KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kamień na zębach u psa – objawy, zapobieganie, usuwanie

Właściciele czworonogów zastanawiają się jak skutecznie usunąć kamień z psich zębów? Pojawiający się kamień nazębny u psa, może prowadzić do powstawania wielu schorzeń w całym organizmie i utrudniać psu spożywanie posiłków. By uniknąć tego rodzaju przykrych konsekwencji, warto poznać sposoby pozbywania się bakterii i nalotu z psich zębów.

Kamień nazębny u psa – skąd on się bierze?

Praktycznie wszystkie psy, niezależnie od tego, czy są to czworonogi rasowe, czy też mieszańce, mają problem z higieną pyska. Zdaniem weterynarzy 8 na 10 dorosłych psów, cierpi z powodu gromadzenia się na zębach bakterii i osadów w postaci kamienia. Przypadłość ta może czasami być uwarunkowana nawet genetycznie, ponieważ niektóre rasy psów mają do niej predyspozycje. Może wynikać to z specyficznej budowy czaszki i pyska. Powstawanie osadów i w rezultacie gromadzenie się kamienia nazębnego, dotyka także tych psy, które posiadają nieprawidłowy zgryz lub też mają zaburzenia hormonalne, objawiające się zmienionym składem chemicznym śliny. Do ras, których dotyczy problem gromadzenia się na zębach nalotu, zaliczają się m.in. pekińczyki, jamniki, yorki, maltańczyki, czy shih tzu. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, w jaki sposób powstaje kamień nazębny u psa? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Podobnie, jak w przypadku jamy ustnej u ludzi, w pysku czworonoga, każdego dnia odkładają się resztki pokarmów. W połączeniu z bakteriami, bytującymi w odpowiednim środowisku, jakim jest śluzówka, zaczynają one przekształcać się w płytkę nazębną. Powstawanie jej jest fizjologicznym procesem, który ma miejsce u każdego czworonoga, od wieku szczenięcego (pojawianie się pierwszych zębów stałych), aż do jego śmierci. Sporym problemem może okazać się z czasem brak regularnego usuwania płytki nazębnej. Osad ten ma tendencję do nadmiernego odkładania się na powierzchni zębów, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, między innymi w przestrzeniach między zębowych i poniżej linii dziąseł. Pod wpływem różnego rodzaju składników mineralnych, jakie znajdują się w ślinie, płytka zaczyna ulegać stopniowemu stwardnieniu i zmienia się w kamień nazębny u psa. To dolegliwość, która często jest zauważalna gołym okiem, szczególnie na górnych i dolnych kłach. Wynika to przede wszystkim z tego, że kamień na zębach u psa osadza się głównie w tym miejscu, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów ślinowych.

Kamień nazębny u psa - jak skutecznie z nim walczyć?

Kamień nazębny u psa – jak skutecznie z nim walczyć?

Jak skutecznie usunąć kamień z psich zębów? – sposoby na bakterie i osady

Gromadzący się kamień na zębach u psa, stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które intensywnie namnażają się w pysku każdego dnia. W wyniku tego, w obrębie dziąseł zaczyna rozwijać się stan zapalny. Nie usuwany kamień nazębny u zwierzęcia, doprowadza w konsekwencji do odsłonięcia się szyjek zębowych, zapalenia dziąseł, a także zmian ropnych w obrębie błony śluzowej. Rozsiane zapalenie przyzębia, prowadzi do psiej paradontozy, która wymaga intensywnego leczenia. Wszystkie zmiany, które powoduje kamień nazębny u psa, grożą na pewno utratą zębów. Ponadto negatywnie wpływają one na stan zdrowia i samopoczucie czworonoga. Stany zapalne zębów psa wiążą się z odczuwaniem dokuczliwego bólu, który uniemożliwia prawidłowe spożywanie karmy dla psa. Psy, u których kamień nazębny prowadzi do odsłonięcia szyjek i ropnego zapalenia przyzębia, mogą mieć problemy zdrowotne, wynikające z przedostawania się wraz z śliną bakterii w głąb ich organizmu. Nieleczone ropne zapalenie zębów u psa, zagraża wielu narządom wewnętrznym, w tym sercu, nerkom i wątrobie. Kamień na zębach u psa, może pojawić się w momencie, gdy w miejsce mleczaków wyrastają zęby stałe. W przypadku psów o krótkiej, płaskiej kufie i czworonogów z wadami zgryzu, nawarstwianie się osadów nazębnych oraz kamienia, może nastąpić już po ukończeniu przez zwierzę 8 lub 9 miesiąca życia. Metodą zapobiegania zapaleniom dziąseł i problemom z namnażaniem się kamienia nazębnego, jest profilaktyka zębów u psa. Polega ona na systematycznej kontroli wyglądu wnętrza pyska, uzębienia, przeprowadzanej przez właściciela osobiście, przynajmniej raz w tygodniu. Wszelkie niepokojące zmiany w postaci nalotów o szarym lub brązowym kolorze mogą sugerować, że zaczął się gromadzić kamień nazębny u psa. To informacja dla właściciela, która powinna go zaniepokoić i zmotywować do podjęcia natychmiastowych działań. Oprócz tego, duże znaczenie mają regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Warto pamiętać o tym, że kamień na zębach u psa może skrywać się także po ich wewnętrznej stronie. Lekarz weterynarii jest w stanie dokonać prawidłowego przeglądu wnętrza pyska psa i rozpoznać pojawiające się tam zmiany.

Kamień nazębny u psa - czemu się pojawia i jak skutecznie się go pozbyć?

Kamień nazębny u psa – czemu się pojawia i jak skutecznie się go pozbyć?

Kamień nazębny u psa – objawy i metody jego usuwania

Objawami, na które powinien zwrócić uwagę każdy właściciel czworonoga, pragnący dobrze dbać o zdrowie jego zębów, są wszelkiego typu naloty na nich o żółtym lub brązowym kolorze, widoczne tuż przy linii dziąseł. Oprócz tego warto badać, czy zwierzę nie ma stanu zapalnego dziąseł w postaci zaczerwienienia, opuchlizny lub krwawienia. W przypadku jakichkolwiek problemów w tej części pyska, można zaobserwować także zmniejszone lub też zwiększone wydzielanie śliny. W skrajnych przypadkach, gdy kamień nazębny u psa powoduje ostre zapalenie dziąseł, można zauważyć wydzielinę ropną, wydostającą się z pyska lub z nosa, a także wybrzuszenie pod okiem. Jest to objaw ropnia, który wędruje z jamy ustnej w kierunku dna oka. Problem, jakim jest kamień na zębach u psa można rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dbanie o czystość uzębienia pupila przy pomocy zakupionych preparatów do czyszczenia zębów psa, a także specjalnych nakładek na palce -szczoteczek i szczotek przystosowanych do usuwania zanieczyszczeń z psich zębów. Do wyboru są produkty do użytku ręcznego i elektryczne. To szczoteczki do zębów, które wyróżniają się odpowiednim włosiem, a także konstrukcją, ułatwiającą dotarcie do wszystkich przestrzeni między zębowych psa. Włosie, umieszczone na dwóch główkach szczotki, ułatwia czyszczenie i pozbywanie się osadów nazębnych. Szczotkowanie zębów psa, to skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowej ich higieny. Działanie to pozwala efektywnie usuwać gromadzącą się płytkę bakteryjną. W sklepie zoologicznym apetete.pl dostępne są specjalne pasty do zębów dla psa i preparaty, przeznaczone do czyszczenia psich zębów. Obecny w tych produktach fluor nie jest toksyczny dla czworonoga, dlatego też może on być bezpiecznie połykany przez zwierzę, bez ryzyka podrażnienia przełyku, czy przewodu pokarmowego. W ofercie wielu marek dostępne są także specjalne preparaty do higieny pyska, które pomagają czworonogom usuwać bakteryjny osad z zębów, bez potrzeby ich szczotkowania.

Jeżeli jeszcze się zastanawiasz jak dbać o zęby psa lub w jaki sposób umyć zęby psa za pomocą szczoteczki, to ten film jest dla Ciebie:

Gryzaki dla psa – alternatywa szczoteczek, past i nakładek -szczotek na palce

Domowym sposobem na kamień nazębny u psa jest podawanie mu gryzaków dla psa – specjalnych produktów, służących do oczyszczania gromadzącej się płytki nazębnej. Wielosmakowe gryzaki dla psa, dopasowane do szerokości pyska, idealnie spełnią swoje zadanie. Produkty te są dostępne nie tylko w różnych wielkościach, ale także zawierają naturalne ekstrakty z aloesu, mięty, czy szałwii, które umożliwiają skuteczne pozbycie się z jamy ustnej nadmiaru bakterii i brzydkiego zapachu. Gryzaki dla psa pełnią rolę przekąski, dlatego też, w przeciwieństwie do regularnego szczotkowania zębów, nie kojarzą się one pupilowi z czymś nieprzyjemnym lub negatywnym. Odpowiednio dobrane gryzaki, to rozwiązanie dla tych czworonogów, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi oczyszczania zębów przy pomocy różnego rodzaju preparatów lub też szczoteczki manualnej, czy elektrycznej. W przypadku tendencji do nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego, może być jednak konieczna wizyta u lekarza weterynarii. To specjalista, który jest w stanie usunąć kamień nazębny u psa, bez względu na jego twardość, czy też rozległość zmian. Zabieg ten może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czasami w pełnej narkozie. Dotyczy to szczególnie ras posiadających niski próg bólu, a także tych czworonogów agresywnych lub takich, które bardzo źle znoszą wizyty w gabinetach weterynaryjnych. Usuwanie kamienia z zębów w gabinecie weterynaryjnym nie może być przeprowadzane u ciężarnych suk i znajdujących się w okresie połogu. Oprócz tego, zabieg ten odkładany jest w czasie, jeśli pies przeszedł niedawno zabieg chirurgiczny, związany ze znieczuleniem ogólnym.

Należy pamiętać, że kamień na zębach u psa to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Podobnie, jak w przypadku ludzi, zaniechanie zabiegów pielęgnacyjnych i czyszczenia zębów, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Nieusuwany osad nazębny doprowadzić może do stanu zapalnego i utraty uzębienia pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły