KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować?

Zastanawiasz się, jak wyciszyć psa, który cały czas wydaje się być w trybie czuwania? Jest na to prosty sposób! Sprawdź, jak zadbać o psychikę psa i dlaczego nauka wyciszenia jest tak istotna dla psychicznego zdrowia Twojego czworonoga.

Dbałość o to, aby zwierzę czuło się dobrze, leży w gestii każdego z opiekunów. Jako właściciel psa musisz zatroszczyć się o to, aby Twoje zwierzę czuło się komfortowo. W tym celu nie powinieneś go nadmiernie nakręcać, na przykład na zabawę czy jakąkolwiek aktywność. Oprócz tego zadbaj o to, aby nauczyć psa technik wyciszania. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak wyciszyć psa? Sprawdź poniższe porady, dzięki którym znacznie łatwiej osiągniesz oczekiwany rezultat!

rabat butchers

Nauka wyciszania psa – dlaczego warto spróbować?

Twój pies jest stale pobudzony? Biega, piszczy i wygląda, jakby nie był w stanie położyć się nawet na kilka chwil? Dodatkowo ciągle się podnieca nawet ruchem na klatce schodowej, niespokojnie merda ogonem i nie śpi w dzień. Prawdopodobnie ma problem z wyciszeniem. Niewiele osób wie, że trzeba tego nauczyć psa, a jeszcze więcej nie ma pomysłu na to, jak go zrelaksować. Niestety, zwierzę wcześniej nie nauczone nie jest w stanie samodzielnie podjąć się prób wyciszenia, jak człowiek oddający się medytacji czy innym formom relaksu. W tym przypadku chodzi raczej o mechanizm, który pies musi nabyć za pomocą opiekuna w przypadku gdy matka nie nauczyła go odpowiednich wzorców. A Ty powinieneś mu w tym pomóc.

Śpiący, zrelaksowany pies.

Jak zachowuje się nadpobudliwy pies?

Naukę wyciszania psa warto rozpocząć w okresie szczenięcym albo w momencie, gdy czworonóg trafia pod Twój dach. Zrób to bez względu na to, czy pies wydaje się nadpobudliwy, czy nie. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że pies, który jest wyciszony, zachowuje równowagę psychiczną i o wiele łatwiej jest mu zachować spokój w nerwowych sytuacjach, np. w obliczu konfliktu z innym psem. Również psy lękliwe chętniej pracują z człowiekiem nad oswojeniem swoich lęków, gdy są wyciszone.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Zobacz szkolenie

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zachowuje się pies, który ma problem z nadaktywnością czy nadpobudliwością – terminy te nie są tożsame. Możesz zauważyć, że Twój pupil praktycznie nigdy nie wygląda na całkowicie zrelaksowanego. Nawet podczas snu jest bardzo czujny, zawsze w fazie czuwania – nasłuchuje, co dzieje się wokół. Zrywa się na każdy dźwięk, przez co wydaje się zmęczony i zdenerwowany. Można zauważyć także ruch uszu przy każdym, nawet najmniejszym hałasie w trakcie odpoczynku podopiecznego. Pies nigdy nie leży bezczynnie i nie odpoczywa. 

Czasem problem przejawia się też w braku fizycznego odpoczynku. Pies w ogóle się nie kładzie, stale zaczepia, chce się bawić, jest bardzo głośny, reaguje gwałtownie i często pozornie agresywnie. Może długo szczekać, ujadać, niszczyć przedmioty. Czasem do problemów dochodzi także znaczenie mieszkania za pomocą moczu, oddawanie kału w domu itp. Na spacerach nie jest posłuszny, wyrywa się, nie potrafi skupić, ciągnie na smyczy, niechętnie oddaje kał, ponieważ wszytsko go rozprasza, zaczepia napotkanych przechodniów, psy i inne zwierzęta, a także reaguje wokalizacją na wiele bodźców. Aby jednak jednoznacznie określić, czy problem leży w nadreaktywności i tym, że zaniedbana została nauka wyciszenia psa, warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Dlaczego wyciszenie jest ważne?

Skutkiem tego, że wyciszanie psa zostało zaniedbane na pewnym etapie wychowania, jest – z pozoru – głównie uciążliwość, którą odczuwają opiekunowie. Pies, który zachowuje się niewłaściwie, jest kłopotliwy, męczący, ma skłonność do fiksacji. Wielu opiekunów jest wręcz zniechęconych do przebywania z nim w jednym pomieszczeniu czy zabierania go na spacery, co zamyka koło i powoduje eskalację zachowania.

Pies w legowisku.

Co jednak najważniejsze, najbardziej cierpi na tym sam pies. Może on odczuwać uciążliwe skutki stałego czuwania i aktywności również chemicznie – w organizmie podnosi się poziom hormonu stresu, kortyzolu. To sprawia, że pies gorzej się uczy, może zacząć przewlekle chorować, nie czuje się bezpiecznie w otoczeniu, w którym stale przebywa. Co więcej, jeśli nie dowiesz się w porę, jak wyciszyć psa, może dojść do tragedii – pies może np. pogryźć opiekuna, inne zwierzę, zdewastować mieszkanie albo zrobić sobie krzywdę. Wszystko dlatego, że wpada w błędne koło, w którym nie umie pomóc sam sobie. Zwierzę może np. zacząć kompulsywnie wylizywać lub wyskubywać sobie kończyny.

Regularny relaks sprawia, że pies odpoczywa i czuje się lepiej. W ten sposób opada poziom kortyzolu, przez co pies jest mniej zestresowany zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W efekcie może lepiej reagować na szkolenie, być przyjaźniejszy w kontakcie z psami i innymi ludźmi. Chętniej nawiazywać z opiekunami zdrowe interakcje. Jeśli nauczysz się, jak zrelaksować psa, będzie Ci o wiele łatwiej walczyć z ewentualnymi problemami z jego zachowaniem. Unikniesz też kosztownego leczenia, gdy Twój pies poważnie zachoruje, co będzie efektem długotrwałego stresu przy wysokim poziomie kortyzolu. Dodatkowo dzięki nauce wyciszenia, wizyty u lekarza weterynarii będą mniejszym stresem dla zwierzęcia oraz opiekuna. 

Jak wyciszyć psa i nauczyć go relaksowania?

Oto kilka porad dotyczących tego, jak wyciszyć psa i zadbać o jego lepsze samopoczucie. Sprawdź, które z nich możesz zrealizować we własnym zakresie!

Nie nakręcaj psa!

Na początek zatroszcz się o to, aby nie nakręcać psa zbyt mocno podczas zabawy. Choć pewien poziom ekscytacji na pewno jest nieunikniony, dbaj o to, aby nie był zbyt wysoki. Jeśli widzisz, że Twój pies jest zbyt rozentazjuzmowany i przez to nie jest w stanie odpoczywać, zadbaj o to, aby miał mniej aktywności albo czas pracy i zabawy był lepiej zbilansowany z czasem przeznaczonym na odpoczynek.

Nie zachęcaj psa stale, aby do Ciebie przychodził, nawet gdy widzisz, że właśnie się ułożył. Nie ma żadnego powodu – prócz Twojej zachcianki – ku temu, aby kładł się tuż obok Ciebie. Uszanuj to, że chce mieć przestrzeń i odpoczywać dokładnie tam, gdzie akurat wybrał sobie miejsce. Nie zachęcaj go też do ciągłej zabawy, bo może się okazać, że w efekcie pies będzie za jakiś czas oczekiwał do Ciebie stałego zainteresowania. To w połączeniu z lękiem separacyjnym może spowodować jeszcze większe problemy z zachowaniem u czworonoga.

Śpiący pies.

Zobacz także: Kogo pies uważa za pana? Poznaj odpowiedź na to pytanie

Wybierz odpowiednie zabawki

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór zabawek. Najlepiej zadbaj o to, aby nie były one piszczące i dawały psu satysfakcję. Zrezygnuj z piszczałek i wszystkich zabawek, których pies nie jest w stanie wziąć do pyska, jak np. boomer ball. Powodują one narastającą frustrację u psa, który nie jest w stanie w naturalny dla siebie sposób zakończyć zabawy poprzez schwytanie obiektu, który gonił.

Co wybrać zamiast tego? Dobrą decyzją będą sznurki, ringi i szarpaki dla psa, którymi możesz bawić się razem z nim, a więc zadbać o przerwanie zabawy w dogodnym, odpowiednim momencie. Jeszcze lepiej sprawdzą się rozmaite gryzaki dla psa, zarówno te naturalne, jak i gumowe w formie zabawek. Gryzienie i lizanie jest naturalnym psim sposobem na rozładowanie emocji. Jeśli nie wiesz, jak wyciszyć psa, zacznij od podania mu takiej właśnie zabawki.

Zapewnij psu jego przestrzeń

Zadbaj o to, aby pies miał zawsze swoją przestrzeń. Powinno to być miejsce położone lekko na uboczu, dość spokojne, ale jednocześnie nieodizolowane od reszty domu i domowników. Nie pozwalaj, aby dzieci przeszkadzały w nim psu – to musi być miejsce tylko dla niego! Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku klatki transportowe dla psa, które możesz zabrać ze sobą również w podróż. W takiej klatce możesz przeprowadzić trening klatkowy, o którym przeczytasz za chwilę. Dobrym wybobrem są także meble robione na wymiar z opcją wstawienia legowiska do środka. 

Pamiętaj, aby miejsce dla psa było zgodne z jego potrzebami gatunkowymi. Wiele psów lepiej wycisza się w miejscu lekko zakrytym. Zawsze zadbaj o to, aby legowisko, budka dla psa było dostosowane rozmiarem do zwierzaka – tak, aby pies mógł się w nim wygodnie wyciągnąć i odpocząć. Wybieraj produkty dobrej jakości, najlepiej ze zdejmowanym pokrowcem wodoodpornym, który można prać w pralce. Zadbaj też o to, aby wnętrze było wygodne dla czworonoga, np. w formie materaca ortopedycznego.

Zadbaj o karmę i pielęgnację

Nauka wyciszenia psa to jedno, a drugie – odpowiedni sposób żywienia. Idealna karma powinna być zgodna z potrzebami gatunkowymi psa. Nie może zawierać zbyt wielu węglowodanów, zwłaszcza w formie zbóż. Nie powinna też być zbyt kaloryczna albo dostarczać psu za mało kalorii. Produkty takie jak Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami to najlepsze rozwiązanie, aby zapewnić psu optymalne żywienie.

Pies śpiący na hamaku.

Jeśli pies jest niedożywiony albo je karmę gotowaną, dobierz do niej odpowiednie suplementy diety, jak np. Dr. PetCare Witaminy 60 kapsułek. Niekiedy zwiększony poziom stresu wiąże się z brakami w organizmie czworonoga. Niemniej ważne jest unikanie sytuacji, które mogą być kłopotliwe w pielęgnacji, jak np. czesanie psa, który ma kołtuny. W takim przypadku możesz zastosować Over Zoo Silk Spray Spray ułatwiający rozczesywanie 250ml, który pomoże Ci uporać się z problemem. Warto pamiętać, że należy od szczeniaka przyzwyczajać zwierzę do zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jak wyciszyć psa? Szkolenie krok po kroku

Jednym z podstawowych sposobów na to, jak nauczyć psa odpoczywać, jest zastosowanie treningu klatkowego. To prosty sposób na to, aby Twój pies nauczył się odpoczywać w swojej klatce albo transporterze. Oto krótki przewodnik, jak przeprowadzić tego rodzaju szkolenie pod opieką behawiorysty.

Trening klatkowy krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrelaksować psa, skoro w perspektywie ma on zamknięcie w klatce? Pamiętaj, że pies nie rozpatruje tego na takim poziomie, jak Ty. Dla niego klatka jest bezpiecznym miejscem, w którym może się zrelaksować i ma pewność, że nikt nie będzie go zaczepiał. Oczywiście, o ile odpowiednio ją wprowadzisz. Oto instrukcja krok po kroku.

  1. Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć psa w treningu klatkowym, zacznij od kojarzenia mu samego transportera. Weź garść smakołyków, na przykład Carnilove Trout with Dill Soft Snack 200g, wrzucaj do klatki i chwal za każde wejście do niej – i nie dawaj pochwał za wyjście. W ten sposób skojarzy, że przebywanie w klatce wiąże się z czymś pozytywnym. Na początku rób to przy otwartych drzwiach, następnie przymykaj je na chwilę, intensywnie chwal psa i wypuszczaj go.
  2. Następnie karm psa w klatce, ale nie dawaj mu tam zabawek innych niż te do gryzienia i memłania. Możesz zaoferować mu np. kongi dla psa, czyli specjalne gumowe zabawki, które wewnątrz możesz wypchać mokrą karmą, taką jak Belcando Single Protein 200g x 12. Połączenie przyjemnego smakołyka z odstresowującym lizaniem na pewno pozytywnie wpłynie na skojarzenia psa. To najprostszy sposób na to, jak zrelaksować psa.
  3. Jeśli pies samodzielnie wchodzi do klatki i przebywa tam jakiś czas, np. śpiąc, sukces osiągnięty! Pies ma swój azyl. Możesz wprowadzić dodatkowo komendę, która będzie oznaczała wejście do klatki. W problemach separacyjnych trening powinien trwać dalej i obejmować m.in. zamykanie psa na dłuższy czas.

Jak wyciszyć psa? Pies w legowisku.

Tego nigdy nie rób!

Wiesz już, jak wyciszyć psa z pomocą klatki kennelowej. Pamiętaj, aby w takim miejscu nigdy nie zamykać psa na siłę i za karę. Ma to bowiem być azyl dla Twojego czworonoga! Nie przyspieszysz w ten sposób nauki, a możesz zniechęcić psa i sprawić, że odczarowanie klatki będzie praktycznie niemożliwe. Nigdy nie dawaj psu do klatki zabawek piszczących czy wszystkich innych, które mogą go niepotrzebnie pobudzać. Niech klatka kojarzy mu się ze spokojem i odpoczynkiem.

Behawiorysta radzi

Ciesz się efektami treningu z psem!

Jakie są efekty treningu z psem? Jeśli wiesz, jak wyciszyć psa, szybko zauważysz, że Twój pupil zaczął zachowywać się zupełnie inaczej niż dotychczas. Będzie zrelaksowany, rozluźniony w codziennych sytuacjach. Przestanie na wszystko reagować intensywnie, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci z nim pracować. Nie będzie też w tak dużym stopniu niszczył. Zauważysz też pozytywne zmiany w jego psychice i zdrowiu fizycznym – może okazać się, że przestanie ciągnąć na smyczy i będzie pogodniejszy.

Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak wyciszyć psa. Ta podstawowa nauka dotyczy każdego czworonoga, bez względu na jego genetykę czy pochodzenie. Szczególnie przydaje się przy psach reaktywnych, lękliwych, często wybuchających zarówno pozorną agresją, jak i nieokiełznaną radością. Pies, który jest wyciszony, staje się spokojniejszy i nie wpada w tak wiele konfliktów. Może się też okazać, że będzie po prostu łagodniejszy, mniej skłonny do zaogniania nieprzyjemnych sytuacji. W konsekwencji może też… dłużej żyć!

Przerabiałeś z psem naukę wyciszenia? Wiesz, jak wyciszyć psa innym metodami? A może masz cenne wskazówki? Pamiętaj, że doświadczenia innych opiekunów są wręcz bezcenne w walce z tego rodzaju problemami. Podziel się swoją opinią i zdaniem w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły