Kiedy kaganiec dla psa jest niezbędny? Sprawdź przepisy i uniknij mandatu
Kaganiec to przedmiot, który często wielu psom kojarzy się negatywnie i wzbudza niechęć. W niektórych sytuacjach jego założenie może być konieczne. Podpowiadamy, kiedy kaganiec dla psa to obowiązkowa kwestia?
Kaganiec często postrzegany jest przez psy jako największe zło, ponieważ uniemożliwia on swobodne ruchy szczęki psa. Powinieneś jednak spróbować przekonać do niego swojego pupila, gdyż w niektórych sytuacjach może on okazać się niezbędny. Gdy Ci się to uda, zyskasz komfort w wielu sytuacjach z życia codziennego. Wokół omawianej kwestii powstało całkiem sporo mitów. Pewnie zastanawiasz się jak wybrać najwygodniejszy kaganiec dla psa, kiedy jego zakładanie jest obowiązkowe, a także, co w tej kwestii mówią przepisy prawa. Niektórzy twierdzą, że każdy pies musi obligatoryjnie nosić kaganiec na każdym spacerze. Inni z kolei uważają, że to jedynie wymysł, a obowiązek ten dotyczy jedynie przedstawicieli groźnych ras. Kto ma rację? Odpowiadamy, kiedy pies w kagańcu to faktycznie wymagany prawem obowiązek i co mówią o tej kwestii przepisy obowiązującego prawa. Doradzamy, jak wybrać najbardziej odpowiedni model dla Twojego czworonoga.
Kaganiec dla psa
Każdy właściciel psa staje przed wyborem odpowiednich akcesoriów dla swojego pupila. Mowa tutaj o smyczy, miskach na jedzenie i wodę, zabawkach, a także kagańcu, którego również nie należy pomijać. Może on okazać się niezbędnym elementem wyposażenia dla Twojego pupila, szczególnie jeśli jest on przedstawicielem większych ras. Może okazać się najrozsądniejszym rozwiązaniem, a także sporo ułatwić. Warto pamiętać o tym, że każdy odpowiedzialny opiekun psa powinien troszczyć się o bezpieczeństwo swojego czworonoga, ale i wszystkich osób, z którymi psiak może mieć kontakt. Kaganiec dla psa. Kiedy będzie konieczny?
Podróż komunikacją miejską
Nawet jeśli Twój pies jest oazą spokoju i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt, powinieneś nauczyć go nosić kaganiec. Jest to bowiem wymagany element podczas podróży z pupilem środkami komunikacji miejskiej takimi jak metro, tramwaj czy autobus. Mimo że Twój czworonóg jest potulny jak baranek, inni pasażerowie mogą czuć się nieswojo w tak małej przestrzeni blisko psa. Nie wszyscy będą czuć się bezpiecznie, gdy w pobliżu będzie znajdować się zwierzę. Warto uszanować komfort innych i pamiętać o kagańcu, tym bardziej że jest on bowiem obligatoryjny w tych miejscach, zgodnie z polskim prawem. Do tych miejsc należą także inne małe przestrzenie – windy czy wagony kolejek górskich.
Pies łakomczuch
Większość opiekunów czworonogów zmaga się z nadmiernym apetytem swoich psich przyjaciół również podczas spacerów. Niektóre psy to prawdziwi koneserzy próbowania wszystkiego, co tylko znajdzie się na ich drodze. Założenie pupilowi kagańca może skutecznie zapobiec sytuacjom, w których pupil dopuszcza się do spacerowych degustacji. Mimo że nie jest to sposób na to, jak psa oduczyć zjadania tego, co znajdzie na spacerze, może go to uchronić przed potencjalnym zatruciem i problemami z żołądkiem.
Wizyty u weterynarza
Niektóre z czworonogów szczególnie źle znoszą spotkania z weterynarzem. Aby zminimalizować ryzyko niechcianej reakcji ze strony psa, warto założyć mu namordnik, bo tak inaczej nazywa się kaganiec. Nigdy nie można być pewnym tego, jak pies zachowa się w sytuacji dezynfekcji rany, czy choćby obcinania pazurów. Niezależnie od tego, czy celem wizyty jest wykonanie badań, czy zwykła regularna profilaktyka, weterynarz może wymagać od Ciebie odpowiedniego zabezpieczenia psa. Powinni o tym pamiętać szczególnie opiekunowie, których psy dopuściły się w przeszłości pogryzienia.
Zobacz także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne?
Nieprzewidziane sytuacje z życia codziennego
Istnieje mnóstwo sytuacji, w których możesz nie być w stanie przewidzieć, jak zachowa się Twój pupil. Nawet jeśli na co dzień ma dobre relacje z innymi psami, podczas wycieczki lub pobytu na wsi może obudzić się w nim silny instynkt łowiecki, który zmusi go do pogoni za kaczką, królikiem czy kurami. Również latające owady, takie jak pszczoły, osy i szerszenie mogą stanowić kuszący obiekt psiej zabawy. Oczywiście, każdy świadomy opiekun ma świadomość tego, jak to może się skończyć. Założenie psu kagańca może ochronić zwierzę przykładowo przed połknięciem żądlących owadów. Tak naprawdę takich sytuacji może być wiele. Wiele z nich jest zaskakujących i nie sposób je przewidzieć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nauka noszenia kagańca u każdego pupila.
Przeczytaj również: Jak nauczyć psa komendy do mnie? Zobacz!
Kiedy pies powinien mieć kaganiec? Przepisy
Zastanawiając się kiedy obowiązkowy jest kaganiec dla psa, przepisy obowiązującego prawa w tym aspekcie mogą sporo wyjaśnić. Przedstawiamy najnowsze zalecenia dotyczące obowiązku noszenia przez psy kagańców. 10 kwietnia 2021 roku rząd ustanowił nowe przepisy dotyczące zachowywania środków ostrożności podczas spacerów z psem. Okazuje się jednak, że zmiany w rozporządzeniu się są radykalne, a dotyczą głównie wysokości kar za niedochowanie należytej ostrożności podczas wypraw ze swoim pupilem. Wcześniej kara za tego typu przewinienia mogła wiązać się z mandatem w wysokości od 50 do 250 złotych. Aktualnie opiekunom psów, które nie zostały odpowiednio upilnowane, za takie przewinienie grozi nawet 500 zł kary!
Kaganiec dla psa – przepisy w praktyce
Oprócz tego wymaga się, aby właściciel czworonoga zachowywał zwykłe środki ostrożności i nie musi to być smycz lub kaganiec. Może być to po prostu odpowiednia dyscyplina oparta na zaufaniu i pewności, że pies zawsze wróci na zawołanie. Noszenie smyczy i kagańca przez wszystkie psy to ogólnie zalecane rozwiązanie, które ma zapewniać zwiększone bezpieczeństwo wszystkim członkom przestrzeni publicznej. Z kolei przedstawiciele ras agresywnych zawsze muszą mieć założoną smycz i kaganiec. Jedyna sytuacja, w której pies może biegać bez smyczy oraz kagańca i nie otrzymasz za to mandatu, jest puszczanie go w przeznaczonych do tego miejscach, np. na psich wybiegach. W takich przestrzeniach również powinieneś pomyśleć o kagańcu, jeśli nie jesteś do końca pewny, czy Twój pupil na pewno lubi każdego psa i potrafi się z nim bawić.
Sytuacje, w których chcesz zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi dawkę ruchu i decydujesz się odpiąć mu smycz na wycieczce po lesie czy parku, nie są więc akceptowane przez polskie prawo. Nigdy nie możesz być pewny tego, kto stanie na Waszej drodze podczas spaceru. Relacja pies, kaganiec, nowe przepisy 2021 nie wyjaśnia zbyt wiele i w zasadzie nieszczególnie różnią się od tych poprzednio obowiązujących. Jednak poszukując odpowiedzi na pytanie, kiedy kaganiec dla psa jest niezbędnym dodatkiem, powinieneś zajrzeć w przepisy gminy, w której mieszkasz.
Zastanawiasz się, czy obowiązkiem jest pies w kagańcu, nowe przepisy pomogą CI nieco nakreślić, w jaki sposób powinieneś postępować w kwestii zakładania czworonogowi kagańca.
Kaganiec dla psa – o czym pamiętać, by uniknąć mandatu?
Pamiętaj, aby nigdy nie odpinać psu smyczy, jeśli nie masz nad nim całkowitego panowania w kwestii przychodzenia na zawołanie czy polecenia zostaw. Zastanawiasz się, czy podczas spaceru w lesie możesz puścić psa luzem, ignorując kaganiec? Przepisy w tym względzie są surowe. Możesz za to otrzymać mandat, tak samo, jak za puszczanie bez smyczy psa, takiego jak amerykański pit bull terier, rottweiler, tosa inu czy dog argentyński bez kagańca.
Zobacz również: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Praktyczny poradnik
Kaganiec dla psa – rodzaj kagańców
Każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga wie, jak ważna jest opieka nad psem i odpowiednie dbanie o niego. Poza zakupem potrzebnych akcesoriów warto oczywiście również zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę czworonoga wybierając Country&Nature Adult Small/Medium Jagnięcina z Indykiem.
Bezzbożowa, hipoalergiczna karma pełna mięsa z jagnięciny i indyka, wzbogacona o komplet warzyw na pewno posmakują Twojemu pupilowi i pozytywnie wpłyną na jego kondycję i zdrowie. Oprócz smyczy i kagańca pamiętaj również o odpowiedniej suplementacji swojego czworonożnego przyjaciela. Regularnie podawaj psu Dr. PetCare Witaminy 60 kapsułek, które zawierają kompleks witamin wspierających zdrowie i odporność czworonogów. Kiedy już zadbasz o podstawowe potrzeby psa, kup dla pupila smycz, zabawki i dowiedz się, jak wybrać kaganiec dla swojego psa.
Kaganiec dla psa – jak dokonać wyboru?
Warto zabezpieczyć swojego psa i uniknąć kary, ponieważ jeśli chodzi o kaganiec dla psa, przepisy pozostają w tym zakresie jasne. Dlatego każdy pies powinien mieć kaganiec, nawet awaryjnie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy spotka Cię konieczność wyprawy z psem metrem albo wypad na farmę za miastem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kagańców i są one zróżnicowane pod względem materiału, z jakiego są wykonane, a także kształtu.
Kaganiec nylonowy – na wyjątkowe sytuacje
Jest to rodzaj kagańca, który nie jest przeznaczony do codziennego użytkowania. Powinno się go zakładać jedynie na 10-15 minut i jednorazowo. Posiada ciasną budowę, dzięki czemu utrzymuje pysk psa zamknięty przez cały czas noszenia. Jednak przez to kaganiec nylonowy ogranicza psu możliwość chłodzenia się poprzez ziajanie, czyli oddychanie z otwartym pyskiem. Dlatego właśnie należy go stosować jedynie przez maksymalnie kilkanaście minut, najlepiej w sytuacji wizyty u weterynarza.
Premium – mamy tu na myśli wyższą cenę od innych rodzajów kagańców dostępnych na rynku. Z drugiej jednak strony skórzany kaganiec to niezwykle wygodne rozwiązanie. Pies może z łatwością otwierać pysk i chłodzić się w upalne dni. Jest on lekki, przez co psy chętniej go noszą. Ponadto sam materiał, z którego jest wykonany, gwarantuje wiele lat użytkowania bez obawy o uszkodzenia namordnika. Idealnie sprawdzą się u psów, które mają krótszą kufę i nieszczególnie przepadają za sztywnymi kagańcami. Wcześniej zgodnie z panującym stereotypem przekonywano, że jest to rozwiązanie dedykowane psom ras groźnych, jednak sprawdzi się on nie tylko u tych przedstawicieli czworonogów.
Kaganiec metalowy – rozwiązanie awaryjne
Kaganiec metalowy może stanowić alternatywne rozwiązanie, kiedy akurat nie masz pod ręką innego modelu. Choć dobrze spełnia swoje zadanie, metalowa konstrukcja może zostać zrzucona przez psa przy mocniejszym szarpnięciu. Oprócz tego należy się także liczyć z ryzykiem odmrożenia pyska czworonoga w mroźniejsze dni. Pamiętaj również, że wymaga on odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym razie zacznie pokrywać się rdzą. Od kagańca fizjologicznego odróżnia go kształt dopasowany do pyska psa, co podobnie jak w przypadku kagańca nylonowego, utrudnia psu ziajanie.
Kaganiec fizjologiczny – innowacyjne rozwiązanie
Ten rodzaj kagańca jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Wyróżnia go fizjologiczny kształt dopasowany do pyska psa, dzięki czemu czworonóg może z łatwością oddychać. Tak dobrany kształt do kufy psa, gwarantuje wysoką wygodę użytkowania. Jest trwały i może być wykonany z różnych materiałów: od prętów z dodatkiem gumy do elementów wykonanych z samego tworzywa. Dostępny jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu z wybraniem odpowiedniej wielkości dla swojego psiego przyjaciela.
Wiesz już, kiedy kaganiec dla psa to konieczność i lepiej mieć go pod ręką. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swojego pupila, a także za to, co może zrobić na skutek stresu czy nadmiernej euforii. Nawet jeśli Twój czworonożny przyjaciel jest grzeczny i spokojny, kaganiec przyda Wam się podczas podróży środkami komunikacji miejskiej, a także, kiedy będziesz chciał go odpiąć ze smyczy – wówczas kaganiec dla psa to obowiązkowy element wyposażenia. Pamiętaj, że tylko w ten sposób unikniesz mandatu. Szeroki wybór rodzajów kagańców sprawia, że z łatwością dobierzesz idealny egzemplarz dla swojego pupila. Zadbaj o swojego psa, najlepiej jak potrafisz, a on odpłaci Ci się dozgonną miłością. Sprawdź pozostały asortyment sklepu Apetete i dobierz dla swojego pupila zbilansowaną karmę i potrzebne akcesoria, które ułatwią Wam wspólne życie.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu