KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak bawić się z kotem? TOP 4 pomysły

Nawet najbardziej leniwy kocur powinien mieć możliwość wspinania się, przeskakiwania i obserwacji tego, co dzieje się w domu. Do pełni kociego szczęścia potrzebuje jednak polowania. Jakie zabawy umożliwiają mu zaspokojenie instynktu łowcy? Oto kilka pomysłów na zabawy dla kotów.

Przyjęło się, że psy wymagają obecności opiekuna przez wiele godzin dziennie, a koty są niemal samowystarczalne, nie trzeba wychodzić z nimi na spacer, więc właściwie nie potrzebują towarzystwa, a jedynie pełnej miski. To bardzo krzywdzący stereotyp. Koty absolutnie nie należą do zwierząt przeznaczonych dla osób, które w ogóle nie mają czasu i jedynie śpią w domu. Mruczki też potrzebują aktywności, jednak różni się ona od tego, czego wymagają na co dzień psy. Jak się bawić z kotem? Podpowiadamy!

zabawy dla kotów

Jak zabawy z kotem wpływają na rozwój czworonoga?

U kotów występują dwa główne typy zabaw. Jeden z nich to społeczny, który dotyczy aktywności z osobnikami tego samego gatunku. Wspólnie bawią się już kilkutygodniowe kocięta, a zabawa ta ma dla nich wymiar edukacyjny. To właśnie podczas aktywności zwierzę dowiaduje się, jak mocno może ugryźć, żeby zabawa pozostała zabawą.

Niestety niektóre mruczki nie miały szansę na tę zabawę. Jak się bawić z małym kotkiem, który szybko stracił mamę? Przede wszystkim nigdy nie używaj do tego celu rąk. Nie pozwalaj zwierzęciu gryźć się i drapać. Takie niewinne zabawy będą bardzo nieprzyjemne w skutkach, a gdy Twój czworonożny przyjaciel dorośnie, okażą się po prostu bolesne. Jak się bawić z małym kotkiem, jeśli nie dłońmi? Wykorzystaj te same sposoby co u dorosłego zwierzaka, na przykład wędkę.

promocja farmina

farmina karma dla kota promocja

Drugi rodzaj zabaw, czyli łowiecki jest związany z polowaniem. Kot, w przeciwieństwie do psa, w procesie udomowienia nie zatracił swoich instynktów łowieckich. Początkowo żył obok człowieka i był ceniony za to, że łowił myszy. Cała niezależność kota i fakt, że zawsze „chadza on własnymi ścieżkami” wynika z faktu, że te zwierzęta tak naprawdę nie zależały nigdy od człowieka i nie musiały się mu podporządkowywać, bo zawsze mogły sobie upolować coś do zjedzenia.

Dlatego do pełni kociego szczęścia mruczkowi potrzebne jest zaspokojenie instynktu łowieckiego. Pełna sekwencja zachowań łowieckich składa się z przyczajenia i wypatrywania, skradania się, pościgu, a następnie ujęcia zdobyczy, uśmiercenia, rozszarpania ofiary i zjadania jej. Nie okłamujmy się – dla dobrze odżywionego kota domowego od uśmiercenia i zjedzenia upolowanej zdobyczy ważniejszy będzie sam proces polowania.

Instynkt łowiecki ujawnia się nawet u najsłodszych kociaków, dlatego często gryzą one i rozszarpują zabawki. Postaraj się stworzyć zwierzęciu przynajmniej namiastkę łowów, w czym pomoże Ci wędka. Zabawa z mruczkiem może też rozwijać jego intelektualne zdolności. W tym celu warto zastosować akcesoria, na przykład maty węchowe do chowania smakołyków.

zabawy dla kotów

Jak bawić się z kotem? Podpowiadamy!

Zabawy z kotem mają duże znaczenie dla jego psychiki. Umożliwienie zwierzęciu polowania na wędkę zapewnia mu dobre samopoczucie i pozwala wyzbyć się nadmiaru energii. Oczywiście na koniec zabawy zwierzę powinno otrzymać nagrodę, czyli posiłek. Da mu to poczucie, że spełnia się w roli łowcy. Zaspokajanie potrzeb łowieckich jest potrzebne każdego dnia. Trzeba szczególnie dbać o tę aktywność, jeśli kot jest bardzo energiczny, zdarzają mu się agresywne zachowania czy zmaga się z przewlekłym stresem. Wspólna zabawa dwóch kotów z wędką jest też jednym z ważnych elementów procesu socjalizacji z izolacją.

Sprawdź również: Agresywne koty – dlaczego kot bywa agresywny?

Pamiętaj, żeby zawsze po zabawie chować wędkę. Dzięki temu będzie dłużej wzbudzała zainteresowanie. Zabawki z tak długim sznurkiem nie powinny też pozostawać w zasięgu kota, gdy nie możesz go kontrolować. Niestety mruczki mają często tendencję do zjadania tasiemek, co może skończyć się tragicznie. Niektórzy opiekunowie zamieniają wędkę na laser, gdy nie widzą zainteresowania zabawą ze strony zwierzęcia. Niestety taka zabawa dla kota może skończyć się frustracją. Wiązki lasera zwierzę nie jest przecież w stanie złapać. Zabawa z kotem przy pomocy wędki jest bezpieczniejsza – nawet jeśli nie zakończysz jej posiłkiem, Twój zwierzak będzie miał satysfakcję, że upolował zabawkę, za którą wcześniej ganiał.

Zabawy dla kotów mogą wpływać na ich samopoczucie i zaspokajać potrzeby łowieckie, ale także przyczyniać się do zmiany zachowania. Wystarczy, że wykorzystasz odpowiednie akcesoria. Jeśli zwierzę ma problem ze zbyt łapczywym jedzeniem, postaraj się to zmienić. Błyskawiczne zjadanie posiłku grozi między innymi wystąpieniem wymiotów. Możesz zdecydować się na miskę z wypustkami, która ograniczy problem, ale dobrze sprawdzi się też tor. Zwierzę podczas zabawy tym akcesorium będzie musiało samodzielnie wyciągać z niego pożywienie.

zabawy dla kotów tor

Koty z natury nie piją zbyt wiele. Zauważasz, że Twój mruczek również niechętnie podchodzi do miski? Zastanów się, czy nie stoi ona w złym miejscu, na przykład za blisko kuwety. Może się jednak okazać, że dobrze sprawdzi się połączenie picia wody z zabawą nią. Wiele kotów chętnie dotyka łapką wody cieknącej z kranu. Niektóre z nich również próbują się jej napić. Woda, która się porusza, jest dla zwierzęcia znacznie ciekawsza. Wypróbuj więc fontannę. Być może przy niej zwierzę chętnie spędzi czas, a kocie zabawy z wodą w końcu poskutkują zwiększoną chęcią napicia się jej.

Zabawy dla kotów – TOP 4 pomysły na kocie zabawy

Znasz już powody, dla których warto bawić się z mruczkiem. Czas dowiedzieć się, jakie są ulubione zabawy kotów i jakie akcesoria wykorzystać.

1.      Najważniejsza zabawa z kotem – odtwórz cykl łowiecki

Zaczynamy od najważniejszej zabawy dla kota w domu, czyli aktywności z wykorzystaniem wędki. Powinna być dla zwierzęcia jak najbardziej atrakcyjna, na przykład zakończona piórkami, które ciekawie się poruszają. Dobrze sprawdzi się wędka Yarro – ma ona teleskopową rączkę, co ułatwia przechowywanie akcesorium.

Jak się bawić z kotem wędką? Przede wszystkim zaangażuj się w zabawę. Wędka będzie atrakcyjna, jeśli odpowiednio nią poruszysz. Na początku Twój kot będzie się jej przypatrywał, może delikatnie ją chwycić, a wtedy „ofiara” powinna zacząć uciekać. Zwierzę może podbiec, ale równie dobrze zaczaić się na końcówkę wędki i wyczekiwać najlepszego momentu na atak. Wtedy zauważysz charakterystyczne kręcenie tylną częścią ciała oraz powiększone oczy.

zabawy dla kotów wędka

Delikatnie, powoli przesuwaj wędkę, którą Twój kot już za chwilę upoluje. Weźmie piórka do buzi i zacznie się z nimi oddalać. Pozwól mu chwilę delektować się tym momentem, a następnie podaj mu posiłek lub przysmaki. Oczywiście czas trwania zabawy, to ile razy będziesz uciekać wędką, czy będziesz przemieszczać nią po podłodze, czy raczej w górnych partiach pomieszczenia, zależy od upodobań zwierzęcia.

2.      Poszukiwanie jedzenia

Doskonałe zabawy dla kota w domu to te z szukaniem jedzenia. Możesz wykorzystać podczas nich zdrowe, liofilizowane smakołyki, które zawierają 100% mięsa. Ukryjesz je w labiryncie na karmę, na przykład modelu Catit Senses 2.0. Włożoną do zabawki karmę zwierzę musi wydobyć, poruszając we właściwy sposób łapkami. Produkt ma kilka pięter. Jest bardzo łatwy do wyczyszczenia. Do zestawu możesz też dobrać Catit Design Senses Super Roller Circuit. To tor do zabawy – zwierzak będzie po nim toczyć piłeczkę.

Przeczytaj także: Najlepsze przysmaki dla kota

3.      Zabawy kotów myszką

Panuje powszechne przeświadczenie, że ulubioną zabawką kota są pluszowe myszki. Nieruchome mogą się okazać dla wielu zwierząt nieatrakcyjne. Dużo ciekawsza będzie zabawka, którą można gonić i tu jest miejsce na inwencję twórczą opiekuna. Zorganizuj polowanie na myszkę – potrzebne będzie kartonowe pudło, w którym zrobisz kilka dziurek, przez które wychylać się będzie myszka na sznurku lub kijku. Dobra zabawa dla kota i opiekuna – murowana! Niektóre mruczki bawią się też chętnie samodzielnie, biegając po domu, przesuwając po podłodze zabawkę i podrzucając nią. Do tego celu sprawdzi się myszornica Dingo, która ma piórka i dzwoneczek, a więc elementy zachęcające zwierzę do zabawy.

zabawy dla kotów zrób to sam

4.      Tor przeszkód dla kota

Może składać się z sekwencji półek, drabinek, tuneli, mostków, domków i drapaków, które gwarantują kotu dobrą, samodzielną zabawę polegającą na wspinaniu się, wdrapywaniu, przeskakiwaniu. Koci tor przeszkód może składać się z 2–3 elementów lub być skomplikowaną dużą budowlą. Taką kocią autostradę skonstruujesz samodzielnie. Przyda Ci się wysoki drapak, na przykład Trixie Altea, który ma 117 cm wysokości oraz grube, sizalowe słupki. Sprawdzi się on jako pierwszy element toru. To właśnie z tego drapaka zwierzę wskoczy wyżej na półki zamontowane na ścianie.

zabawki dla kotów apetete

Wiesz już, w jaki sposób bawić się z kotem, żeby dbać o jego naturę i urozmaicać mu codzienność. Najważniejsze akcesorium to zdecydowanie wędka. Zabawę z nią zawsze kończ posiłkiem, żeby dopełnić cykl łowiecki. Zapewnij kotu również inne aktywności – czas spędzony na poszukiwaniu przysmaków w labiryncie z pewnością spodoba się niejednemu mruczkowi! Zajrzyj do kategorii zabawki dla kota w sklepie Apetete, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo propozycji akcesoriów, które urozmaicą zwierzakowi codzienność.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły