KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się konieczne?

Każdy kochający właściciel psa chce, by jego pupil był szczęśliwy. Najlepiej, aby był spokojny, czuł się bezpiecznie i nie miał problemów z agresją. Każdy zwierzak wymaga jednak pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest szkolenie behawioralne psów.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Jak wiadomo, nie każdy pies jest grzeczny, spokojny i ułożony. Niektórym pupilom nauka posłuszeństwa, socjalizacja i przyswojenie zasad życia w danym domu przychodzi łatwo i bezproblemowo. W innych przypadkach potrzeba jednak więcej czasu, pracy i zaangażowania – choć to ostatnie potrzebne jest przecież zawsze. Czasem potrzebna będzie jednak fachowa pomoc. Pamiętaj, że psy są bardzo różne i nawet dwóch przedstawicieli danej rasy może mieć zupełnie inny charakter. Poza rasą liczy się bowiem wiele innych kwestii – między innymi to, jakie pies ma skłonności, jakie przyswoił schematy działania czy jakie miał doświadczenia we wcześniejszym etapie życia.

Zdarza się, że problemy danego psa są już tak poważne, że pomóc mu może wyłącznie specjalista. I tak naprawdę nie ma nic złego w tym, że szukasz profesjonalnej pomocy. Porównywalnie, jeśli zwierzę podupada na zdrowiu, szukasz wsparcia u lekarza weterynarii. Tak samo jest w przypadku, gdy pies nie jest do końca posłuszny, a jego zachowanie z czasem staje się kłopotliwe. W takim przypadku może Ci pomóc behawiorysta.

Przeczytaj także: Zabawy z psem w domu – w jesienne wieczory, ale nie tylko

Szkolenie behawioralne psów – o tym warto wiedzieć

Dla każdego kochającego opiekuna psów, jego psiak jest najpiękniejszy i najwspanialszy na świecie. W końcu, dlaczego miałoby być inaczej, prawda? Tak naprawdę nie ma złych psów. Są jedynie te zaniedbane, z problemami i takie, które trafiły do nieodpowiednich ludzi. Niektóre potrzebują po prostu dużo więcej miłości, opieki i wsparcia niż inne.

W końcu nie wszystkie psy zostają pokochane od pierwszych chwil życia, a także otoczone należną opieką i poczuciem bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że nie wszystkie psiaki żyją lub żyły we wcześniejszym etapie życia w dogodnych warunkach. Niektóre trafiają do nieodpowiednich ludzi, którym zdarza się je zaniedbywać, a nawet krzywdzić. Z następstwami maltretowania lub porzucenia muszą czasem radzić sobie nawet całe życie. Złe warunki sprawiają, że pies musi się do nich dostosować. Zazwyczaj z krzywdą dla własnej psychiki.

Przeczytaj także: Jak zaprzyjaźnić się z adoptowanym psem? 

Kobieta z psem na dywanie

Czasem nie potrzeba wielkich rzeczy, aby wpłynąć na psychikę psa. Nawet, wydawać by się mogło, błahe wydarzenie, może wpłynąć na pupila w sposób negatywny i sprawić, że zacznie on przejawiać problemy behawioralne. Niektóre psy są po prostu bardzo wrażliwe i nieodporne na stres już od najmłodszych lat. To, co jednego szczeniaka nie zestresuje, na innym może się odbić w sposób bardzo niekorzystny.

Zdarza się również tak, że problemy w zachowaniu psów mogą brać się z błędów w wychowaniu. Nie trzeba złej woli, by skrzywdzić psa czy przyczynić się do jego problemów behawioralnych. Można robić coś z dobrej woli, ale bez odpowiedniej wiedzy. Tym sposobem może u psa wykształcić, na przykład lęk separacyjny czy zaburzenie hierarchii domowej – a to tylko początek bardzo długiej listy potencjalnych problemów.

Zobacz także: Pies – najczęstsze błędy wychowawcze 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że behawioryzm psów to coś niezwykle istotnego. Są to zwierzęta stadne, kierujące się instynktami i odruchami, które często są instynktowne. Czasami zachowania psa bywają nieadekwatne do sytuacji, jeśli zwierzak ma na przykład złe doświadczenia z przeszłości.

Poradź się specjalisty!

Są problemy, z którymi poradzisz sobie samodzielnie – pomogą Ci w tym rozmaite poradniki lub sama rozmowa ze specjalistą. Są jednak problemy na tyle złożone i skomplikowane, że warto poszukać fachowej pomocy. Szkolenie behawioralne psów to coś, co ma przede wszystkim pomóc – zarówno Tobie, jak i przede wszystkim Twojemu psu. Czworonożny przyjaciel przecież zachowuje się w określony sposób nie dlatego, że chce, tylko dlatego, że inaczej nie umie. A to z kolei, może powodować wiele cierpienia i niezrozumienia. W takich sytuacjach powinieneś przede wszystkim zadbać o to, aby mu pomóc.

Żaden pies nie rozwiąże swoich behawioralnych problemów sam. Nie zakomunikuje Ci też jasno, dlaczego zachowuje się w określony sposób. Im szybciej rozpoczniesz prace nad tym, by poprawić jego zachowanie i pomóc mu pozbyć się rozmaitych lęków i problemów, które mogą go przytłaczać, tym lepiej. Dlatego jeśli Twój pupil zachowuje się nadmiernie lękliwie, jest agresywny lub nie toleruje nowych domowników, nie chce się z Tobą rozstawać i cierpi na lęk separacyjny lub przejawia inne problemy, które Cię niepokoją – poszukaj wsparcia ze strony profesjonalisty.

Kobieta z psami w parku

Szkolenie behawioralne psów – kiedy jest potrzebne?

Szkolenie behawioralne psów to coś, z czego większość zwierząt może wynieść coś pożytecznego dla siebie i podnieść swój komfort życia. Takie szkolenie będzie niosło za sobą również korzyści dla Ciebie – sprawi, iż, Twoje samopoczucie i komfort ulegną znaczącej poprawie. Nie będziesz musiał się martwić, że Twój czworonożny przyjaciel czuje się źle lub niekomfortowo. Problemy znikną lub znacząco się zmniejszą, a Ty nie będziesz musiał niepokoić się o zdrowie i samopoczucie Twojego psa i innych osób w jego otoczeniu. Te korzyści pokazują, że naprawdę warto rozważyć szkolenie behawioralne. 

Jaka jest istota szkolenia behawioralnego? Prowadzone jest przez behawiorystę. Doskonałym określeniem na behawiorystę jest psi psycholog – oddaje ono naturę zadań, które w toku codziennej pracy spotyka ten specjalista. Jego zadaniem jest analiza zachowania psa, namierzenie problemów i przepracowanie ich z psem w taki sposób, aby zaspokoić jego potrzeby i zmienić wzorce i schematy, które zostały wcześniej włożone w jego umysł na potrzeby życia.

Zmiana następuje powoli, nic nie zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – dlatego szkolenia behawioralne są bardzo indywidualne. Behawiorysta musi mieć czas, by wnikliwie przeanalizować sytuację, poznać Twojego psa i Ciebie. Dopiero po tym etapie może zacząć pracę z psem tak, by zmienić jego zachowanie i dostosować je do Twoich oczekiwań i ogólnie przyjętych norm. To wcale nie jest łatwe zadanie. Musisz uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość.

Bez wątpienia szkolenie behawioralne jest idealnym rozwiązaniem, jeśli Twój pies przejawia problemy i masz chęć, aby mu pomóc. Nie ze wszystkimi przeciwnościami dasz radę poradzić sobie samodzielnie. Czasami są one skomplikowane i wielowarstwowe. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się psem po raz pierwszy w życiu, czy miałeś już więcej pupili. Jeśli pies przejawia poważne problemy behawioralne i nie wiesz jak sobie z tym poradzić, warto udać się do specjalisty. W końcu zawsze może się zdarzyć, że nie do końca wiesz, jak postępować z pupilem, aby poprawić jego zachowanie i to nie jest nic złego.

Dwa psy czekają na przekąskę

Kiedy warto rozważyć szkolenie behawioralne psów?

To wszystko kwestia niezwykle indywidualna. Każdy pies jest inny i ma swój własny zbiór doświadczeń, niepowtarzalny charakter i wrażliwość na różne rzeczy. Czasem jednak, w zachowaniu psa pojawiają się takie problemy, o których można z pewnością powiedzieć, że wymagają one interwencji behawiorysty.

To może być bardzo silny lęk separacyjny i ogromna rozpacz Twojego psa, gdy wychodzisz z domu. To bardzo nieprzyjemna sytuacja dla Ciebie, niezwykle stresujące i przerażające doświadczenie dla Twojego psa. Jest to także ogromny dyskomfort i problem dla sąsiadów, jeżeli przykładowo mieszkasz w bloku. Nie możesz przebywać ze swoim psem dwadzieścia cztery godziny na dobę, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Zresztą nawet takie podejście nie rozwiązałoby problemów Twojego psa.

Innym problemem, który przykładowo może rozwiązać behawiorysta, są ogólne problemy lękowe Twojego psa. Być może Twój czworonożny przyjaciel boi się wychodzić na zewnątrz, obawia się ciemności czy panikuje na widok większej liczby ludzi. Możliwe również, że panicznie boi się obcych czy przejawia nieuzasadnione agresywne zachowania względem określonych osób lub konkretnej grupy ludzi.

Z behawiorystą warto skonsultować też problemy psa z chodzeniem na smyczy – ciągnięcie, niechęć do bycia wyprowadzanym przez inne osoby niż tą wybraną. Warto też wybrać się do specjalisty, gdy pies niszczy Twoje rzeczy czy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w nieodpowiednich miejscach, na przykład w domu.

Trzy kategorie problemów behawioralnych psów

Trudności w zachowaniu psów można podzielić na trzy osobne kategorie. Pierwszą z nich są zachowania instynktowne. Każdy pies to zwierzak, który kieruje się instynktami i popędami. Jednak to, co dla psów naturalne tak naprawdę nie zawsze jest dla nich dobre. Można tutaj wymienić, chociażby potrzebę gonienia ludzi czy pęd do ciągłych ucieczek. W takich okolicznościach zarówno pies, jak i właściciel czy ludzie wokół mogą być narażeni na wiele niebezpieczeństw. Dlatego takich zachowań nie można w żaden sposób lekceważyć.

Drugą z trzech kategorii są zachowania afektywne. Tutaj przykładowo można wymienić załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub lęk separacyjny.

Jest jeszcze kategoria trzecia. Mieszczą się w niej zachowania wyuczone. Skakanie przy witaniu, żebranie przy jedzeniu i wiele innych zachowań. Pies wybiera je z jednego prostego powodu – w pewnym momencie po prostu mu na to pozwoliłeś, a w międzyczasie zaczęło Ci to przeszkadzać. Jednak tego, co zostało już wcześniej nauczone, wcale nie tak łatwo jest oduczyć.

Dlatego właśnie warto rozważyć kursy behawioralne. Psy to zwierzęta pojętne, które naprawdę potrafią, a wręcz nawet lubią się uczyć. Jeśli razem z pomocą specjalisty pomożesz pozbyć się pupilowi wielu problemów i poprawisz jakość jego życia – tym lepiej dla wszystkich.

Przeczytaj także: Jak oswoić psa? Behawiorysta radzi! 

Kobieta z psem na polanie

Szkolenie behawioralne psów – co może się przydać?

Szkolenie behawioralne psów to coś, co nie dzieje się bez Ciebie. Behawiorysta będzie pracował z Twoim psem, ale przecież to Twoja obecność i Twój wkład ma tutaj ogromne znaczenie. Słuchaj rad specjalisty – w końcu to osoba, która doskonale wie, co mówi i naprawdę zna się na rzeczy, nawet jeśli jego porady wydają Ci się nieadekwatne. Nie wahaj się pytać. W każdej metodzie chodzi o coś konkretnego. A jeśli czegoś nie rozumiesz – najlepiej rozwiej swoje wątpliwości i zadawaj pytania.

W przypadku psów najlepiej sprawdza się szkolenie metodami pozytywnymi. Warto nagradzać zwierzaka za dobre, pożądane zachowania. Jeśli chcesz ofiarować swojemu psiakowi coś zdrowego i smacznego to dobrym pomysłem są karmy marki COUNTRY&NATURE. Są to karmy suche, a co za tym idzie, bez problemu możesz wziąć je ze sobą na spacer czy użyć ich jako smakołyku podczas szkolenia.

Podczas szkolenia behawioralnego przydadzą Ci się także odpowiednie akcesoria do treningu. Dobrym przykładem będzie, chociażby, cichy kliker marki TRIXIE, który doskonale potrafi wzmocnić pozytywne zachowania psa. Jeśli pies skojarzy dźwięk klikera z nagrodą, będzie zachowywał się w sposób, którego oczekujesz, po to, aby ją otrzymać. Z biegiem czasu, nie każde naciśnięcie klikera będzie musiało wiązać się z ulubioną przekąską – u psa zostanie już wyrobiony pewien nawyk.

Kliker cichy dla psa

Idealnym narzędziem do szkolenia psów jest też gwizdek metalowy wysokotonowy Trixie, który emituje dźwięki słyszalne tylko przez psy. W ten sposób możesz nauczyć się przywoływać pupila do siebie i wydawać mu określone komendy.

Gwizdek metalowy wysokotonowy

Pamiętaj o tym, by niezależnie od okoliczności dbać o psie zdrowie – tak, by zwierzak miał dużo sił do działania i mógł się szkolić bez żadnych problemów. W zachowaniu dobrego zdrowia psa mogą Ci pomóc produkty marki DR. PETCARE.

Cytat właściciela psa

Szkolenie behawioralne psów – podsumowanie

Zdecydowałeś się na szkolenie behawioralne. Co to znaczy? To dowód, że bardzo zależy Ci na zdrowiu psychicznym swojego pupila. Ta decyzja pozwoli Ci rozwiązać wiele problemów, z jakimi w życiu codziennym zmaga się czworonożny przyjaciel. Pomoże Ci podnieść nie tylko komfort życia Twojego psa, ale także i Twój. Pozytywnie wpłynie również na innych domowników. Nie wahaj się poszukać pomocy, jeśli Twój pies jest niespokojny, agresywny lub po prostu nie zachowuje się, tak, jakbyś tego oczekiwał.

Zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz u nas produkty, które pozwolą Ci zadbać o dobrostan Twojego czworonożnego przyjaciela!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły