KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kogo pies uważa za pana? Poznaj odpowiedź na to pytanie

Wiele osób nadmiernie głowi się nad tym, kogo pies uważa za pana. Nie ma chyba drugiej kategorii wiedzy na temat psów, w której powstałoby tyle problematycznych mitów, jak w tej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Nie da się jednoznacznie określić, co czuje pies, gdy zmienia właściciela. Bardzo często jest to dla niego stresujące przeżycie, zwłaszcza że niejednokrotnie związane z dużymi emocjami również ze strony ludzi. Z tego powodu warto wiedzieć, kogo pies uważa za pana i jak się to objawia. Dla wielu osób oznaki przywództwa w stadzie są zupełnie inne, niż mogłoby się wydawać. Poznaj wszystkie mity na ten temat, aby ich nie powtarzać i nie zrobić psu krzywdy.

Kogo pies uważa za pana?

Nie dla wszystkich opiekunów ważne jest to, kogo pies wybiera na pana. Istnieją też różne psy – niektóre kochają wszystkich domowników, a inne chętniej przywiązują się do jednego. Te ostatnie uważane są za psy jednego pana. Najczęściej wynika to z jednej strony z charakteru i predyspozycji danego czworonoga, a z drugiej – w przypadku psów rasowych – z zadaniowości. Niektóre psy, np. pracujące ściśle z człowiekiem, wybierają jednego przewodnika, bo tak jest dla nich optymalnie i w tym kierunku są hodowane od wieków.

Przywództwo w stadzie, określane w ten sposób od czasów teorii dominacji Fischera, dziś nadal jest w wielu kręgach popularne. Tymczasem – jest też niewłaściwe. Z teorii wycofał się, nie bez powodu, sam jej popularyzator. Przede wszystkim człowiek nie tworzy z psem takiego stada, jakie tworzą wilki – w końcu to jeden gatunek. Udomowienie przebiegało na zasadach, które to wykluczają. Po drugie, w stadzie wilków osobnik alfa nie jest osobnikiem najsilniejszym, najbardziej agresywnym i rządzącym. Wręcz przeciwnie – nie prowokuje on konfliktów i dba o wszystkie potrzeby słabszych. To nie idzie w parze z obrazem, który w głowie ma wiele osób, mówiąc o alfie.

Pies i właściciel w czasie zabawy na trawie.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa sztuczki „zdechł pies”?

Czy to oznacza, że nie da się określić, kogo pies uważa za pana? Wręcz przeciwnie – o ile uważasz, że relacje człowieka i psa układają się na linii hierarchii. W istocie pies bardziej przywiązuje się do jednego człowieka i jest to zazwyczaj osoba, która więcej się nim zajmuje. Po jakim czasie pies przywiązuje się do opiekuna? Trudno stwierdzić, bo zależy to z jednej strony od samego psa, a z drugiej – od Ciebie! Jeśli nie pracujesz nad relacją z czworonogiem, to nawiązanie więzi będzie trudniejsze, a przywiązanie pojawi się później.

Dowiedz się, kogo pies uważa za pana

Istnieje kilka aspektów związanych z tym, kogo pies uważa za pana. Sprawdź, czy wszystkie teorie są prawdziwe i których unikać, aby zachowanie psa nie eskalowało.

Przywódca to człowiek, który zapewnia jedzenie

Jedną z podstawowych potrzeb psa jest jedzenie. Dążenie do tego, aby nie odczuwać głodu, jest związane z psim atawizmem. W związku z tym, jeśli pies dostaje za mało jedzenia albo jest ono niskowartościowe, będzie szukać go na spacerach. Prawdopodobnie w taki sposób, który Ty odbierzesz jako brak posłuszeństwa – tymczasem chodzi o pierwotny głód. Kogo pies uważa za pana? Człowieka, który dostarcza mu odpowiednią dawkę pożywienia. Bardzo często psy mocniej przywiązują się do osób, które je karmią.

Pan ratuje psa z opresji

Działa to na dwóch poziomach. Przede wszystkim bardzo dobrze widać, kogo pies wybiera na pana, jeśli jest to zwierzę przywiezione ze schroniska czy po prostu ze złych warunków. W takim przypadku pies będzie przywiązany najprawdopodobniej do osoby, która go zabrała do domu. To naturalnie i działa na zasadzie skojarzenia, dzięki komu pies został uratowany z niekorzystnych dla niego warunków.

Kogo pies uważa za pana? Zabawa z psem.

Z drugiej strony pewnie zauważyłeś, że pies broni właściciela w różnych sytuacjach. To związane jest z dwiema istotnymi rzeczami. Po pierwsze, pies przejął rolę przewodnika, bo uważa, że Ty nie dasz sobie rady. Jeśli dotyczy to pojedynczej sytuacji, to prawdopodobnie jest reakcją na Twój strach, na przykład w przypadku, gdy zaczepia Cię obcy człowiek. Jeśli jednak pojawia się często, to świadczy o tym, że pies nie ma w Tobie oparcia i sam stara się być oparciem dla Ciebie. Tymczasem dobry przewodnik zachowuje się wręcz przeciwnie – daje oparcie i stara się, aby psu nic się nie stało. Pies musi więc czuć się przy Tobie bezpiecznie.

Uwaga – tego potrzebuje Twój pies

Ignorujesz swojego psa? W ten sposób nie staniesz się dla niego nikim ważnym. Na to, po jakim czasie pies przywiązuje się do właściciela, wpływ ma również uwaga, którą poświęcasz czworonogowi. Jeśli jest jej mało i jest szczątkowa, czyli nie zajmujesz się psem i nie zwracasz na niego uwagi, prawdopodobnie nie nawiążesz żadnej więzi. Pies będzie akceptował Twoją obecność, ale nie będzie w żaden sposób z Tobą współpracował. Może się nawet zdarzyć, że jeśli będziesz chciał mu coś zabrać albo fizycznie wejść w jego przestrzeń, zacznie na Ciebie warczeć, bo poczuje się zagrożony.

Zobacz także: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Zobacz szkolenie

Z drugiej strony, jeśli poświęcasz psu bardzo dużo uwagi, ale jest ona źle nakierowana, na przykład przeszkadzasz mu w odpoczynku, robisz rzeczy dla niego niezrozumiałe – piszczysz nad nim, nawiązujesz z nim kontakt cielesny, słowny i wzrokowy, mimo że on nie chce – też nie będzie dobrze. Pies nie przywiąże się do osoby, która całkowicie ignoruje jego potrzeby i mowę ciała. Wręcz przeciwnie – dojdzie do sytuacji, w której pies warczy na jednego z domowników, regularnie przekraczającego jego granice.

Więc kogo pies uważa za pana, jeśli chodzi o poświęcaną uwagę? Przede wszystkim osobę, która zajmuje się nim, ale jednocześnie szanuje jego granice. Każde zwierzę chce czuć się bezpiecznie, np. w podczas snu. Jeśli pies wie, że może spokojnie odpoczywać przy Twoim boku, bo nic mu nie grozi – w tym ciągłe zaczepianie – to znak, że czuje się przy Tobie bezpiecznie. Z dużym prawdopodobieństwem odwdzięczy Ci się przywiązaniem.

Pies na spacerze z właścicielami.

Zarządzanie zasobami a przywództwo

Przez wiele lat uważano, że osobnik alfa w stadzie ludzi i psów zarządza zasobami. Rozumiano to jako możliwość odebrania psu wszystkiego i w każdej chwili. Tymczasem nie na tym to polega. Rozsądne zarządzanie zasobami to przede wszystkim dbanie o to, aby pies dostawał to, czego potrzebuje, na przykład dobrej jakości suchą karmę. Z drugiej strony to od Ciebie mają pochodzić zabawki, np. piłki dla psa. Nie znaczy to, że masz mu je zabierać bez ostrzeżenia albo dawać bez przyczyny. Naucz psa, że oddawanie Ci przedmiotów jest opłacalne.

Bez kar, z nagrodami

Tam, gdzie jest przemoc, nie ma miejsca na szacunek – to wiadomo nie od dziś, choć wielu opiekunów psów czy rodziców zdaje się o tym zapominać. Co czuje pies, gdy zmienia właściciela? Jest przede wszystkim zagubiony i nie zna nowych reguł obowiązujących w innym miejscu. Z tego powodu może zachowywać się w sposób, który jest dla Ciebie nieakceptowalny. Jeśli na tym etapie zdecydujesz się na przemoc, prawdopodobnie pies zrazi się do Ciebie. Jeśli będzie wykonywał polecenia, to ze strachu – i nie ma wówczas mowy o przywództwie czy poprawnej relacji. Zamiast tego zacznij nagradzać psa, stosując np. przysmaki, aby pozytywnie kojarzyć się pupilowi.

Wiek ma znaczenie

Badania naukowe pokazują, że choć pies broni właściciela zwykle bez względu na jego wiek, to dziecka nie uważa za swojego pana. Mowa tutaj nie tylko o najmłodszych, ale czasem również o nastolatkach! Chodzi przede wszystkim o czytelność sygnałów, które dana osoba wysyła czworonogowi. Im mniej czytelny człowiek, tym większe prawdopodobieństwo, że pies nie będzie uważać go za swojego pana. Niemniej, może go bronić – to widać zwłaszcza w stosunku do dzieci, gdzie obrona jest nieco wyolbrzymiona. Między innymi z tego powodu pies nie powinien wychodzić z dzieckiem na samodzielny spacer bez opieki dorosłego.

Pies na spacerze z właścicielem.

Warczenie psa to brak przywództwa?

Warczenie jest jednym z najbardziej lekceważonych przez człowieka sygnałów, które wysyła pies. Jeśli pies warczy na jednego z domowników, to większość osób uważa to za brak szacunku i agresję. Tymczasem to bardzo czytelny sygnał, że pies potrzebuje więcej przestrzeni i chce, aby dana osoba trzymała się na dystans. Warczenie nie zawsze ma związek z obroną zasobów czy agresją – czasami ma też tło lękowe. Z tego powodu, jeśli pies warczy na konkretną osobę, warto sprawdzić, dlaczego się tak dzieje.

Pies warczy na jednego z domowników – co robić?

Nie wiesz, co zrobić, kiedy pies warczy? Sprawdź, w jaki sposób reagować, aby nie zaogniać sytuacji.

Trening z psem

Nic tak dobrze nie rozwiązuje problemów w relacji z psem, jak… trening! Podczas treningu prowadzonego pozytywnymi metodami pies uczy się, że może Ci ufać. Jeśli problem występuje w odniesieniu do innej osoby w rodzinie, możesz zaangażować ją w Twoje treningi z czworonogiem. W ten sposób łatwiej będzie określić, kogo pies uważa za pana, a także zachęcić czworonoga do zaufania jeszcze komuś. Wykorzystaj podczas treningu na przykład Carnilove Wild Boar with Rosehips Crunchy Snack 200g – dobrej jakości smakołyki na pewno poprawią skojarzenie psa z człowiekiem.

Przyjrzenie się relacji z człowiekiem

Jeśli pies warczy tylko na jedną osobę, warto zastanowić się dlaczego. Czasami w ten sposób przejawia się sytuacja, jak pies broni właściciela – na przykład przed kimś, kto jest agresywny w stosunku do domowników. Czasem znów konkretna osoba jest agresywna w stosunku do psa, dlatego ten broni się przed nią. Jeśli nie wiesz, co z tym zrobić, a nie zauważasz żadnej tego rodzaju zależności – możesz zainwestować w pomoc behawiorysty.

Wyciszenie lęku

W tym aspekcie najlepiej działa oczywiście praca z psem, ale można jej nieco pomóc. Dobrym pomysłem jest stosowanie preparatów wyciszających stres, zarówno w formie sprayów, dyfuzorów, jak i tabletek czy żelu. Ich zadaniem jest wyciszenie stresu, który często towarzyszy lękowi. Czasem pomocne jest zaproponowanie psu lepszej jakości karmy, jak np. Fitmin Dog For Life Adult All Breeds. Niektóre zachowania związane z warczeniem wynikają z niepełnowartościowego jedzenia. To może ocenić zoodietetyk.

Pies głaskany przez właściciela.

Pomoc behawiorysty

Niektórych sytuacji nie da się rozwiązać bez ingerencji specjalisty. Pamiętaj, aby przed udaniem się do behawiorysty pójść do lekarza weterynarii i poprosić o zrobienie psu gruntownych badań. Dobry specjalista od psiej psychiki zwykle i tak odeśle Cię do lekarza Twojego psa, aby potwierdzić, że nie dokuczają mu żadne choroby czy inne dolegliwości.

Jeśli widzisz, jak pies broni właściciela przed inną osobą z rodziny, zastanów się, czy chodzi o psa, czy problem stwarza inny domownik. W takim przypadku często pracę trzeba zacząć od niego, bo pies reaguje instynktownie, a niektóre zachowania ma już wyuczone. Będzie je o wiele trudniej zmienić, jeśli dana osoba nie wykazuje chęci pracy nad samym sobą.

Wiesz już, kogo pies uważa za pana, a kto jest dla niego mniej istotny. Pamiętaj, że czworonóg zwykle przywiązuje się do całej rodziny i jej pokazuje swoje oddanie. Raczej nie zdarza się, żeby pies nie akceptował nikogo oprócz jednej osoby z rodziny. Jeśli tak jest, warto sprawdzić dlaczego – musisz brać pod uwagę, że każdy człowiek pracuje dokładnie tak samo na relację z psem, jak sam czworonóg. Brak zrozumienia sprawia, że psu znacznie trudniej jest nawiązać pozytywną relację z kimkolwiek w rodzinie.

Wiesz już, jak sprawić, że będziesz dla psa szczególnie istotny. Zadbaj przede wszystkim o to, aby dobrze go poznać i troszczyć się o jego potrzeby. W tym pomogą Ci rozmaite produkty, które znajdziesz w ofercie sklepu Apetete.pl. Bez trudu dobierzesz wśród nich te, które spełniają potrzeby Twojego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły