lepiej przyswajalne niż to ze źródła roślinnego. Bardzo ważna jest również zawartość fosforu w świeżym mięsie mięśniowym. Dostarcza pupilowi cennego białka i ważnych składników odżywczych, które dostarczają mu energii i witalności. Warto zadbać o właściwą zawartość podrobów, które są źródłem witamin.

Sprawdź karmy od Pana Mięsko z suszonym mięsem i wysoką zawartością białka!

Tłuszcze: wspierają układ immunologiczny

Nienasycone tłuszcze omego 3 i 6 stanowią bardzo ważną część diety, ponieważ m.in.: wspierają jego układ odpornościowy. Odgrywają również ogromną rolę w absorbowaniu witamin: A, D, E czy K. Tłuszcz bierze udział w regulacji hormonów. Dobre źródła tłuszczu pomagają utrzymać sierść i skórę w dobrej kondycji. Kwasy tłuszczowe, które są najlepiej wchłaniane pochodzą z mięsa i ryb. Warto pamiętać, że nadmiar tłuszczu w diecie psa może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. W diecie psa powinno znaleźć się około 15-20% tłuszczu, aby zapewnić mu odpowiedni poziom energii i pomóc w trawieniu składników odżywczych.

Węglowodany: pomoc w trawieniu

Węglowodany nie należą do niezbędnych składników w psiej lub kociej diecie. Nie możemy ich jednak całkowicie wykluczyć z diety naszego pupila, ponieważ to one wpływają na poprawę pracy przewodu pokarmowego. W gotowych karmach występuje ona w postaci skrobi lub włókna pokarmowego (inaczej błonnika). Jeśli podajesz swojemu psu wyłącznie surowe mięso, możesz uzupełniać je o zboża w formie płatków, na przykład z prosa lub owsiane.

 Witaminy i mikroelementy: dla zachowania zdrowia

Witaminy są niezbędne do wsparcia funkcjonowania całego organizmu. Ich niedobór może prowadzić do poważnych chorób. Najważniejsze witaminy w diecie psa to: A, D, E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach oraz witaminy z grupy B. Witamina A odpowiada za prawidłowe widzenie, stan skóry, wspomaga przemianę materii i wpływa pozytywnie na układ immunologiczny. Funkcją witaminy D jest utrzymanie równowagi mineralnej, odpowiada również za wchłanianie wapnia – składnika mineralnego niezbędnego dla prawidłowego rozwoju kości. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, a jej niedobór może upośledzać funkcje rozrodcze, prowadzić do zwyrodnienia mięśni szkieletowych czy zwyrodnienia siatkówki. Witamina K jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Witaminy z grupy B wspomagają procesy trawienne, wpływają pozytywnie na stan skóry i sierści oraz na pracę układu nerwowego. Ich niedobór może skutkować spadkiem energii i pogorszeniem się kondycji fizycznej. Podawanie witamin z grupy B może być korzystne w przypadku psów narażonych na długotrwały stres, szczególnie aktywnych, a także psich seniorów. Ważne jest również uzupełnianie psiej diety o witaminę C. Jest ona silnym przeciwutleniaczem, stymuluje układ immunologiczny, opóźnia procesy starzenia, zwiększa wchłanianie żelaza, pomaga zmniejszać stany zapalne i chroni przed infekcjami.

Podsumowanie: składniki diety ważne dla psa

Tłuszcze, białka, węglowodany oraz witaminy i mikroelementy to podstawowe substancje odżywcze, które pies musi przejmować z pożywieniem. Wspomagają one prawidłowe funkcje życiowe oraz dbają o właściwy poziom energii. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa – jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne – i prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób. Gotowe karmy, dostępne na rynku oznaczone jako pełnoporcjowe dostarczają Twojemu zwierzakowi wszystkich potrzebnych składników. Przy wyborze karmy dla swojego psa zwróć uwagę na, często bardzo zróżnicowaną, zawartość kaloryczną. Karma sucha ze względu na mniejszą zawartość wody jest pięciokrotnie bardziej skoncentrowana niż ta sama ilość karmy mokrej, tak więc pozornie nieduża porcja karmy suchej może szybko okazać się zbyt duża. Dlatego warto czytać etykiety i podawać sugerowane przed producenta dawki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły