KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Koci język – co oznacza zachowanie kota?

Planujesz przyjąć pod swój dach kota? Niezależnie od tego, czy adoptujesz tak zwanego dachowca, czy chcesz kupić zwierzę z legalnej hodowli, dobrze przygotuj się do nowej roli. Poznaj koci język, żeby bez trudu zrozumieć nowego domownika.

Specyficzne zachowanie kotów może okazać się niezrozumiałe dla osób, które nigdy nie mieszkały z mruczkiem. Wieloletnia opieka nad psem nie ułatwi zrozumienia kociego języka – te zwierzęta są od siebie różne. Być może mieszkasz już z kocim towarzyszem i zdarza Ci się nie rozumieć jego zachowania?

Kot wypracował sobie przez lata życia przy boku człowieka język do komunikowania się z nim. Co ważne, nie używa go do porozumiewania się z innymi kotami. Na jakie elementy tego niepowtarzalnego języka musisz zwrócić uwagę? Jak zrozumieć kota? Podpowiadamy!

koci język

Koci język – co powinieneś o nim wiedzieć?

Prawidłowe odczytywanie zachowania czworonoga pozwoli Ci go lepiej zrozumieć i odpowiedzieć na jego potrzeby. Mowa ciała kota może być nawet sygnałem, że zwierzę źle się czuje i należy pomyśleć nad wizytą u weterynarza.

Kocie zachowania warto umieć odczytywać, zwłaszcza jeśli planujesz wziąć pod dach zwierzę z trudną przeszłością. Może być ono zarówno lękliwe, jak i agresywne. Wrogie kocie zachowania często wynikają ze strachu. Dzięki temu, że nauczysz się odczytywać język kota, możesz uniknąć niebezpiecznych sytuacji, na przykład silnego zadrapania przez zwierzę.

Znajomość mowy ciała kota docenisz również podczas wprowadzania do domu kolejnego mruczka. Pamiętaj, żeby robić to etapami. Proces ten określa się mianem socjalizacji z izolacją. Podczas przeprowadzania go warto dokładnie obserwować zachowanie kotów, żeby dowiedzieć się, czy są gotowe na przejście do kolejnego etapu. Jeśli socjalizacja z izolacją nie przebiega prawidłowo, skorzystaj z pomocy behawiorysty. Prawidłowe zapoznanie ze sobą kotów zapunktuje w przyszłości.

Sprawdź również: Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem?

koci język co oznacza

Rozpoznawanie sygnałów pochodzących od zwierząt przyda Ci się, gdy odwiedzasz kogoś, kto ma w domu uroczego czworonoga. Nie znasz go dokładnie, więc nie możesz przewidzieć, jak się zachowa. Kocia mowa ciała pozwoli Ci jednak zorientować się, czy zwierzę ma ochotę na głaskanie, czy może woli zostać samo. Rozpoznawanie znaków dawanych przez kota przyda Ci się również, jeśli dokarmiasz zwierzęta żyjące na dworze. W porę rozpoznasz, czy któreś z nich wymaga interwencji lekarza, potrzebuje głaskania, a może zupełnie nie ma na nie ochoty.

Język kotów to zarówno miauczenie, jak i mowa ciała. Mogą one służyć do komunikowania się z innymi kotami oraz z człowiekiem.

rabat Apetete

rabat farmina karma dla kota

Mowa ciała kota

Jeśli chcesz zrozumieć kota, dowiedz się więcej o mowie ciała, ale także miauczeniu. Dzięki temu będziesz rozpoznawać niepokojące sygnały, które powinny być znakiem, że czas na wizytę u weterynarza. Na co więc zwrócić uwagę?

Miauczenie – ważny element kociej komunikacji

Miauczenie jest ważną częścią komunikacji kota z człowiekiem. Odgłos ten jest natomiast rzadko stosowany przez mruczków do porozumiewania się z innymi kotami, ale oczywiście zdarzają się takie sytuacje.

Kocia mowa może przybierać różne formy, poziomy głośności i style. Wszystko zależy od usposobienia kota i od tego, co chce on osiągnąć. Koty miauczą wśród siebie i reagują na taką formę komunikacji tylko na określonym etapie swojego życia.

Kocię miauczy po to, by zawołać swoją matkę, zakomunikować, że jej potrzebuje, że jest głodne. Matka natomiast reaguje na takie miauczenie, dopóki nie wychowa kociąt. Kiedy tylko przestaje się zajmować swoimi dziećmi, a te stają się niezależne, przestaje reagować na dźwięki miauczenia.

Inna sytuacja następuje w dorosłości kotów, kiedy można usłyszeć charakterystyczne dźwięki. Słychać je zwłaszcza nocą. Podczas rui koty mogą się nawoływać miauczeniem. Zwykle kotki bywają głośniejsze, ale i kocury bywają niespokojne i z natężeniem wokalizują. Zabieg kastracji ogranicza problemy z zawodzeniem i pobudzeniem.

Kotom zdarza się miauczeć w taki sposób, że dźwięk przypomina płacz dziecka. Stosują taką częstotliwość głosu, gdy chcą czegoś od opiekuna. Znasz widok kota patrzącego Ci w oczy, otwierającego pyszczek i właściwie niemo miauczącego? Tak naprawdę wcale nie była to milcząca kocia skarga. Kot wydawał dźwięk, jednak w częstotliwości, której ludzie nie słyszą.

Człowiek słyszy na ogół dźwięki w zakresie 16-20 000 Hz. Młode koty słyszą dźwięki o częstotliwości nawet 100 000 Hz. Gdy dorastają, zakres słyszalności spada do 50 000 Hz, ale i tak jest o wiele wyższy od zakresu, w jakim słyszy człowiek.

Rodzaje miauczenia i mruczenia:

  • Twój pupil może miauczeć w różnych sytuacjach. Wyjątkowe dźwięki koty potrafią wydawać z siebie, gdy chcą, by dać im karmę lub przysmak. Chodzą wtedy krok w krok za człowiekiem, patrzą mu prosto w oczy lub po prostu stają pod lodówką i miauczą, bo wiedzą, że właśnie tam czeka na nich puszka z ulubioną karmą.
  • Przejmujące mogą być miauknięcia w przypadku, gdy kot odczuwa ból. Warto wiedzieć, że ból w tym momencie musi być już nasilony. Dolegliwości o mniejszym natężeniu kot przechodzi w samotności i najczęściej w ukryciu. Jest to związane z życiem na dworze – kot nie mógłby pokazać tam swojej słabości, ponieważ wykorzystałyby to inne zwierzęta.
  • Inną przyczyną miauczenia może być ponaglenie. Zauważysz ten typ miauczenia w przypadku, gdy wykonujesz z kotem określone czynności o stałych porach w ciągu dnia, na przykład wspólny spacer. Kot może miauczeć wtedy pod drzwiami w celu przekonania opiekuna, że nadszedł już czas na zwiedzanie okolicy.
  • Pamiętaj, że miauczenie może też wynikać z chęci zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Kot zdaje się mówić, że chciałby się pobawić, być zauważony lub pogłaskany. Przez wiele lat zwierzęta te były uznawane za niewymagające skomplikowanej opieki i radzące sobie przez wiele godzin pozostawione same w domu. Pamiętaj jednak, że koty też potrzebują towarzystwa i zabawy.
  • Jeśli kot jest znudzony i miauczy, możesz pobawić się z nim wędką. Jeśli jednak brakuje Ci w tym momencie czasu, zdecyduj się na wykorzystanie plecionej maty węchowej. Ukryj w niej smakołyki, które kot będzie miał za zadanie znaleźć. Niech będą to zdrowe przysmaki – najlepiej sprawdzą się liofilizowane, w których składzie jest wyłącznie mięso.

Przeczytaj także: Najlepsze przysmaki dla kota

koci język znudzony kot

Inne sposoby komunikacji – mowa ciała

Pomimo tego, że miauczenie to tak zwany koci język, kotom trudno byłoby coś wyrazić za pomocą samych dźwięków. Mogą one być używane tylko w niektórych sytuacjach i tak naprawdę wzbogacać sposoby komunikacji. Koty nie znają słów i nie umieją mówić. Dla człowieka to komfort posiadać słowa opisujące każdą rzecz i sytuację oraz rozumieć, co te słowa oznaczają. Warto więc ze zrozumieniem patrzeć na zwierzęta, które w inny od ludzi sposób muszą zakomunikować swoje potrzeby i emocje.

Podstawowym sposobem porozumiewania się kotów jest mowa ciała. Z czasem jako opiekun nauczysz się rozpoznawać język swojego czworonożnego przyjaciela. Niektóre zachowania zidentyfikujesz instynktownie. Wiele zależy od tego, jak długo żyjesz ze zwierzęciem.

Koci język, mowa ciała to nie tylko pojedyncze ruchy. Aby ocenić, co w danej chwili kot komunikuje, najczęściej trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów jednocześnie, na przykład wygląd pyszczka, naprężenie ciała oraz ogon.

Co oznacza kocia mowa? 8 wskazówek dla opiekunów mruczków

Czas na poznanie kilku kocich zachowań i dźwięków, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

1. Oczy szeroko otwarte – co to oznacza u kota?

Powodów szeroko otwartych oczu u kota może być wiele – często jest to zaciekawienie i strach, ale też przystosowywanie wzroku do zmniejszonej ilości zewnętrznego światła. Kot może otworzyć szeroko oczy, na przykład, gdy usłyszy dziwne odgłosy na klatce schodowej.

2. Uszy kota – co mówią?

Zastanawiając się, jak zrozumieć kota, skoncentruj się na odczytywaniu jego emocji z uszu. To właśnie ta część ciała mówi wiele o nastroju zwierzęcia. Kiedy kot jest zrelaksowany, uszy przybierają pozycję delikatnie nachyloną ku przodowi, lekko odstającą na boki. Oznacza to, że kot jest gotowy do odpoczynku i wychwyci z otoczenia każdy dźwięk.

Jeśli uszy są skierowane do przodu, może to oznaczać czujność. Kiedy są położone na płasko, a dodatkowo kot wygina grzbiet, oznacza to złość. Przy takiej pozycji może się też pojawić syczenie.

Ruszając uszami na boki, kot chce sprawdzić, skąd dochodzi źródło dźwięku. Może też wyrażać zaniepokojenie słyszanym dźwiękiem.

koci język szeroko otwarte oczy

3. Pokazywanie zębów, czyli groźba lub znudzenie

Kiedy kot odsłania zęby, unosząc wargi w górę, może to oznaczać groźbę. Wywołuje ją zarówno zdenerwowanie, jak i strach. Towarzyszy temu zwykle ułożenie uszu do tyłu. Kot może też zwyczajnie ziewać.

Łatwo rozróżnisz te dwie postawy, jeśli choć trochę znasz już swojego mruczka i jego koci język. Mowa kota to też charakterystyczny dźwięk podczas obserwacji ptaków za oknem. Dźwięk ten można określić kłapaniem zębami i jest to popularne zachowanie kota. Co oznacza? Zwierzę chciałoby upolować ofiarę, ale z oczywistych względów nie może tego zrobić.

Może to działać na kota frustrująco – z podobnego powodu nie poleca się zabawy laserem, którego zwierzę nie może przecież upolować. Po takiej sytuacji możesz pobawić się ze zwierzęciem wędką, odtwarzając cykl łowiecki. Na koniec zabawy koniecznie podaj kotu posiłek. Polecamy wędkę z pomponami marki Trixie. Ma ona również piórka oraz dzwoneczek – dzięki nim staje się ciekawsza dla zwierzęcia.

zabawki dla kota apetete

4. Wibrysy, czyli kocie wąsy

Wibrysy zapewniają kotu dobrą orientację w ciemnościach. Jeśli kot kieruje je do przodu, oznacza to, że chce poznać otoczenie i to, co się w nim znajduje. Swobodna pozycja wibrysów rozłożonych na boki sugeruje odprężenie.

5. Co mówi ułożenie kociego ciała?

Kot znajdujący się w pozycji nisko nad ziemią, z szeroko otwartymi oczami, uszami skierowanymi ku przodowi, wpatrzony w jeden punkt, zamarły w bezruchu lub cicho i powoli stąpający… Któż nie widział polującego kota? To połączenie gracji, sprytu i rewelacyjnej skuteczności.

koci język polujący

Ciało wygięte w łuk, z nastroszonym grzbietem, prostym ogonem i nogami – co oznacza? Najwyraźniej kot chce wydawać się większy, niż jest w rzeczywistości. To postawa, która ma za zadanie przestraszyć przeciwnika. Kot walczy tylko wtedy, gdy jest do tego zmuszony. Takie ułożenie ciała ma ostrzec przeciwnika i zmusić go do ucieczki.

Wysunięte i wyprostowane przednie łapy, ciało wypręża się i przeciąga, kot może mruczeć – taka postawa najczęściej oznacza zadowolenie.

Kiedy kot się kuli, a jego oczy się szeroko otwarte, może to oznaczać, że jest przestraszony. Zwróć też uwagę, czy chowa się przy tym po kątach. Takie zachowanie może być normalne, jeśli zwierzę właśnie pojawiło się w Twoim domu. Jeśli jednak trwa to zbyt długo, pomocna okaże się wizyta behawiorysty. Specjalista podpowie Ci, jak przekonać zwierzę, że znajduje się w bezpiecznym miejscu.

6. Mowa kociego ogona

Zachowanie kota można często poznać także po ułożeniu ogona. Co ważne, te same czynności wykonywane ogonem u psa i kota nie oznaczają tych samych sygnałów. Ogon mruczka może informować opiekuna o wielu sprawach. Zwróć więc na niego szczególną uwagę, jeśli chcesz dobrze znać język kota.

Merdanie ogonem u psa oznacza zazwyczaj zadowolenie. U kotów jest inaczej. Taka mowa kociego ogona może być oznaką zdenerwowania, zdezorientowania, a także wahania, jak zachować się w danej sytuacji.

Wyprostowany, wysoko uniesiony ogon informuje o przyjaznych zamiarach kota. Możesz zaobserwować go, kiedy wracasz do domu i zwierzę Cię wita. Ogon jest też uniesiony, kiedy głaskasz stojącego kota – oczywiście wyłącznie wtedy, gdy sprawia mu to przyjemność.

Ogon lekko opuszczony czy znajdujący się w jednej linii z kręgosłupem oznacza, że kot jest zrelaksowany i odprężony. Gdy kot kuli ogon pod siebie, może to być oznaką nie tylko lęku, lecz także gniewu.

Kiedy zwierzę leży, Ty je głaskasz, a ono nagle zaczyna delikatnie uderzać ogonem, może być to znak, że ma dość towarzystwa. Nie lekceważ tego zachowania kota. Co oznacza? Zwierzę chce po prostu pobyć chwilę samo, co należy uszanować.

koci język co mówi ogon

7. Wokalizacja w kuwecie

To bardzo niepokojący objaw. Może mieć związek z różnymi problemami, na przykład zaparciami wywołanymi zakłaczeniem. Wiele kotów ma problemy z układem moczowym, a wokalizacja w kuwecie może wskazywać właśnie na nie. Częstym powodem wokalizacji w kociej toalecie jest zapalenie pęcherza. Jeśli usłyszysz więc taki dźwięk dobiegający z kuwety, koniecznie udaj się ze zwierzęciem do weterynarza.

8. Pozycja bólowa

Trzeba ją znać. Dzięki niej szybko zareagujesz na złe samopoczucie zwierzęcia. Koty wyjątkowo potrafią ukrywać, gdy źle się czują. Jest jednak kilka sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić. Jednym z nich jest wspomniane wyżej miauczenie przy oddawaniu moczu, ale też oddawanie go poza kuwetą. Zwróć też uwagę na to, jak zwierzę wypoczywa. Przyjmuje pozycję inną niż zwykle? Być może jest to pozycja bólowa. Jak ją rozpoznać?

Kot siedzący w pozycji bólowej ma mocno wygięty w łuk grzbiet. Brzuch niemal nie dotyka podłoża. Pyszczek kota jest napięty, natomiast jego uszy są skierowane do tyłu. Pyszczek może być też zwieszony. Ciężar ciała jest na przednich łapach, które znajdują się na wysokości klatki piersiowej. Nie są więc wyciągnięte lub podwinięte.

Dotykanie głową ściany czy innej powierzchni również powinno Cię zaniepokoić. Jeśli kot siada lub zasypia w taki sposób, że przednią część głowy przykłada do ściany, może to wskazywać na problemy neurologiczne.

Dobra obserwacja Twojego kota pozwoli Ci na szybkie rozpoznawanie różnych stanów emocjonalnych u zwierzęcia. Dzięki temu w porę zauważyć, że potrzebna jest mu wizyta u specjalisty. Choć kot nie mówi, daje Ci wyraźne sygnały, by go rozumieć. Taka jest kocia mowa ciała, która z biegiem czasu stanie się dla Ciebie czytelna.

Niektóre z zachowań kotów świadczą o tym, że są one znudzone i potrzebują zabawy. Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz mnóstwo zabawek przeznaczonych dla mruczków.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły