KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak zrobić drapak dla kota? Poradnik krok po kroku

Jeśli lubisz kreatywność i lubisz spędzać wolny czas na tworzeniu i majsterkowaniu – może zaciekawi Cię artykuł o tym, jak zrobić drapak dla kota DIY. Nie jest to bardzo trudna praca, za to otwiera pole do działania wyobraźni i pomysłowości.

Może drapaki dla kota, które dostępne są w sklepach nie spełniają Twoich oczekiwań. Może nie są w kolorze, który pasuje do Twego mieszkania. A może nie są wyposażone w to wszystko, co według Ciebie, będzie odpowiednie dla Twego kota. Każdy powód jest tak naprawdę dobry, by przeczytać ten poradnik.

Jak zrobić drapak dla kota DIY - poradnik Zrób To Sam

Jak zrobić drapak dla kota DIY – poradnik Zrób To Sam

 

Jak zrobić drapak dla kota DIY – od czego zacząć?

Wszystkie prace zaczynać się powinno od planowania. Tak przynajmniej postępują profesjonaliści. Zatem my także zacznijmy od opracowania planu jak zrobić drapak dla kota DIY.

Planujemy pracę

Usiądź w jakimś spokojnym miejscu i przygotuj sobie ołówek i zeszyt lub kilka kartek papieru. Zastanów się, w jakim miejscu chcesz postawić nowy drapak. Następnie pójdź w to miejsce i je zmierz. Mierzyć należy szerokość, głębokość oraz wysokość. Te wymiary są bardzo ważne, ponieważ robiąc drapak dla kota, nie możesz ich przekroczyć. Teraz zapisz wymiary, określające przestrzeń na drapak.

W tej chwili przyszedł czas na zastanowienie się, jakie elementy będzie zawierał Twój drapak dla kota. Aby łatwiej było Ci wybrać, podpowiemy, w co drapak może być wyposażony.

Jak zrobić drapak dla kota – podstawa drapaka

Ten element zdaje się być oczywisty, chociaż można go zaaranżować w zupełnie nieoczywisty sposób. Wiadomo, że cały drapak dla kota powinien być konstrukcją bardzo stabilną, ponieważ koty nie lubią chwiejących się mebli. Mogą się zwyczajnie zrazić do takiego niestabilnego przedmiotu i omijać go z daleka.

Jak zrobić drapak dla kota - piętra drapaka

Jak zrobić drapak dla kota – piętra drapaka

Jak zrobić podstawę drapaka?

Może to być forma platformy bądź też forma bryły geometrycznej, np. prostopadłościan lub sześcian. Jeśli wybierzesz platformę, pamiętaj, by była ciężka, gruba i miała wystarczająco dużo miejsca, by można było na niej zamontować górne elementy. Materiały, jakie się do tego nadają to sklejka, płyta meblowa, grube drewno. Obij podstawę wykładziną lub pluszem. Możesz wykorzystać do tego zszywacz tapicerski i zszywki. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie i równo, ponieważ od stabilności podstawy zależy wytrzymałość całej konstrukcji.

Jeśli wybierzesz formę bryły, może skusi Cię zrobienie ciekawej szafki pod drapakiem, bądź schowka. Najłatwiej ją zrobić z kawałków płyty meblowej, wyciętych na wymiar. Do złożenia szafki przyda się także wkrętarka, śruby i zawiasy do drzwiczek. Szafkę, podobnie jak platformę, najlepiej obić wykładziną lub pluszem. Na co taki schowek mógłby się przydać? Oczywiście na przedmioty przeznaczone dla kota. Być może, po wykonaniu takiej szafki, nie będzie już więcej problemu z brakiem miejsca na żwirek, kocie jedzenie i akcesoria.

Jak zrobić drapak dla kota – piętra drapaka

Teraz przyszła pora na zastanowienie się, ile drapak będzie miał pięter. Wszystko tak naprawdę zależy od upodobań kota. Jeśli kot lubi się wspinać, drapak powinien być dość wysoki. Koty zazwyczaj lubią obserwować wszystko z wysoka. Ilość pięter zależy od Twojej wyobraźni i nakładu pracy, jaki chcesz włożyć w wykonanie drapaka. Optymalna wysokość pomiędzy piętrami to ok. 30 cm do ok. 50 cm. Zdarzają się jednak piętra umieszczone zarówno niżej, jak i wyżej od podanych wymiarów. Weź pod uwagę wielkość Twego kota, jak i indywidualne pomysły na drapak.

Jak zrobić drapak dla kota – wysokość drapaka

Wysokość samego drapaka może być naprawdę różna. Od miniaturowych drapaków wysokich na kilkadziesiąt centymetrów, po drapaki sięgające od podłogi do sufitu.

Naturalny drapak - drzewo

Naturalny drapak – drzewo

Jak zrobić drapak dla kota – platformy na piętrach

Każde piętro drapaka może być wyposażone w platformę. Przydaje się ona nie tylko do łatwiejszego wspinania się w górę, ale także do spania, wylegiwania się i obserwacji.

Jak zrobić platformę na piętrze drapaka?

W zależności od pomysłu i przeznaczenia, platforma może mieć różne kształty i rozmiary. Aby je łatwiej określić, przyjrzyj się swojemu kotu, gdy śpi, leży lub jest zwinięty w kłębek i zmierz, jakie osiąga wtedy wymiary.

Szerokość i głębokość platformy nie powinna być mniejsza niż 25 cm. To takie minimum, na którym kot powinien się zmieścić. Jednak są też bardzo duże koty, dla których może to być zbyt mało.

Platformę wykonuje się podobnie, jak podstawę drapaka. Można ją zrobić ze sklejki, płyty meblowej bądź deski oraz obić wykładziną lub pluszem.

Jak zrobić drapak dla kota – słupek

Słupek jest bardzo przydatnym elementem, na którym kot może zaczepiać swe pazurki. Jest także najwygodniejszym łącznikiem pomiędzy piętrami drapaka.

Jak zrobić słupek?

Słupek jest to walec owinięty różnego rodzaju materiałami. Może on mieć różną średnicę. Jeśli zamierzasz umieścić w drapaku więcej niż jeden słupek, zastanów się nad ich zróżnicowaniem. Jakie cechy słupka możesz dostosować do potrzeb Twojego kota?

  • Średnica – sprawdzają się średnice w przedziale od 5 cm do kilkunastu centymetrów.
  • Wysokość – zależy od tego czy słupek łączy dwa czy więcej pięter drapaka.
  • Faktura słupka – zależy od materiału, jakim pokryjesz walec. Wykorzystać możesz sznurek sizalowy – najlepiej o grubości co najmniej 12 mm, wykładzinę, plusz. W przypadku, gdy Twój drapak to naturalne drzewko dla kota – możesz pozostawić, nieowinięty niczym, konar drzewa.
  • Materiał na słupek – do wykonania słupka możesz użyć walca z litego drewna, kartonowej tuby o grubych ścianach, plastikowej tuby ze sztywnego, stabilnego i grubego tworzywa, konaru drzewa.
Jak zrobić słupek?

Jak zrobić słupek?

Jeśli owijasz walec sznurkiem, pamiętaj, aby go dobrze i równo ułożyć. Każda następna warstwa powinna przylegać ściśle do poprzedniej. Sznurek na całej długości należy przykleić do owijanej powierzchni. Można wykorzystać do tego gorący klej.

Jeśli owijasz walec wykładziną, dotnij ją dokładnie na wielkość obwodu walca. Wykładzina powinna mieć odpowiednią do kocich pazurów fakturę. Najlepiej, gdy będzie miała grube, dość sztywne runo. Aby była jak najbardziej wytrzymała, dobrze wybrać wykładzinę z runem, osadzonym w warstwie filcu. Wykładzinę należy przykleić do powierzchni walca dokładnie na całej długości. Podobnie postępujemy w przypadku, gdy oklejamy słupek pluszem.

Dodatkowe elementy

Oprócz podstawowych elementów, drapaki posiadają też inne, dodatkowe urozmaicenia.

Jak zrobić hamak?

Hamak dla kota najlepiej zrobić z miękkiego pluszu, polaru lub mikrofibry. Można go zawiesić między słupkami, mocując go za pomocą sznurka sizalowego lub specjalnych uchwytów. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie i mocno – tak, by Twój kot był bezpieczny w hamaku.

Jak zrobić domek?

Domek może mieć kształt np. sześcianu lub namiotu. Może mieć okna, powinien mieć wejście. Jego podstawa powinna być sztywna. Ściany mogą być sztywne lub miękkie. Całość konstrukcji powinna być stabilna i bezpieczna. Jeśli dobrze dobierzesz rozmiar domku, może się on stać ulubionym miejscem odpoczynku Twojego kota.

Na domek nadaje się sklejka, płyta meblowa, a także plusz lub wykładzina do wyłożenia ścian. Domek możesz wykorzystać, jako jedno z pięter domku lub umieścić je na platformie danego piętra.

Jak zrobić schodki?

Schodki pomiędzy piętrami mogą służyć nie tylko ozdobie czy wspinaniu, ale mogą też być wykorzystane, jako dodatkowe miejsce do drapania. Wystarczy, że owiniesz je dokładnie sizalowym sznurkiem.

Wykonać je możesz z kawałków drewna, skręconych dokładnie śrubami.

Jak zrobić schodki?

Jak zrobić schodki?

Jak zrobić tunel?

Na zrobienie tunelu, w którym kot może odpoczywać lub przez niego przechodzić, najlepiej wykorzystać szeroką tubę z grubego kartonu. Należy ją okleić od wewnątrz i od zewnątrz wykładziną, bądź pluszem. Gruba wykładzina wydaje się jednak lepszym materiałem od pluszu, ponieważ zapewni tubie dodatkową stabilność i wytrzymałość.

Wymiary, jakie powinna mieć tuba zależą od wielkości kota. Zauważmy jednak, że jej długość powinna być co najmniej taka, jak najmniejsza szerokość platformy na piętrach, aby kot się w niej zmieścił. Szerokość dobierz do rozmiarów Twojego kota. Możesz zmierzyć zwierzaka w obwodzie w najszerszym miejscu, gdy śpi.

Jak zawiesić wiszącą zabawkę?

Wisząca zabawka nie jest koniecznym wyposażeniem drapaka, może jednak znacznie uatrakcyjnić to miejsce dla kota. Czym może być taka zabawka? Wykorzystaj pluszową piłeczkę, myszkę, sznurek – cokolwiek, czym Twój kot lubi się bawić.

Pamiętaj, by mocno przymocować zabawkę do którejś z platform na piętrach za pomocą haka lub śruby.

Drzewko dla kota – naturalna wersja drapaka

W naturze koty nie budują sobie drapaków, jednakże wykorzystują „drapaki” istniejące w przyrodzie. Są nimi drzewa i konary. Można je wykorzystać do zbudowania drapaka w domu. Naturalne drzewko dla kota, zamiast słupków może mieć konary, zamiast platform ze sklejki – kawałki kory lub przecięte konary.

Takie drzewko dla kota może też być wspaniałą ozdobą mieszkania. Można wykorzystać do jego skonstruowania tylko naturalne materiały, ale można też wzbogacić je o sznurek sizalowy, bądź kawałki wykładziny. Wszystko zależy od wyobraźni twórcy.

Co Może przydać się, jeśli chcesz zbudować drapak lub naturalne drzewko dla kota?

Podsumowując wiadomości na temat budowy drapaków dla kota, wyszczególnimy, jakie narzędzia i materiały mogą Ci się przydać przy realizacji Twojego pomysłu.

  • Narzędzia i akcesoria stolarskie: piła, wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, zszywacz tapicerski, pistolet na gorący klej, zszywki tapicerskie, klej, śruby, kątowniki, wkręty, haczyki, uchwyty.
  • Narzędzia i akcesoria krawieckie (np. do uszycia domku i jego wyposażenia, hamaka): maszyna do szycia, nożyce, tkaniny, aplikacje, różnego koloru nici, guziki, tasiemki, itp.
  • Materiały na drapak i jego elementy: sklejka, płyta meblowa, deski, drewno, konary drzew, kora, wykładzina z grubym runem, plusz, polar, mikrofibra, kartonowe tuby, walce z litego drewna, sznurek sizalowy grubości co najmniej 12 mm, gotowe zabawki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły