KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kiedy koty mruczą?

Kiedy koty mruczą? Koty mruczą różnie. Raz głośniej, raz ciszej i z różnym zabarwieniem emocjonalnym. Gdy kot czegoś bardzo pragnie, potrafi mruczeć w sposób śpiewny, melodyjny i dość wysokim dźwiękiem. Mruczenie kota może trwać godzinami. Mieć swój specyficzny rytm i barwę. Od szorstkiego pomruku z charakterystycznym pulsowaniem do łagodnego, sennego lub prawie znudzonego mruczenia. Czy wiecie, że kiedy kot mruczy wywołuje wibracje, które mogą leczyć?

Dlaczego kot mruczy – przyczyny mruczenia kota

Mruczenie kota sprawia, że w wibrację wpada całe kocie ciało. Naukowcy odkryli, że mruczenie kota podnosi poziom endorfin w jego organizmie, przez co łagodzi ból i poprawia mu samopoczucie. Może dlatego wiele kotek mruczy także w czasie porodu. Poza tym wibracje pozwalają kociej mamie komunikować się z nowo narodzonymi, ślepymi i głuchymi jeszcze kociakami, bez narażania siebie i potomstwa na niebezpieczeństwo ataku ze strony ewentualnego drapieżnika. Mruczenie pozwala maluchom zlokalizować i rozpoznać matkę. Kociaki zaczynają mruczeć już po dwóch dniach od urodzenia. W ten sposób informują matkę o tym że są głodne lub że jest im zimno. Jak widać przyczyny mruczenia kota mogą być bardzo różne.

 

Czy mruczenie kota jest naturalne?

Jak już wspomnieliśmy koty zaczynają mruczeć krótko po urodzeniu. Mruczenie jest więc jednym z pierwszych i całkowicie naturalnych kontaktów werbalnych, jakie nawiązuje matka z młodymi. Jest sposobem na zlokalizowanie matki przez młode i na uspokojenie ich gdy się czegoś boją. Starsze koty mruczą, gdy jest im dobrze lub gdy chcą zachęcić inne do zabawy. Dominujące mruczeniem informują swych pobratymców o przyjacielskich zamiarach. Kocie mruczenie można więc potraktować jako zapewnienie: „Nie bój się, możesz mi zaufać, nie mam zamiaru atakować cię tym razem… Natomiast kiedy kot mruczy w sytuacji stresowej, podnosząc sobie poziom endorfin dodaje sobie otuchy i sam siebie zapewnia, ze będzie dobrze.

Jak mruczy kot?

Specjaliści i opiekunowie do dziś zgłębiają mechanizm powstawania tych specyficznych i tak charakterystycznych dźwięków. Problem w tym, że kiedy kot mruczy w wibrację wpada całe jego ciało. Stąd zarówno laikom jak i naukowcom trudno zlokalizować źródło ich powstawania. W myśl jednych teorii, znajduje się ono w gardle zwierzęcia a według innych muczenie kota dochodzi z okolic przepony. Naukowcy próbują to wyjaśnić od lat. W tym celu od lat 60-tych przeprowadzono wiele, nierzadko bardzo okrutnych eksperymentów.  Badania różnych naukowców wykazały, że częstotliwości dźwięku w zakresie od 25 do 150 Hz ma właściwości terapeutyczne, przez co może poprawić gęstość kości i przyspieszać gojenie ran.


Jak sprawić aby kot mruczał?

McCuistion w latach 60- tych twierdził, że by usłyszeć kocie mruczenie potrzeba zmian przepływu krwi. Fizjolodzy John Remmers i Henry Gautier dekadę później pobudzali system nerwowy kotów, co prowadziło do zamykania się i otwierania szpary głosowej a w efekcie czego doprowadzali koty do mruczenia. W latach 80”tych naukowcy doszli do wniosku, że można wywołać mruczenie, stymulując określone okolice kociego mózgu. Tymczasem większość wielbicieli kotów, doskonale wie, jak sprawić aby kot mruczał, bez kosztownych eksperymentów w drogich laboratoriach. Wystarczy wziąć go na kolana i głaskać.

 

Daj kotu powody do mruczenia:

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły