KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kastracja psa jej wady i zalety

Kastracja psa jej wady i zalety, zabieg ten od lat budzi niegasnące emocje…Zwolennicy kastracji twierdzą, że jest to zabieg bezpieczny, pomagający w sposób humanitarny zapobiegać bezdomności zwierząt. Uważają, że kastracja psa podnosi komfort życia ludzi mieszkających z pupilem pod jednym dachem – pies inaczej pachnie, nie wyje, nie brudzi podczas cieczki, itp.Przeciwnicy twierdzą, że  wpływ kastracji na zachowanie zwierząt jest negatywny a na ich zdrowie trudny do udowodnienia. Jaka jest prawda? Jakie są wady i zalety kastracji psa?

 

Kastracja psa na czym polega ?

Kastracja psa , to zabieg chirurgiczny, którego celem jest trwałe pozbawienie zwierzęcia możliwości rozrodczych. Samcom usuwa się jądra i najądrza, samicom jajniki, jajowody i macicę. Zabieg jest wykonywany dość powszechnie w gabinetach i przychodniach weterynaryjnych. Zwierzę nie czuje bólu, ponieważ wykonuje się go standardowo w pełnej narkozie.  Jego cena wynosi od 100-400zł w zależności od płci i wagi zwierzęcia. Kastracja psa jest zabiegiem prostszym i przez to tańszym, natomiast sterylizacja suczki jest droższa. Zabieg jest wykonywany rutynowo i nie wiąże się z nim zbyt duże ryzyko, zwłaszcza w przypadku młodych psów. Jednak, dobry weterynarz powinien nas poinformować na czym polega kastracja psa. Jakie ryzyko wiąże się z tego rodzaju zabiegiem konkretnie u naszego pupila. Powinien zlecić wykonanie rutynowych badań krwi i echo serca – jeśli pies jest powyżej 5 roku życia.  

 

Zalety kastracji psa

  • Bezpłodność – daje możliwość kontrolowania populacji zwierząt i zapobiegania bezdomności.
  • Zahamowanie popędu płciowego – właściciele podkreślają pozytywny wpływ kastracji na zachowanie psa w wyniku tego zabiegu pies jest mniej agresywny i nie ucieka.
  • Obniżenie poziomu hormonów – pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nienowotworowe schorzenia prostaty, nowotwory jąder u psów i ropomacicze u suk.
  • Rekonwalescencja psa po kastracji jest bezproblemowa, ponieważ w przypadku psów to dość prosty zabieg.

Wady kastracji dla psa

  • Zdarzają się powikłania pozabiegowe w 2- 3% przypadków, np. starsze psy mogą nie wybudzić się ze śpiączki,
  • Obniżenie poziomu hormonów może wpłynąć na zachowanie a nawet na charakter psa. Większość staje się spokojniejsza, ale też bardziej leniwa i mniej żywiołowa, więc tyje. U niewielkiego odsetka suk występuje wzmożona agresja na skutek braku hormonów żeńskich.
  • Mogą występować problemy z tarczycą.
  • Zwierzęta poddane zabiegowi sterylizacji maja tendencje do tycia, trzeba więc podawać im specjalistyczną karmę i dbać o dietę.

  • Zdarzają się przypadki nieotrzymania moczu, wówczas należy wzbogacić dietę o składniki z witaminą C i zaopatrzyć się w pieluchy dla pieska,
  • Obniżenie poziomu hormonów ma wpływ na zdrowie: zwiększa się ryzyko  naczyniako mięsaka serca, nowotworów dróg moczowych, schorzeń układu kostnego, czterokrotnie zwiększa ryzyko nowotworu prostaty.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły