KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Khao manee – kot tajski – charakter, umaszczenie, opis rasy

Z pewnością kojarzysz, jak wyglądają przedstawiciele poszczególnych kocich ras. Wyróżniają się one specyficznymi cechami. Czy znasz rasę Khao Manee? Jest ona niesamowitym unikatem wśród kocich osobników!

👉 Waga2-5 kg
⭐ Sierśćgładkie, śnieżnobiałe futro
🐱 Charaktertowarzyski, ciekawy świata, inteligentne
❤️ Długość życia15 – 18 lat

Promocja dla czytelników

Promocja Farmina

Khao Manee pochodzenie

Jeżeli dopiero teraz dowiedziałeś się, że rasa Khao Manee w ogóle istnieje nie przejmuj się, z pewnością nie jesteś jedyny. Przedstawiciele tej rasy od wieków są owiane są atmosferą tajemnicy. Ponieważ ich hodowle były przez lata pilnie strzeżone, do dziś uchodzą za bardzo rzadkie, szczególnie w Europie. Jaka jest historia pochodzenia tych niezwykłych zwierząt? Czym wyróżniają się przedstawiciele tej unikatowej rasy? Czytaj dalej!

Khao Manee

Co warto wiedzieć o historii Khao Manee?

Khao Manee to wyjątkowo stara rasa kotów. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą aż z XIV wieku! Można je znaleźć w “Tamra Maew”, czyli “Traktacie o kotach”. Wedle dawnych tajskich doniesień, koty uważane były za talizmany szczęścia. Nie każdy mógł dostąpić zaszczytu posiadania tego zwierzęcia w swoim domu taki przywilej zarezerwowany był dla szlachetnie urodzonych osób z rodzin królewskich i szlacheckich. Zwane były “kocimi klejnotami”. Szczególny zachwyt wzbudzały ich różnokolorowe oczy, porównywane niejednokrotnie do drogocennych kamieni. 

Khao Manee nie były jedynie uroczymi współtowarzyszami na królewskich dworach. Pełniły również funkcje reprezentacyjne. W 1926 roku, podczas koronacji króla Syjamu, jeden z przedstawicieli rasy niesiony był w procesji do sali tronowej. Wedle niektórych opowieści, jeden z królów ukrywał koty Khao Manee przed swoimi zagranicznymi gośćmi, pokazując im w zamian koty syjamskie. Ten przykład dobitnie pokazuje, jak bardzo rasa była strzeżona przed obcokrajowcami! Nie ma więc co się dziwić, że do dziś ich hodowle należą do rzadkości. 

Khao Manee: skąd pochodzi biały klejnot?

Khao Manee pochodzą z Tajlandii. Niekiedy mylone są z dość podobnymi białymi kotami syjamskimi, z którymi mają wspólnego przodka. Dawniej były zwane kotami Khao Plort, a swoją obecną nazwę zyskały za panowania króla Chulalongkorna. Aż do 1999 roku Khao Manee w ogóle nie istniały poza Tajlandią! Był to jednak moment, w którym tych niezwykłych kotów było coraz mniej groziło im wyginięcie. Niebezpieczeństwo to zostało jednak stosunkowo szybko zażegnane, gdy kilku przedstawicieli rasy zostało wywiezionych do USA, by również tam mogły istnieć ich hodowle. 

Khao manee – hodowla

Khao manee: gdzie kupić kociaka tej wspaniałej, niespotykanej rasy? Hodowle takich kotów są niestety rzadkością. W Polsce nie istnieje ani jedna, nie ma więc możliwości nabycia tego kota w tym kraju. Rasa najpopularniejsza jest w Tajlandii i to właśnie tam znajduje się najwięcej hodowli. Są one obecne także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Pamiętaj, aby uważać i nie dać się oszukać pseudohodowcom! Wielu z nich sprzedaje białe koty bez rodowodu, przedstawiając je jako Khao Manee. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, zanim zdecydujesz się na zakup. 

Dla wielbicieli Khao Manee cena często nie gra roli. Trzeba jednak przyznać, że nie należy ona do niskich: kocię tej rasy kosztuje 8-10 tysięcy dolarów, czyli nawet powyżej 40 tysięcy złotych! Najbardziej cenione są osobniki o różnobarwnych oczach, które dzięki swoim unikatowym cechom mogą być pokazywane na wystawach. To jedna z najdroższych i najtrudniej dostępnych ras na świecie! Warto wspomnieć, że uznawana jest jedynie przez niektóre organizacje zrzeszające hodowców kotów.

Khao Manee z bliska

Biały klejnot – wygląd 

Najbardziej niezwykłą cechą rasy są z pewnością dwukolorowe oczy. Można je czasami zobaczyć także u kotów innych ras, jednak w tym przypadku zdarza się to o wiele częściej. Ich oczy posiadają także wyjątkowy połysk. Dzięki szczególnie jasnej tkance powiek w specyficzny sposób odbijają światło. Khao Manee w tłumaczeniu oznacza “biały klejnot”. Nazwa mówi więc sama za siebie. Koty tej rasy posiadają piękne, gładkie i śnieżnobiałe futro. Jedynie u kociąt mogą występować nieduże, ciemniejsze obszary pomiędzy uszami, jednak w miarę dojrzewania zwierzęcia stają się one coraz mniej widoczne. 

Khao Manee – wzorzec rasy

Koty te zachwycają elegancją swojej sylwetki. Są smukłe, proporcjonalne i wysportowane. Ich ciało jest wydłużone, a ogon ma taką samą długość, jak tułów. Krótka, jedwabiście gładka, śnieżnobiała sierść, która dodatkowo podkreśla szczupłą budowę ciała, praktycznie nie posiada podszerstka. Powoduje to, że Khao Manee gubią bardzo niewiele sierści, ale są jednocześnie dość wrażliwe na niskie temperatury. 

Biały klejnot nie jest kotem dużym: samiec osiąga wagę 3-5 kilogramów, a samica od 2 do 5 kilogramów. Jest sprawny, zwinny i gibki. Dorosłe wymiary zwierzę osiąga, mając mniej więcej rok. Kształt głowy kota może w pewien sposób przywodzić na myśl koty rasy orientalnej: ma wysokie kości policzkowe i wyraźnie zaznaczone kontury. Nos jest praktycznie prosty, o łagodnej linii. Khao Manee to kot stosunkowo długowieczny: może towarzyszyć swojemu właścicielowi przez 15, a nawet 18 lat!

Charakterystyczne, dwukolorowe oczy są cechą wysoce pożądaną takie kocięta sprzedawane są za najwyższe kwoty. Kot Khao Manee może jednak mieć także oczy w jednym kolorze: dopuszczalne są jasnoniebieskie, żółte oraz zielone.

Czy Khao Manee zawsze jest biały?

Cechą charakterystyczną kota Khao manee jest śnieżnobiała barwa futra. Nie każdy jednak wie, że ten kotek z Tajlandii może wydać na świat potomstwo o zupełnie innym umaszczeniu! Takie kocięta nie otrzymują rodowodu, choć poza odmiennym kolorem, nie odbiegają zupełnie od innych przedstawicieli rasy.

Za to nietypowe dziedziczenie umaszczenia odpowiedzialne są geny. Za piękny biały kolor kotów Khao manee odpowiada gen dominujący: zwierzęta te są więc homozygotami (posiadają dwa geny dominujące) lub heterozygotami (posiadają jeden gen dominujący i jeden recesywny, który w takiej kombinacji nie może się ujawniać). Po skojarzeniu dwóch heterozygotycznych rodziców kocięta mogą odziedziczyć dwa geny recesywne tak naprawdę ujawnia się wtedy prawdziwa barwa ich sierści. Gen odpowiadający za białe futro tak naprawdę służy bowiem do maskowania innych kolorów sierści: biała barwa nie jest więc sama w sobie kolorem, a raczej jego brakiem.

Khao Manee leży 

Khao Manee – charakter

Jest to kot towarzyski, ciekawy świata i otwarty na nowe doświadczenia. Jego zasoby energii niekiedy wydają się być niewyczerpane, a swoją obecność chętnie sygnalizuje głośnym miauczeniem. Jakimi cechami charakteru się odznacza?

Osobowość kota Khao Manee

Khao Manee, jak każdy kot, chodzi swoimi drogami i ma w sobie pewną dozę niezależności. Jeśli jednak zostawisz go na kilka godzin samego, to po powrocie możesz spodziewać się dużej dawki czułości i przytulania. Pomimo żywiołowego i głośnego usposobienia, są to zwierzęta czułe i wrażliwe. Potrzebują bliskości człowieka, głaskania i wspólnego spędzania czasu. Uwielbiają się bawić. Wymagają dużej ilości ruchu, a dzięki swojej inteligencji są w stanie nauczyć się różnych sztuczek, takich jak na przykład aportowanie. 

Kot tej rasy będzie towarzyszył Ci w domowych obowiązkach i z ciekawością przyglądał się temu, co robisz. Lubi obecność ludzi, a nowi goście nie budzą w nim obaw prawdopodobnie z zadowoleniem przywita ich przy wejściowych drzwiach. 

Jak zachowuje się Khao Manee?

Pokrewieństwo z kotem syjamskim sprawia, że Khao Manee dzieli z nim pewną charakterystyczną cechę – gadatliwość. Uwielbia oznajmiać swoją obecność miauczeniem i wydaje głośne dźwięki, gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Jego głos jest jednocześnie melodyjny i przyjemny dla ucha. Dużo i chętnie mruczą, a dźwięk ten uznawany jest za wyjątkowo relaksujący i kojący. 

Każdy osobik tej rasy z reguły jest energiczny, zawsze stara się być w centrum wydarzeń i poszukuje nowych doświadczeń. Niekiedy wpada przez to w tarapaty: rolą jego opiekuna jest więc troska o zapewnienie bezpieczeństwa podczas szalonych zabaw. To zdecydowanie nie jest rasa dla kogoś, kto całe dnie spędza na kanapie! To, jak bardzo aktywny jest ten kot, może niejednego zaskoczyć. Codzienna dawka ruchu jest mu jednak niezbędna, by mógł zachować sprawność i szlifować swoje umiejętności. 

Zobacz również: Zabawa z kotem – dlaczego to tak ważne? 

Khao Manee – czy jest towarzyski?

Khao Manee uwielbia towarzystwo ludzi. Nie peszą go hałaśliwe grupy, nowe osoby i liczne, żądne głaskania dłonie. Czuje się w takich sytuacjach jak ryba w wodzie! To świetna rasa dla osób, które posiadają już inne zwierzęta. Dojdzie on do porozumienia zarówno z innymi kotami, jak i z psami, oczywiście o ile socjalizacja zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób. 

Co zaskakujące kot ten nie zawsze potrafi od razu odnaleźć się w relacji z dziećmi. Potrzebuje czasu, by zrozumieć, jak należy z nimi postępować. Pamiętaj, by wytłumaczyć dzieciom, w jaki sposób powinno się obcować z kotem, ponieważ zestresowane, rozdrażnione zwierzę może zareagować na młodszą osobę nieco agresywnie. Biały klejnot nie jest na ogół najlepszym towarzyszem dla seniorów chyba że osoba starsza należy do grona bardzo aktywnych. 

Przeczytaj również: Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem? 

Mały Khao manee

Khao Manee, czyli kotek z Tajlandii – pielęgnacja

Choć mogłoby się wydawać, że tak elegancki kot o wyjątkowym pochodzeniu będzie miał szczególnie wygórowane wymagania zupełnie nie jest to prawdą. „Biały klejnot” to kot nieposiadający specjalnych potrzeb, łatwy w pielęgnacji i będący z natury okazem zdrowia.

Żywienie kota Khao Manee

Khao Manee nie potrzebuje specjalnej diety. Nie można jednak zapominać o tym, że jak każdy kot powinien być karmiony wysokiej jakości pożywieniem. Kocie menu powinno składać się głównie z mięsa, ryb i podrobów, niewielkiego dodatku warzyw i absolutnie żadnych zbóż, które niestety dodawane są do karm niskiej jakości. Nie sięgaj więc po stojące w marketach puszki o słabym składzie, wybierz sprawdzonego producenta, na przykład Brit Care

Brit Care Cat

Każdy kot ma swoje preferencje żywieniowe a Khao Manee potrafią niekiedy być dość wybredne. Musisz sam przekonać się, co najbardziej smakuje Twojemu pupilowi: może to być karma z kurczakiem, z kaczką lub z łososiem (na przykład Applaws Adult Chicken & Salmon).

Applaws Adult Chicken and Salmon

Pielęgnacja sierści kota Khao Manee

Pielęgnacja futra kota tej rasy nie jest skomplikowana. Krótkie włosy wymagają jedynie delikatnego przeczesania raz w tygodniu. Do tego celu możesz wykorzystać miękką szczotkę albo zwilżoną rękawiczkę. Biała sierść może się brudzić: jeśli Twój kot wymaga kąpieli, to pamiętaj, by zastosować specjalne, przeznaczone dla zwierząt kosmetyki. Warto zadbać o regularne wizyty u lekarza, by upewnić się, że kot nie cierpi z powodu obecności pasożytów i pcheł. 

Zobacz również: Szczotka dla kota – jaką wybrać? Zobacz zestawienie 

Khao Manee – zdrowie

Być może słyszałeś kiedyś o tym, że białe koty o niebieskich oczach mają genetyczne predyspozycje do głuchoty. Oczywiście nie oznacza to, że każdy niebieskooki i biały kot będzie głuchy, jednak trzeba liczyć się z pewnym tego ryzykiem. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku rasy Khao Manee genetyczna predyspozycja do problemów ze słuchem wydaje się być mniejsza, niż w przypadku innych ras. Koty te trzeba jednak chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne: biała sierść nie zapewnia wystarczającej ochrony przed jego szkodliwym wpływem, co może doprowadzić do rozwinięcia się raka skóry. 

Pomimo tych pojawiających się niekiedy problemów. Koty te uważane są ogólnie za rasę odporną na choroby. Nie mają skłonności do nadwagi, a wszelkie typowe kocie dolegliwości występują u niego nie częściej, niż u innych ras. 

Khao Manee – podsumowanie

Koty Khao Manee to niezwykłe, egzotyczne zwierzęta, które towarzyszą człowiekowi już od kilkuset lat. Ich królewskie pochodzenie i fascynująca historia sprawia, że wiele osób marzy o posiadaniu kota tej rasy. Choć nie jest to proste – jeśli czujesz, że to kot dla Ciebie, to może okazać się, że sprawnie pokonasz wszelkie przeszkody! Jesteś właścicielem „białego klejnotu”? Podziel się z nami spostrzeżeniami na temat tej wyjątkowej rasy!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły