Kastracja psa jej wady i zalety

Kastracja psa jej wady i zalety, zabieg ten od lat budzi niegasnące emocje…

Zwolennicy twierdzą, że jest to zabieg bezpieczny, pomagający w sposób humanitarny zapobiegać bezdomności zwierząt. Ponadto kastracja podnosi komfort życia ludzi mieszkających z pupilem pod jednym dachem – pies inaczej pachnie, nie wyje, nie brudzi podczas cieczki, itp.

Przeciwnicy twierdzą, że  wpływ kastracji na zachowanie zwierząt jest negatywny a na ich zdrowie trudny do udowodnienia. Jaka jest prawda? Jakie są wady i zalety kastracji psa?

Kastracja psa na czym polega ?

Kastracja psa , to zabieg chirurgiczny, którego celem jest trwałe pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodczych. Samcom usuwa się jądra i najądrza, samicom jajniki, jajowody i macicę.

Zabieg jest wykonywany dość powszechnie w gabinetach i przychodniach weterynaryjnych. Zwierzę nie czuje bólu, ponieważ wykonuje się go standardowo w pełnej narkozie.

Jego cena wynosi od 100-400zł w zależności od płci zwierzęcia. Kastracja psa jest zabiegiem prostszym i przez to tańszym, natomiast sterylizacja suczki jest droższa. Zabieg jest wykonywany rutynowo i nie wiąże się z nim zbyt duże ryzyko, zwłaszcza w przypadku młodych psów. Jednak dobry weterynarz powinien nas poinformować na czym polega kastracja psa. Jakie ryzyko wiąże się z tego rodzaju zabiegiem konkretnie u naszego pupila oraz zalecić jak powinna przebiegać rekonwalescencja psa po kastracji.  

Wady i zalety kastracji psa:

Zalety:

  • Bezpłodność – daje możliwość kontrolowania populacji zwierząt i zapobiegania bezdomności.
  • Zahamowanie popędu płciowego – właściciele podkreślają pozytywny wpływ kastracji na zachowanie psa w wyniku tego zabiegu pies jest mniej agresywny i nie ucieka.
  • Obniżenie poziomu hormonów – pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nienowotworowe schorzenia prostaty, nowotwory jąder u psów i ropomacicze u suk.
  • Rekonwalescencja psa po kastracji jest bezproblemowa, ponieważ w przypadku psów to dość prosty zabieg.

Wady

  • Zdarzają się powikłania pozabiegowe w 2- 3% przypadków, np. starsze psy mogą nie wybudzić się ze śpiączki,
  • Obniżenie poziomu hormonów może wpłynąć na zachowanie a nawet na charakter psa. Większość staje się spokojniejsza, ale też bardziej leniwa i mniej żywiołowa, więc tyje. U niewielkiego odsetka suk występuje wzmożona agresja na skutek braku hormonów żeńskich.
  • Mogą występować problemy z tarczycą.
  • Zwierzęta poddane zabiegowi sterylizacji maja tendencje do tycia, trzeba więc podawać im specjalistyczną karmę i dbać o dietę.
  • Zdarzają się przypadki nieotrzymania moczu – dlatego należy zmienić karmę.
  • Obniżenie poziomu hormonów ma wpływ na zdrowie: zwiększa się ryzyko wystąpienia naczyniako mięsaka serca, nowotworów dróg moczowych, schorzeń układu kostnego, czterokrotnie zwiększa ryzyko nowotworu prostat.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane artykuły