KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile razy dziennie karmić kota? Poradnik

Prawidłowe karmienie zwierzęcia to jeden z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Żeby zadbać o zdrowie czworonoga, musisz wiedzieć nie tylko, jaką karmę wybrać, lecz także ile razy w ciągu dnia ją nakładać. Podpowiadamy, jak często karmić kota.

Częstotliwość podawania posiłków zwierzętom nieustannie wzbudza kontrowersje i jest pretekstem do dyskusji od wielu lat. Nasypanie o poranku suchej karmy do miski na cały dzień jest oczywiście wygodne dla opiekuna, ale czy zdrowe dla mruczka? Zdecydowanie nie! Najlepiej jest karmić kota w taki sposób, w jaki je w naturze. Oznacza to, że w jego diecie musi znajdować się przede wszystkim mięso, natomiast podawać posiłki trzeba często. Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Jak często karmić kota?

Każdy opiekun ma pewne wątpliwości dotyczące swojego kota. Mogą być związane ze sposobem karmienia. Wybór odpowiedniego produktu to jedno, ale pozostaje jeszcze pytanie, ile razy dziennie powinien jeść kot. Poznaj 3 najważniejsze wskazówki na temat częstotliwości karmienia mruczków.

Częstotliwość jedzenia w naturze a karmienie kota w domu

Koty żyjące w naturze jadają wielokrotnie w ciągu doby, a wynika to z faktu, że ich ofiary, głównie myszy (źródło tauryny), są niedużych rozmiarów, a tym samym nie są w stanie zaspokoić głodu myśliwego. Jak często karmić kota w zgodzie z naturą? Mruczek powinien wielokrotnie przyjmować nieduże porcje pokarmu. Podawanie jedzenia 6 czy 7 razy byłoby trudne dla opiekuna, natomiast 3 posiłki to podstawa, a jeszcze lepiej sprawdzą się 4.

Przeciwnicy tak częstego karmienia kontrargumentują, że koty żyjące w domach, zwłaszcza te rasowe, na tyle daleko odeszły od swej natury, że nie byłyby zdolne do przeżycia na dworze, więc i karmienie ich dziś wygląda inaczej. Według niektórych lepsze rozwiązanie to stały dostęp do karmy lub ewentualnie podanie dwóch mokrych posiłków, a jednocześnie napełnienie miski zwierzęcia już o poranku suchą karmą na cały dzień.

Jak często karmić kota?

Stały dostęp do jedzenia – czy kot domowy powinien go mieć?

Stały dostęp do karmy to zły pomysł z kilku względów. Przede wszystkim w ten sposób można żywić tylko suchym pokarmem, który nie powinien być podstawą diety zwierzęcia. Mokra karma szybko straciłaby swoją świeżość – zdecydowanie nie może stać w misce przez cały dzień. Kolejny problem to tendencja zwierzaka do przejadania się, a wśród kotów nie brakuje łakomczuchów, które przez niewielką część dnia zjadłyby całą porcję nasypaną rano do miski. Takiemu zwierzakowi trudno byłoby odmówić wieczorem kolejnego posiłku, a to prosta droga do przekarmiania i tym samym nadwagi.

Karmienie kota – jak często w ciągu dnia?

W takim razie, jak prawidłowo karmić kota? Najlepiej wybrać mokrą karmę, którą należy podawać zwierzakowi 3–4 razy dziennie. Te wskazówki dotyczą dorosłego kota. Pamiętaj też, że zwierzę musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Niestety mruczki często omijają miseczkę z wodą, więc pomocne może być zastosowanie fontanny. Akcesorium nie działa jednak na każdego pupila, dlatego tak ważne jest żywienie kota mokrym pokarmem.

Przeczytaj także: Kot wychodzący i niewychodzący – czy rodzaj karmy ma znaczenie?

Jak często karmić małego kota?

Jak często karmić kota domowego?

Wiesz już, jak często karmić kota. Ważna jest jednak nie tylko częstotliwość, lecz także kaloryczność. Jak prawidłowo karmić kota, żeby otrzymał ważne składniki odżywcze, a jednocześnie nie przytył? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie w jednoznaczny sposób.

Kot powinien otrzymywać ściśle określoną liczbę kalorii dziennie. Musi być ona dostosowana do masy ciała, wieku, aktywności oraz specyficznych potrzeb kota, na przykład okresu ciąży.

Dzienna dawka kalorii powinna być podzielona na kilka porcji. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kaloryczność samej karmy i styl życia, jaki prowadzi kot. To dość oczywiste, że ten żywiołowy i bardziej aktywny potrzebuje więcej kalorii niż zwolennik zalegania na kanapie.

Problemem jest fakt, że każda karma dla kota ma inną kaloryczność i inną zawartość substancji odżywczych. To sprawia, że początkującym opiekunom trudno dobrać prawidłową dawkę pokarmu do potrzeb zwierzęcia. Możesz się kierować wskazówkami od producenta – znajdziesz je na opakowaniach karm.

Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest obserwowanie kota i dostosowanie żywienia do jego indywidualnych potrzeb. Zwróć uwagę na sylwetkę mruczka. U zwierzaka o prawidłowej figurze żebra powinny być wyczuwalne pod cienką warstwą tkanki tłuszczowej, natomiast nie mogą być widoczne. U mruczka z idealną sylwetką tworzy się wcięcie w talii – zauważysz je przede wszystkim, patrząc na zwierzę od góry. Jeśli kot ma nadwagę, dostrzeżesz zaokrągloną część brzuszną.

Jak często karmić kota domowego?

Jak często karmić małego kota?

Znasz już odpowiedź na pytanie: ile razy dziennie powinien jeść dorosły kot? Wskazówki są jednak inne dla juniorów. Jak często karmić małego kota?

U małego kota występuje ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Częstotliwość karmienia kilkumiesięcznego mruczka powinna być jeszcze większa niż w przypadku dorosłego zwierzęcia. Karmić małego kota trzeba właściwie na zawołanie, czyli wtedy, gdy o to poprosi. Nie martw się o przekarmienie go. Zwierzę zje tyle, ile potrzebuje. Kocię ma mnóstwo energii, jest ciągle w ruchu, więc jeśli jest zdrowe, to nadwaga mu nie grozi. Dobrze, jeśli maluch dostanie nawet 5 posiłków.

Przeczytaj także: Mokra karma dla kota – ranking najlepszych karm

Karmienie kota - jak często?

Skutki przekarmiania kota

Jak często karmić kota domowego – to już wiesz. Częste podawanie posiłków jest ważne, jednak grozi przekarmianiem, jeśli nie dobierzesz odpowiedniej dawki. Obserwuj więc sylwetkę swojego kota, żeby nauczyć się podawać mu właściwą ilość karmy. Skutki przekarmiania są bowiem niebezpieczne.

Karmić kota trzeba w rozważny sposób. Następstwem przekarmiania może być nadwaga – to oczywiste. Czym grożą nadprogramowe kilogramy? Mogą doprowadzić do wystąpienia cukrzycy. Chore na nią zwierzę będzie ospałe i zmęczone, a przez to mniej aktywne. To z kolei pogłębi problem z przybieraniem na wadze. U otyłych zwierząt ucierpią stawy, a dodatkowo mogą wystąpić duszności.

Jak widzisz, prawidłowa ilość karmy jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia zwierzęcia. W diecie kota powinno pojawić się wartościowe jedzenie, podawane często, w odpowiedniej dawce. Dobra karma to między innymi Animonda Carny Adult, która zawiera dużą ilość mięsa oraz właściwą dawkę niezbędnej tauryny.

Jak często karmić kota? Karma dla kota

Zwróć uwagę na to, czy zwierzę nie zjada pokarmu zbyt szybko. Nie jest to dla niego zdrowe, czasem doprowadza nawet do wymiotów. Zbyt łapczywe jedzenie to problem, który możesz rozwiązać, a pomoże Ci w tym specjalna miska z wypustkami. Na wodę natomiast wybierz fontannę, na przykład Catit 2.0. Istnieje większa szansa, że zwierzę zainteresuje się jej zawartością i wypije nieco wody.

Jak często karmić kota? Fontanna dla kota

Karmić kota możesz też przysmakami. Dzięki nim urozmaicisz jadłospis swojego mruczącego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że ich także nie powinno być zbyt dużo. W przypadku kotów ważne jest, żeby przysmaki miały jak najprostszy, krótki skład. Zdecyduj się na paski z cielęciny John Dog for Cats, które mają bezglutenową formułę.

Jak często karmić kota? Smaczki dla mruczka

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna jest prawidłowe karmienie kota. Jak często to robić? Koty dorosłe powinny jeść 3, a nawet 4 razy dziennie. Kocięta natomiast jeszcze częściej – zaleca się karmić je na zawołanie. Pamiętaj, żeby nie przekarmiać dorosłego zwierzęcia. Grozi to nadwagą, a ma ona groźne konsekwencje – może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy lub problemów ze stawami. Wybierz mokrą, zdrową karmę, która zawiera dużą ilość mięsa oraz taurynę. Od sposobu karmienia zwierzęcia w dużej mierze zależy jego zdrowie. Jeśli kot był dłuższy czas nieprawidłowo karmiony, może potrzebować wsparcia. Zajrzyj do kategorii Preparaty lecznicze i suplementy. Wybierz produkt, który podasz zwierzęciu, jeśli po badaniach u lekarza weterynarii okaże się, że występują u niego niedobory.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

3 odpowiedzi na “Ile razy dziennie karmić kota? Poradnik”

  1. Karolina pisze:

    My akurat mieszkamy pod miastem, kociak nie jest trzymany w domu wyłącznie, ma swobodne wyjścia. Co do sposobu karmienia to dostaje suchą i mokrą karmę z Bozity, do tego od czasu do czasu wątróbkę.

  2. Urszula pisze:

    Bozita to dobra karma, ogólnie szwedzkie karmy są najlepsze dla zwierząt. Polecam również Fis4Cat, albo CatzFineFood – to na pewno posmakuje kotu. Wątróbka, surowe mięso wołowe jak najbardziej to dobre rozwiązanie żywieniowe, uzupełnia dietę w niezbędne białko, a także wzmacnia zęby. Choć tak naprawdę koty rzadko mają problem z zębami

  3. Nina pisze:

    moj kot zawsze ma dostep do suchej karmy z bozity i raz dziennie dostaje mokra karme, najczescie z lososiem bo taka lubi najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły